فهرست
چشم آقای بهاروند، کسی حرف نمی‌زند!
چشم آقای بهاروند، کسی حرف نمی‌زند!

چشم آقای بهاروند، کسی حرف نمی‌زند!

آی اسپورت - حیدر بهاروند بعد از سال‌ها مسئولیت و امتناع از مصاحبه و نشست خبری، حالا برای توجیه ایرادها و انتقادات از کارنامه کاری خود، منتقدان - اعم از اهالی رسانه، کارشناسان و طرفداران فوتبال - را به سکوت دعوت کرده چون به عقیده او، آن‌هایی که «هیچ سمت اجرایی در باشگاه‌ها، هیات‌ها و ارکان فوتبال ندارند» حق انتقاد و اظهارنظر هم ندارند!

در چند روز اخیر و در خلال بررسی عملکرد اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در پنج سال گذشته، گزارشی با عنوان «حیدر بهاروند؛ عاشق ابدیِ میز خدمت» منتشر شد که به تخلفات و اقدامات بحث برانگیز و بعضا اشتباه این چهره پرداخته بود. بعد از این اتفاق، سرپرست فدراسیون فوتبال و رئیس سازمان لیگ در گفت‌وگویی با سایت فدراسیون فوتبال به برخی از بندهای این گزارش پاسخ داد.

او انتقادات به خودش را نشانه تخریب فوتبال دانست و منتقدانش را «بی‌اطلاع از قوانین» قلمداد کرد. او در این مصاحبه‌ طویل، به برخی از انتقادات، به مدل خاص خودش جواب داده اما برخی را زیر سبیلی رده کرده است! رئیس سازمان لیگ که چشم خود را روی تخلف ابتدایی در انتخاب مهدی محمدنبی به عنوان دبیرکل بسته و منکر هرگونه تخلفی در بدو امر شده، منتقدانش را به کسانی تشبیه کرده که «خود را به خواب زده‌اند.»

 

اما انکار و فرافکنی سرپرست کنونی به چه رفتاری شبیه است؟

بهاروند پاسخی درباره نحوه انتخاب به عنوان نایب رئیس فدراسیون فوتبال با قانون شکنی نداده و غرامت‌ ۶.۲ میلیون یورویی در پرونده مارک ویلموتس را با یک خط پاسخ پشت سر گذاشته و هیچ اشاره‌ای هم به تشکیل پرونده از سوی سازمان بازرسی کل کشور نکرده است. او حتی به خودش زحمت نداده درباره حذف تیم ملی بانوان از رنکینگ فیفا و به حراج رفتن ساختمان این فدراسیون هم صحبت کند. در این گزارش به بررسی پاسخ‌های پر از تناقض سرپرست کنونی فدراسیون فوتبال می‌پردازیم که در اظهاراتی باری به هر جهت به توجیه کارنامه خود پرداخته است.

 

هواداران و رسانه‌ها حرف نزنند!

حیدر بهاروند معتقد است که فوتبال ایران در این سال‌ها پیشرفت کرده و کسانی که هیچ سابقه‌ اجرایی ندارند نباید حرفی بزنند. او در مصاحبه خود می‌گوید: «درباره اینکه فوتبال در سال‌های اخیر پیشرفت کرده یا پسرفت باید فوتبالی‌ها نظر بدهند نه افرادی که هیچ سابقه اجرایی در فوتبال اعم از باشگاه‌ها، هیات‌ها و سایر ارکان فوتبال نداشته‌اند.» با این حساب و با در نظر گرفتن همین جمله، هواداران و علاقه مندان به فوتبال از جمله کارشناسان و بازیکنان سابق تیم ملی که هیچ گونه سمت اجرایی در باشگاه‌ها، هیات‌های فوتبال و سایر ارکان ندارند، حق اظهارنظر ندارند و همه باید گوش به فرمان آقای بهاروند باشند.

 

حذف تیم ملی بانوان از رنکینگ فیفا پیشرفت است؟

تیم ملی فوتبال بانوان از رنکینگ فیفا حذف شد؛ همین یک جمله برای کناره‌گیری تمام مسئولان فوتبال بک کشور کافی است اما در ایران، مسئولان فدراسیون فوتبال به خصوص حیدر بهاروند سکوت پیشه کرده و هیچ جوابی برای این موضوع ندارند. بهاروند معتقد است که فوتبال ایران پیشرفت کرده است: "آیا دو صعود متوالی تیم ملی به جام جهانی، دو قهرمانی متوالی تیم ملی فوتسال بانوان، صعود تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان به جام جهانی، سومی تیم ملی فوتسال در جام جهانی و تداوم آقایی این تیم در قاره، قهرمانی تیم ملی فوتبال ساحلی در جام بین قاره‌ای و سومی در جام جهانی، دو بار حضور پرسپولیس ایران در فینال لیگ قهرمانان آسیا گواهی بر توسعه فوتبال در ایران نیست؟ ضمن اینکه قطعا هیچ کار اجرایی بدون ایراد نیست."

او اشاره نکرده که تیم‌ ملی ایران در خطر حذف از انتخابی جام جهانی است، تیم ملی جوانان و نوجوانان بعد از حضور در جام جهانی در آسیا از گروهشان هم بالاتر نرفتند، تیم‌های ملی بانوان هیچ اردویی ندارند، تیم ملی فوتبال ساحلی در جام ملت‌های آسیا در گروهش حذف شد و مجوز جام جهانی را نگرفت، تیم ملی امید فوتسال در مسابقات آسیایی به میزبان ایرانی در فینال شکست خورد و مهم‌تر از همه فوتبال بانوان از رنکینگ فیفا خارج شد.

 

بازنشسته‌ها تا بهاروند را دارند، غمی ندارند

حضور بازنشسته‌ها در هیات رییسه فدراسیون فوتبال با توجیه این موضوع که آن‌ها به صورت پاره وقت به فعالیت خود ادامه می‌دهند تا به حال ادامه داشته اما برخی نمایندگان مجلس معتقدند در این دوره هیچ بازنشسته‌ای در هیچ سمتی حق حضور در انتخابات را ندارد. بهاروند درباره فعالیت بازنشسته‌ها می‌گوید: «در اساسنامه فدراسیون و در ماده ۳۴ به صراحت آمده که هیات رییسه در سال ۹ جلسه تشکیل می دهد. ضمن اینکه در تبصره ۲ قانون بازنشستگی آمده که افراد با دریافت یک سوم حقوق می توانند در ماه ۶۰ ساعت در دستگاه‌های دولتی فعالیت کنند.»

اما این در حالی است که هیات رییسه فدراسیون فوتبال امسال بیش از ۱۳ جلسه را به خصوص در رابطه با اساسنامه این فدراسیون برگزار کرد. از طرفی اعضای هیات رئیسه مانند کاظم طالقانی و فریدون اصفهانیان بر امور دیگری مانند کمیته داوران و کمیته استان‌ها نظارت دارند و ماهانه سفرهای مختلفی را به استان‌ها انجام می‌دهند که بیش از یک نیروی تمام وقت را می‌طلبد.

 

پای‌بندی به قوانین کشور و پشت کردن به قانون بازنشستگی؟

حیدر بهاروند همچنان روی حرف خود پافشاری می‌کند و تعریف جدیدی از تعهد به قوانین کشور را ارائه کرده است. او در حالی که مصمم به اجرا نکردن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان است، می‌گوید: «اعلام کردیم ملاک حضور در انتخابات فقط اساساسنامه است و باز هم این اصل مهم را تاکید می کنم که همه ما تابع قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستیم.»

اخیرا فروردین، عضو مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون ورزش درباره حضور بازنشسته‌ها در انتخابات با صراحت گفت: «بندی در اساسنامه فدراسیون فوتبال وجود دارد که هر شخص با هر سنی می‌تواند برای ریاست این فدراسیون نامزد شود. با این حال ما در مجلس شورای اسلامی اعلام می‌کنیم که طبق قانون، امکان به‌کارگیری بازنشسته‌ها در رأس فدراسیون فوتبال وجود ندارد و هیچ یک از آقایان بازنشسته حق ثبت‌نام و شرکت در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند. این موضوع یک قانون است و دوستان نمی توانند از قانونی که تصویب شده سرپیچی کنند، بیان این موضوع ارتباطی به دخالت دولت و مجلس در ورزش و فوتبال ندارد و ما قصد دخالت در این انتخابات را نداریم بلکه فقط تاکید بر اجرای قانون داریم.» حال حیدر بهاروند می‌تواند تفسیر خود را از حضور بازنشسته‌ها داشته باشد که چطور ممکن است هم به قانون کشور پای‌بند باشند و هم با وجود بازنشستگی در انتخابات شرکت کنند؟

 

بهاروند و اصفهانیان اطلاعی از قانون ندارند یا منتقدان؟

سرپرست فدراسیون فوتبال منتقدان روی کار آمدن اصفهانیان در کمیته داوران را به باد انتقاد گرفته و می گوید آن‌ها شناختی از قوانین ندارند و اصفهانیان می‌تواند با وجود بازنشستگی در این کمیته فعالیت کند: «تمام افرادی که از قوانین فوتبال آگاهی دارند می‌دانند که کمیته‌ها در همه جای دنیا تمام وقت نبوده و حتی میز و صندلی ندارند اما دپارتمان ها تمام وقت بوده و میز و صندلی دارند.»

به نظر می‌رسد این بهاروند و اصفهانیان هستند که با وجود تصدی سمت‌های مهم در فوتبال شناختی از قوانین ندارند چرا که هنگام وضع قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، اصفهانیان از سمتش در کمیته داوران استعفا کرد و بعد از مدتی به کار برگشت و گفت از قانون اطلاع نداشته است. بهاروند که اکنون سرپرست است، می‌تواند بگوید چه کسانی از قانون اطلاع نداشته‌اند؟

 

بانوان جزو تیم‌های ملی نیستند!

به نظر می‌رسد این زنان هستند که باید به حال چنین فدراسیونی تاسف بخورند که تیم‌های ملی بانوان را به حال خود رها کردند و از رنکینگ فیفا حذف شدند اما سرپرست فدراسیون فوتبال می گوید جای تاسف دارد که اردوهای متعدد تیم‌های ملی دیده نمی‌شود و برخی دنبال فرافکنی هستند. تیم ملی فوتسال زنان اوایل سال ۱۴۰۰ جام ملت‌های آسیا را پیش رو دارد. ایران در دو دوره قبل این رقابت‌ها جام قهرمانی را بالای سر برده و باید خود را برای سومین حضور قدرتمند آماده کند اما از زمان شیوع ویروس کرونا هیچ اردویی نداشته است. بارها و بارها تاریخ‌هایی در مورد برگزاری اردوی ملی اعلام شد اما هر بار به بهانه کرونا اردو برگزار نشد تا تیم ملی فرصت زیادی را از دست بدهد.

بهاروند اگر مدیر باکیفیتی بود، می‌توانست با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، شرایط لازم برای برگزاری اردوی تیم ملی را فراهم کند اما راحت‌ترین راه (لغو اردو) را در پیش گرفت. این بی‌توجه‌ها باعث شد شهناز یاری، سرمربی تیم ملی با یک تیم باشگاهی قرارداد ببندد. با وجود این این مسائل، بهاروند باز هم به کنایه به منتقدان گفته: «کسی که خوابیده را می شود بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده را نه!»

 

دیوار حاشا چقدر بلند است؟

بهاروند را باید جزو آن دسته از افرادی قلمداد که می‌توانند به دوربین نگاه کنند و واقعیت را حاشا کنند. در حالی که از کوچک تا بزرگ خانواده فوتبال، ماجرای برکناری شکوری و انتخاب نبی را می‌دانند و به خاطر دارند چرا AFC به این پرونده ورود کرد، بهاروند این اتفاقات را طبق مقررات و اساسنامه فدراسیون و تایید اکثریت قاطع هیات رییسه می‌داند. بله درست است که این اتفاق طبق اساسنامه رخ داد اما بعد از اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا وارد ماجرا شد. در واقع تا قبل از آن بدون اینکه شکوری، سرپرست دبیرکلی وقت در جلسه هیات رئیسه شرکت کند و سپس برکنار شود، نبی در جلسات به عنوان دبیرکل شرکت کرده بود.

ابراهیم شکوری درباره نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون مبنی بر اینکه چطور در جلسه‌ای بدون حضور دبیرکل وقت، دبیرکل جدید انتخاب شده گفته بود: «بنده در آخرین جلسه‌ای که هیأت رئیسه محترم فدراسیون فوتبال تشکیل داده، حضور نداشتم چون از زمان جلسه اطلاع پیدا نکردم.» اینکه چطور ممکن است دبیرکل فدراسیون - که باید در جلسات هیات رئیسه شرکت کند - غایب باشد، از آن مسائلی که است بهاروند فقط می‌تواند جواب دهد.

 

سندهایی که خبر از حقایق نمی‌دهند

ماجرای روی کار آمدن اسکوچیچ همچنان برای اهالی فوتبال مبهم است به طوری که اعضای هیات رئیسه تا ۱۰ روز قبل از این ماجرا مرتبا می‌گفتند که سرمربی بعدی این تیم ایرانی است ولی وقتی همه صبح روز پنج‌شنبه چشمشان را باز کردند، عکس دو نفره اسکوچیچ و بهاروند را دیدند که حاکی از سرمربیگری این مرد کروات در تیم ملی بود. حالا بهاروند می‌گوید: «انتخاب دراگان اسکوچیچ با برگزاری دو نشست مفصل کمیته فنی و توسعه فدراسیون انجام شد و هیات رییسه هم این انتخاب را مصوب کرد و مستندات آن هم موجود است.»

با این حال، ابراهیم شکوری که دبیرکل فدراسیون فوتبال بود و فقط یک روز قبل از این ماجرا به سوئیس رفته بود درباره این انتخاب می‌گوید: «من روز چهارشنبه به زوریخ رفتم و در جریان انتخاب سرمربی نیستم. در جریان انتخاب اسکوچیچ و اینکه چه پروسه ای طی شده است هم نیستم.» حال چطور ممکن است که دبیرکل به عنوان مسئول اجرایی فدراسیون فوتبال که در جلسات کمیته‌ها و هیات رئیسه هم حضور دارد، از این موضوع بدون اطلاع باشد؟ لطفا آقای بهاروند این موضوع را برای اطلاع تمام اهالی فوتبال مشخص کند.

 

حکم تایید روی یک اشتباه

وی درباره سلب میزبانی از تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا هم توضیحاتی را ارائه داده است. بهاروند می‌گوید: درباره میزبانی همه می دانیم به دلیل نگرانی‌های کنفدراسیون از لحاظ برخی شرایط میزبانی بود که با پیگیری‌های مسئولان رفع شد. چندی قبل سعید فتاحی، رئیس سابق کمیته مسابقات سازمان لیگ مدعی شد که به علت انتشار خبر "لغو پنج دیدار به علت نبود امنیت" در برخی شهرها در سایت رسمی این سازمان، AFC از این موضوع برای جریمه فوتبال ایران استفاده کرده و در آن مقطع رئیس سازمان لیگ به این موضوع توجه نداشته است.

 

مگر چیزی هم مانده که ویلموتس بهره‌برداری نکرده باشد؟

بزرگترین و فاجعه‌بارترین قرارداد ورزش ایران یعنی انتخاب مارک ویلموتس مربوط به دوران حضور بهاروند در هیات رئیسه و سپس سرپرستی او در فدراسیون فوتبال است؛ قراردادی که حالا منجر به بدهی به شستا و حراج ساختمان این فدراسیون هم شده و علاوه بر آن غرامت ۶.۲ میلیون یورویی به ویلموتس هم در کنار آن وجود دارد. از طرفی در پی این اتفاقات سازمان بازرسی کل کشور برای اعضای هیات رئیسه برای امضای قرارداد ویلموتس اعلام جرم کرده و اخباری مبنی بر پرداخت غرامت فدراسیون فوتبال در پرونده ویلموتس از حساب شخصی اعضای هیات رئیسه به گوش می رسد اما این بار بهاروند اعلام کرده برای ندادن فرصت بهره برداری به طرف مقابل، در حال حاضر توضیح بیشتری ندارد.

به نظر می‌رسد ماندن در یک فدراسیون ورشکسته بیش از آن چه به نظر می‌رسد، ارزشمند است که هر کسی اعم از بازنشسته‌ها و افراد ناکارآمد هم حاضرند هر مطلبی را بیان کنند و حتی مقابل قانون قد علم کنند تا صندلی هیات رئیسه و سایر ارکان این فدراسیون را به دست آورند. کاش حیدر بهاروند به جای این اظهارات پر از تناقض، اندکی درباره زمان پرداخت مطالبات شرکت شستا و احتمال حراج ساختمان این فدراسیون، پرداخت نشدن حقوق کارکنان و همینطور حذف تیم ملی بانوان از رنکینگ صحبت می‌کرد تا خیال اهالی فوتبال از بابت برنامه‌ریزی این فدراسیون برای آینده راحت شود.

البته که او به خودش زحمت نداده و از افرادی که سمت اجرایی ندارند خواسته کلا درباره فوتبال نظر ندهند. کما اینکه وقتی سعید آذری هم از انتخاب اصفهانیان برای کمیته داوران انتقاد کرد، او را که یک مسئول اجرایی در باشگاه‌ها است به کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال فراخواندند.

ایسنا

۴ ۱  
آی اسپورت
2021-01-01 22:20:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
متخصص
شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۹، ۱۳:۴۴
خانه از پایبست ویران است.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر