فهرست
پایان صحنه‌های زجرآور در هجده قدم حریفان
پایان صحنه‌های زجرآور در هجده قدم حریفان

پایان صحنه‌های زجرآور در هجده قدم حریفان

آی اسپورت – قطعی شدن انتقال شهریار مغانلو به پرسپولیس برای کادر فنی و هواداران این تیم آنقدر امیدوارکننده هست که آنها تمام مشکلات پنج ماه گذشته و صحنه‌های دردناکی که جلوی دروازه حریفان اتفاق می‌افتاد را فراموش کنند.

پرسپولیس امروز به هر زحمتی صدرنشین لیگ و مدعی جدی قهرمانی است. یعنی تیم یحیی جان کنده تا از عنوان قهرمانی‌اش تا اینجا دفاع کند و به خاطر توقعی که با قهرمانی‌های متوالی ایجاد کرده همچنان آن بالا بماند اما باید بپذیریم اگر همه چیز این پرسپولیس شبیه قهرمان‌ها باشد خط حمله‌اش نیست.

علی علیپور بهترین مهاجم و برترین گلزن پرسپولیس در سه فصل گذشته بود که رفت. عیسی آل‌کثیر جای او آمد که خیلی زود محروم شد و خیری از او در لیگ داخلی به تیم یحیی نرسید. باشگاه و کادر فنی ابتدای فصل نقل و انتقالات و کمی بعدتر شهریار مغانلو و مهدی مهدی‌خانی را هم جذب کردند اما هیچ‌کدام به درد پرسپولیس نخوردند. یک مهدی عبدی جوان و پرنوسان هم از قبل در تیم بود که گاهی پرامید و رویایی نشان می‌داد و یک روز به اوج ناامیدی تنه می‌زد.

اینطور شد که یحیی در عین داشتن مهاجم، بی‌مهاجم‌ترین مدعی قهرمانی لیگ بود و با ترکیبی از وینگرها و هافبک‌هایش گل زد و امتیاز جمع کرد تا رسید به اینجا. اینجا همان نقطه‌ای است که می‌تواند فنری باشد زیر پای پرسپولیس یحیی به سوی هدف‌های بزرگ البته با خیال راحت‌تر. حالا پرسپولیس یک مهاجم واقعی دارد. یک مهاجم که مثل آرمان رمضانی قد و بالای مناسبی دارد اما برعکس او گلزن هم هست. شهریار در تیم درجه دوم پیکان 13 گل زده بود. آخرین باری که یک مهاجم در تیم‌هایی هم‌رده پیکان و سایپا - که معمولاً در نیمه پایینی جدول جا می‌گیرند - این تعداد گل زده باشد و در کورس آقای گلی قرار بگیرد را به خاطر می‌آورید؟

مغانلو تکه گمشده پازل تاکتیکی یحیی گل‌محمدی برای نتیجه گرفتن یا به عبارتی بهتر و راحت‌تر نتیجه گرفتن بود. در تمام هفته‌های گذشته و با وجود نواقص ریز و درشتی که تیم گل‌محمدی داشت و دارد بسیاری از اهالی فوتبال و کارشناسان بی‌طرف اعتقاد داشتند پرسپولیس همچنان بهتر و کامل‌تر از سایر مدعیان قهرمانی بازی می‌کند و فوتبالی که این تیم ارائه می‌دهد یک سطح بالاتر از سایر رقباست.

با وجود چنین اعتقادی آنچه باعث می‌شد تا پرسپولیس سخت برنده باشد و بعضاً به راحتی امتیاز از دست بدهد، نداشتن همین مهاجم گلزن بود که برای تشخیص آن نیاز به موشکافی و نگاه ریزبینانه و دقیق به بازی‌های پرسپولیس نبود. آنها سخت گل می‌زدند یا اصلاً گل نمی‌زدند تا غیر از آن شش هفته رویایی تیمی پرنوسان جلوه کنند پس حالا که یک مهاجم گلزن جذب شده جنس یحیی برای پیش راندن ماشین جنگی‌اش در جدول و رسیدن به قهرمانی بعدی جور است بخصوص که درست از همین مقطع مهدی ترابی به عنوان یک عنصر خلاقانه به فاز حمله پرسپولیس اضافه خواهد شد و قدرت این مجموعه را دوبل خواهد کرد.

ضمناً یادمان باشد شهریار مغانلو برای پرسپولیس یک خرید دوسویه است. آنها می‌خواهند مشکلات گلزنی‌شان را با شهریار به حداقل برسانند و البته در ضربات ایستگاهی و در موضع دفاعی از فیزیک بدنی او استفاده ببرند.

این استفاده البته دوطرفه هم هست. انتقال به اروپا از پیکان یک اتفاق بزرگ و غیر قابل باور در فوتبال ایران بود اما رفتن به اروپا یک چیز است و ماندن و تداوم در آن چیز دیگر. شهریار در سانتاکلارا موقعیت خوبی نداشت و آن یک بار دعوتش به تیم ملی که توسط ویلموتس صورت گرفت و البته تیمی متشکل از ستاره‌های لیگ بود نمی‌توانست تضمینی برای قرار گرفتن او در رادار اسکوچیچ باشد. از بدشانسی شهریار تیم ملی کلی مهاجم لژیونر دارد که پشت خط سردار – طارمی مانده‌اند و خیلی سخت بازی می‌کنند. بازی نکردن مغانلو در سانتاکلارا می‌توانست کاملاً او را از چشم بیندازد اما حالا او می‌تواند با درخشش در پرسپولیس پلی به سوی تیم ملی بزند و راهش به این مقصد بزرگ را کوتاه‌تر کند پس خودش هم از این انتقال برد کرده است.

حالا مغانلو نیم فصل فرصت خواهد داشت تا در پرسپولیس ستاره شود و البته یحیی را به خواسته‌اش برساند. درخشش در این نیم فصل البته شاید برای پرسپولیس یک سود بزرگ و یک ضرر مهم داشته باشد؛ اینکه اگر او بدرخشد و گل‌های زیاد و مهمی به ثمر برساند باشگاه پرتغالی برای برگرداندنش اشتیاق بیشتری داشته باشد.

 

ایران ورزشی 

۴۱    
آی اسپورت
2021-03-08 19:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر