فهرست
آیا این دربی خلوت خواهد بود؟
آیا این دربی خلوت خواهد بود؟

آیا این دربی خلوت خواهد بود؟

آی اسپورت - قرار شده مسابقه رفت پرسپولیس و استقلال روز یکشنبه 31شهریور برگزار شود. اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، در این بازی برای نخستین‌بار شاهد اجرای قانون ۹۰ به ۱۰ روی سکوها خواهیم بود. از این به بعد قرار است ورزشگاه آزادی در داربی پایتخت همان وضعیت استادیوم سن‌سیرو هنگام برگزاری داربی میلان را پیدا کند. در سن‌سیرو هم هر بار میلان میزبان اینتر باشد۹۰ درصد سکوها به روسونری می‌رسد و البته برعکس. ابتدا قرار بود پارسال استارت این ماجرا بخورد که باشگاه استقلال مخالفت کرد و موضوع به امسال موکول شد. اما امسال هم ظاهرا یک مشکل حاشیه‌ای دیگر رخ داده؛ اینکه استقلالی‌ها به‌عنوان میزبان داربی رفت، از برگزاری این بازی در روز غیرتعطیل گله‌مندند و از همین حالا سازمان لیگ را تحت فشار قرار داده‌اند که بازی برگشت هم حتما در یک روز غیرتعطیل و وسط هفته برگزار شود. چرا؟ چون به استادیوم آمدن تماشاگران در روز غیرتعطیل دشواری‌هایی دارد و از این نظر شرایط باید بین میزبانی سرخابی‌ها در هر دو بازی برابر باشد. واکنش اولیه سازمان لیگ به این موضوع زیاد مثبت نبوده که همین مسئله هم پیش‌بینی می‌شد. فقط سؤال اینجاست که آیا اصل توقع و درخواست استقلال در این مورد منطقی است؟ اینطور به‌نظر نمی‌رسد.

شرایط مطلوب این است که داربی در روز تعطیل برگزار شود. برای مسابقه رفت چنین شرایطی فراهم نشد. تأخیر در شروع فصل جدید، برنامه‌های سازمان لیگ را فشرده و غیرمنعطف کرده است. همزمانی مسابقات والیبال با آخرین جمعه تابستان هم کار را از جهت دیگری سخت کرد. به این ترتیب چاره‌ای جز برگزاری بازی در روز غیرتعطیل باقی نمی‌ماند. در عین حال غیرعاقلانه است حالا که نتوانستیم بازی رفت را جمعه برگزار کنیم، مسابقه برگشت را هم عمدا بیندازیم وسط هفته! به هر حال دنبال کردن مسابقه‌ای که وسط هفته برگزار می‌شود، حتی برای تماشاگران تلویزیونی هم دشوار است. تاریخ داربی برگشت احتمالا اواخر پاییز یا اوایل زمستان خواهد بود. کدام عقل سلیمی حکم می‌کند داربی را بیندازند ساعت15 یک روز وسط هفته زمستانی که مثلا عدالت رعایت شود؟

اعتراض استقلال به‌معنای واقعی کلمه «نوبر» است. اگر سازمان لیگ حق را به آبی‌ها بدهد، از این به بعد پرسپولیس، تراکتور و سپاهان هم می‌توانند خواهان برگزاری مسابقات رفت و برگشت در شرایط تقویمی مشابه شوند. مثلا الان بازی رفت پرسپولیس و تراکتور در خنکای شهریور تبریز و در یک روز جمعه برگزار شده که بهترین شرایط برای پر شدن استادیوم بود؛ حالا اگر بازی برگشت افتاد سه‌شنبه، پرسپولیس باید مقاومت کند و بگوید این مسابقه را هم در روز تعطیل برگزار کنید؟ از این نظر چه فرقی بین داربی و بازی استقلال-سپاهان یا پرسپولیس-ذوب‌آهن هست؟ به‌نظر می‌رسد از این به بعد سازمان لیگ غیراز همه وظایفش باید مراقب «وسواس تقارن» تیم‌ها هم باشد!

گنجایش ورزشگاه آزادی حدود ۷۸ هزار نفر است. منهای ۱۰ هزار پرسپولیس و برخی بلیت‌های سفارشی، سازمانی و...، استقلال برای پر کردن سهم خودش در نخستین داربی نود درصدی تاریخ، فقط به حضور چیزی نزدیک به ۶۵ هزار نفر از هوادارانش نیاز دارد. آیا واقعا این باشگاه نگران آن است که در یک روز تابستانی غیرتعطیل نتواند این تعداد جمعیت را به استادیوم بیاورد؟ آیا این همه ناله و لابه، کسر ‌شأن باشگاهی به بزرگی استقلال نیست؟ آخرین‌بار که داربی روز یکشنبه برگزار شد، همان مسابقه‌ای بود که تیم منصوریان ۳-۲ برنده شد. آن روز در یک هوای نسبتا سرد و بارانی، ورزشگاه کیپ تا کیپ پر شده بود. از چه می‌ترسید واقعا؟

حواشی پیش‌آمده برای دختری که خودسوزی کرده و درگذشته به نگرانی‌های آبی‌ها اضافه کرده است؛ اینکه فضای احساسی پیش آمده و زمزمه‌های تحریم روی بخشی از هواداران این تیم اثر بگذارد. البته که سابقه نشان داده تحریم کردن حضور در ورزشگاه به دلایل غیرورزشی عموما از سوی طرفداران مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به‌خصوص که حساسیت‌های شهرآورد پایتخت عموما آنقدر شدید و غلیظ هست که چنین اتمسفرهایی روی آن کم‌تأثیر باشد. هرچند احتمال واکنش هواداران به این اتفاق تلخ در آن روز محتمل‌تر خواهد بود.

همشهری ورزشی

۶ ۲  
آی اسپورت
2019-09-12 02:09:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
یوسف
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۰۶:۵۸
شما که اصلا رنگی نمی نویسی، اصلا! نوبر تو و امسال تو هستن که با رنگی نوشتن دنبال پول مفت هستن. خجالت بکش عزیز دل!
مازیار
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۰۹:۲۲
واقعا داری چی‌ رو با چی مقایسه میکنی
تو اولین دربی که استقلال میزبانه باید اینکار اتفاق بیافته؟
ولی اگه پرسپولیس بود مطمینا شما الان درباره کج سلیقگی مسئولین مربوطه مینوشتین اقای خبرنهار
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر