فهرست
پاپ ژان پل دوم و فوتبال؛ دروازه‌بان قدیس
پاپ ژان پل دوم و فوتبال؛ دروازه‌بان قدیس

پاپ ژان پل دوم و فوتبال؛ دروازه‌بان قدیس

آی‌اسپورت- تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم، پاپ ژان پل دوم هم برای تیم مدرسه و هم برای تیم دانشگاه دروازه‌بانی می‌کرد. اما حمله هیتلر به لهستان او را از دنیای حرفه‌ای فوتبال دور کرد و مسیر زندگی‌اش را برای همیشه تغییر داد. او پس از آن به کلیسای کاتولیک رفت و زندگی‌ مذهبی خود را شروع کرد. اما ماجرای پاپ ژان پل و فوتبال دقیقا چیست؟ او چه قدر به فوتبال علاقه داشت؟ در زمانی که رهبری کاتولیک‌های جهان را عهده‌دار بود رابطه‌اش با فوتبال به چه شکل بود؟ با این گزارش از زندگی فوتبالی پاپ ژان پل دوم همراه باشید.

نام واقعی ژان پل دوم، کارل جوزف وتیولا بود. کارل در سال ١٩٢٠ در لهستان به دنیا آمد و تا امروز، تنها «پاپ» اسلاو تاریخ است. همچنین او بعد از ۵٠٠سال، تبدیل به اولین پاپ غیر ایتالیایی شد. زندگی او اما بسیار جالب توجه است. کارول جوزف، در دوران کودکی با یهودی‌های زیادی در ارتباط بود. بازی‌های دبیرستانی، اغلب بین تیم یهودی‌های و مسیحی‌ها بود و جالب است بدانید که او اغلب در تیم یهودی‌ها بازی می‌کرد. خودش در این مورد گفته: «تعداد یهودی‌ها کمتر بود و حدود یک سوم کلاس بودند. تیم مسیحی‌ها یک دروازه‌بان داشت و من برای کمک به آنها، با تمام وجود در آن تیم بازی می‌کردم.» و چه کسی فکر می‌کرد دروازه‌بان تیم یهودی‌های یک دبیرستان در لهستان تبدیل به یکی از محبوب‌ترین پاپ‌های تاریخ بشود؟

وقتی در سال ١٩٧٨، به عنوان پاپ معرفی شد، مردم از فیزیک متناسب او تعجب کردند. پیش از آن تصویری که از بزرگان کلیسا منتشر می‌شد، تناسب اندام چیزی نبود که توجهات را جلب کند، اما ژان پل دوم با همه فرق داشت. هر روز به دوچرخه سواری در واتیکان می‌رفت و شنا را ترک نمی‌کرد. او همچنین در همان سال‌ها شخصا اعلام کرد که بخش زیادی از سلامتی‌اش را مدیون فوتبال است.

اشاره شد که پاپ در دوران فوتبالش دروازه‌بان بود و به این ورزش، علاقه خیلی زیادی داشت. او یک طرفدار لیورپول بود و به بازی یرژی دودک، هموطنش که در واقع هم‌پست خودش هم بود علاقه زیادی داشت. هرچند دودک بین بزرگ‌ترین دروازه‌بان‌های تاریخ جایگاهی ندارد، اما می‌تواند مفتخر باشد که یکی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر طرفدار او بوده. نشریه گاردین، در پاسخ به سوال یکی از مخاطبانش که پاپ ژان پل چقدر به فوتبال علاقه داشته نوشته: «با وجود اینکه پاپ در طول زندگی‌اش تنها یک خدا را می‌پرستید، در مورد تیم فوتبال مورد علاقه‌اش سخت‌گیری زیادی نداشت و ابراز علاقه او تنها به لیورپول خلاصه نمی‌شود. بارسلونا و فولام هم دیگر تیم‌هایی هستند که می‌گویند پاپ طرفدار ما بوده. مورد فولام به این خاطر است که مردم می‌گویند او مدتی در دهه ١٩٣٠ در منطقه روهامپتون (منطقه‌ای که اغلب طرفدار فولام هستند) ساکن بوده و افسانه‌های محلی در این بخش از لندن می‌گویند که او تمام بازی‌های فولام را به استادیوم می‌رفته. البته این ادعا غلط است، چرا که تا سال ١٩۴۶ پاپ در لهستان زندگی می‌کرد. اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود. کن مایرز، یکی از هواداران فولام و خبرنگار ایندیپندنت، زمانی که به ملاقات پاپ می‌رود از او در این مورد سوال می‌کند. و پاپ به او می‌گوید که من می‌دانم شما این هفته با ویگان اتلتیک بازی دارید، و بسیار خوشحالم که کسی پیدا شده تا در مورد فوتبال با او صحبت کنم. کن مایرز وقتی به کشورش برگشت در گزارشی نوشت که پاپ به او گفته که طرفداران فولام، بهترین طرفداران دنیا هستند و به آنها سلام من را برسان. یرژی دودک، گلر لیورپول هم در دیداری که با پاپ داشته در مورد فوتبال صحبت کرده و ژان پل دوم به او گفته که من هر هفته بازی‌های شما را تماشا می‌کنم.»

پاپ البته عضو افتخاری کانون هواداران خیلی دیگر از تیم‌ها هم بوده. عجیب‌ترین آنها برمی‌گردد به حمایت از هر دو تیم شالکه و بورسیا دورتموند. دو دشمن خونی در غرب آلمان که هر کدام به خون دیگری تشنه است. همچنین ژان پل دوم یک کارت هواداری مادام‌العمر بارسلونا با شماره ١٠٨,٠٠٠ داشت. او می‌توانست هر موقع که دلش خواست به نیوکمپ برود و بازی‌های این تیم را از نزدیک تماشا کند. او این کارت را پس از یک سخنرانی مقابل چشمان ١٢٠.٠٠٠ نفر در نیوکمپ دریافت کرده بود. برخی شایعات می‌گویند که او این کارت هواداری را برای همیشه در اتاق شخصی‌اش نگه‌داری می‌کرده و بسیار از داشتن آن مفتخر بوده.

البته اگر کسی به لهستانی‌ها بگوید پاپ ژان پل طرفدار لیورپول، شالکه، فولام، بارسلونا و یا دورتموند بوده با صدای بلند به او می‌خندند. چرا که آنها او را طرفدار سفت و سخت کراکوویا می‌دانند. لهستانی‌ها می‌گویند او کل دوران کودکی و دانشجویی‌اش را در حال تشویق این تیم پشت سر گذاشته و حتی زمانی که بازی‌های این تیم با کلاس‌های دانشگاهش تداخل داشتند، بی‌خیال درس می‌شده و به استادیوم می‌رفته. این روایت از همه روایات دیگر معتبرتر به نظر می‌رسد. چراکه ژان پل دوم با اعضای این تیم در لهستان دیداری داشت و به آنها قول داد که تمام اعضای تیم را به یک تور خصوصی واتیکان می‌برد. وعده‌ای که به آن عمل کرد و اعضای این تیم را به واتیکان آورد.

به هر حال شاید شرایط زندگی کارل جوزف، به گونه‌ای پیش نرفت که به یک فوتبالیست حرفه‌ای بدل شود. اما هیچ‌وقت این علاقه را پنهان نکرد و همیشه پیگیر فوتبال بود. اینکه او دقیقا می‌دانسته فولام با کدام تیم قرار است بازی کند، نشان می‌دهد که فوتبال را با جدیت دنبال می‌کرده. سخنرانی در مقابل ١٢٠,٠٠٠ نفر در نیوکمپ هم شاید یک نماد از این علاقه بی حد به فوتبال باشد. زمانی که پس از جام جهانی ١٩٨٢ لهستان موفق ظاهر شد، اعضای تیم به دیدار پاپ رفتند. پاپ به آنها گفت که معمولا برای یک تیم فوتبال دعا نمی‌کند، اما این کار را برای آنها انجام داده است. نزدیکان پاپ می‌گویند دیدار تیم‌های لهستان و ایتالیا در جام جهانی ١٩٨٢، تنها بازی فوتبالی بوده که او به خاطر آن تمام برنامه‌های دیگرش را کنسل کرده و تمام طول بازی چشم از تلویزیون برنداشت. روبرتو باجو هم در مورد پاپ گفته: «یک بار در سال ٢٠٠٠ یک بازی خیریه در ورزشگاه المپیکو انجام دادیم و پاپ نظاره‌گر بازی بود. با وجود اینکه من بودایی هستم، اما از ری‌اکشن‌های او موقع بازی فوتبال حسابی شگفت‌زده شدم.»

 

فرهنگستان فوتبال

۶    
آی اسپورت
2018-08-14 00:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر