فهرست
فوتبال تمدن‌ها
فوتبال تمدن‌ها

فوتبال تمدن‌ها

آی‌اسپورت- یک‌ بار دیگر دو تمدن به درازای تاریخ، همدیگر را در نبردی که ما حصل آن چیزی جز نزدیک کردن انسانها به یکدیگر نیست، رودرروی یکدیگر قرار می‌گیرند. جالب آنکه هر دو ملت، تجربه های خیزش اجتماعی در یکصد سال گذشته را پشت سر گذاشته‌اند، که به نظر می‌رسد برای چینی ها این تجربه باعث برگشت آنها به اقتصاد و خانواده جهانی و بهره مندی از آن را به دنبال داشته در حالی که ایرانیان هنوز دوران آزمون وخطا را تجربه می‌کنند، البته دور نیست هر دو ملت به فصل‌ مشترک گذر از جاده ابریشم به همراه سایر مردم دنیا نیاز پیدا کنند.باشد که این تجربه با صلح ودوستی برای همه انسانها همراه باشد.

 این مقدمه ای است‌ برای دیدار ایران و چین، دو تیمی‌ که سابقه رقابت طولانی با یکدیگر در عرصه های مختلف را در قاره کهن دارند و در این مرحله قرار است در بزرگترین رقابت فوتبال در آسیا به مصاف‌ یکدیگر بروند.

سابقه‌ تقابل ایران و‌چین به چهل و سه سال پیش بر می‌گردد و همواره تیم چین رقیبی مهربان برای تیم ما‌ بوده است‌ و تعداد بردهای ما (که بعضا‌ هم بردهای پرگل بوده ‌است) بیشتر است و چین خاطرات شیرینی‌ برای فوتبال دوستان ایرانی رقم زده است.

در جام ملتها این دو تیم شش بار به مصاف یکدیگر رفته اند که حاصل آن، دو پیروزی برای ما، چهار دیدار به تساوی کشیده شده است و تنها پیروزی چین در ضربات پنالتی در نیمه نهایی سال ۲۰۰۴برابر ایران می باشد، که  آن دیدار آخرین حضور دو تیم در نیمه نهایی محسوب میشود و اگر هر کدام از دو تیم پیروزمیدان باشند، پس از سه دوره موفق میشوند که به جمع چهار تیم نهایی این رقابت ها راه پیدا کنند.

و اما روی نیمکت تیم چین مردی می نشیند که عناوین بسیاری در دوران مربی گری به دست آورده است. او تیم کشورش را در بحرانی ترین شرایط فوتبال این کشور به مقام قهرمانی جهان رساند و فتح لیگ قهرمانان اروپا و آسیا این انگیزه را به پیر مرد ایتالیایی می دهد تا برای اولین بار چین را قهرمان‌ این رقابت ها کند تا کلکسیون افتخاراتش را با  جنس چینی در جام ملتهای آسیا تکمیل کند.لیپی با مردی مچ می اندازد که تمام حاشیه ها و جدل های تمام نشدنی اش‌ باعث‌ نمیشود ذره ای از انگیزه اش برای رسیدن به هدف کاسته شود.

چینی‌ها علیرغم اینکه هزینه های بسیاری برای فوتبال در زمینه باشگاهی در این سالها کرده اند، باز هم در عرصه ملی ناکام بوده اند و از میان جمعیت میلیاردی این سرزمین، استعداد فوتبالی ناب، حتی نزدیک به ضعیف ترین بازیکن تیم ما یافت نمیشود.

در جدال این دو تیم، اگر اتفاق نادری از جنس حوادث فوتبال رخ ندهد و اگر تاکتیکی اتخاذ نشود که بچه های ما را از تیم چین بترساند، ما خیلی راحت تر از آن چه فکر کنید قادر به شکست این تیم‌ هستیم. در طول تاریخ بارها شده است که مربیانی سرشناسی روبروی تیم ما قرار گرفته‌اند و شکست خورده اند و در اندیشه خود حسرت بازیکنانی با استعداد را از جنس فوتبالیست های ما‌ را خورده اند امیدواریم این اتفاق، این بار برای لیپی هم تکرار شود.

۶    
آی اسپورت
2019-01-24 03:29:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر