فهرست
ناسیونالیسیم علیه تنفر از رقیب سنتی
ناسیونالیسیم علیه تنفر از رقیب سنتی

ناسیونالیسیم علیه تنفر از رقیب سنتی

آی‌اسپورت- در روزهای گذشته با توجه به مسابقه استقلال و السد قطر در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا این سوال اصلی محافل ورزشی بوده که آیا حمایت بازیکنان و هواداران یک تیم داخلی از رقیب سنتی خود در رقابت های بین المللی آن تیم اساسا می تواند موضوعیت داشته باشد؟حمایت بعضی از بازیکنان و پیشکسوتان پرسپولیس از تیم استقلال در این بازی از جانب هواداران دو تیم با واکنش های متفاوتی روبرو شده و در هر دو گروه موافقان و مخالفانی وجود دارند. موافقان از احساس ناسیونالیستی خود می گویند و مخالفان فضای کری های دوطرفه را یادآوری می کنند و به عدم وجود این نوع حمایت از رقیب سنتی در لیگ های معتبر اروپایی اشاره دارند.

با توجه فضای موجود، این اتفاق در بعد اجتماعی خود باید به شکل دقیق تری مورد بررسی قرار گیرد. در ابتدا ریشه اختلافات چند نمونه اروپایی را با سرخابی های پایتخت مقایسه می کنیم تا دلیل تفاوت در این نوع حمایت را بهتر متوجه شویم.

 
در انگلستان تقابل دو تیم لیورپول و منچستر ریشه در جنگ اقتصادی این دو شهر در قرن 19 میلادی دارد و همواره این اختلاف پابرجا بوده.
در اسپانیا جدال رئال و بارسا به دلیل انتساب تیمی به پادشاهی اسپانیا و تیمی دیگر به جدایی طلبان ایالت کاتالونیا بوده و همچنان این کشمکش ادامه دارد.
در اسکاتلند نبرد سلتیک و رنجرز یک جنگ مذهبی بین حامیان کاتولیک و پروتستان است.
در ایران هم تقابل استقلال با پرسپولیس به این دلیل حساس شد که قبل از انقلاب استقلال(تاج) تیم سلطنتی محسوب می شد و پرسپولیس تیمی مردمی.
 
 اختلاف و به نوعی تنفر نمونه های اروپایی از یکدیگر چیزی فراتر از یک کری ساده بوده و ریشه های محکمی دارد که دلایل آن همچنان در زندگی شخصی هواداران دو تیم تاثیرگذار است. از وضعیت اقتصادی گرفته تا استقلال طلبی و یا جنگ مذهبی. اما در ایران پس از پیروزی انقلاب عملا تداوم ریشه بیرونی اختلاف سرخابی ها از بین رفت. به طوری که در حال حاضر حتی ریشه مدیریتی دو تیم، مشترک و نشات گرفته از وزارت ورزش است. حتی نسل های جدید هواداران پرسپولیس و استقلال از ریشه اختلاف این دو تیم اطلاعی ندارند. در نمونه های اروپایی احساس تنفری شدیدتر و همچنین فراتر از چارچوب مستطیل سبز حکمفرماست که موجب می شود در رقابت های بین المللی خواهان موفقیت رقیب سنتی خود نباشند اما بین هواداران پرسپولیس و استقلال این عامل خارجی وجود ندارد.
 
مورد دیگر به تفاوت شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر هر منطقه مربوط می شود. در اروپا به ندرت اختلافات بین دو کشور به حدی عمیق است که موجب شود حس ناسیونالیستی هواداران یک باشگاه در یک رقابت بین المللی با نماینده ای از آن کشور، بر حس تنفر نسبت به رقیب سنتی غلبه کند. اما شرایط ایران به گونه ای است که با برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همواره دچار تنش های سیاسی شدید بوده. رفتارهای زننده و حتی در مواردی نژادپرستانه برخی از این کشورها حس تنفری فراتر از حس تنفر نسبت به رقیب سنتی به وجود می آورد. به گونه ای که هوادار حس می کند باخت به نماینده این کشورها و سرخوردگی ناشی از آن بعد ملی داشته و ضرری فراتر از موفقیت رقیب سنتی دارد! فوتبالدوستان ایرانی هیچوقت صحنه های بعد از باخت به بحرین در آخرین دیدار مقدماتی جام جهانی 2002 که منجر به صعود عربستان و حذف ایران شد را فراموش نمی کنند. شادی بحرینی ها با پرچم عربستان و  حتلا همین حکم محرومیت تیم های ایرانی از بازی در تهران با تیم‌های عربستانی. با بررسی جزئی تر متوجه می شویم در رقابت های باشگاهی با نمایندگان کشورهای شرق آسیا این حس ناسیونالیستی هواداران بسیار کمتر ترغیب می شود.
 
هرچند شاید این حمایت از رقیب سنتی هم قاطعانه نیست و همواره این هراس از موفقیت تیم مقابل و استفاده آنان از این موفقیت در کری های رودررو به صورت نهفته وجود دارد. مقایسه این نوع حمایت بین دو تیم بزرگ پایتخت و نمونه های اروپایی بدون بررسی مولفه های تاثیرگذار بر آن نمی‌تواند مقایسه درستی باشد. 
 
درمورد حمایت از رقیب سنتی مثل بسیاری از پدیده های مرتبط با احساسات انسانی نمی توان نسخه های همگانی و قطعی تجویز کرد. باید به هوادار اجازه داد در دوراهی حس ناسیونالیستی یا تنفر از رقیب سنتی، خود یک مسیر را انتخاب کند و احترام به انتخاب او می تواند بهترین گزینه باشد.
۴۰ ۴۲  
آی اسپورت
2017-02-07 15:23:00
نظر دهید

۴۲ نظر
محمد پرسپولیسی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۴۳
اگه بازی تو آزادی نبود من صد در صد دوست داشتم استقلال ببازه،ولی الان اگه برد فبها نه برد هم به نبرد به ما چه
برزو
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۳۸
نويسنده ي اين متن همون اقا مهدي هستن كه زير يادداشت خانم سحر طلوعي كلي كامنت گذاشته بودن.
۵
برزو
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۵۸
من توصيه ميكنم علاوه بر يادداشت بريد كامنتهاشو هم بخونيد: (با اسم مهدي نوشته و گفته قراره يادداشت هم بنويسه!)


http://isport.ir/fa/content/f354e6504be1
۲
امیر
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۳۹
مرسی برزو برای نکته سنجیت. هم این مطلب هم مطلب اون خانم تلاش، بله تلاش برای اوپن مایند نشون دادن و متفاوت بودنه. اینکه سعی کنیم تو این شرایط همدلی احتمالی مردم ایران رو، هرچند بی تاثیر رو تماشاگران و نتیجه بازی، ب چالش بکشیم اگه بد نباشه خوبم نیست مطمئناً.
۳
مهدی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۳۹
سلام، بله آقا برزو. من اونجا از مدیریت سایت تقاضا کردم در ارتباط با بخش اول اون مطلب این فرصت رو به بنده بدن که یادداشتمو بفرستم. با تشکر از آقای امیرپور که موافقت کردن.
۵
محمد پرسپولیسی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۴۳
اگه بازی تو آزادی نبود من صد در صد دوست داشتم استقلال ببازه،ولی الان اگه برد فبها نه برد هم به نبرد به ما چه
۲
واقع بين
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۴۴
شما نگران نباش ... استقلال حمايت هواداراي خودش رو داشته باشه براش كافيه ..... انشالله امروز ورزشگاه جاي سوزن انداختن نيست ....
۸
محمد
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۵۱
در ایران هم تقابل استقلال با پرسپولیس به این دلیل حساس شد که قبل از انقلاب استقلال(تاج) تیم سلطنتی محسوب می شد و پرسپولیس تیمی مردمی و حالا بالعکس .
۹
امین
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۵:۵۴
استقلال تیم سلنتی بود و پرسپولیس تیم انقلابی
۴
تقی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۴
قصه نگو خوش خواهش!!! شما رسانه چی های لونگی و وزارت با جدایی فتح الله زاده- امیرخان سعی کردید استقلال را تضعیف کنید، مانع بازگشت فتح الله زاده- امیرخان نشوید برای مدعی شدن استقلال کافیه نمیخواد از استقلال حمایت کنید
۲ ۴
محمد پرسپولیسی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۹
با همون امیر خانتون بین سه تا تیم پنجم شدید
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۴۸
سلام، بنده نه رسانه چی هستم و نه از وزارت ورزش. حتی این مطلب هم کلی هست نه صرفا در ارتباط با بازی امروز. بنده هم مثل شما مخاطب این سایت هستم. در ارتباط با مطلب خانم طلوعی از مدیریت سایت تقاضا کردم که یادداشتی بفرستم که لطف کردن و پذیرفتن.
۳
محسن هوادار فو تبال
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۵۹
کیسه کش ه نادون مثلا فتل ترقه جز خریدن بازیکن و داور کار دیگم بلده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هر ساله کلی پول یا مفت داد به بازیکنان دوزاری ...به جای این کارها می رفت یک مربی درجه یک ه بین المللی می اورد ....میراثش فقط کج فهمی هواداران ...نابودی ستارهای فو تبال پدر معنوی و بیانگزار پدیده بازیکن سالاری و لیدر سالاری ....وایجاد نفرت و دشمنی بین هوادارن دو تیم بوده .....17 سال مدیریت استقلال بوده فقط یک بار قهرمان لیگ برتر شده و یک بار جام ازادگان و فقط 5 بار دربی رو برده و 8 بار باخته ....دو بار حماسه (ایمون زائد و 9 نفره )و 2 شکست 3 برصفر در زمان اون بوده در دوره وی به مدت 5 سال کیسه رنگ برد در دربی رو ندید ...جناب فتل الله زاده حتی یک بار هم پشت سر مربیانش نیاستاد و حاضر به دادن تاوان نشد ..اخراج پور حیدری پدر معنوی استقلال پس از ناکامی در مقابل ملوان احمدزاده و واگزار کردن قهرمانی در روز اخر ...اخراج رو لند کخ جانشین پور حیدری در حالی که استقلال روند رو به رشد داشت ...دو بار اخراج حجازی ..یک بار به خاطر باخت کودتا چیان علیه اون مرحوم در بازی پر حرف و حدیث سایپا و یک بار دیگر اخراج وی در اخرین فصل حضور وی ....اخراج فیروز کریمی در حالی که وی جانشین حجازی شده بود در نیم فصل و پایان فصل اخراج وی و اوردن قلعه نوغی ...
اگر این رزومه برای شما موفقیته و نیومدن فتل باعث تضعیف میشه ..بگید زودتر بیاد
۱
ناشناس
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۴۶
واقعا که من یکی عاشق برگشتن قلعه نوعی ام چون اصلا اصولی نتیجه نمیگیره و قطعا جلوی برانکو نابود می شه و استقلالو ضعیف می کنه.
پرسپولیس سرور سوراخ شهر تبریز
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۷
به نظر منم الان باید از استقلال حمایت کرد چون از نژاد عرب سعودی و حامیانش(قطر،امارات،بحرین،...) پست تر وجود نداره ...
و این قضیه دشمن دشمن من دوست منه الان صادقه و استقلال تو این لحظه حریف ملخ خوراست و ما فقط تو لیگ داخل رقیبیم ...
۷ ۱
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۰
سلام، نگاه نژادپرستانه نداشته باشیم.
۴
سکه لای گز
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۰۷
برای اولین بار دوست دارم رقیب استقلال ببره
دلیلش هم حرفهای مربی و بازیکن هاشون در اول فصل است، جایی که به جای واگذاری کری خوانی به هواداران خودشان این کار را کردند و البته نتیجه اش را هم دیدند.
۹
سامي
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۲۱
به عنوان يه پرسپوليسي اصلاً دوست ندارم يه تيم از كشورم به اين عربا ببازه .... به اميد پيروزيه استقلال امروز .. و پيروزي در تمام زمينه ها بر اين عربها ....
۵
محسن
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۳۹
من که پرسپولیسیم . دوست دارم السد ببره پرگل هم ببره چون سعی میکنم ذهن بازی داشته باشم و مثل فاشیست ها به مردم دنیا ( حالا میخواد آمریکایی باشه یا عرب یا ...) نگاه نکنم .
۵
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۰۳
خیلی خیلی ببخشید.
میشه یه نفر بگه منظور مقاله چی بود. کسی چیزی فهمید برای بقیه هم توضیح رده لطفا
۱ ۴
حمید
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۳
یک جور جوابه به مقاله دیروز سحر طلوعی که در بخش از اون سعی کرده بود یک الگوی رفتاری خاص برای نحوه طرفداری از تیم ها تعریف کنه. اشاره خانم طلوعی به احمقانه بودن طرفداری پرسپولیسی ها از استقلال در بازی مقابل السد بود. ادعای خانوم طلوعی این بود که طرفداری از تیم رقیب تحت هر شرایطی اشتباهه و مبنای حرفش هم الگوی طرفداری در برخی از کشورهای اروپایی بود که خانوم طلوعی مدعی بود که شیوه درست اونه. در جواب آقای خوش خواهش استدلالشون اینه که شما نمی تونین این نسخه را برای همه تجویز کنین چون الگوی طرفداری در فوتبال در بستری از مولفه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی شکل می گیره که چون در مناطق مختلف متفاوت هستند بنابراین الگوی طرفداری همه جا یکسان نیست و مثلا در خاور میانه با اروپا متفاوت است. و در پایان هم میگن که تا حدی نگرش های شخصی انسان ها هم در نوع طرفداریشون دخیله پس بهتره به انتخابشون احترام بذاریم و دلیلی نداره اگر یک پرسپولیسی خواست امروز از استقلال حمایت کنه اون آدم رو احمق بدونیم.
۱
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۴
سلام، این مطلب در ارتباط با یادداشت دیروز خانم طلوعی بود که تو کامنت های اون یادداشت هم خیلی بحث شد. اگه اون یادداشت رو بخونید قضیه براتون روشن تر میشه. هرچند این نوشته هم مستقله و اونقدرها هم غیرقبل فهم نیست!
۲
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۱۰
با تشکر از آقا حمید که کامل توضیح دادن.
۱
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۵۱
ممنون از همه
در این روزهای تاریک روشن ورزشی (پرسپولیس و تیم ملی )
یک حرکت زیبا از خوانندگان و سایت ای اسپورت
خیلی عالیه
۱
حمید
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۱۴
آفرین. این مطلب رو حتما به سحر خانوم طلوعی هم بده. البته نه اینکه این بازیها حتما تقابل حس نفرت از رقیب یا ناسیونالیستی باشه. در مرود شخص خودم باید بگم من اصلا آدم ناسیونالیستی نیستم. و بر خلاف اکثر ایرانی ها از اعراب متنفر هم نیستم. ولی با همه اینها من دوست دارم امروز استقلال ببره با اینکه خودم طرفدار پرسپولیسم. دلیلی هم نداره. مثل همه دوست داشتن های واقعی بدون دلیله. حالا اون سحر خانوم به من میگه احمق. شما چطور؟ فکر می کنین واقعا حقمه بهم بگن احمق؟
۲ ۱
امیر
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۴۵
ببین حمید جان، همونطور که تیم ملی با ۸ پرسپولیسی بازم تیم ملیه و دل من استقلالی براش میتپه، اینجا هم ممکنه بعضی ها مثل شما با حس وطن پرستی ب بازی نگاه کنن. اینم بگم اون مثال های دربیها یا دشمنی ها تیمها تو اروپا خیلی سفت سخت تر و جدی تر از کل کل ما و شماست.
۳
سالار
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۳۶
به عنوان یه استقلالی اصلا دوست ندارم هوادارا یا پیشکسوتای پرسپولیس تو هر رقابتی از تیم ما حمایت کنن. این یه شوی عوام فریبانه برای نشون دادن خوده. در ضمن در جواب آقای نویسنده که در مورد رقابت تاج و پرسپولیس صحبت کردن باید بگم الان همه می دونن پرسپولیس به کجا وصله و از کجا پول مفت خرج می کنه و استقلال تمام اموالشو به تاراج دادانو تیمی که قبل انقلاب جزء 20باشگاه پولدار دنیا بودو چطور حضرات نابود کردن.یه نگاه به مرغوبترین زمینای شمال شهر بکنین همه می دونن اینا جز اموال تاج بوده و الان دارن یه عده حالشو میبرن.
۸ ۱
محسن هوادار فو تبال
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۱۵
جناب سالار ..اسیر اسمتم ..با اون قسمت شو عوام فریبانه موافقم ....هیچ پرسپولیس از ته قلب برای تیم شما ارزوی موفقیت نمی کنه ..هر کسی هم که حس روشن فکرانه می خواد بگیره طرفدار پرسپولیس نیست
در مورد بقیه حرفات جز دری بری چیزی به ذهنم نمی رسه بگم ..البته ادبیات دیگه هم میشه به کار برد که به احترام این سایت و نویسندگانش از الفاظ کوچه خیابونی که لایق شما و تیمتونه خود داری می کنم
شما که کور تشریف دارید یا خودتون و به کج فهمی زدید
به قول اسطوره دوپینگی تون : مردم به حقارت و حسادت قلب های سیاه اهمیتی نمی دن ...تیم ما به قول اسطوره تون نقشه های ما برای موفقیت فنی بوده و نه مافیایی
وقتی اسطوره شما می گه موفقیت قلعه نوعی مافیایی ه (تنها قهرمانی کیسه در زمان این مربی بوده)
وقتی واعظ اشتیانی که در زمان مدیریت خودش تیم کیسه قهرمان شده اما می فرماید :تنها مقام پاک استقلال سومی با صمده
مشخصه تنها ذلخوشی شما جماعت کیسه کش بردن به هر وسیله ممکن از توهین به مرده و زنده رقیب گرفته تا تهمت و فحش دادن به رقبا و انجام دوپینگ و تبانی و کمک داوری
تا چیزی برای کری خوانی داشته باشی
این ها فقط نشانه بیماری سادیسم و مالیخولیاست که طرفدارن تیم شما داره
۳
مئل مهدی خوش خواهش نباشیم
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۷:۵۳
تاج هم مردمی بوده منتها نه هر مردمی... الکی برا خودت تئوری های جامعه شناسانه نده، بقیه متنت خوب بود، 19میشی
۱ ۱
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۰۷
سلام، عنوان سلطنتی صرفا برای حالت کلی بیان شده و معنیش این نیست که مردم اصلا دخیل نبودن. درواقع اون عنوان در اون برهه زمانی موجب تقابل دو گروه از مردم میشده. بر کسی پوشیده نیست که اون نیمه آبی استادیوم هم همین مردم بودن.
۲
محسن هوادار فو تبال
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۸:۴۱
ناسیونالیسم در دهه 60 یا 70 وجود داشت استقلال و پرسپولیس در رقابت های برون مرزی از هم حمایت می کردن اما با آمدن فرد نا مطلبوب و ماکیاولی به نام فتل ترقه بین هوداران دو باشگاه شکاف و نفرت ایجاد کرد ..اولین گام اون خریدن هاشمی نصب از پرسپولیس بود به غیر از ریخت وپاش های ابله هانه ....کری خوانی کودکانه خود هودارانش و زردنامه استقلال جوان عناد و دشمنی ایجاد کرد.... ایجاد کردن مکتب دشمن تراشی و القاع توهم توطئه برای پنهان کردن ضعف عمده مدیریتی و فنی ه شوالیه پوشالی بود
حتی امروزه می بینیم وقتی پرسپولیس ب قدرت فنی خودش سر سخت ترین رقبا رو می بره و از گردونه مدعیان خارج می کنه
هواداران کیسه کش می گن فدراسیون می خواد جام و به پرسپولیس بده ....سخت است فهماندن نکته به هوادارن تیمی که خود رابه نفهمیدن زده اند و غیر ممکن است ازاد کردن نادان هایی که زنجیر های خود را می پرستند ....تنها راه پیشرفت تغییر ه اما اکثر هوادارن کیسه در برابر تغییر مقاومت می کنن و انتضار اینکه کار خوب و درستی بکنن و ازش چیزی در بیاد نیست
۲ ۲
pooyan
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۱۶:۲۶
دقت کردی با چه حرصی ( به نظر داری دندونات رو هم فشار میدی وقتی داری مینویسی) داری توهین میکنی
بحث من نه فتح الله زاده است نه قلعه نوئی نه هیچ شخص دیگه ای
اگر مثل خودت بخوام جواب بدم کافیه ارجاعت بدم به فرستادن استقلال به دسته سه با لابی مصطفوی و پروین در حالیکه حتا اگه قرار به سقوط بود به یه دسته پایین تر باید میرفت
و جالبتر تغییر قانون در انتهای فصل بعد دقت کن انتهای فصل بعد نه ابتدا چون پرسپولیس دقیقا همون رتبه استقلال سال قبل رو اوورد
نمیدونم چند سالته
ولی تحریف تاریخ همیشه جواب نمیده
بازهم از این دست نمونه ها هست و طبیعتا برای هر دو طرف بوده بستگی داشته کدوم جناح قدرت دستشون باشه
اما اگه بخوام شکل خودم جوابت بدم ترجیح میدم بگم موفق باشی فقط از لثه دندون استفاده کن چون چند روز قبل بدجور ضد حال زده شد به تیم مطبوعت
ناشناس
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۴:۳۹
کاملا حرفت درسته پویان جان که هر طرف قدرت دستش بوده به نفع خودش سو استفاده کرده.
ولی اینو بدون سال سقوط استقلال به دسته سه قانون برای همه تهرانی ها بوده و همه هم مطلع بودند. می خواست استقلال ضعیف ترین تیم تهرانی نباشه
در ثانی همون طور که اون سقوط زیر سواله قهرمانی آسیای استقلال هم همین طوره چون تیمها تو آسیا درجه دو بودند و تازه شایعاتی مبنی بر دخالت پرویز خسروانی در سال ۱۹۷۰ هم در این مسابقات وجود داره.
ثالثا یادت نرفته که به اعتراف خودتون مامور کمیته ضد دوپینگ رو کتک زدید و اتفاقی نیفتاد. قضیه دوپینگ دربی ۷۳ رو هم که می دونی. حکم کسر امتیازتون که دست مرفاوی هست و اجرا نشده چی؟ بازیکن امیدتون که با شناسنامه جعلی بازی می کرد رو چی می گی.
رابعا اگر پرسپولیس پول هدایتی رو داشته شما هم که پول شفیع زاده ها رو دارید و تازه تابستون سال ۱۳۹۶ با سی و چهار میلیارد ریخت و پاش برای بازیکنهایی که بعضیهاشون یه گل هم نزدند بازم قهرمان نشدید.
و در نهایت همه می دونند روزنامه استقلال جوان سردمدار کری خودن برای پرسپولیس در آسیاست. پس انتظار حمایت ما رو در بازیهای قاره ای نداشته باش.
sia
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۰۱
"رفتارهای زننده و حتی در مواردی نژادپرستانه برخی از این کشورها حس تنفری فراتر از حس تنفر نسبت به رقیب سنتی به وجود می آورد. "
شما طوری گفتین انگار که برعکس این موضوع صادق نیست!
این حس نفرت متاسفانه دوطرفه هست در حالی که ما عرب ایرانی کم نداریم به مانند بقیه اقوام ولی باز هم اکثرا به این قوم توهین میشه
۴
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۱۹:۱۳
قطعا هرگونه نگاه نژادپرستانه محکومه. چه تو ایران باشه چه سایر کشورها.
۱
sia
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۰:۵۶
"قطعا هرگونه نگاه نژادپرستانه محکومه. چه تو ایران باشه چه سایر کشورها"
این جمله ای که فرمودین بنده هیچ ارتباطی در رابطه با این که شما این حقیقت رفتار نژادپرستانه که تو کشورمون هست رو در این مطلب نادیده گرفتین پیدا نکردم، و احساس میکنم خواستین فقط یه حرفی زده باشین
کار درست این هستش که مطلبی که مینویسید رو از همه جهات بررسی کنید و بعد انتشار بدید و البته شاید شما 1000 بار هم این کار رو انجام بدید باز هم به این حقیقت اشاره ای نکنید چون دیدگاهتون به این مسئاله بیطرفانه و نژادپرستانست ( اونطوری که میشه از این متنتون برداشت کرد رو منظورم هستش)
این که جواب کامت هارو میدین کار شایسته ای هستش ولی این که جواب های بی ربط بدین فکر کنم این یه توهین به شعور مخاطب هستش
sia
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۱۷
"قطعا هرگونه نگاه نژادپرستانه محکومه. چه تو ایران باشه چه سایر کشورها"
این جمله ای که فرمودین بنده هیچ ارتباطی در رابطه با این که شما این حقیقت رفتار نژادپرستانه که تو کشورمون هست رو در این مطلب نادیده گرفتین پیدا نکردم، و احساس میکنم خواستین فقط یه حرفی زده باشین
کار درست این هستش که مطلبی که مینویسید رو از همه جهات بررسی کنید و بعد انتشار بدید و البته شاید شما 1000 بار هم این کار رو انجام بدید باز هم به این حقیقت اشاره ای نکنید چون دیدگاهتون به این مسئاله مغرضانه و نژادپرستانست ( اونطوری که میشه از این متنتون برداشت کرد رو منظورم هستش)
این که جواب کامت هارو میدین کار شایسته ای هستش ولی این که جواب های بی ربط بدین فکر کنم این یه توهین به شعور مخاطب هستش
س
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۴۰
"رفتارهای زننده و حتی در مواردی نژادپرستانه برخی از این کشورها حس تنفری فراتر از حس تنفر نسبت به رقیب سنتی به وجود می آورد. "
بله درسته ولی رفتارهای زننده هواداران رقیب سنتی نیز حس تنفری فراتر از حس تنفر از اعراب به وجود می آورد. حرف آقا سیا کاملا درسته.
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۰۲
راستش منم می خواستم چیزی بگم . اینکه شاید در زمان حال ، ما مردم خوشحالیهای ورزشی ؛ جای خیلی از نداشته های دیگرمان را گرفته .
و روابط فامیلی قوی بین ایرانی ها ؛ این مسئله را تشدید کرده است.
۱
مهدی خوش خواهش
سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵، ۲۰:۲۵
خواسته یا ناخواسته یکی مولفه های پنهان خیلی از کشورها همینه. ایجاد نشاط و رضایت عمومی از طریق مسابقات ورزشی به شکلی که مردم درگیر خیلی چیزای دیگه نشن. این خودش یه مبحث بسیار مفصلیه ...
۱
برزو
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵، ۰۵:۰۸
يادداشتت عالي بود.
هم با اطلاعات هستي هم قلم و نگارش خوبي داري.
برعكس سحر طلوعي غلط املايي هم نداري.
احسنت، زنده باد
۳
ناشناس
دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۴۹
حرف نویسنده و نتیجه گیری اش منطقی به نظر می رسه. درسته هم عربها خیلی واسه ایران شاخ و شونه می کشند هم همه باشگاههای ایران دولتی اند. با این حال من از رقیب سنتی در آسیا دفاع نمی کم و دلم می خواد ببازه. انتخاب من اینه.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر