فهرست
روانشناسی لباس مربيان حاضر در ليگ جزیره
روانشناسی لباس مربيان حاضر در ليگ جزیره

روانشناسی لباس مربيان حاضر در ليگ جزیره

آی‌اسپورت- بسیاری از سرمربیان معروف لیگ برتری فرم خاص لباس پوشیدن خودشان را دارند. اگر در زمين فوتبال رسم بر اين است كه بازيكنان از يك ست خاص براي بازي استفاده كنند، اين قانون در مورد مربيان وجود ندارد. اينكه سرمربي تيم بخواهد گرمكن منقش به لوگوي باشگاه را بپوشد يا با لباس رسمي كنار زمين حاضر شود، دست خودش است و چنين الزامي در هيچ قراردادي ديده نمي‌شود. مربي مختار است با هر نوع پوششي كه دوست دارد (اعم از رسمي و غيررسمي) تيمش را رهبري كند اما دقيقاً سؤال همين‌جاست. اينكه چرا عده‌اي از مربيان با ست ورزشي كنار زمين ديده مي‌شوند و عده‌اي هم لباس رسمي را ترجيح مي‌دهند. شايد در ابتدا همه چيز ساده به نظر برسد اما بررسي‌ها نشان داده نحوه پوشش مربيان دلايل روانشناختي دارد. اينكه يك مربي به چه فرم لباسي براي ديده شدن كنار زمين علاقه‌مند است، از نظر روانشناسي به شخصيت او بستگي دارد.

مورينيو در جام اتحاديه

بيش از هر مربي ديگري به پوشيدن لباس‌هاي متفاوت علاقه نشان مي‌دهد. شايد براي‌تان عادي باشد اما ژوزه مورينيو در هر مسابقه يا بهتر بگوييم هر تورنمنت تيپ خاص خود را مي‌زند. اين عكس مربوط به جام اتحاديه است كه با يك كاپشن اسيدي، كاملاً او را در زمين از سايرين متمايز مي‌كند. دليل اصلي اين تيپ او براي جام اتحاديه اين است كه او مي‌خواهد چنين پيغامي را برساند كه زياد اين جام را جدي نمي‌گيرد. براي همين رنگي را انتخاب كرده كه جلب توجه كند.

مورينيو در ليگ قهرمانان

اما ژوزه در ليگ قهرمانان با تيپي كاملاً متفاوت حاضر مي‌شود. او آنجا در نقش يك مربي خوش‌تيپ ظاهر مي‌شود كه با كت، شلوار، پيراهن و كفش سراسر مشكي كنار زمين مي‌ايستد و تيمش را رهبري مي‌كند. مورينيو چنين استايلي را فقط براي ليگ قهرمانان انتخاب كرده است.

باراني مورد علاقه ونگر

اگر فكر مي‌كنيد نوع پوشش مورينيو براي هر تورنمنت در مورد ديگر مربيان هم بايد صدق كند، سخت در اشتباه هستيد. نمونه نقض استايل مورينيو، رقيبش آرسن ونگر است. كسي كه بيش از دو دهه در ليگ برتر مربيگري كرده اما همه او را با باراني معروفش مي‌شناسند. براي ونگر فرقي نمي‌كند كه تيمش چه برندي بپوشد، او منتظر شروع فصل سرماست تا با باراني كنار زمين نمايان شود.

پپ بي‌توجه به لباس رسمي

زماني كه در بايرن‌مونيخ بود، شبيه يك معلم جغرافيا تيپ مي‌زد. او با حضور در منچسترسيتي استايلش را عوض كرد. استايلي كه معمولاً رسمي نيست. پپ ترجيح مي‌دهد استايلي مشابه جوانان داشته باشد. او با پليور يقه گرد و ژاكتي كه به تن مي‌كند، نشان مي‌دهد زياد اهل كت و شلوار پوشيدن نيست، هرچند كراوات را خيلي دوست دارد.

كونته متمايل به تيره

آنتونيو كونته سرمربي چلسي علاقه‌اي به پوشيدن پوشاك ورزشي ندارد و ست‌هاي باشگاه را فقط در تمرينات به تن مي‌كند. او تصميم گرفته اغلب با لباس رسمي حضور پيدا كند كه رنگ‌بندي آن هم از پيش مشخص است. دن آنتونيو هميشه كت، شلوار و كراوات تيره مي‌پوشد و پيراهنش هم سفيد است تا نوع رنگ‌بندي‌‌اش تكميل شود. در روزهاي سرد زمستاني او يك پليور به همين لباس‌ها اضافه مي‌كند كه از قضا آن هم مشكي است.

كلوپ و لباس باشگاه

يورگن كلوپ از جمله مربياني است كه هم به استفاده از البسه باشگاه تمايل داشته و هم در لباس رسمي ديده شده است. او اما در ليورپول بيش از آنكه با لباس رسمي در مسابقات حاضر شود، ترجيح مي‌دهد البسه باشگاه كه توليد آن متعلق به برند نيو بلنس است را به تن كند. مستر كلوپ با اين كار قصد دارد ارتباط خودش با بازيكنان را در جريان مسابقه بيشتر كند.

هاجسون بدريخت در كاپشن

روي هاجسون هرقدر كه در تيم ملي انگليس با كت و شلوار شيك به نظر مي‌رسيد، بابت پوشش خود در تيم كريستال‌پالاس مورد انتقاد قرار گرفته است. او در اكثر مسابقات ترجيح مي‌دهد به جاي پوشيدن كت خود، كاپشن باشگاه را به تن كند تا استايلي شبيه پدربزرگ‌ها پيدا كند.

شكسپير چاق

كريگ شكسپير زماني كه دستيار كلوديو رانيري بود، گرمكن باشگاه را به تن داشت، زماني هم كه سرمربي تيم شد همين نوع پوشش را برگزيد. شكسپير با توجه به هيكلي كه دارد بهترين انتخاب را انجام داد. او به هيچ‌ وجه در لباس رسمي شيك به نظر نمي‌رسد و مهم‌ترين دليلش اضافه وزن و شكم برآمده اوست كه نمي‌گذارد كت و شلوار بپوشد.

سيلوا شيك بدون كراوات

سرمربي پرتغالي واتفورد اكثر اوقات با تيپ رسمي كنار زمين حاضر مي‌شود. موهاي مشكي، ته ريش سفيد، قد و قامت و هيكل قلمي‌‌اش اين اجازه را به او مي‌دهد در لباس رسمي خودنمايي كند. ماركو سيلوا اما وقتي كروات نمي‌زند، جذابيت بيشتري پيدا مي‌كند.

خبرورزشی-علیرضا روش

۳    
آی اسپورت
2017-10-20 01:51:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر