فهرست
دو برادر، دو دوست، در خانه دو دشمن
دو برادر، دو دوست، در خانه دو دشمن

دو برادر، دو دوست، در خانه دو دشمن

آی اسپورت- فضای کرمانشاه، از فضای سیاست ایران و آمریکا جدا شده است. طعنه های کشتی گیران آمریکایی هم شدت بیشتری گرفته. کشتی گیران تیم ملی آمریکا برای رقابت های جام جهانی در ایران هستند و این یعنی پیروزی دیپلماسی ورزش بر عداوت سیاسی دو کشور.

قهرمانان کشتی آزاد آمریکا، بی پروا به سیاستمداران خود کنایه می زنند. البته چندان عجیب نیست که طرف ایرانی سکوت کرده. اما لااقل در رفتار، محبت خود را نشان داده است. وقتی وزارت امورخارجه ایران دستور داد منع صدور ویزا را برای تیم ملی کشتی آمریکا اعلام کرد، «رسول خادم» رئیس فدراسیون کشتی ایران به صورت مستقیم با «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش ایران وارد مذاکره شد. رایزنی هایی هم با وزارت خارجه داشت تا در نهایت کمتر از 48 ساعت بعد، وزارت امورخارجه ایران رای را تغییر دهد.

ورود کشتی گیران آمریکایی به ایران، با استقبال بی نظیری همراه بود. تصاویری ثبت شده مانند آن چه شهروندان کرمانشاهی از قهرمانان کشورشان استقبال می کنند. روسیه و آذربایجان و ترکیه به عنوان سه قطب مهم کشتی جهان هم وارد ایران شدند، اما چنین آغوش گرم و بازی را از سوی مردم این شهر ندیدند. انگار دنیای ورزش، می خواست شانه های سیاست را قبل از آغاز جام جهانی کشتی به خاک بمالد.

حالا «CNN» نوشته است که برخلاف سیاست، بین ایران و آمریکا در کشتی رابطه‌ای توأم با احترام برقرار شده. عجیب هم نیست. به گذشته نه چندان دور برگردیم. مثلا انتخابات هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی در شهریورماه. رسول خادم با ۷۶ رأی و بیشترین آراء بعنوان عضو هیأت رئیسه اتحادیه جهانی درآمد. او درحالی نفر اول فهرست شد که ریچ بندر، رئیس فدراسیون کشتی آمریکا روز قبل از انتخابات، حمایت رسمی خود از کاندیداتوری «رسول» از ایران را اعلام کرده بود.

رابطه دوستانه دو فدراسیون را می توان در سال های گذشته هم دید. کشتی گیران ایران و آمریکا، طی سال های اخیر بارها مقابل کمیته جهانی المپیک صف آرایی کرده اند. اسفندماه سال 94 خورشیدی، فدراسیون کشتی آمریکا در نامه ای خطاب به فدراسیون ایران نوشت: «ما به یاد روز کشتی و به منظور حفظ کشتی در المپیک، در محل مترو تاریخی شهر نیویورک مقابل هم قرار می گیریم.» آن روز، فدراسیون کشتی آمریکا از ایران دعوت کرد تا در چهار وزن جوانان (55، 60، 74 و 84 کیلوگرم) و دو وزن بزرگسالان (٧٤ و ٨٦ کیلوگرم) برای یک دیدار نمایشی در مرکز شهر، وارد آمریکا شود.

سی ام اردیبهشت ماه سال 95 این رقابت ها در نیویورک برگزار شد. فدراسیون آمریکا نام این همایش ورزشی را دیپلماسی آشتی‌ و دوستی‌ گذاشت. ۲ هفته پیش از شروع این مسابقه نمایشی، وسط اسمانخراش‌ها و تابلوهای تبلیغاتی میدان معروف تایم اسکویر نیویورک می شد تبلیغات این رقابت را دید.

کشتی‌ گیران جوان ۲ تیم‌ آمریکا و ایران به مصاف هم رفتند تا برای نوجوانان کم بضاعت نیویورک کمک جمع کنند. این مسابقات دوستانه به همت گروهBeat the Streets - BTSNY نیو یورک انجام شد. این گروه مدعی است که از طریق ترویج ورزش کشتی‌  میا‌‌ن نوجوانان مناطق محروم نیویورک، به آنها نظم، پشتکار، سلامت جسمانی و کار گروهی را می آموزند. هدف دوم، دور نگه داشتن کودکان از مواد مخدر و مشروبات اعلام  شده.

در ایجاد رابطه صمیمانه میان کشتی ایران و آمریکا، می توان نقش «هومن توکلیان» را پررنگ دید. هومن در یکی‌ از شرکت های سرمایه گذاری نیویورک شاغل است، خودش در دوران دانشجویی و در آمریکا کشتی‌ می‌گرفته و از طریق انجمن خیریه ای که راه اندازی کرده، از کشتی‌ گیران نوجوان ایرانی حمایت می‌کند. رابطه صمیمانه اش با فدراسیون کشتی آمریکا باعث شده تا پلی باشد بین فدراسیون ایران و فدراسیون آمریکا. او سال 2014 هم تیمی منتخب از کشتی‌ گیران آمریکایی را برای مسابقات دوستانه به شهر جویبار برده بود.

همیشه اما همه چیز باب میل کشتی گیران نبوده. گاهی دخالت های سیاسی دردسرساز می شد. مثلا در مسابقات کشتی قهرمانی جهان «١٩٨٥ بوداپست» هنگامی‌که «محمدحسن محبی» به حریف آمریکایی‌اش در فینال باخت، مسئولین ورزش ایران به او دستور دادند روی سکو حاضر نشود. دلیلش این بود که هنگام پخش سرود ملی آمریکا نماینده ایران روی سکو نباشد. این دستوری بود که از سوی « اسماعیل داوودی شمسی» رئیس وقت سازمان تربیت بدنی صادر شد.

حالا داستان کمی فرق کرده. آمریکایی ها از سال 1998 بارها به ایران آمده اند. آنها برای یک رقابت نمایشی در میدان تایمز نیویورک، سراغ ایران می روند و حالا که دوباره پس از کش و قوس های فراوان به کرمانشاه رسیده اند، از جو موجود ابراز شگفتی می کنند.

کایل اسنایدر، آزادکار تیم ملی آمریکا و دارنده مدال طلای المپیک ریو، به «CNN» گفته است: « باید بگویم با هر ایرانی که در این مدت در ارتباط بوده‌ام، فوق‌العاده مؤدب و بااحترام بوده است. در حالی که روابط سیاسی دو کشور کمی آشفته است، در ورزش به هیچ‌وجه چنین چیزی را نمی‌بینید. ما (کشتی‌گیران ایران و آمریکایی) به یکدیگر به عنوان رقیب و به عنوان یک انسان احترام می‌گذاریم.»

دیگر قهرمان نامدار کشتی آمریکا یعنی «جردن باروز» که اظهارنظرهای زیادی در مورد حضور در ایران داشته هم به این رسانه گفته: « در آمریکا ما در بین مردم خیلی پذیرفته شده نیستیم، اما در ایران با ما همانند قهرمانان رفتار می‌کنند و دیدن چنین چیزی واقعاً خوشایند است. لطفا قبل از هر تصمیمی در مورد مردم ایران، آنها را ببینید. چیزی که ما از مردم ایران می‌بینیم، با برخوردهایی که با آنان داریم و با درکی که از فرهنگ ایرانیان پیدا کرده‌ایم، در نگرش ما تغییر به وجود آورد.»

ارتباط کایل اسنایدر با همتای قهرمان ایرانی اش مشهور است. «رضا یزدانی» هم وزن و رقیب «اسنایدر» بوده و هست، اما رابطه این دو فراتر از دو دشمن شده. رضا چندان به زبان انگلیسی مسلط نیست، اما ارتباط نزدیکی با رقیب آمریکایی اش دارد. چه در اردوها و زمان مسابقات، چه وقتی از هم دور می شوند.

بی دلیل نبوده که ریچ بندر، رئیس فدراسیون کشتی آمریکا پس از اعلام اولیه وزارت خارجه ایران در مورد عدم صدور ویزا به تیم ملی کشتی آمریکا به «BBC» گفت: «من فقط می دانم ما داریم فرصت رویاپردازی گروهی مرد جوان را از آن‌ها می‌گیریم، بدون آن که از حس و روابط آنها باخبر باشیم.» 

پیام یونسی‌پور

۲۱ ۴  
آی اسپورت
2017-02-20 19:10:00
نظر دهید

۴ نظر
sia
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۱۹:۲۴
بسیار زیبا
واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم
به امید روز های خوب همراه با آزادی
فرزاد مهريار
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۱۹:۵۱
امريكا دشمن ماست.
يعني چي اخه اين كارها
مرگ بر آمريكا
۴
آرمان
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۱۹:۲۸
ایول آقا پیام
۹
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵، ۲۰:۲۴
همیشه سیاست مداران در صحبتهایشان میگویند ملت ما ولی فقط خدا می داند این ملت ما چقدر واقعی است.
مردم از جنگ و دشمنی بیزارند.مردم در همه جای دنیا آرامش می خواهند.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر