فهرست
قوانین بین‌المللی، فراموش‌شده در استقلال!
قوانین بین‌المللی، فراموش‌شده در استقلال!

قوانین بین‌المللی، فراموش‌شده در استقلال!

آی اسپورت - کاری به این نداریم که مهدی رحمتی بعد از برد سه گله مقابل نفت آبادان به دیگر تیم‌ها و کاپیتان‌های لیگ کنایه می‌زند یا اینکه به طور جدی از مشکلات استقلال صحبت کرده و بازیکنان تیمش را برابر این مشکلات صبور قلمداد می‌کند ولی وقتی رحمتی می‌گوید "تا اینجای کار فقط بیست درصد از حقوق امسال را گرفتیم" جای تعجب دارد که چرا کاپیتان تیم استقلال از حق مسلم و مشخص بازیکنان تیمش که در فیفا هم به صراحت آن را تاکید کرده‌اند به آسانی می‌گذرد تا فقط به افتخار برد طعنه‌ای به این مشکلات بزند.

یک روز قبل خطیر هم به افتخار بازنده شدن یازالده گومز در پرونده معروف استقلال در فیفا گفته بود "فیفا به شدت حامی بازیکنان و حقوق آنهاست". حالا همه این موارد را کنار هم بگذاریم و این موضوع را دوباره یادآوری کنیم که فیفا یک سال قبل قانونی شدیدتر را برای انضباط مالی باشگاه‌ها و حقوق بازیکنان وضع کرد که "اگر باشگاهی دو ماه حقوق متوالی بازیکن تحت قرارداد را پرداخت نکند، بازیکن می‌تواند بعد از این مدت با ارسال نامه‌ای به باشگاه این تاخیر را یادآوری کند و مهلت ده روزه‌ای را برای دریافت مطالباتش بدهد و اگر در این فرجه زمانی باشگاه همچنان بی‌تعهدی خود را ادامه دهد، بازیکن می‌تواند قرارداد خود را یک طرفه فسخ کند.

این یک قانون سراسری و فراگیر در تمام دنیای فوتبال است و می‌بایست در فوتبال ایران هم که یکی از بی‌انضباط‌ترین  لیگ‌ها در احترام به حقوق و قرارداد بازیکنان به حساب می‌آید، رعایت شود. اما به طور واضح و مشحص می‌بینیم که همه تیم‌ها درگیر این شرایط و عدم پرداخت‌ها هستند و هیچ توانمندی برای اجرای این قانون ندارند، حتی مهدی رحمتی با صراحت از این موضوع در مورد تیمی صحبت می‌کند (استقلال) که به طور روشن درآمد میلیاردی با اسپانسر داخلی خود دارد و درآمدهای ارزی حاصل از جام جهانی و لیگ قهرمانان اسیا را هم باید به ان اضافه کرد. اما با تمام این ورودی‌های مالی هنگقت  بازیکنان این تیم فقط بیست درصد از حقوق خود را گرفته‌اند و هیچ ساز و کاری هم برای فسخ قرارداد یک طرفه یا آگاهی از این قانون را ندارند.

حتی مدیران جدید استقلال در جنگ مشخص با سازمان لیگ و پرسپولیس مدعی هستند که دعوی خود را به دادگاه CAS برده‌اند و می‌توانند از این دادگاه پیروز بیایند. (اگر این اتفاق بیفتد، مسلما قدمی مهم و بزرگ برای احقاق حقوق باشگاه‌ها در مجامع بین المللی خواهد بود.) اما این سوال هم پیش می‌آید که اگر مدیران استقلال می‌توانند از دادگاه‌های فیفا و CAS برای حقوق خود استفاده کنند چرا بازیکنان این تیم (و البته تمام تیم‌ها) نمی‌توانند حق پایمال شده خود را در دادگاه‌هایی مهم‌تر از کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مطرح کنند؟ در کدام تبصره از قوانین مصوب فدراسیون فوتبال ذکر شده که یک باشگاه در صورت تمایل می‌تواند شکایت خود را در دادگاه بین‌المللی یا فیفا پیگیری کند؟ اگر چنین اختیار خوب و قدرتمندی به باشگاه‌ها داده شده، باید چنین اختیاری هم به بازیکنان تحت قرارداد داده شود. اینکه مدیران استقلال می‌توانند تا دادگاه CAS پیش بروند ولی بازیکنان این تیم نمی‌توانند پیگیر حقوق خود باشند یک تناقص آشکار در حرفه‌ای‌گری است.

این اشکالات در فوتبال ایران زیاد است و تا اصلاح صادقانه و شفاف آن راه زیادی باقی مانده. همانطور که فیفا مشخصا گفته است بازیکنان اگر دو ماه حقوق خود را دریافت نکنند می‌توانند یک طرفه قرارداد خود را فسخ کنند، کنفدراسیون فوتبال آسیا هم برای محکم کردن جایگاه خود در نظام فوتبال جهانی این قانون را آورده است که هر باشگاهی طی سی روز در پایان فصل جاری باید با تمام بازیکنان خود حتی انهایی که قرارداد دارند تسویه حساب مالی فصلی کند و اگر این اتفاق نیفتد تیم‌ها از گرفتن مجوز حرفه‌ای فصل بعد محروم هستند. حالا یک بار دیگر حرف‌های مهدی رحمتی را مررو کنیم: آنها فقط بیست درصد حقوق گرفته اند و شکایتی هم ندارند.

این را هم بدانیم که بخشی از مطالبات فصل قبل را طی حواله‌ای برای بهمن یا اسفند ماه امسال  گرفته‌اند. یعنی تیمی که الان بازی می‌کند نه تنها حقوق امسال را نگرفته‌اند که حتی حقوق سال قبل را هم با ٩ ماه تاخیر از تمام شدن فصل قرار است بگیرند. آیا واقعا خطیر که خود را مدعی  دانستن تمام قوانین فیفا و CAS می‌داند، یک بار به بازیکنان استقلال گفته است که طبق قانون صریح فیفا همین امروز هم حق جدایی دارند؟ اینگونه تفسیر قانون چندان خوب نیست و فقط برای حمله به سازمان لیگ و پرسپولیس ارجاع به دادگاه CAS را مطرح می‌کنند ولی دیگر قوانین را توضیح نمی دهند! آیا صحبت‌های مهدی رحمتی تلنگری بر این نیست که یک بار به طور جدی تمام قوانین فیفا برای حمایت از بازیکنان در قبال بی‌انضباطی‌های این فوتبال بررسی و وضع شود؟

ایران ورزشی

۹ ۱۲  
آی اسپورت
2018-11-30 23:44:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۲ نظر
کیو
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۳:۴۸
تا استقلال یه تکونی خورده همه میخوان تیمو ببرن تو حاشیه
واقعا متاسفم
۷
کیسه ورزشی
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۲۳:۵۸
کیسه ورزشی
استقلالا خرج تیمشون رو بدن
۲
a
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۰۲:۳۷
k
حامد (تا ابد آبی)
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۲۵
میدونی پشت این حمله ها ب استقلال چیه
اینکه نویسنده شدیدا نگرانه از اینکه حالا ک پرونده یازالده گومز ک خود خطیر هم میگفت احتمالا ب ضرر استقلال تموم شه با برد استقلال تو CAS همراه بود حضرات لنگی میترسن از اینکه سوپرجام هم برگرده ( ک قطعا برمیگرده)
اونجا فدراسیون و کمیته انضباطی دولتی نداریم ک طرفدار تیم سوگلی باشه
نویسنده جان اگر بیل زنی برو باغچه خودتو بیل بزن
با قلم کثیفت هم برای تاج در افشانی نکن
پوریا
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۱۰:۱۸
وقتی این خبرا رو بعد بردا میبینم واسه استقلال مینویسین ، کیف میکنم و افتخار میکنمکبه بزرگی تیمم که داره باز ترس به اندامتون میندازه ،چون میدونید ک داره راه میوفته و هل شدید دوباره جلوشو بگیرید ولی اینسری هوادارامون خیلی هواسشون جمع
۷
آریا
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۱۰:۲۸
مگر پیروزی و بقیه تیمها تسویه کردن؟ مطالبه حق باشگاه و طرفداران استقلال در دادگاه عالی ورزش بخاطر اهدای سوپر جام به تیم سوگلی حکومت بدون بازی، چه ربطی به صبوری بازیکنان استقلال بخاطر کمبود منابع مالی باشگاه داره؟ متاسفم که اسم خود را گذاشته اید رسانه. حتگا ادعای بی طرفی هم دارید!
۵
...
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۴۳
همین چند روز پیش فتحی از پرداخت مبلغی به حساب بازیکنان کیسه خبر داد. شما به هوچی گری این جماعت مظلوم نما توجهی نکنید. به فرض هم پول نگرفته باشن با کدوم موفقیتی میخوان مدیریت رو تحت فشار بذارن واسه گرفتن پول؟ مگه اینا درامد اسپانسری کمتری ندارن؟ وقتی این مبلغ رو پیش خور کردن از کجا باز میارن تا هم حقوق بازیکنان رو بدن هم واسه نقل و انتقالات بازیکن بخرن؟؟؟؟؟؟؟؟
۲
حبیب
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۵۴
خدای من چه مقاله حاشیه سازی
شرافتا خجالت بکشید زمانی که بازیکنان پرسپولیس جین بازی های آسیایی در مورد پرداخت حقوقشون سکوت کردن تا تیمشون ب حاشیه نره اینجوری حماسه سرایی نمی‌کردید.
واقعا معنی تیم حکومتی و خبرنهار رو درک کردم.
۵
لنگ ورزشی (عرزشی)
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۱۳:۰۱
سه امتیاز تا پایین کشیدن تیم لنگ فاصله داریم ، و حالا نوبت لنگی هاس که با انتشار چنین مطالبی تیمو ببرن تو حاشیه
۳
استقلال
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷، ۱۸:۴۱
..
از طرف یک استقلالی
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۱:۰۰
آقای سردبیر لنگی، تا تیم داره جون میگیره زود باید بیای تیتر علیه تیم رقیب بزنی بعد انتظار داری طرفدارای استقلال از تیم لنگ متنفر نباشند هر وقت این رفتارهای کثیف گذاشتید کنار اونوقت طرفدارای تیم رقیب هم از باخت شما ناراحت میشن، همه میدونیم حق تیم لنگ نبود قهرمان آسیا بشه خدا هم حقو به حق دار رسوند، وقتیکه لنگ بازیکن غیرقانونی می‌گرفت، قرارداد غیرقانونی می‌نوشت آیا لال بودید
۱
روزبه
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۰۱:۴۵
به تو ربط نداره مشکل تاج! 3تا زدنامون شروع شد باز میخواید تاجو ببرید تو حاشیه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر