فهرست
آندو: به نیمکت نشینی ام در تیم ملی فکر نمی کنم
آندو: به نیمکت نشینی ام در تیم ملی فکر نمی کنم

آندو: به نیمکت نشینی ام در تیم ملی فکر نمی کنم

آی اسپورت- مقابل ازبکستان و کره جنوبی روی نیمکت نشست و در اواخر بازی وارد زمین شد اما خودش دوست ندارد درباره این موضوع حرف بزند چون می گوید تمرکزش روی موفقیت تیم ملی است.

 

از بازی با ازبکستان و برد مقابل این تیم شروع کنیم. ایران خوب بود یا ازبکستان ضعیف بازی کرد؟

اصلا فکر نکنید که ازبکستان حریف ضعیفی بود و ما توانستیم به راحتی این تیم را شکست دهیم. ازبک ها یکی از قلدرترین و آماده ترین تیمهای آسیا هستند و تا جایی که من می دانم امسال برای رسیدن به جام جهانی تدارکات ویژه ای را داشته اند. آنها می خواستند با گرفتن امتیاز از ایران در صدر گروه بمانند اما ما هم می خواستیم ازبکستان را از صدر پایین بیاوریم و خودمان اول شویم. کادر فنی و بچه های تیم ملی ماهها نقشه های غلبه بر ازبک ها را در ذهنشان طراحی کردند و با آنالیز دقیق و جزء به جزء این تیم از نقاط ضعف و قوت آن شناخت به دست آوردند. ما در تاشکند مجبور بودیم کمی محتاط باشیم چون نمی خواستیم گل بخوریم. بعد از اینکه بازی کمی از تب و تاب افتاد توانستیم به گل برسیم و خوشبختانه تا آخر بازی آن را حفظ کردیم. پیروزی مقابل ازبکستان علاوه بر اینکه ما را صدرنشین کرد، این هشدار را هم به رقیبان مان داد که ایران ابرقدرت فوتبال آسیاست و تیمی نمی تواند در آسیا با ما مقابله کند.

 

کره جنوبی هم برای چهارمین بار پیاپی مقابل ایران شکست خورد تا روند شکست ناپذیری تیم ملی ادامه داشته باشد.

فکر می کنم این یک آمار فوق العاده است که ما در 4 سال اخیر مقابل هیچ رقیب آسیایی شکست نخورده ایم. اما درباره بازی با کره جنوبی باید بگویم این بازی واقعا دشوار و نفسگیر بود. در روزی که تیم ملی یکی از بهترین نمایش های خود در سالهای اخیر را اجرا کرد، شایسته کسب پیروزی بودیم. ما همه راههای نفوذ کره را بستیم و اجازه خلق موقعیت به این تیم ندادیم. پیروزی حق مسلم ما بود و هیچکس نمی تواند بگوید ایران شانسی در این بازی برنده شد.

 

خیلی ها اعتقاد دارند با دو پیروزی مقابل کره و ازبکستان، راه صعود هموار شده است.

من چنین نظری ندارم و مطمئنم کادر فنی و بازیکنان تیم ملی هم کار را تمام شده نمی دانند. از 10 بازی فقط4 بازی را انجام داده ایم و 6 دیدار سخت دیگر باقی مانده است. فراموش نکنید که ما در قطر و کره مهمان هستیم و کارمان بسیار سخت است. اگر کوچکترین عفلتی کنیم با مشکل روبرو می شویم به همین دلیل باید حواس مان جمع باشد. در 6 بازی آینده هر اتفاقی ممکن است بیفتد خصوصا اینکه بازیهای دور برگشت در فروردین ماه سال آینده برگزار خواهد شد.

 

امکان دارد اتفاقات مسابقات مقدماتی 4 سال پیش رخ دهد و کارمان برای صعود به روز آخر بکشد؟

نمی توان پیش بینی کرد چنین اتفاقی رخ می دهد یا نه. همه تلاش ما این است که نگذاریم سرنوشت صعودمان به روز آخر کشیده شود. ما باید بازیهای خانگی را ببریم چون در این صورت می توانیم 22 امتیاز بگیریم و به عنوان تیم اول صعود کنیم. من به صعودمان خوشبین هستم اما به شرطی که شرایط خوبی برای تیم ملی فراهم شود و اینطور نباشد که بعد از بازی با سوریه تا فروردین ماه سال آینده که با قطر بازی داریم تیم ملی به حال خود رها شود. ما برای صعود مقتدرانه به جام جهانی به تدارکات بیشتری نیاز داریم و کی روش هم تاکید کرده نباید روند آماده سازی تیم ملی متوقف شود.

 

از حضور مردم در بازی با کره و حمایت شان بگو.

جا دارد از مردم تشکر ویژه ای داشته باشم. می خواهم مردم عزیز کشورم بدانند ما برای شاد کردن دل آنها با جان و دل وارد زمین می شویم و هر کاری بتوانیم انجام می دهیم. آنها در بازی با کره واقعا فوق العاده بودند و 90 دقیقه تیم ملی ایران را حمایت کردند. امیدوارم این حمایت‌ ها ادامه داشته باشد تا تیم ملی به جام جهانی صعود کند. در روزیکه مردم ایران عزادار هم بودند با حمایت پرشورشان به بچه های تیم ملی انگیزه و انرژی دادند. ضمن اینکه عزاداری در استادیوم هم واقعا برنامه ریزی شده و منسجم بود. هواداران ایران با حضور گرم شان در ورزشگاه، آزادی را تبدیل به جهنم حریفان می کنند. آنها باعث شده اند همه تیمهای آسیایی از استادیوم آزادی بترسند و این امتیاز مثبت ویژه ای برای فوتبال ایران است. امیدوارم حمایت مسئولان هم مثل مردم باشد تا تیم ملی به جام جهانی برود.

 

حتما می دانی که خیلی ها از سبک بازی تیم ملی انتقاد می کردند اما بعد از بازی با کره جنوبی دیگر خبری از منتقدان نیست.

بعد از بازی با قطر و چین گفته بودم که باید صبر داشته باشیم چون معمولا بازیهای اول در چنین تورنمنت‌ های مهمی دشوار است. اگر بازیهای هفته اول را دنبال کرده باشید می ‌بینید که اغلب نتایج نزدیک بود. قطعا هر چه از حضور ما در این بازیها بگذرد شرایط فنی بازیکنان بهتر می‌ شود و تیم به هماهنگی مطلوب ‌تری می ‌رسد. البته من با تمام احترامی که برای منتقدان واقعی که بدون غرض حرف می زنند قایل هستم، معتقدم نتیجه گیری در فوتبال امروز حرف اول را می زند. ما پتانسیل زیبا بازی کردن را هم داریم و دیدید که در دیدار مقابل کره هم زیبا بازی کردیم و هم بازی را بردیم اما بهترین تیمهای دنیا هم همیشه نمی توانند هم خوب بازی کنند و هم برنده شوند.

 

درباره نیمکت نشینی ات چه صحبتی داری؟

تمام تمرکز من روی موفقیت تیم ملی است و به موضوع دیگری فکر نمی کنم.

 

حتما می دانی که وارد باشگاه صدتایی های تیم ملی هم شده ای؟

این حرف را از ته قلبم می ‌زنم که صعود تیم ملی به جام جهانی و خوشحالی مردم برای من مهمتر از رسیدن به این افتخارات شخصی است. نمی‌ خواهم بزرگی این کار را کتمان کنم اما صعود به جام جهانی خیلی بزرگتر و با ارزش ‌تر از این موضوع است.

 

فکر می کنی بتوانی سومین جام جهانی را تجربه کنی؟

من در 2 دوره یعنی سال 2006 در آلمان و سال 2014 در برزیل در ترکیب تیم ملی ایران به میدان رفتم و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا برای سومین دوره به جام جهانی بروم. البته صعود تیم ملی ارزش بیشتری دارد و امیدوارم این اتفاق برای دومین بار به صورت پی در پی رخ دهد.

 

هفته نامه «فوتبال ایرانی»

۲    
آی اسپورت
2016-10-18 19:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر