فهرست
از ژیلبرتو تا کاسمیرو: کلید قهرمانی سلسائو؟
از ژیلبرتو تا کاسمیرو: کلید قهرمانی سلسائو؟

از ژیلبرتو تا کاسمیرو: کلید قهرمانی سلسائو؟

آی‌اسپورت – داستان اوج گرفتن کاسمیرو در چند سال اخیر گره خورده به یکه‌تازی رئال مادرید در اروپا. وقتی کاسمیرو به عنوان بازیکنی نه چندان شناخته شده از سائوپائولو راهی برنابئو شد کارلو آنچلوتی که اعتقاد خاصی بهش نداشت او را به صورت قرضی راهی پورتو کرد. با اینکه رافا بنیتز علاقه بیشتری به کاسمیرو نشان داد، اما تا سر کار آمدن زین‌الدین زیدان، این هافبک برزیلی همچنان جایگاه مستحکمی در تیم پیدا نکرده بود.

اما زیدان که در بازی کاسمیرو نشانه‌هایی از همبازی سابقش در مادرید، کلود ماکلله را می‌دید، خیلی زود به ارزش و اهمیت او برای بخشیدن تعادل به تیمش پی برد و با قرار دادنش در مرکز خط میانی حلقه گم شده برای آزاد کردن نیروی هجومی تیمش را پیدا کرد. رئال با خط میانی متشکل از کاسمیرو به عنوان هافبک دفاعی و لوکا مودریچ و تونی کروس به عنوان هافبک‌های بازیساز، سه بار پیاپی چمپیونز لیگ را بین سال‌های 2016 تا 2018 فتح کرد، یک بار قهرمان لا لیگا شد و دو بار هم سوپرجام اروپا و جام باشگاه‌های جهان را برد.

حالا ژیلبرتو سیلوا، هافبک دفاعی برزیل در جام جهانی 2002، یعنی آخرین باری که سلسائو موفق به فتح جام جهانی شد، اعتقاد دارد کاسمیرو می‌تواند همان نقشی را برای نیمار، فیلیپه کوتینیو و گابریل ژزوس بازی کند که خودش برای ریوالدو، رونالدو و رونالدینیو بازی می‌کرد: «به نظر من کاسمیرو یکی از بهترین هافبک دفاعی‌های جهان است، اگر نگویم بهترین. بعد از بازنشستگی من تمام بازیکنانی که برای برزیل در این پست بازی کردند سبک متفاوتی نسبت به هم داشتند. من برای همه آن‌ها احترام قائلم، اما مثلا یک دوره پائولینیو و رامیرز این وظیفه را به عهده داشتند، در حالیکه هیچکدامشان هافبک دفاعی کلاسیک نبودند.»

«اما ما حالا کاسمیرو را در این پست داریم، بازیکنی که می‌تواند به خط دفاعی‌اش پوشش لازم را بدهد تا نیروهای هجومی تیم آزادی عمل بیشتری پیدا کنند. حضور کاسمیرو حتی آزادی بیشتری به پائولینیو هم می‌دهد و به او کمک می‌کند تا بیشتر در بعد هجومی شرکت کند. این نکته‌ای بسیار مثبت برای برزیل است، چون پائولینیو خیلی خوب به سمت توپ‌های سرگردان پشت باکس حریف حرکت می‌کند.»

خود ژیلبرتو استاد بازی کردن نقشی بود که حالا از کاسمیرو انتظارش را دارد. او پیش از شروع جام جهانی 2002 اصلا قرار نبود در ترکیب اصلی برزیل بازی کند، اما مصدومیت ناگهانی امرسون، هافبک نامدار رم در تمرینات باعث شد تا ژیلبرتویی که در آن دوران در اتلتیکو مینیرو بازی می‌کرد جایی در ترکیب اصلی تیم لوئیز فلیپه اسکولاری پیدا کند.

ژیلبرتو در تمام دقایق این تورنمنت در زمین بود و در نهایت نقشی کلیدی در پنجمین قهرمانیِ کشورش در تاریخ جام‌های جهانی بازی کرد. روزنامه برزیلی "وخا" نمایش ژیلبرتو در جام جهانی را چون مردی توصیف کرد که پیانویی را به دوش گرفته و جابجا می‌کند تا ریوالدو و رونالدو و رونالدینیو نغمه‌های خودشان را رویش بنوازند. بعد از جام جهانی ژلبرتو راهی آرسنال شد و نقشی مشابه در پدید آمدن "تسخیرناپذیران" آرسن ونگر بازی کرد.

«بازی در این پست برای من سخت نبود چون درک درستی از وظیفه‌ام داشتم. من خودم را می‌شناختم و می‌دانستم چون تکنیک ریوالدو و رونالدو و رونالدینیو را نداشتم باید بیش از بقیه در زمین تلاش کنم. من به قدرت دفاعی خودم هم آگاه بودم و با کمال میل حاضر بودم 90 دقیقه بدوم و بجنگم چون به مهاجمین تیمم اعتقاد کامل داشتم. مهاجمین تیم هم اعتمادی متقابل نسبت به من داشتند و خیالشان از بابت بعد دفاعی راحت بود.»

بعد از 16 سال از آخرین قهرمانی برزیل حالا کاسمیرو می‌تواند همان نقش ژیلبرتو را این بار برای نیمار، کوتینیو و ژزوس بازی کند. اما کیفیات مهم این "پیانو به دوش" چیست؟ «باید نقش خودت را درست درک کنی. وظیفه تو حمایت از خط دفاعی و آزادسازی مهره‌های هجومی تیمت است.»

برزیلی‌ها چهار سال پیش انتظارات بالایی از تیم‌شان داشتند و به چیزی غیر از قهرمانی در کشور خودشان فکر نمی‌کردند. اما شکست سنگین 1-7 در نیمه نهایی مقابل آلمانی که در نهایت فاتح جام هم شد به این رویای شیرین پایان داد. با اینکه خیلی از برزیلی‌ها هنوز این روز را فراموش نکرده‌اند، اما به نظر می‌رسد انتظار آن‌ها از تیم‌شان امسال واقع‌گرایانه‌تر باشد.

«به نظرم ما شانس زیادی برای قهرمانی داریم. این تیم با تیم چهار سال پیش تفاوت زیادی دارد و بسیار باتجربه‌تر شده. ما این بار شانسی واقعی داریم، اما پیش از هر چیز باید سخت تلاش کنیم، چون این درسی بود که از چهار سال پیش گرفتیم، به تلخ‌ترین شکل ممکن. اگر همینطور که در چند ماه اخیر بازی کردیم باشیم، دقیقا مثل یک تیم متحد، شانس زیادی داریم.»

۴    
آی اسپورت
2018-06-11 09:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر