فهرست
ابهام در یک خبر؛ ششم شدند یا قهرمان جهان؟
ابهام در یک خبر؛ ششم شدند یا قهرمان جهان؟

ابهام در یک خبر؛ ششم شدند یا قهرمان جهان؟

آی اسپورت – ایران در مسابقات وزنه‌برداری جوانان جهان به قهرمانی رسید؛ این خبر خوشایندی بود که دیروز در بین دیگر اخبار ورزشی دلگرم‌کننده بود؛ اینکه ایران در سطح جوانان و برای دومین سال پیاپی توانسته در رشته‌‌ای به قهرمانی برسد که یکی از امیدهای اصلی در المپیک‌هاست، امیدوار‌کننده بود ولی این قهرمانی واقعی نیست.

در این مسابقات، ایران دو مدال طلا، دو نقره، دو برنز گرفته و قهرمانی با دو طلا و آن هم در مسابقه‌ای که با هشت وزن برگزار شده و در هر وزن سه مدال یک‌ضرب، دوضرب و مجموع داشته، منطقی به نظر نمی‌رسد. تیم وزنه‌برداری ایران در رده‌بندی امتیازی مردان صدرنشین است. ایران 423 امتیاز گرفته، تیم دوم، ژاپنی است که در وزنه‌برداری جهان جایگاه چندانی ندارد ولی به‌عنوان میزبان و با 394 امتیاز در رده دوم است و چین با 391 امتیاز در رده سوم. جالب است که در رده‌بندی مدالی مردان و نه تیمی زنان و مردان، ایران در رده ششم قرار دارد. چین با پنج طلا، یک نقره و دو برنز اول است، کلمبیا با سه طلا، دو نقره و دو برنز دوم و ازبکستان با سه طلا و دو نقره در رده سوم قرار گرفته.

تیم وزنه‌برداری در 6 وزن نماینده داشته و تا روز پنجم، مدالی به‌دست نیاورده. ضعف بعضی از وزنه‌برداران در حدی بود که محمدحسین برخواه، سرمربی تیم ملی مجبور شد از مردم عذرخواهی کند. در دسته 69 کیلوگرم، حسین سلطانی و مصطفی زارعی نمایندگان ایران بودند. در یک‌ضرب سلطانی و زارعی، 133 کیلوگرم وزنه زدند در دوضرب سلطانی وزنه 155 کیلوگرمی را بالای سر برد و زارعی 162 کیلویی را. سلطانی در مجموع یازدهم شد و زارعی هشتم. بعد از این بود که برخواه شاکی شد: «زارعی و سلطانی خیلی ضعیف کار کردند و از مردم ایران بابت این نتیجه عذرخواهی می‌کنم.» برخواه این حرف‌ها را به خبرگار فارس زده که در موقع برگزاری مسابقات در ژاپن بود. جالب است که بعد از این، نه در فارس و نه در سایت فدراسیون، هیچ صحبتی از برخواه منتشر نشده. این اولین شکست ایران بود ولی آخرین نیست. در وزن 77 کیلوگرم هم وضع بهتر از وضع 69 کیلوگرم نبود. عباس زندی در این وزن در یک‌ضرب، 149 کیلو وزنه زد و در دو ضرب، 166 کیلو و در مجموع دهم شد. رامین ولی‌پور در وزن 85 کیلوگرم دهم شد؛ یک‌ضرب 151 کیلو و دوضرب 177 کیلو. اولین موفقیت و اولین مدال ایران در این مسابقات در وزن 94 کیلوگرم به‌دست آمد؛ جایی که رحمان اورامه در یک‌ضرب وزنه 159 کیلویی را بالای سر برد و پنجم شد. او در دوضرب 205 کیلو وزنه زد و هم برنز این حرکت را گرفت و هم برنز مجموع.

یک وزن بالاتر اتفاقات بهتری برای تیم ایران افتاد؛ اولین طلا. در دسته 105 کیلوگرم، رضا بیرالوند مدال نقره یک‌ضرب را با زدن وزنه 163 کیلویی گرفت. در دو ضرب، 206 کیلو وزنه زد و طلای دوضرب و مجموع را صاحب شد. در +105 هم ایران به مدال رسید ولی نه با عملکرد خیلی خوب. علی داوودی در یک‌ضرب با زدن وزنه 187 کیلویی مدال نقره این حرکت را گرفت ولی در دوضرب اوت کرد تا در رده‌بندی این وزن، جایگاهی نداشته باشد. قاسمعلی محمدپور هم با وزنه 163 کیلو در یک‌ضرب و 199 کیلو در دوضرب هفتم شد.

با این وزنه‌هایی که ایرانی‌ها زده‌اند به نظر می‌رسد فقط عملکرد دو وزنه‌بردار قابل‌قبول بوده؛ یکی بیرالوند که به مدال طلا رسیده و هم در دو ضرب و هم در یک‌ضرب وزنه‌‌های قابل دفاعی زده و رحمان اورامه که در مجموع صاحب برنز شده. بعد از این مسابقات، لیستی از بهترین وزنه‌برداران این دوره از مسابقات منتشر شد. در این لیست 40 نفره فقط نام دو ایرانی دیده می‌شود؛ بیرالوند و اورامه. این لیست در مقایسه عملکرد وزنه‌برداران جوان و رکوردهای جهانی تهیه شده. جالب است که بیرالوند، بهترین وزنه‌بردار ایران در مسابقات ژاپن در رده پانزدهم است و اورامه در رده هجدهم.

در سایت فدراسیون وزنه‌برداری، خبری از تعداد مدال‌ تیم‌های دیگر و رده‌بندی تیم‌ها براساس مدال نیست. در سایت این فدارسیون حتی در رده‌بندی خود وزنه‌برداران ایرانی هم ملاک امتیاز است. به نظر می‌رسد فدراسیون با این روند در تلاش است امتیاز را پررنگ‌تر از مدال کند زیرا علاقه‌ای به شکست و قبول آن ندارد. واقعیت مسابقات این است که ایران ششم شده و دو وزنه‌بردار در رده‌بندی نهایی داشته. محمد فلاحتی‌نژاد از مربیان و قهرمانان سابق این رشته به این عملکرد فدراسیون انتقاد دارد. او به «وقایع‌اتفاقیه» می‌گوید: «اول اینکه سطح کیفی مسابقات باید در قیاس با رکوردهای آسیایی و جهانی سنجیده شود و بعد بر‌اساس آن، عملکرد وزنه‌برداران ایرانی را بررسی کنیم؛ برای مثال در وزن 77 کیلوگرم که وزن من است، رکورد من 200 کیلو بود. وزنه‌برداری که طلا گرفته، 40 کیلو پایین‌تر وزنه زده و وزنه‌بردار ایرانی در این وزن دهم شده. این وزن یک نمونه است، بقیه وزن‌ها را هم می‌شود همین‌طور سنجید. متأسفانه فدراسیون فقط می‌خواهد به افکار عمومی بگوید عملکرد خوبی داشته ولی این روشی که انتخاب کرده، روش خوبی نیست.» وزنه‌برداری ایران در بیشتر مواقع در وزن‌های سبک مشکل داشته و نتوانسته روی سکو برود ولی این مشکل به وزن‌های میانی هم سرایت کرده است. بااین‌حال، علی مرادی، رئیس فدراسیون، بعد از این مسابقات مدعی شد که وزنه‌برداری ایران با توجه به همین عملکردی که در مسابقات جوانان جهان ژاپن داشت، در مسابقات جهانی و المپیک آینده حرف‌های بیشتری برای گفتن دارد.

 

وقایع اتفاقیه

۵ ۱  
آی اسپورت
2017-06-24 13:05:00
نظر دهید

۱ نظر
موراتا
شنبه ۳ تیر ۱۳۹۶، ۱۶:۰۴
خب اگر عملکرد وزنه بردارهای ما اینقدر بد بوده چطور تو رده بندی امتیازی اول شدیم
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر