فهرست
الشارجه در خانه به ضدحمله فکر می‌کند؟
الشارجه در خانه به ضدحمله فکر می‌کند؟

الشارجه در خانه به ضدحمله فکر می‌کند؟

آی اسپورت - شارجه که به عنوان قهرمان و شگفتی‌ساز فصل قبل لیگ امارات به مسابقات 2020 لیگ قهرمانان آمده در اولین بازی آسیایی‌اش مقابل التعاون باخت اما نمایش ضعیفی ارائه نکرد. شارجه‌ای‌ها در جریان این بازی بارها به سمت دروازه التعاون حمله کردند هر چند این حملات سودی برای‌شان نداشت. بررسی آمار این بازی نشان می‌دهد بیش از نیمی از حملات شارجه در از سمت چپ این تیم بوده، جایی که حسن صالح به عنوان مدافع چپ، اتابک شکوروف به عنوان هافبک میانی متمایل به سمت چپ و کایو وینگر گرانقیمت و برزیلی این تیم به عنوان وینگر چپ حضور داشته‌اند.

کیفیت نفرات حاضر در سمت چپ زمین شارجه بدین معناست که این تیم در بازی با پرسپولیس نیز به احتمال فراوان تأکید شدیدی به حمله از سمت چپ خود و راست پرسپولیس خواهد داشت و این موضوع به احتمال فراوان مورد توجه کادر فنی سرخ‌ها نیز خواهد بود.

در نقطه مقابل تصاویر منتشره توسط AFC نشان می‌دهد که حملات پرسپولیس مقابل الدحیل از سمت چپ طرح ریزی شده، درست جایی که محمد نادری و یک خط جلوتر از او ترابی و گاهاً امیری حضور داشتند. این در حالی است که حملات حریف، بیشتر از جناح راست بوده است.

در مجموع پرسپولیس بیشتر اصرار به حمله از جناح چپ داشته و بعد از آن نیز شاگردان گل‌محمدی، شانس‌شان برای رسیدن به گل را از عمق و جناح راست امتحان کرده‌اند. حریف قطری نیز بیشتر اصرار به حمله از جناحین داشته؛ و البته بیشتر از جناح راست. تیم الدحیل تعداد دفعات کمتری را برای حمله از عمق در نظر گرفته که در تصاویر مشخص است.

فشردگی ۴۸ درصدی در میانه میدان، یعنی جنگ اصلی در وسط زمین و بین هافبک‌های دو تیم در جریان بوده است؛ بعد از میانه زمین، فشردگی ۳۷ درصدی در نیمه زمین الدحیل نشان از آن دارد که آنها بعد از گلزنی زودهنگام بیشتر مشغول دفاع بوده و چشم به ضد حملات دوخته بودند.

شارجه در شرایطی مقابل پرسپولیس به میدان خواهد رفت که در ترکیب ابتدایی این تیم به احتمال زیاد شاهد حضور پرتعداد بازیکنانی با خصوصیات تدافعی باشیم.

بررسی ترکیب اصلی این تیم در جریان بازی با التعاون نشان می‌دهد این تیم اماراتی به جز دروازه‌بان، 7 بازیکن با خصوصیات تدافعی در ترکیب اصلی خود داشته و به احتمال فراوان این روند در بازی با پرسپولیس نیز تکرار خواهد شد.

سالم سلطان و شاهین عبدالرحمن دو مدافع میانی این تیم در بازی التعاون بودند و علی الظنحانی و حسن صالح در جناحین خط دفاعی این تیم بازی کردند. محمد عبدالباسط، ماجد سرور و اتابک شکوروف نیز سه هافبک تدافعی این تیم در هفته نخست لیگ قهرمانان آسیا بودند که هر سه نزدیک به خط دفاعی این تیم بودند.

بررسی نقشه‌های حرارتی بازی شارجه با التعاون میانگین محل حضور این 7 بازیکن را در نیمه خودی زمین شارجه نشان داده و این بدین معنا است که سرخ‌ها در تقابل با این تیم اماراتی کار دشواری برای نزدیک شدن به دروازه حریف خواهند داشت.

سرخ‌ها در دو بازی اخیر خود مقابل استقلال و الدحیل کار دشواری برای باز کردن دروازه‌ رقیبان خود داشته‌ا‌ند چرا که هر دو تیم با دفاع چند لایه و فشرده مانع از اجرای نقشه‌های تهاجمی سرخ‌ها شده‌اند.

به نظر می‌رسد تا پایان فصل به دفعات شاهد این اتفاق خواهیم بود و به احتمال زیاد کادر فنی پرسپولیس به دنبال راهی برای باز کردن قفل دروازه‌های حریفان خود در این دیدارها خواهند بود.

یکی از پلن‌های احتمالی برای فرار از این روند، استفاده از فیزیک اوساگونا در خط حمله و ارسال‌های بلند برای این بازیکن و استفاده از ضربات سر وی و یا توپ‌های سوم است هر چند پرسپولیس در فصل جاری در ارسال‌ها چندان موفق نبوده و باید دید گل‌محمدی چه برنامه‌ای برای بهبود این نقطه ضعف در سر دارد.

برنامه بعدی سرخ‌ها برای شکستن قفل دفاع‌های اتوبوسی، ضربات از راه دور خواهد بود و در این میان آنتونی استوکس مهاجم جدید سرخ‌ها تبحر خاصی در شوت‌های از راه دور دارد و در مدت کوتاهی که برای پرسپولیس به میدان رفته توانایی بالای خود در این زمینه را به نمایش گذاشته است.

ایران ورزشی

  ۱  
آی اسپورت
2020-02-15 23:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
حرف حساب
يكشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸، ۰۹:۱۶
ما هم اون ور یه سوراخ بزرگ داریم به نام شیری! خدا رحم کنه!!
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر