فهرست
تسلیت؟ زلزله؟ وات د فاز؟
تسلیت؟ زلزله؟ وات د فاز؟

تسلیت؟ زلزله؟ وات د فاز؟

آی اسپورت- سال‌هاست که فوتبال ایران میزبان مهمان‌های خارجی است که اگر از کاریزما و اقبال عمومی لازم و کافی برخوردار باشند با فرآیندی به نام ایرانیزه کردن روبرو خواهند شد و سرنوشت آن‌ها گریزی جز دست و پنجه نرم کردن با این فرآیند نخواهد داشت. در این میان اگر از فرآیند سریالی ایرانیزه کردن «ویچ»دارهای کروات بگذریم، به فرآیند ایرانیزه کردن بازیکنان دو ملیتی خواهیم رسید که با حضور در تیم ملی ایران تن به آلوده شدن به فرهنگ امروزی سرزمین آباء و اجدادی‌شان داده‌اند. اگر از امیرمسعود برومند با تابعیت لبنانی، پیر کارلو با تابعیت لهستانی و لیث نوبری با تابعیت عراقی بگذریم به فریدون زندی، امیر شاپورزاده، اشکان دژآگه، امید نظری، رضا قوچان‌نژاد، دانیال داوری، مهرداد بیت‌آشور و در آخر به سامان قدوس خواهیم رسید.

در اولین گام یادگیری زبان شیرین فارسی در دستور کار ایرانیزه کردن قرار دارد. یادمان نمی‌رود فریدون زندی در حاشیه‌ی اردوی تیم ملی در مصاحبه با داود عابدی گفت: «دیشب آمدم، خوش آمدم!!!»

پس از تسلط بر زبان مادری، درخشش مقطعی و قرار گرفتن در کانون توجهات با پیراهن تیم ملی، دومین گام در مسیر ایرانیزه کردن است که باعث گرایش به انتخاب‌های مادی و پشت کردن به مسیرهای پیشرفت خواهد شد. این مورد تقریبا برای تمام دو ملیتی‌های تیم ملی ایران رخ داد. پیوستن فریدون زندی و امیر شاپورزاده به استیل‌آذین پنج ستاره‌ی اواخر دهه‌ی نود (لیگ‌های نهم و دهم)، پیوستن اشکان دژاگه به العربی قطر (گران‌ترین بازیکن وقت فوتبال ایران با رقمی معادل ۶.۳ میلیون پوند)، پیوستن دانیال داوری به گراس‌هاپر زوریخ و پیوستن رضا قوچان‌نژاد به باشگاه‌های الکویت کیفان و الوکره قطر از جمله انتخاب‌های مادی‌گرایانه مخالف مسیر پیشرفت ستاره‌های دو ملیتی بود.

گام سوم در مسیر ایرانیزه شدن درگیر شدن با حاشیه‌هاست که نمونه‌ی بارز آن عکس معروف دانیال داوری در آستانه‌ی جام جهانی ۲۰۱۴، عکس اشکان دژآگه و همسرش در جشن کریسمس در شهر برلین و در آغوش کشیده شدن رضا قوچان‌نژاد از سوی خواهرزنش ساره بیات است.

چهارمین گام در مسیر ایرانیزه شدن انتخاب یکی از غول‌های پایتخت است که تأثیر قابل‌توجهی در میزان محبوبیت ستاره‌ها دارد. فریدون زندی که رسما به استقلال پیوست، امیر شاپورزاده تا چندقدمی پیوستن به استقلال پیش رفت، امید نظری از ترس نیمکت‌نشینی در پرسپولیس قید حضور در جمع سرخ‌های پایتخت را زد، گمانه‌زنی‌های متوالی برای حضور اشکان دژاگه در پرسپولیس هنوز هم انجام می‌شود، رضا گوچی احتمال پیوستن به پرسپولیس را رد نکرده.

پنجمین گام که البته گام ویژه‌ای است، رفتار به سبک یک ایرانی جنتلمن است که عمل‌گرایی را فراموش کرده است و ظاهرگرایی را در دستور کار قرار داده است. درواقع یک ایرانی جنتلمن بیش از آن‌که حقیقت را درک کند و در عمل مسائل و مشکلات را حل و فصل کند، سعی می‌کند دغدغه‌مندی خود را در شوآف‌های خاص با رعایت فاصله‌ی ایمنی با دل حادثه به نمایش درآورد.

پانوشت: آخرین محصول فرآیند ایرانیزه کردن، سامان قدوس، ستاره‌ی این روزهای لیگ سوئد و تیم ملی ایران است؛ ستاره‌ای که در حاشیه‌ی دیدار دوستانه‌ی تیم ملی با تیم ملی ونزوئلا، در اوج بی‌خبری از اخبار سرزمین مادری و البته ناآشنایی با واژه‌ی زلزله و البته تسلیت، وادار به گفتن تسلیت به ملت ایران شد و در نهایت آموخت برای پیشرفت در ایران باید موج‌سوار و شومن نامبروان بود. سامان قدوس در ساعات پایانی روز سه‌شنبه، ۲۳ام آبان‌ماه، اقدام به گفتن تسلیت رسمی به ملت ایران به مناسبت درگذشت هم‌وطن‌های کرمانشاهی در زلزله‌ی روز یک‌شنبه در استوری اینستاگرام خود کرد.

۱۳۳ ۹  
آی اسپورت
2017-11-15 12:22:00
نظر دهید

۹ نظر
سهام
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۲۶
عالی بود کاظم جان
رضا
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۳۶
حالا بده تسلیت گفته؟اگه تسلیت نمیگفتم مطلب میزدید که بی غیرت‌ها در حوالی تیم ملی و ...
مثلا انریکه و نورگل یشیلچای هم تسلیت گفتن که ایرانیزه بشن؟
همه بدن فقط شما خوببید
کاظم ملک پور دهکردی
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۵۱
عزیزم تسلیت کار خوب و پسندیده ای هست اما ای کاش فیلم مصاحبه را می دیدی کلی خبرنگار دور سامان ریختن و بهش میگن تسلیت بگو درصورتیکه اصلا سامان نه خبری از زلزله داره نه می دونه تسلیت یعنی چی
وادار کردن بده ...
ابوذر
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۴۱
متن فوق العاده زیبایی بود ... ممنون
بهروز
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۳:۲۸
ای کاش کلیپ را هم میگذاشتین... از کجا میشه این کلیپ را دانلود کرد؟؟؟
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۱۵:۴۱
فیلم مصاحبه زشت بود اما وقتی سامان متوجه زلزله شد خودش تصمیم گرفت ابراز همدردی کند ، کاری که همه امجام دادند.
اما نفهمیدم در آغوش گرفتن رضا توسط ساره بیات ایرانیزه کردن رضا بود یا خارجکی شدن ساره بیات
در ایران و در خیلی جوامع روستایی اون کراهتی که امثال شماها از شوهر خواهر دارید مردم اونجا ندارند حتی راجع به شوهر خاله و شوهر عمه و پسر خاله و پسر عمو
رضا هم که د ایران نبود لابد تا قبل از اون از این کارها کرده بود و البته نه به سو نیتی ما
هنوز در شمال کشور در شالیزارها مردان و زنان با چشم پاکی کنار هم کار میکنند در حالی که تا زانو شلوار خانمهاشون بالا زده است و حتی یک چشم نگاه بد نمی کند همانطور که در عشایر موهای زنان بیرون است و کسی گمان بد نمی برد.
ایرانیزه شدن این نوع تفکر است.
هاشم
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۴۸
منظور از حاشیه اتفاقاتی است که روزنامه ها بهش می پردازند روزنامه های قطری که به بوسه دژاگه به زنش واکنش نشان دادن هم مثل ما فکر می کنن یعنی؟؟؟ حاشیه یعنی کاری که تو را بر سر زبان ها بندازه
پرسپولیس واقعی
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۵۸
اما آقای نویسنده از ایرانیزه شدن اسامی بالا حرف زده بود نه از حاشیه هاشون
قطر؟؟؟!!!
هاشم
پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶، ۱۴:۱۵
میشد این حاشیه را مدیریت کرد...
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر