فهرست
نفس مسموم
نفس مسموم

نفس مسموم

آی‌اسپورت- روی کاغذ البته، قهرمان شدن در یک دوره مسابقات فوتبال، با تدارک و تجهیز و تفکر و اراده مناسب، دست یافتنی است. تکرار قهرمانی، با نیروی اینرسی بجامانده از دوره قبل، سخت‌تر اما بازهم شدنی است. اما سه‌گانه متوالی قهرمانی، به چیزی فراتر از بسترسازیهای دو دوره قبل نیاز دارد. آنچه در جریان تکرار قهرمانیها بیش از هر عامل دیگری تحلیل میرود، نیروی انگیزشی و روحی عوامی دست اندرکار مجموعه است. از مدیریت ارشد تا تدارکات و هوادار. رسوب حس قهرمان ماندن دائمی در کل یک مجموعه موفق، تنها با تزریق مداوم انگیزه و عوامل شتاب دهنده و رخوت زدای روحی است، که پاک شده و از بین می‌رود. 

آنچه در پرسپولیس ابتدای فصل، و در بلوای فسخ قرارداد برانکو ایوانکوویچ دیدیم، شاهدی است بر همین ماجرا. مجموعه‌ای نسبتاً یکدست که از پی فراز و فرودهای بسیار، طی ۴ فصل به یک نایب قهرمانی و سه عنوان پیاپی قهرمانی رسیده بود، حالا با از هم گسیختگی جدی آن یکدستی و در کشاکش ضعف مفرط مدیریتی، برای دوباره سرپا ایستادن، به "انگیزه" بیشتر از نان شب، نیاز داشت و دارد. پر بیراه نیست اگر بگوییم که چنانچه برانکو هم در پرسپولیس میماند، شرایط موجود، تفاوت چندانی نمی‌کرد. 

پرسپولیس شوکه شده از فسخ پر سر و صدای کادر فنی‌اش، علیرغم حفظ بدنه بازیکنان، به هر قیمت، دچار ریزش انگیزشی و روحی روانی شد و در خلاء ناشی از مدیریت مناسب، گابریل کالدرون، علاوه بر تلاش برای آگاهی و آشنائی نسبت به مسایل فنی تیم و بازیکنان و لیگ، بیش از هر زمان دیگری نیاز داشت تا قوای روحی و روانی بازیکنانش را برای حفظ عطش قهرمانی و پیروزی، بازیابد. 

نگاهی به موج اخبار، گفتار، تحلیلها و حاشیه هایی که از پایان فصل پیش تا همین امروز برای مجموعه پرسپولیس ساخته شده، چه خود پرسپولیس در این جریان مقصر باشد یا نه، نشان‌دهنده دشواری فراوان کار برای مجموعه جدید است که باید بار انتظار هواداران برای تکرار روند چهار فصل گدشته خود را، به دوش بکشد. 

کسی نمی‌داند که واقعا در سر کالدرون چه می‌گذرد؟ به روال و سیاق جاری در فوتبال ایران هم، کسی واقعا از واقعیت‌های جاری درون باشگاه خبر ندارد و تنها میتواند از لابلای مصاحبه‌ها و اظهار نظرها و کنش‌های احتمالی گردانندگان باشگاه، به جمع‌بندی شخصی برسد. اما هرچه که باشد، از گابریل کالدرون، با کارنامه فوتبالی نسبتاً وزینش و بازیکنان حاضر در پرسپولیس که بی‌تردید گروهی از بهترینهای حال حاضر فوتبال ایران هستند، انتظار میرود که دوباره به کورس قهرمانی بپیوندند. امری که البته تا همین حالا هم، نسبتاً به آن دست یافته‌اند. اما تبدیل شدن به همان پرسپولیسی که در چهارسال گذشته، صدرنشین بیشترین عناوین ممکن در فوتبال ایران بود، تنها و تنها به بازگرداندن انگیزه و شور به روح و ذهن و بدن بازیکنان و هواداران وابسته است. و کلید این بازگرداندن، و دور کردن نفس‌های مسمومی که درکار برجسته ساختن کمترین نقاط ضعف مجموعه و فروکاهیدن هر عملکرد مثبتی از جانب تیم و باشگاه هستند، در دستان گابریل کالدرون و محمدحسن انصاری‌فر قرار دارد. آشتی هواداران با تیم، که در نتیجه تهییج احساسات هوادارانه‌شان نسبت به جدایی برانکو و توسط همان نفسهای مسموم، از تیم فاصله گرفته‌اند، ماموریت بزرگی برای مدیریت و کادر فنی باشگاه است که جز با تلاش، پشتکار، تجهیز و تداوم پیروزیها، حاصل نخواهد شد.

۱۸ ۱  
آی اسپورت
2019-12-06 15:41:00
نظر دهید

۱ نظر
Ahoraaa
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸، ۱۸:۱۹
این پرسپولیس بازهم یکی از مدعیان اصلی لیگ وحام حذفی ایران است
پرسپولیس بازیکنان خوبی دارد کالدرون سرمربی باهوشی است خودش میدانست تیمی ک سه بار با قدرت قهرمان ایران و دوم اسیا شده کار سختی در پیش دارد ولی این پرسپولیس توانایی شکست دادن هرتیمی از لیگ ایران واسیا را دارد بخصوص با بازیکنان سرعتی وتکنیکی ضدحملات وحشتناکی می زنند و خوراک مدافعان کند لیگ ایران ،مثل مدافعان سخت کوش وبلند قامتان ذوب اهن که با ضدحملات پرسپولیس شکستند و جا موندند
پرسپولبس امسال بازهم قهرمان میشود ودر نیم فصل ببشتر بازی های پرسپولبس در تهران است
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر