فهرست
۵۰ کلین‌شیت اروپایی؛ استوار، مثل بوفون
۵۰ کلین‌شیت اروپایی؛ استوار، مثل بوفون

۵۰ کلین‌شیت اروپایی؛ استوار، مثل بوفون

آی اسپورت - در یکی از حساس ترین مسابقات این هفته مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا پاریسن‌ژرمن در ورزشگاه اولدترافورد مهمان منچستریونایتد بود و موفق شد در دیداری برتر با نتیجه ۲-۰بر میزبان خود غلبه کرده و راه صعود به مرحله یک چهارم نهایی را هموار کند.

جیان‌لوییجی بوفون، دروازه بان تمام نشدنی ایتالیایی که ۲ هفته قبل تولد ۴۱ سالگی خود را جشن گرفته بود در این مسابقه موفق شد در ماموریتی نه چندان دشوار (یونایتد در طول بازی تنها یک شوت در چارچوب داشت) دروازه خود را بسته نگه دارد تا بالاخره اولین کلین شیت خود در فصل ۲۰۱۸ را ثبت کند.

بوفون که 3 مسابقه نخست پاریسی ها در لیگ قهرمانان این فصل را به علت محرومیت فصل قبل (در جریان بازی رئال مادرید-یوونتوس) از دست داده بود، از بازی چهارم درون دروازه پاریسن‌ژرمن قرار گرفت. او در هر سه مسابقه دور برگشت مرحله گروهی گل خورد تا تعداد کلین شیت های او در همان عدد ۴۹ باقی بماند.

اما اولین کلین شیت او در فصل ۲۰۱۸در بهترین زمان ممکن رقم خورد و بوفون با بسته نگه داشتن دروازه برابر منچستریونایتد، هم تیمش را با امیدواری به بازی برگشت فرستاد و هم خود را به رکورد ۵۰ کلین شیت در لیگ قهرمانان رساند؛ رکوردی که تنها ۲ دروازه بان دیگر در تاریخ رقابت ها آن را ثبت کرده بودند.

بوفون اولین بازی خود در این رقابت ها را در روز ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۷ انجام داد. بوفون که در آن روزها سنگربان تیم پارما بود، اولین بازی خود را در چک و برابر اسلاویا پراگ تجربه کرد و در جریان تساوی بدون گل شاگردان کارلو آنچلوتی برابر نماینده جمهوری چک، اولین کلین شیت خود را نیز رقم زد.

بوفون پانزدهمین فصل حضور خود در رقابت های لیگ قهرمانان را تجربه می‌کند. بهترین فصل او از نظر تعداد کلین شیت در فصل ۲۰۱۶رقم خورد؛ جایی که در مسیر صعود یووه به فینال رقابت ها، بوفون در ۱۲ بازی به میدان رفت و در ۸مسابقه دروازه خود را بسته نگه داشت. تا قبل از رسیدن به فینال (شکست ۴-۱ یوونتوس برابر رئال مادرید)، بوفون تنها ۳ گل دریافت کرده بود. در مجموع بوفون در ۱۲۱ بازی لیگ قهرمانان به میدان رفته و ۱۱۵ گل دریافت کرده است.

او اکنون در کنار ادوین فن درسار، با ۵۰ کلین شیت مشترکا دومین دروازه بان برتر تاریخ رقابت ها از نظر بسته نگه داشتن دروازه است. البته تفاوت بوفون با سنگربان هلندی در تعداد مسابقات است؛ جایی که بوفون بعد از ۱۲۱ بازی به این آمار رسید اما فن درسار در تنها ۹۸ مسابقه این تعداد کلین شیت را ثبت کرد.

نفر اول این فهرست ایکر کاسیاس، دروازه بان اسپانیایی و کنونی باشگاه پورتو با ۵۷ کلین شیت (در ۱۷۴ بازی) است. البته نرخ گل های دریافتی کاسیاس نسبت به هر دو دروازه بان ضعیف تر است. (کاسیاس: ۱۹۴ گل خورده در ۱۷۴ بازی؛ فن درسار: ۷۷ گل خورده در ۹۸ بازی؛ بوفون: ۱۱۵ گل خورده در ۱۲۱ بازی)

نود

     
آی اسپورت
2019-02-16 02:10:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر