فهرست
افتتاحیه فروتنانه
افتتاحیه فروتنانه

افتتاحیه فروتنانه

 

آی اسپورت-  انتظارها به سر می‌رسد و جام جهانی، بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا آغاز می‌شود. دو ساعت پیش از سوت آغاز بازی روسیه-عربستان، بازی اول جام جهانی، مراسم رسمی افتتاحیه برگزار خواهد شد. اگر بازی روسیه-عربستان به اندازه کافی برای گشایش جام جهانی بزرگ نیست، روس‌ها قصد دارند با مراسم افتتاحیه جبران کنند. آن‌ها تیمی که در حد ادعای مراحل بالاتر جام جهانی باشد ندارند اما میزبانی شایسته، کاری است که سعی می‌کنند در آن توانایی‌هایشان را نشان بدهند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، وقتی با سوال کلیشه‌ای «کی قهرمان می‌شود» مواجه شده بود یک جواب کاملا غیرکلیشه‌ای داده بود: میزبان‌ها.  برای «قهرمان شدن» آن‌ها احتیاج به یک افتتاحیه خوب دارند. مراسمی باشکوه‌تر از مراسم‌های پیشین، با نظم بیشتر، هیجان و احساسات بیشتر. مراسمی که از همان ابتدا برای طرفداران فوتبال ذهنیت مثبت درباره جام جهانی پیش رو ایجاد کند. با این حال، خبرنگاران نوشته‌اند که در مراسم روس‌ها از زرق‌وبرق خبری نیست.

 این مراسم آغاز یک ماه و چند روز هیجان مداوم خواهد بود. هیجانی که ملت‌ها را درگیر می‌کند و احساس آن‌ها را برمی‌انگیزاند. البته که میزبان‌ها همیشه تلاش می‌کنند جزئیات مراسم‌های افتتاحیه فاش نشوند و مخاطبان را سورپرایز کنند اما به هر حال همه چیز را هم نمی‌شود پنهان کرد. 

زاباویکا؛ نماد جام جهانی روسی

کالینز اوکینیو، ورزشی‌نویس آفریقایی دو هفته پیش درباره تصمیم روس‌ها برای افتتاحیه نوشت: «روسیه یک مراسم گشایش به نسبت فروتنانه را برنامه‌ریزی کرده که بسیاری از فرهنگ‌های بومی را نمایش می‌دهد. مراسم افتتاحیه 2 ساعت قبل از بازی بین روسیه و عربستان،‌ ساعت 4 به وقت محلی آغاز خواهد شد.» مشخص است که روسیه بخشی از مراسم افتتاحیه را به فرهنگ خودش اختصاص داده است. آن‌ها کشوری دارای تاریخ محسوب می‌شوند و البته قومیت‌های متفاوتی را درون خود جا داده‌اند. مراسم افتتاحیه احتمالا به محلی برای نمایش تاریخ و فرهنگ درخواهد آمد. نمایشی که البته بعید است به اندازه‌ای که درباره‌اش گفته شده متواضعانه باشد. روس‌ها یک نماد عروسکی هم پیش از این برای جام جهانی رونمایی کرده‌اند که زاباویکا نام دارد. این نماد گرگی با عینک و فوتبالیست است و نقشی اساسی در مراسم افتتاحیه خواهد داشت. 

چه کسانی مراسم اجرا می‌کنند؟

فقط نام یک روسی در بین کسانی که برایشان در افتتاحیه برنامه‌ای پیش‌بینی شده وجود دارد. حضور ویل اسمیت، بازیگر و خواننده آمریکایی در مراسم افتتاحیه پیش از همه دیگران اعلام شد. او اجرای سرود رسمی بازی‌ها را در مراسم افتتاحیه بر عهده خواهد داشت. خواننده کوزویایی، ارا ایسترفی و نیکی جم، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی، اسمیت را در اجرای این سرود همراهی خواهند کرد. نام سرود رسمی، «حالش رو ببر» است و از مدتی پیش منتشر شده است. دلوپی، دی‌جی‌ای است که مراسم را همراهی خواهد کرد. جز سرود رسمی، چهار روز پیش اعلام شد که رابی ویلیامز، خواننده اگلیسی هم در مراسم افتتاحیه خواهد خواند. عضو سابق گروه «تیک دت» البته در کشورش برای پذیرفتن اجرا در این مراسم با انتقادهای زیادی روبه‌رو شده. اگر لینه‌کر برای حضور در مراسم قرعه‌کشی متهم شد که خودش را به فیفا فروخته است رابی ویلیامز حالا متهم شده که روح‌اش را به «دیکتاتوری پوتین» فروخته است. با این حال واکنش او بعد از اعلام خبر رسمی حضورش‌ کاملا موقعیتی که برایش به وجود آمده را نشان داد: «خیلی خوشحال و هیجان‌زده‌ام که برای چنین اجرای منحصربه فردی به روسیه برمی‌گردم. من در طول خوانندگی‌ام کارهای زیادی کرده‌ام و افتتاح جام جهانی فیفا برای 80هزار تماشاگر و میلیون‌ها نفر در جهان رویای بچگی است.» پوتین و دوستان یک روسی را هم برای اجرای برنامه در نظر گرفته‌اند. آیدا گارفولینا، نماینده میزبان در مراسم افتتاحیه است. او خواننده سوپرانو است و برنده مسابقه اوپرالیا در سال 2013 بوده. 

رونالدو جام را می‌آورد

جام جهانی، همان جام 60 سانتی‌متری که همه تیم‌ها برایش خواهند جنگید را رونالدوی برزیلی به جمع حاضران در افتتاحیه خواهد آورد. او شاید دیگر برای فوتبال بازی کردن مناسب نباشد اما قطعا با یک قهرمانی، یک نایب قهرمانی، یک کفش طلا، یک توپ طلا و یک توپ نقره در جام جهانی یکی از مناسب‌ترین افراد برای رونمایی از جام جهانی در مراسم بوده است. او تنها فوتبالیستی است که نقشی در اجرای مراسم دارد. غیر از موزیک و رونمایی و برنامه‌های فرهنگی دیگر، آتش‌بازی روس‌ها هم‌زمان با جشن‌های ملی‌شان بخشی دیگر از برنامه‌ افتتاحیه خواهد بود. برنامه‌ای که احتمالا خواهد توانست کوچکی بازی افتتاحیه را جبران کند. 

۳    
آی اسپورت
2018-06-14 13:56:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر