فهرست
پایان انتظار برای آغاز لیگ ۱۹
پایان انتظار برای آغاز لیگ ۱۹

پایان انتظار برای آغاز لیگ ۱۹

آی اسپورت - اهالی فوتبال بی صبرانه منتظر آغاز لیگ برتر در فصل نوزدهم آن هستند. تیم‌های لیگ برتری پس از استراحت و یاریگیری و تمرینات منظم اینک مهیای گام نهادن در راه پر فراز و نشیب لیگ برتر هستند. پرسپولیس قهرمان دوره‌ی گذشته و استقلال تیم سوم لیگ هجدهم تیم‌های پرهواداری هستند که با سرمربیان جدید لیگ را آغاز می‌کنند. برانکو و شفر جای خود را به کالدرون و استراماچونی داده‌اند، آبی‌ها خیلی امیدوار هستند که لیگ نوزدهم پایانی بر شش سال ناکامی‌ و دوری از قهرمانی در لیگ باشد و سرخ‌پوشان هم در سودای تکرار عنوان قهرمانی برای چهارمین بار پیاپی آن می‌باشند. سپاهان تیم شاخص دیار زاینده‌رود  هم‌چنان با امیر قلعه‌نویی و عزمی جزم برای رسیدن به عنوان قهرمانی لیگ را شروع می‌کند‌. در کنار این سه تیم تراکتور تبریز قرار دارد که با مصطفی دنیزلی کارکشته و جذب بازیکنان شاخص دیگر در رویای رسیدن به اولین قهرمانی در لیگ برتر ایران است.  سایر تیم‌ها هم هر کدام به فراخور حال خود، توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی که دارند آماده‌ی حضور شایسته و بایسته در لیگ برتر شده‌اند. حضور مربیان جوان و با انگیزه و رقابت آن‌ها با مربیان با تجربه و خارجی لیگ برتر مطمئناً منجر به خلق صحنه های جالبی خواهد شد. لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران در حالی گام در نوزدهمین فصل پیدایش خود می‌گذارد که برنامه‌ی نود یار و همراه همیشگی‌اش را دیگر در کنار خود نمی‌بیند نود به دلیل کج سلیقگی و عدم شناخت درست مدیران شبکه سه و حتی رسانه‌ی ملی از موقعیت و نقش بی بدیل آن  در شفاف سازی و آشکار کردن زوایای پنهان برخی از سو رفتارها که در حوزه‌ی فوتبال ایران رخ می‌دهد سال گذشته از میانه‌های فصل هجدهم پخش آن متوقف شد. به هرحال این مسئله مسئله‌ی ساده‌ای نبود و هنوز هم همراهان و علاقمندان نود نتوانسته‌اند حذف این برنامه و دوری عادل فردوسی‌پور را از آنتن سیما باور کنند.‌  البته ناگفته نماند انتقاداتی هم به نود و نحوه‌ی اجرای آن به ویژه در برخورد با تیم استقلال وجود دارد. که در جای خود و زمان مناسب قابل طرح و بررسی می‌باشد‌.

فارغ از این اتفاق تعویق تاریخ آغاز مسابقات لیگ به بهانه‌ی آماده‌سازی ورزشگاه‌ها و زیر ساخت‌ها برای برگزاری یک لیگ منظم و اصولی نکته‌ی دیگری بود که لیگ نوزدهم و باشگاههای لیگ برتری را درگیر خود کرد. البته اگر آن‌چه که فدراسیون فوتبال گفت به خوبی عملیاتی شده باشد ارزش آن را داشت که حتی مدت بیشتری هم صبر کرد چون فوتبال ایران نیاز دارد به صورت واقعی و شفاف به سمت حرفه‌ای گری و انجام کارهای اصولی پیش برود زیرا پیامدهای مثبت این اتفاق در جوامع بین‌المللی هم به سود فوتبال ما خواهد بود.‌ هنوز شرایط برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها  مهیا نشده ولی نشانه‌هایی وجود دارد که شاید این تابو بشکند تا دختران و زنان ایران زمین هم بتوانند در ورزشگاه‌ها و در کنار پسران و مردان ایرانی حضور بیابند و از دیدن یک مسابقه‌ی فوتبال لذت ببرند.‌

حواشی فوتبال ایران از حد نرمال آن بسیار بیشتر است، به عبارتی دیگر در فوتبال ایران حاشیه بر متن چربش دارد.  به عنوان مثال لیگ هجدهم پر بود از اتفاقات عجیب و غریب به ویژه هفته‌های پایانی آن که اگر دو سه هفته‌ی دیگر لیگ ادامه پیدا می‌کرد چه بسا حوادث جبران‌ناپذیری روی می‌داد.

حجم بالای اعتراضات تیم‌ها و هواداران به اشتباهات داوری، درگیری هواداران تیم‌ها با هم‌دیگر، ناتوانی کنترل شرایط به وجود آمده از سوی عوامل اجرایی برگزاری مسابقات و منفعلانه عمل کردن مدیران سازمان لیگ با اتفاقات و برخی از افراد صاحب نفوذ باعث شد لیگ هجدهم تحت‌الشعاع اتفاقات و حوادث حاشیه‌ای فروانی قرار گیرد که منجر به آسیب شدید به فوتبال و اعتبار آن شد.  تنوع و گستردگی این اتفاقات حتی  مهدی تاج را مجبور کرد که در حرفی که بیشتر اعتراف تلخی بود وعده دهد که در لیگ نوزدهم فدراسیون و کمیته‌ی انضباطی به صورت جدی و نگاهی یکسان با همه‌ی بی اخلاقی ها و متخلفان برخورد می‌شود. خیلی‌ها از سخن‌ تاج ناراحت شدند که نباید فدراسیون فوتبال در برابر برخی از تیم‌ها و بازیکنان منفعلانه عمل کند و حتی نگران ادامه‌ی این موضوع هستند که مبادا دوباره اینگونه رفتار شود.  مخلص کلام اینکه اگر بخواهیم شاهد یک لیگ جذاب و دیدنی از لحاظ فنی باشیم باید تمامی عوامل درگیر در برگزاری لیگ برتر فوتبال با هم همکاری و مشارکت داشته باشند. مشارکتی صادقانه و خالصانه تا منجر به رشد و توسعه فوتبال کشورمان شود. البته ناگفته نماند حاشیه و اتفاقات غیر فوتبالی هم جزء لاینفک فوتبال است اما نباید اجازه داد که حاشیه‌ها به سمت بی اخلاقی و هتک حرمت و آسیب رساندن به اموال و امکانات ورزشگاه‌ها منجر شود.

۲    
آی اسپورت
2019-08-20 11:06:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر