فهرست
مقدماتی جام جهانی: سردرگمی آرژانتین بدون مسی، درخشش دوباره گابریل برای برزیل
مقدماتی جام جهانی: سردرگمی آرژانتین بدون مسی، درخشش دوباره گابریل برای برزیل

مقدماتی جام جهانی: سردرگمی آرژانتین بدون مسی، درخشش دوباره گابریل برای برزیل

آی‌اسپورت – بازی‌های پنجشنبه‌یِ پیش فاصله‌ای بین پنج تیم اول و پنج تیم دوم ایجاده کرده بود، فاصله‌ای که با بازی‌های دیشب دوباره بسیار نزدیک شد. سه تا از پنج تیم اول در دور دهم مساوی کردند (اروگوئه، اکوادور و کلمبیا)، برزیل بازیش را با پیروزی پشت سر گذاشت و آرژانتین در خانه مغلوبِ پاراگوئه شد. بدین ترتیب و با توجه به پیروزی شیلی، آرژانتین در همان رده‌یِ پنجم باقی می‌ماند، اما پاراگوئه و شیلی را در یک قدمیِ خودش می‌بیند.

در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانیِ پیش، آلخاندرو سابیا، مربی وقت آرژانتین اعتراف کرد گاهی وقتی تیمش تحت فشار حریفان بود تنها کاری که از دستش بر می‌آمد بستن چشم‌هایش و دعا کردن بوده. آرژانتینِ سابیا با داشتن مثلثِ آماده‌یِ لیونل مسی، گونزالو هیگوایین و سرخیو آگوئرو در خط حمله، و آنخل دی ماریا در خط میانی، فوتبالی باز و ماجراجویانه و پر ریسک بازی می‌کرد.

حالا اگر مربیِ جدید آرژانتین، ادگاردو بائوزا، چه موقعِ حمله و چه موقع دفاعِ تیمش چشمانش را ببندد و دعا کند نباید بهش خرده گرفت. آرژانتین هر سه بازی‌ای که مسی در این رقابت‌ها بازی کرده را برده و در هفت بازی بدون او تنها یک بار به پیروزی رسیده است. بدونِ مسی، بائوزا که وقت چندانی برای تمرین با بازیکنانش ندارد دچار سردرگرمی شده است. بائوزا مقابل پاراگوئه فقط تیمش را با مهاجمین مرکزی پر کرده بود و امیدوار بود یکی از ارسال‌های بی‌ هدفِ بازیکنانش بالاخره به گلِ تساوی تبدیل شود.

حقیقت این است که آرژانتین در سال‌های اخیر به ندرت تیمی کامل به نظر رسیده. تلاش‌های مربیانِ آلبیسلسته برای الگوبرداری از 3-3-4 بارسلونا به خاطر نداشتن مدافعین میانی سریع و با تکنیک شکست خورده و با عقب رفتن خط دفاعی مسی مجبور به پوشش دادن منطقه‌یِ بیشتری شده و بیش از آنچه باید انرژیش را تخلیه کرده است.

اما در غیاب مسی آرژانتین به تیمی بدون ایده‌های هجومی تبدیل می‌شود و مشکلات خط دفاعی این تیم بیش از پیش به چشم می‌آید، مشکلات و ناهماهنگی‌ای که در ضدحمله‌یِ رسیع پاراگوئه در تک گل بازی مشهود بود. این وضعیت با توجه به زوج خط دفاعیِ تیم بائوزا البته تعجبی هم ندارد. سه تا از چهار گزینه‌یِ اول مرکز خط دفاعی غایب بودند و برای همین مارتین دمیچلیس و متئو موساکیو برای اولین بار کنار هم بازی کردند.

تک گلِ درلیس گونزالز که با از دست دادن توپ توسط خاویر ماسچرانو در میانه‌یِ زمین و نرسیدن به موقعِ مارکوس روخو به پست خودش برای پاراگوئه به دست آمد برای کسب سه امتیاز حساس کافی بود، چرا که حتی وقتی شانس به آرژانتین رو کرد هم آگوئرو موفق نشد ضربه‌یِ پنالتی‌اش را گل کند.

این دومین شکست خانگی آرژانتین در بازی‌های مقدماتیِ جام جهانیِ روسیه بود. با این حال آرژانتین به شکل عجیبی بهترین رکورد خارج از خانه بین تمام تیم‌هایِ آمریکای جنوبی را دارد، رکوردی که البته در سفر ماه آینده به برزیل با چالش سختی روبرو خواهد شد. برزیل با مربی جدیدش، تیته، احیا شده و با بردن هر چهار بازیش تحت رهبریِ او از رده‌یِ ششم به صدر جدول صعود کرده است.

آخرین پیروزیِ برزیلِ تیته، با نتیجه‌یِ 0-2 مقابل ونزوئلا، مقایسه‌یِ خوبی با آرژانتین پدید آورد. شاگردانِ بائوزا ماه پیش در مریدا با چنگ و دندان یک تساویِ 2-2 را به دست آوردند. زوج خط حمله‌یِ میزبان در این بازی، متشکل از سالومون راندون و ژوزف مارتینز مشکلات زیادی برای خط دفاعیِ آرژانتین پدید آورد، دو بازیکنی که مقابل برزیل هم لحظات خطرناکی داشتند، اما تیمِ تیته از همان دقیقه‌یِ 9 به بعد، با گل گابریل ژزوس سوار بر جریان بازی شد.

استفاده از گابریلِ تینیجر قمار بزرگ تیته بود. گابریل در دو بازی اول المپیک به عنوان مهاجم مرکزی نمایشی بسیار ضعیف داشت، تا اینکه به بال چپ منتقل شد. اما تیته بلافاصله بعد از پایان این بازی‌ها او را به تیم بزرگسالان دعوت کرد و شماره‌یِ 9 را بهش داد. جوابِ گابریل به این اعتماد چهار گل در چهار بازی بود. گابریل با وجود اعتماد به نفس بالایش هنوز بازیکنی خام است و مدام در آفساید قرار می‌گیرد، اما سرعتِ بالایش خطوط دفاعیِ حریفان را وادار به عقب رفتن می‌کند و فضای لازم را برای کنترل بازی توسط رناتو آگوستو در مرکزِ زمین را پدید می‌آورد.

این پیروزی، زیرِ باران و در زمینِ ناهموارِ مریدا، نشان داد تیته از برزیل یک تیم ساخته، کاری که بائوزا به هیچ وجه موفق به انجامش نشده است. بائوزا راه زیادی در آماده‌سازی تیمش برای جدال ماهِ آینده در بلو هوریزونته دارد. شاید بهترین قدم اول در این راه دعا کردن برای بازگشت مسی از مصدومیت باشد.

۶    
آی اسپورت
2016-10-12 10:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر