فهرست
ماجرای پرسپولیس و فینال آسیا
ماجرای پرسپولیس و فینال آسیا

ماجرای پرسپولیس و فینال آسیا

آی اسپورت – پرسپولیس را باید تیم «اولین‌ها» نامید. در اولین دوره «لیگ تخت جمشید» و اولین دوره «لیگ آزادگان» و اولین دوره «لیگ برتر» قهرمان شد. در آسیا نیز اوضاع به همین منوال است؛ تیم سرخپوش نخستین نماینده ایران در جام باشگاههای آسیا بود که در سال ۱۹۶۹ به این مهم نائل آمد. هرچند که دیر و خسته به رقابت‌ها رسید و با دو برد و یک تساوی و یک شکست حذف شد. از ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۵ کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل مخالفت کشورهای عربی با حضور اسرائیل هیچ رقابت باشگاهی در سطح قاره برگزار نکرد. وگرنه چه بسا تیم قدرتمند سال ۵۲ شمسی پرسپولیس که بدون باخت به قهرمانی ایران رسید می‌توانست به راحتی عنوان قهرمانی آسیا را کسب کند. در اولین دوره مسابقات جام در جام آسیا در سال ۱۹۹۰ باز هم این پرسپولیس بود که به نمایندگی از ایران شرکت کرد و به مقام قهرمانی رسید. در دهه نود میلادی پرسپولیس چهار بار به عنوان نماینده ایران در جام باشگاهها شرکت کرد و هر چهار مرتبه به نیمه نهایی مسابقات رسید اما هرگز نتوانست به فینال مسابقات راه یابد. اما چرا پرسپولیس در آن چهار دوره نصیبی بجز سه عنوان سومی و یک عنوان چهارمی نبرد؟

سال ۱۹۹۶ میلادی تیم قدرتمند پرسپولیس با ترکیبی که استخوان‌بندی اصلی تیم ملی را در جام ملتهای ۹۶ و مقدماتی جام جهانی ۹۸ تشکیل میداد در رقابتها شرکت کرد و در گروه دشواری که النصر عربستان الریان قطر و الزورای عراق حضور داشتند بعنوان سرگروه به دور نیمه‌نهایی صعود کرد.

آن زمان مسابقات نیمه‌نهایی، رده‌بندی و فینال بصورت رفت و برگشتی برگزار نمی‌شد و بصورت متمرکز در یک کشور انجام می‌شد که پرسپولیس در این چهار دوره هرگز شانس آن را نداشت که مسابقات را در خانه برگزار کند. برخلاف استقلال که در هر دو دوره‌ای که نماینده ایران بود میزبان بازی‌های نیمه‌نهایی و فینال بود. به هر تقدیر تیم پرسپولیس مقابل پوهانگ استیلرز کره صف‌آرایی کرد و با گل زودهنگام حریف و گل به خودی یحیی گل‌محمدی عقب افتاد تا گل خداداد عزیزی هم چاره‌ساز نباشد و پرسپولیس بهترین فرصت برای رسیدن به فینال قاره را از دست بدهد. در دیدار رده‌بندی پرسپولیس الزورا را با دو گل کریم باقری و گلهای مهدوی‌کیا و بزیک ۴-۱ در هم کوبید تا به عنوان سومی رقابت‌ها برسد.

سال بعد بازهم این پرسپولیس بود که بعنوان قهرمان ایران در رقابت‌ها حاضر میشد. این بار مسابقات متمرکز در کشور هنگ‌کنگ برگزار می‌شد که از لحاظ آب و هوایی برای کشورهای شرق آسیا ایده‌آل بنظر می‌رسید. پرسپولیس در بازی نیمه‌نهایی مقابل دالیان چین شکست خورد و باز هم فینال مسابقات را از دست داد.

در سال ۷۶ پرسپولیس به دلیل داشتن ۱۰ ملی‌پوش و در شرایطی که از ۹ بازی ۶ برد و ۱ تساوی و ۲ باخت داشت به دلیل ناتوانی فدراسیون مصطفوی از برنامه‌ریزی مناسب با درخواست این فدراسیون مجبور به کناره‌گیری از بازی‌ها شد تا تیم استقلال به عنوان قهرمانی رقابت‌ها برسد. این بار فدراسیون میزبانی جام باشگاههای آسیا را درخواست کرد تا همه چیز برای قهرمانی آبی‌ها مهیا باشد هرچند تیم جوبیلو ایواتا در حضور صد هزار نفر رویای آنها را بر باد داد.

سال بعد اما بازهم این پرسپولیس بود که با بازگشت مقتدرانه به لیگ و کسب ۶۵ امتیاز که بالاترین امتیاز کسب شده در تمام ادوار فوتبال ایران محسوب می‌شود، قهرمانی را تصاحب کرد. تمام مراحل جام باشگاهها اعم از یک چهارم‌نهایی، نیمه‌نهایی، رده‌بندی و فینال این بار در کشور عربستان برگزار می‌شود و الهلال قهرمان مسابقات شد. در دیدار رده‌بندی نیز پرسپولیس با تک گل علی کریمی سامسونگ کره را شکست داد تا باز هم به مقام سومی اکتفا کند.

سال بعد یعنی سال ۲۰۰۱ میلادی آخرین پرده از چهارگانه حضور پرسپولیس خاطره‌انگیز آن سالها به شمار می‌رفت و پرسپولیس به عنوان قهرمان لیگ ۷۸ و همچنین قهرمان جام حذفی که در فینال رقیب سنتی را شکست داده بود پای به رقابت‌ها می‌گذاشت. در دور یک چهارم نهایی باز هم این سرخپوشان بودند که در حضور دو تیم قدرتمند عربستانی الهلال و الاتحاد به شایستگی به عنوان تیم اول صعود کردند. بازی خاطره‌انگیز مقابل الهلال و گلهای سه تفنگدار پرسپولیس (علی انصاریان، علی کریمی و حامد کاویانپور) به محمد الدعایه هرگز از خاطره هواداران این تیم پاک نخواهد شد.

به این ترتیب پرسپولیس پای به چهارمین نیمه‌نهایی گذاشت که در شهر سوون کره جنوبی با چهار تیم سوون سامسونگ کره، ایرتیش قزاقستان و جوبیلو ایواتا برگزار میشد. سرخپوشان باید به مصاف تیم قدرتمند سامسونگ می‌رفتند که دو سال پیاپی به قهرمانی آسیا رسید. ابتدا این تیم پرسپولیس بود که توسط حامد کاویانپور در دقیقه ۱۲ به گل رسید و نیمه اول را پیروز به رختکن رفت. به نظر می‌رسید رویای فینال محقق شده اما فشار تماشاگران کره‌ای دفاع پرسپولیس را دچار اشتباه کرد و دقیقه ۷۸ این سامسونگ بود که به بازی برگشت. گل دقیقه 90 این تیم هم آب سردی بود بر پیکره سرخپوشان تا به چهارمین دیدار رده‌بندی بروند و در آنجا هم با گلهای استیلی و حلالی عنوان سومی را کسب کنند.

پرسپولیس در دهه ۸۰ آنقدر از شرایط آرمانی فاصله گرفت که یا به آسیا نرسید یا همان مراحل نخست از دور رقابت‌ها حذف شد. با حضور برانکو اما ورق برگشت. پرسپولیس سال پیش می‌توانست به فینال برسد اما اتفاقات نیمه‌نهایی را همه می‌دانند که چطور پیش از دیدار با الهلال مهدی طارمی را محروم کردند و به این ترتیب پرسپولیس خلع سلاح شد و با روحیه‌ای نازل از حریف سعودی شکست سختی خورد. این بار اما شرایط تا حدی به سود قرمزپوشان رقم خورده است. برد در خانه حریف و بازی برگشت در خانه این امید را به وجود آورده که طلسم فینال برای سرخپوشان شکسته شود. برای جواب دادن به این سوال باید تا ساعت ۱۸:۳۰ صبر کنیم.

 

 

۲۷ ۲۰  
آی اسپورت
2018-10-23 12:49:00
نظر دهید

۲۰ نظر
اف سی جمیله عروس سرخ پوش اعراب
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
لنگی ، باید زانو بزنی این قدر سه تای ژاوی و بغداد و اکرم عفیف و گابی و شیخای قطری رو بخوری که زیر دلت درد بگیره ، واسه خونوادت هم باید ببری . ما با شیطان پرستان لنگی ، با اعضای گروهک تروریستی داعشی لنگ هموطن نیستیم . زنده باد السد
۷ ۲
...
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۳۷
...
۲
ارام .م
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۴۲
یادت باشه تو به عنوان یه استقلالی میای کامنت میذاری خیلی دوست دارم بدونم هدفت از این همه توهین های مکرر با اسامی مختلف چیه؟ خالی کردن عقده و حسادت؟ قراره با این توهین ها از ارزش کار پرسپولیس یا برانکو کم بشه؟یهو سروکله ات پیدا میشه و سایت رو به گند میکشی. بلااستثنا شروع کننده توهین ها هستی. تا قبل از اینکه پیدات بشه اکثرا با احترام نظرات شون رو میگن اما وقتی شروع میکنی به توهین های رکیک و تهوع اور بقیه هم در مقام دفاع کردن توهین ها رو ادامه میدن. به برانکو توهین کنی یکی دیگه به سرمربی تیمت توهین میکنه به پرسپولیس توهین کنی یکی هم به استقلال توهین میکنه. ارزش پدر ومادر خیلی بالاست لااقل به حرمت اونا اینقدر پلید نباش که متاسفانه توهین ها متوجه اونا هم میشه. اگه تیمت رو دوست داری توهین نکن. اجازه بده این سایت محیط خوبی برای کاربران باشه.
HHEE
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۰۸
البته کودکِ کم سن و سالِ کیسه کش این چیزا رو نمیفهمه، چشمشو که باز کرده دیده عمو فتلشون داره از بزرگی کیسه و دوتا ستاره ای که یهویی رو لوگوی تیم و فوتبال و والیبال!!! و باقی تیمای باشگاه زده شده میگه و از اون به بعد تو توهم بزرگ بودن تیمشون مونده. ما که توانمون رو گذاشتیم بهشون بفهمونیم تیمشون از هر لحاظ اون چیزی نیست که عمو فتل بهشون گفته منتها بخاطر کم عقل بودن جوانان کیسه کش چیزی تو کلشون فرو نمیره. حالا تلاش ما هیچی زمونه هم داره تمام تلاشش رو میکنه بهشون بفهمونه تیم دوم سوم پایتختن ولی بازم نتیجه ای نمیگیره لامصب:)
سعید از خوزستان
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۱۲
دروغ اولش نوشته( استقلال که در هر دوره‌ای که نماینده ایران بود میزبان بازی‌های نیمه‌نهایی و فینال بود )
سال ۷۰ که استقلال در حضور ۲۴ تیم قهرمان آسیا شد میزبان بود؟؟؟؟؟؟؟
سال ۷۱ که استقلال در حضور ۲۴ تیم نایب قهرمان آسیا شد میزبان بود؟؟؟؟؟؟؟
سال ۵۲ که استقلال در آسیا سوم شد میزبان بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
استقلال فقط در سال ۵۰ که با حضور ( ۸ تیم برتر اسیا )قهرمان آسیا شد میزبان بوده........
سال ۷۸ که استقلال نایب قهرمان آسیا شد تیم های قدرتمند آسیا نیروی هوایی عراق + الهلال عربستان + العین امارات رو شکست داد میزبان نبود!!!! فقط نیمه نهایی و فینال اسیا میزبان بود در نیمه نهایی دالیان رو شکست داد و در فینال جوبیلوایواتا با خوش شانسی تونست استقلال رو ببره بازی که استقلال ۲۰ موقعیت گل رو از دست داد......
سال ۸۱ هم که عنوان سوم اسیا رو به دست اورده تیم های قدرتمند الاتحاد عربستان ، الکویت، پاختاکور ازبکستان ، العین امارات رو شکست داد.....علت از دست دادن قهرمانی استقلال در آن سال بازی زمین چمن به خصوص نقطه پنالتی پر از آب شده بود و انگار استقلال در دریاچه بازی می کرد و پای شان تا مچ در آب فرو می رفت.اما مسئولین وقت بازی رو به تعویق نینداختند تا استقلال قهرمانی در اسیا رو از دست بدهد.....
سال ۹۲ استقلال با امیرخان تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان اسیا صعود کرد اما استقلال با از دست دادن جباری و حمودی خیلی راحت قهرمانی در اسیا رو از دست داد......
یعنی اگر استقلال اینقدر بدشانسی نمی اورد قهرمانی های استقلال در اسیا به 5 تا می رسید..........

دروغ دومش نوشته چرا پرسپولیس در آن چهار دوره دهه هفتاد نصیبی بجز سه عنوان سومی و یک عنوان چهارمی نبرد؟ بصورت متمرکز در یک کشور انجام می‌شد که پرسپولیس در این چهار دوره هرگز شانس آن را نداشت که مسابقات را در خانه برگزار کند!!!!!!!!
سال ۷۹ مرحله یک چهارم نهایی میزبان بود که از سه تا بازی که انجام داد فقط در یک مسابقه به پیروزی رسید که ان یک برد هم با اشتباهات داور و اخراج نشدن رهبری فرد و کاویانپور به دست امد.........

دروغ سومش قهرمانی پرسپولیس در جام منحل شده و بی اعتبار جام در جام........
لیگ قهرمانان اسیا ادامه دهنده همون جام باشگاههای اسیاست....
همونجور كه بارسا هم 5 بار قهرمان اروپا شده كه 1 بارش جام باشگاه هاى اروپا و 4 بارش ليگ قهرمانان بوده و اينا جمعش 5 ميشه....
بارسلونا هم 4 بار قهرمان جام منحل شده جام در جام اروپا شده....
هيچوقت 4 بار قهرماني جام در جام رو جز قهرمانياى اروپا حساب نميكنن.....
وگرنه اينجور بارسلونا 9 بار قهرمان اروپا ميشد و فقط سه تا قهرمانى تا 12 قهرمانى رئال مادرید فاصله داشت....
همون جوری که رئال مادرید 13 بار قهرمان اروپا شده که 7 بارش مال باشگاههای اروپا و 6 بار مال لیگ قهرمانان اروپا بوده ....
رئال مادرید هم 1 بار قهرمان جام منحل شده جام در جام شده است....
هيچوقت 1بار قهرماني جام در جام رو جز قهرمانياى اروپا حساب نميكنن.....
وگرنه اینجور رئال 13 بار قهرمان اروپا میشد نه 12 بار....

دروغ چهارمش سال 49 پرسپوليس نماينده ايران در جام باشگاههاى اسيا بود که همون دور اول حذف شد...
سال 50 استقلال نماينده ايران در جام باشگاههاى اسيا بود که در يک فينال رويايى تيم مکابى که اون زمان جز اسيا بودش رو شکست داد.مکابى باشگاهى هستش که بارها در مرحله گروهى ليگ قهرمانان اروپا بازى کرده و در جام يوفا نتايج خوبى هم گرفته....
سال 69 پرسپوليس نماينده ايران در اسيا بود که همون دور اول توسط محمدان بنگلادش حذف شد..
سال 70 استقلال در فينال تيم ليانينگ چين رو شکست داد و براى بار دوم قهرمان اسيا شد.تيم ليانينگ چين امسال يکى از 8 تيم حاضر در ليگ قهرمانان اسيا بودش...
۶
ایرانی
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۱۳
انشاالله...
۸
مهدی ن
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۱۶
با همه این تفاسیر، تا حالا سوت فینال آسیا رو نشنیدین، ما استقلال 4 تا فینال رفته :سوزش لنگی
۶ ۴
...
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۳۹
دیروز AFC هم گفت منظور از فینال اسیا بازی های واقعیه که حداقل باید 15 تا بازی انجام بدی. میبینی که صحبت های بازی های دست گرمی 4 جانبه که با دوتا بازی میرفتین فینال و تو امجدیه واسه تون میزبانی میگرفتن نیست. البته این دستپاچگی نشون میده AFC چه اتیشی به جونتون زده. انشالله کنفدراسیون فوتبال اسیا یه دوره دیگه بازی های بومی محلی 4 جانبه برگزار میکنه کیسه هم شرکت میکنه
ساسان
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۲۹
ای اف سی در گوشت گفت لنگی؟
۴
...
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۰۰
نه کیسه کش AFC تو یه گزارش مفصل گفت که دیگه 4 جانبه امجدیه هیچ ارزشی نداره
۷
الهلال 6-2 پیروزی
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۶:۲۴
4 فینال اسیا حسرت لنگپولیسیا.. بدو بدو دنبال افتخارات ما اونی که جعلیه لیگ 6 تیمی دهه 50 بوده خخخ مفلوک چه زجری میشکی افتخار اسیایی نداری
۲
nima bagheri
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۴۲
میدونید قبل از انقلاب قرار بوده به جای دوچرخه سازان و اینا اسم تاج بشه ساواک تهران؟
میدونید بعد گفتن نه بزارید شهربانی تهران و آخر شده تاج ؟
!!!
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۳:۴۵
طبق انتظار باز هم شروع کننده توهین های رکیک یه کیسه کش پدرنامعلومه
بهزاد
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۴:۳۶
از ته دل امیدوارم پرسپولیس امروز 3 تا بخوره. هم طرفداراش خفه شن. هم این دلال کروات و داداش کچلش برن گورشونو گم کنند.
۱ ۱
110
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۰۰
جالبه کیسه 3 تا خورد و طرفداراش هنوز هم که هنوزه خفه نشدن. هراتفاقی بیفته پرسپولیس تا همینجا هم عالی بوده. انگار با 22 تا بازیکن حذف شدیم. درضمن زرنگ شدی با اسما مختلف کامنت میذاری لااقل تو محتوای کامنت ها یه تغییری بده تابلو نشی
فرزاد مهریار
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۱۷
همین کامنت اولی رو ببینید ؛
بعد همین جماعت وقیح ضجه می زنن که چرا من جوابشونو مث خودشون میدم . کثیف ترین و فاشیستی ترین حرفا رو میزنن توقع دارن باهاشون خوش رفتاری کنیم
۶
الهلال 6-2 پیروزی
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۵:۳۱
محمدان بنگلادش چرا اسمش تو مقاله نبود؟..
۷
کامبیز اهوازی
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۲۵
استقلال 4 بار به فینال اسیا رفته و 2 بار قهرمان شده!
توی دربی هم بیشترین برد را داشته با 26 برد در مقابل 21 برد حریف!!
توی جام حذفی هم با 7 بار بیشترین قهرمانی را داشته!
تیم لنگپولیس بخاطر جعل قرارداد طارمی باید میرفت لیک یک، مثل سال 76 که از لیگ انصراف داد، ولی دولت روحانی بهش لطف کرد و حتی براشون پول خرج کرد، چند مفسد اقتصادی مثل زنجانی و هدایتی از این تیم حمایت کردن تا بعد از 10 سال با کثیف ترین کارهای غیرفوتبالی و مافیایی قهرمان بشن!
عابدینی هم اعتراف کرد که در دهه 70 برای قهرمانی این تیم لابی کرده!!
شما که تا سال 93 داشتین فوتبال اروپا را میدیدین، الان زبون دراوردین؟؟
تیم دوم پایتخت اونیه که تو لیگ قهرمانان(سابقا با نام جام باشگاهها) 50 سال فینال نرفته و قهرمانی هم نداره!
تیم پر افتخار پایتخت استقلال
تیم دوم پاس با یک قهرمانی آسیا
تیم سوم پایتخت لنگپولیس با صفر قهرمانی در لیگ قهرمانان(جام باشگاههای آسیا)
۳
.
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۷:۲۹
.
.
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷، ۱۸:۱۲
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر