فهرست
قوانین جدید فوتبال در سرزمین چکمه
قوانین جدید فوتبال در سرزمین چکمه

قوانین جدید فوتبال در سرزمین چکمه

آی اسپورت - شنبه عصر پس از دو ماه دوری از فوتبال، پس از هفته‌ها حسرتِ تماشای رقابت روی مستطیل سبز، پس از روزها شبیه‌سازی لیگ‌های مختلف در کنسول‌های بازی و بالا بردن جام‌های قهرمانی به صورت مجازی، دنیای پرهیجان توپ چهل‌تکه به خانه‌های‌مان برگشت، با بوندسلیگا آلمان. در روزی که سرزمین ژرمن‌ها با خیره کردن تمام نگاه‌ها، به میعادگاهِ مشترک عاشقان فوتبال تبدیل شد. در این بین البته نبود تماشاگران و به تصویر کشیده شدنِ سکوهای خالی ورزشگاه‌ها، قابی عجیب برای فوتبال‌دوستان به ویژه هواداران بوندسلیگا را به تاریخ سنجاق کرد. قابی که اکنون چاره‌ای جز عادت کردن به آن نداریم چرا که  از حالا به بعد تمام رقابت‌ها در همین شرایط پیگیری خواهد شد. ضمن اینکه پروتکل‌هایی طراحی شده تا بازیکنان و مربیان تا حد ممکن از خطرات ناشی از شیوع ویروس «کوئید 19» در امان باشند.

اکنون با شروع رقابت‌های فوتبال در آلمان، سایر کشورهای اروپایی نیز امیدوار به تکرار الگوی ژرمن‌ها هستند. لیگ برتر انگلیس پروژه ویژه‌اش با نام «شروع مجدد» کلید زده اما در پیشبرد آن با برخی مشکلات روبه‌رو شده است. ایتالیایی‌ها هم پس از این که تا آستانه لغو فصل جاری سری‌آ پیش رفتند، در تصمیم خود تجدید نظر کردند و روز سیزدهم ژوئن را برای برگزاری مجدد بازی‌ها در نظر گرفته‌اند. اما شاید بپرسید در سرزمین چکمه چه اقداماتی در نظر گرفته شده تا بازی‌ها از ماه آینده شروع شود؟ به همین بهانه بد نیست با هم نگاهی به این موارد بیاندازیم.

تمرینات

به نقل از نشریه «کوریره دلا اسپورت»، بازیکنان لاتسیو در روزهای نخست، پروتکل عدم قرارگیری در فاصله نزدیک در برگزاری بازی‌های تمرینی سه به سه را زیر پا گذاشتند که با تذکر مسئولان این نقیصه مرتفع شد. طبق قانون هیچ گونه تماس فیزیکی میان بازیکنان در تمرینات مجاز نیست. ضمن اینکه تمرینات منحصراً به آماده‌سازی بازیکنان در محیط باشگاه محدود شده و در تمام مدت تمرین، پوشیدن ماسک امری ضروری است. بازیکنان نیز همانند بوندسلیگا مرتب تحت نظر هستند و دمای بدن‌شان به صورت مداوم بررسی خواهد شد. تمامی تجهیزات و امکانات - از دستگاه‌های بدن‌سازی گرفته تا توپ و حتی تشک‌های نرمش - به صورت روزانه ضدعفونی و تمیز خواهد شد. برای اقامت و استراحت بازیکنان پیش از برگزاری مسابقه نیز اتاق‌های تک‌نفره در نظر گرفته شده است. البته در این زمینه باشگاه یوونتوس به عنوان مالک هتل لوکس و مجلل «J Hotel» نسبت به سایر باشگاه‌ها در وضعیت بسیار بهتری قرار دارد و می‌تواند برای بازیکنانش اتاق‌های بزرگ‌تر و جداگانه با تمامی امکانات را فراهم کند اما دیگر باشگاه‌ها در این مورد قطعاً با چالش جدی مواجه خواهند شد. آنها چاره‌ای جز پیروی از قوانین جدید ندارند و به همین دلیل احتمالاً به رزرو کامل هتل مجبور شوند که در دورانی سخت و پر فشار اقتصادیِ فعلی، حلقه‌ای دیگر به زنجره مشکلات عدیده‌شان افزوده می‌شود.

ثبت تست مثبت در یک تیم

در صورت ابتلای بازیکنی به ویروس کرونا و ثبت تست مثبت، پروتکل شفاف و مشخص است؛ قرنطینه اجباری تمام تیم. سختگیری ایتالیایی‌ها در این زمینه از آلمان‌ها و سایر لیگ‌ها بیشتر است. اگر بازیکنی به ویروس «کوئید 19» مبتلا شود، تمام اعضا تیم راهی قرنطینه خواهند شد که این امر باز هم تعطیلی لیگ را به همراه خواهد داشت. در صورت رقم خوردن این سناریو، شرایط برای ادامه رقابت‌ها یک بار دیگر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. گمانه‌زنی‌ها در این زمینه از تعطیلی لیگ و لغو کامل رقابت‌های این فصل خبر می‌دهند. بنابراین اگه به سری‌آ علاقه دارید از همین حالا دعا کنید که هیچ بازیکنی در هیچ تیمی به این ویروس مبتلا نشود.

تلویزیون

برگزاری بازی‌ها بدون حضور تماشاگران احتمالا دولتمردان ایتالیایی را به پخش رایگان بازی‌ها در شبکه‌های ملی مجبور کند. البته این اتفاق می‌تواند به پولی که باشگاه‌ها از پخش ماهواره‌ای می‌گیرند ضربه بزند و شرایط اقتصادی را برای آنها به مراتب سخت‌تر از گذشته کند. در این بین اما برخی از پلتفورم‌ها تصمیم به ارائه تخفیف ویژه در خصوص خرید اشتراک سالیانه خود گرفته‌اند. در صورت استقبال عموم از این قضیه در روزهای آینده، احتمالاً دولت ایتالیا پروژه پخش رایگان رقابت‌ها را به بایگانی بفرستد. ضمن این که اسپانسرهای باشگاه‌های حاضر در سری‌آ، حامیان مالی لیگ و طرفین قرارداد حق پخش هیچ تمایلی به پخش رایگان مسابقات ندارند. از این رو به نظر می‌رسد فوتبال‌دوستان نباید به پخش رایگان بازی‌ها چندان امیدوار باشند.

رختکن

طبق قوانینِ جدید، حفظ فاصله امنِ اجتماعی نه انتخاب بلکه یک اجبار است اما این اتفاق هنگام تعویض پیراهن در رختکن پیش از بازی چگونه رعایت خواهد شد؟ بازیکنان چگونه در بین دو نیمه به رختکن باز خواهند گشت تا به دستورات تاکتیکی سرمربی خود گوش فرا دهند؟ چگونه از تونل با حفظ فاصله اجتماعی خواهند گذشت؟ این‌ها پرسش‌هایی هستند که همگی بی پاسخ مانده‌اند و می‌توانند به آغاز فوتبال در سرزمین چکمه ضربه بزنند.

بطری‌های آب

بازیکنان حق نوشیدن آب از بطری مشترک در بازی و تمرینات را ندارند. آنها یا باید از لیوان‌های یک‌بار مصرف استفاده کنند یا بطری‌های شخصی. همچنین حق استفاده از حوله مشترک هم وجود ندارد. بازیکنان باید در رختکن از خوردن غذا هم پرهیز کنند و لوازم شخصی‌شان را به طور کامل در کیف‌های شخصی‌شان قرار دهند تا مانع از کنار هم قرار گرفتن آنها با وسایل سایر بازیکنان شود. حوله‌های مسافرتی و بانداژها باید پس از استفاده به شکل مناسبی امحا شوند.

قوانین بهداشتی

بازیکنان و اعضای تیم به شست‌و‌شوی مرتب دستان خود تشویق می‌شوند؛ همانند گذشته دست‌ها باید حداقل بیست ثانیه با آب و صابون شسته شوند. اگر آب و صابون در دسترس نباشد، ژل دست با درصد الکل مناسب باید همیشه در دسترس بازیکنان باشد. در این بین اما یک نکته مبهم وجود دارد و آن عدم شفاف بودنِ پروتکل‌های «FGCI» برای بدترین شرایط است؛ به نقل از کوریره، پرسش اصلی اینجاست که اگر باشگاهی در خصوص رعایت موازین بهداشتی سهل‌انگاری کند و یا اگر در خصوص ابتلای بازیکن خود به کرونا دست به پنهان‌کاری بزند، تکلیف چه خواهد بود؟ بازیکن که قطعاً قرنطینه خواهد شد اما در ادامه پزشک و باشگاهی که در این خصوص دست به پنهان‌کاری زده به چه سرنوشتی دچار خواهند شد؟ آیا پرونده قضایی در این خصوص تشکیل خواهد شد؟ «جوزپ ماروتا» مدیر اجرایی باشگاه اینتر در جلسه‌ای میان باشگاه‌ها اعلام کرد که احتمال پنهان‌کاری در این خصوص وجود دارد چرا که قوانین فعلی بسیار سخت بوده و احتمالاً بازیکنان و باشگاه‌ها در ادامه کار تنها حدود 50% قوانین را رعایت خواهند کرد. به این ترتیب احتمال بروز مشکل و مخفی‌کاری نیز بالا خواهد رفت.

 

 سازندگی 

     
آی اسپورت
2020-05-20 12:45:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر