فهرست
بژی کاپیتان
بژی کاپیتان

بژی کاپیتان

آی‌اسپورت- ۳۲ سال پیش در سنندج پسری به دنیا آمد که حالا باعث افتخار تیم استقلال است. ۳۲ سال پیش خانواده غفوری در محله مبارک‌ْآباد سنندج، صاحب پسری شدند که نامش را «وریا» گذاشتند. وریا در زبان کردی یعنی «هوشیار» و این اسم برای پدر و مادر او جذاب بود. پدر وریا دوست داشت پسر هوشیارش به دانشگاه برود، تحصیل کند و اصطلاحاً برای خودش کسی شود. او که خودش تحصیلات دانشگاهی نداشت و زندگی‌شان را به‌سختی اداره می‌کرد، همیشه به فرزندش گوشزد می‌کرد که باید سرش در درس و مشقش باشد اما وریا مانند تمامی پسربچه‌های دهه شصتی، سرش درد می‌کرد برای بازی کردن فوتبال در کوچه و خیابان. آنقدر عشق فوتبال بود که در آخر با همه مخالفت‌های موجود به تیم جوانان توحید سنندج پیوست. 
 
در سال ۱۳۸۲ به تهران آمد و در تست باشگاه پیکان در رده جوانان شرکت کرد. خیلی زود نظر مربیان آکادمی این باشگاه را جلب کرد و قرار شد با تیم اصلی رده سنی‌اش تمرین کند. وریا در آن روز خیلی خوشحال بود اما وقتی فهمید این باشگاه برای بازیکنان جدیدالورود، خوابگاهی در نظر نگرفته، خنده‌ روی صورتش ماسید. مجبور شد بلیت برگشت به سنندج را بگیرد و به شهرش برگردد. 
 
لابد در طول مسیر به بخت بد خودش لعنت فرستاده. شاید فکر کرده با این وضعیت هیچ‌وقت فوتبالیست بزرگی نمی‌شود. رویاهایش روی سرش خراب شده بود اما تقدیر برایش سرنوشت دیگری می‌خواست. یک سال بعد، بدون اینکه عضو هیچ تیمی باشد، در تست تیم ملی جوانان انتخاب شد. این‌بار شانس به او رو کرده بود. حالا عضوی از تیم ملی جوانان بود و باید در مسابقات آسیایی شرکت می‌کرد. خیلی زود جای خودش را در تیم پیدا کرد و باشگاه پاس‌تهران را به جذب خودش متمایل کرد. آکادمی پاس با او قرار‌داد بست و البته خوابگاه هم برایش در نظر گرفت. 
 
زندگی کم‌کم برای او داشت شیرین می‌شد. سال ۱۳۸۶ وقتی وریا بیست سالش بود، باشگاه پاس تهران با پیگیری دولت وقت و تنی چند از نمایندگان، به همدان منتقل شد. این خبر خیلی‌ها را ناراحت کرد اما برای وریا امیدوار کننده بود. او که سابقه بازی در پایه‌های پاس تهران را داشت، خیلی زود جذب تیم اصلی پاس همدان شد و تجربه بازی در لیگ برتر را به دست آورد. ۲۰ سالش بود و رویاهای زیادی در سر داشت. کم‌کم مورد توجه رسانه‌های محلی در کردستان قرار گرفت اما این تازه شروع کار بود. وریا با تیمی که وینکو بگوویچ آن‌ را هدایت می‌کرد در لیگ خوش درخشید و حتی در فصل دوم حضورش در بالاترین سطح فوتبال ایران، موفق شد طعم حضور در مرحله نیمه‌نهایی جام حذفی را هم بچشد. پاس همدان در سومین فصل حیاتش دچار بحران مدیریتی شد. چند صباحی علیرضا منصوریان سرمربی تیم شد و بعد نوبت به علی‌اصغر مدیر‌روستا رسید. 
 
بعد هم یاوری عنان کار را در دست گرفت تا در آخر وضعیت باشگاه پاس از همیشه بدتر شود. وریا بعد از دیدن این وضعیت تصمیم به ترک همدان گرفت. مقصدش تیم تازه‌وارد شهرداری تبریز بود. غفوری هر دو فصلی که این تیم در لیگ برتر بود برای آنها به میدان رفت. حالا دیگر ۲۵ سالش شده بود. خیلی‌ها می‌گفتند فوتبالیستی که تا ۲۵ سالگی مشهور و محبوب نشده هرگز نمی‌تواند جایی در تاریخ برای خودش دست و پا کند. خیلی هم اشتباه نمی‌کردند. کمتر فوتبالیستی می‌تواند در سال‌های بعد از ۲۵ سالگی به یکباره پله‌های شهرت و محبوبیت را طی کند. 
 
شهرداری در سال دوم حضور غفوری به لیگ یک سقوط کرد و فوتبال بازی کردن در سطح اول می‌توانست همینجا برای او تمام شود اما وریا در تیم شهرداری آنقدر خوب بازی کرده بود که نظر منصور ابراهیم‌زاده در تیم نفت ‌تهران را جلب کند. به نفت تهران آمد و از همان موقع مورد توجه رسانه‌های تهرانی هم قرار گرفت. حالا دیگر همه می‌دانستند که یک مدافع راست خوب در لیگ وجود دارد که می‌تواند به تیم‌های مدعی قهرمانی بپیوندد. او در زمانه‌ای که مدافعین کناری حرفی برای گفتن نداشتند، تبدیل به ستاره نفت تهران یحیی گل‌محمدی در دومین فصل حضورش در این تیم شد. ۲۷ سال سن داشت و هنوز رنگ حضور در تیم ملی را ندیده بود اما با بازی‌هایش موفق شده بود دل کارلوس کی‌روش را برباید. 
 

وریا در سال ۱۳۹۳ به تیم ملی رسید و شد عضوی از تیم اعزامی به جام‌ملت‌های آسیای ۲۰۱۵ استرالیا. او در همین سال با اینکه از تیم‌های بسیاری پیشنهاد داشت راهی تیم پرافتخار سپاهان شد. این انتقال برای او خوش‌یمن بود. سپاهان در فصل ۱۳۹۳ که وریا را در اختیار گرفته بود، به شکل معجزه‌واری با حسین فرکی قهرمان شد. این اولین تجربه قهرمانی وریا بود که حالا همه حریفان را دچار مشکل کرده بود. به همین خاطر هم به‌عنوان بهترین مدافع فصل انتخاب شد. 

 

غفوری حالا ۲۸  سالش بود، قهرمان ایران شده بود، درآمد خوبی داشت و عضوی از تیم ملی فوتبال هم بود. پدرش در آن روزها قطعاً از اینکه فرزندش برخلاف میل او به فوتبال بازی کردن اصرار ورزیده بود، گلایه‌ای نداشت. خوشحال بود و خوشحالی پسرش خشنودش می‌کرد. غفوری اما هنوز کارهای ناتمامی در فوتبال ایران داشت. خودش در یک مصاحبه گفته است: «در کودکی از هواداران دو آتشه استقلال بودم، طوری که یک بار به خاطر کل کل قرمز و آبی در مدرسه دعوایم شد و سرم شکست!» همین هم شد که در سال ۱۳۹۵ وقتی ۲۹ سال سن داشت به استقلال تهران پیوست. خبر حضور او در استقلال حسابی برای هواداران مسرت‌بخش بود. وریا یک مدافع راست مستحکم بود که شش‌های قدرتمندی داشت و در فاز حمله به راحتی می‌توانست تبدیل به عصای دست کادر فنی شود. همینطور هم شد و پسرک کرد که حالا برای خود مردی شده بود، یکی از ارکان تیم در ۳ سال گذشته شد. وریا از وقتی به استقلال آمد، متوجه شد جایگاه او دیگر مثل قبل نیست. او دیگر یک بازیکن ساده فوتبال نبود. هزاران نفر در شبکه‌های اجتماعی او را دنبال می‌کردند و همین باعث می‌شد به مسئولیت‌های اجتماعی‌اش فکر کند. غفوری در 3 سال گذشته در بزنگاه‌های مهمی در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام موضع گرفته. مواضعی که شاید  خوشایند خیلی‌ها نباشد اما قطعاً باعث شده تا بیشتر از گذشته محبوب دل آبی‌ها و خیلی از هواداران فوتبال شود. غفوری که حالا با ۳۲ سال سن، بازوبند کاپیتانی استقلال را به بازو می‌بندد، یکی از متفاوت‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است. او شاید از لحاظ سبک و کیفیت بازی به الگویش، مهدی مهدوی‌کیا نرسد اما قطعاً به دلیل منش متفاوتش تا سال‌ها در ذهن اهالی فوتبال می‌ماند. 
 
یک ماه پیش روزنامه گاردین انگلیس در مطلبی با عنوان «چگونه بازیکنان لیگ برتر بیدار شدند»، گزارشی منتشر کرد از اینکه چطور بازیکنان جوان انگلیسی نسبت به بازیکنان قدیمی‌تر متفاوت می‌اندیشند. به نوشته این روزنامه بازیکنانی مثل هکتور بیرین، اریک دایر، دنی رز و رحیم استرلینگ برخلاف بسیاری دیگر از بازیکنان، دیگر در شبکه‌های اجتماعی جلوه‌هایی از زندگی لاکچری و رفتارهای غیرمعمول را نمایش نمی‌دهند و بیشتر درباره مسائل مهمی مثل سلامتی روان و بحران‌های سیاسی صحبت می‌کنند. این روزنامه یک توییت از بیرین درباره مسائل حوزه زنان را در ابتدای گزارشش آورده بود و نوشته بود: «این نظر یک سیاستمدار یا یک ستون‌نویس یا حتی یک برنده اسکار نیست بلکه یک فوتبالیست ۲۴ ساله آن را به زبان آورده. بعد هم از زبان جو لولی، بازیکن ناتینگهام فارست نوشته بود: «ما هم مثل مردم عادی هستیم و نظرات‌مان را مثل بازیگران، نویسنده‌ها، کارگران و مادران تنها ابراز می‌کنیم. با شبکه‌های اجتماعی حالا ابزار چنین کاری را در دست داریم.»
 
ظاهراً پدیده بازیکنان کنشگر در فوتبال پدیده‌ای تازه است که فقط هم به اروپا منحصر نمانده و حالا حتی فوتبال ایران هم از داشتن چنین بازیکنانی سود می‌جوید. بازیکنانی که قلب‌شان برای ایران می‌تپد و به همین خاطر هم مورد تحسین اهالی فوتبال و جامعه قرار می‌گیرند. حالا در آستانه دربی، حتی پرسپولیسی‌های متعصب هم درباره وریا پست می‌گذارند و این یعنی غفوری به جایگاهی رسیده که کمتر کسی نزدیک آن شده بود.

 

۱۶ ۶  
آی اسپورت
2019-09-19 02:16:00
نظر دهید

۶ نظر
حرف حساب
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۰:۲۴
یکی اگه اسم بازیکن و باشگاهش رو از این متن حذف کنه میگه اگر در مورد علی کریمی نوشته نشده باشه حتما درباره پوریای ولی بوده!! خجالت بکشید تو رو خدا! این هم پاچه خواری و مجیز گفتن برای چی؟ آقای خبردلار ... تملق کلمه ای چند دلار؟؟ برای چی اصلا؟ همون یک جمله ای که گفت مردم در فشارند؟ یا متنی که دیشب و گذاشت و بعد از دو دقیقه برداشت؟؟ چطور وقتی علی کریمی دستبند سبز بست، پیراهنش رو به کشته سال 88 داد، بر علیه فدراسیون و باند فاسدش تو نود افشاگری میکرد و ...، شما خبردلاران به جز تمسخر کاری نکردید؟؟ واقعا افت بر شما! ننگ بر شما! حاشا به وجدان نداشته تون!!
۶ ۲
yusef
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸، ۱۴:۴۰
من به عنوان یه پرسپولیسی حرکات جوانمردانه کریمب رو هیچ وقت فراموش نمی کنم. اما یادمم نمی ره که علی کریمی هیچ وقت لب به انتقاد کسایی مثل هدایتی نگشود. اناقاداتش بیشتر بر اساس قلب و احساساتش بوده و در مواقعی کاملا نمود داشت. در موضع کیروش هم بیشتر حالت لجاجت کودکانه در بعضی مواقع گرفته بود. امروز ما نیاز به افراد خوش فکری داریم که اهل کتاب و مطالعه و کلی تر تفکر باشند. جدا از مواضع رنگی تصمیم بگبرند و حداقل ساعاتی رو به مطالعه اختصاص بدهند. رفتارهای امثال علی کریمی به زعم بنده بیشتر پوپولیستی و نمایشی است و در جامعه ای که رنگ نماش سراپای اون رو گرفته طرفداران زیادی پیدا می کنه. رفتا وریا غفوری و امثال آن در جهت شکستن قوانین و نابرابری هایی است که قانونمند اما در جامعه ما ریشه دوانیده. در حوزه خصوصی بسیاری از ما داری تفکرات دگم و مردسالارانه ای هستیم که نیاز له تفکر و مبارزه برای رهایی دارد
۲
حرف حساب
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸، ۰۰:۰۰
من از محبوبیت سلبریتی‌ها به خوبی با خبر هستم، اما نمی‌توانم واقعیت‌ها را نگویم. سؤال من از این بازیکن و هواداران استقلال این است که آیا یک بازیکن حرفه‌ای که پول حرفه‌ای می‌گیرد، وظیفه ندارد خوب تمرین و خوب فوتبال بازی کند؟ با احترام به همه دغدغه‌های فرافوتبالی که همه‌مان داریم، آیا دغدغه‌ یک بازیکن باید فعالیت اجتماعی و حتی برخی اوقات سیاسی در فضای مجازی باشد و همین ماجرا روی کار فنی‌اش اثر بگذارد؟ خیلی‌ها به کاپیتان فعلی استقلال گفته‌اند که به جای این کارها، تمرکز را روی فوتبالت بگذارد و اگر هم نمی‌توانی فوتبال را رها و کار سیاسی کن، یا اصلا از استقلال برو و در تیم دیگری باش و این کارها را انجام بده.

آقای وریا غفوری! تو به حرف‌ها، پست‌ها و استوری‌هایت در اینستاگرام هم اعتقاد نداری، چرا که اگر داشتی از استقلال و از پول بیت‌المال تقاضای سالی سه و نیم میلیارد تومان نمی‌کردی. تو فقط ادای امثال مرحوم ناصر حجازی را در می‌آوری. تو کجا، ناصر حجازی کجا؟ اگر دیدی ناصر حجازی این کار را می‌کرد و درد مردم و جامعه را فریاد می‌زد، خودش هیچ وقت از استقلال چیز زیادی نخواست و حتی بعضی وقت‌ها هم با کمترین پول برای استقلال کار می‌کرد و برای خودش بیشتر از مردمش نمی‌خواست. ناصر حجازی در زمان بازی‌ و هم در زمان سرمربیگری‌اش در بحث فنی کیفیت بالایی داشت، اما حالا بازیکنان فوتبال یاد گرفته‌اند که ضعف‌های‌شان را با فعالیت در فضای مجازی و پست‌ها و استوری‌ها بپوشانند

خطیر با اشاره به طلب 500 میلیون تومانی‌اش از باشگاه استقلال گفت:
بحث‌هایی مطرح شده که انگار من 10 بازیکن را از استقلال فراری داده‌ام. من کدام بازیکن استقلال را فراری داده‌ام؟ من اگر شخم زدن بلد بودم، باید اول تو را شخم می‌زدم. مدیربرنامه شما که همچنان علیه من خط می‌دهد، باعث و بانی باخت استقلال در دربی بود، چون همه بازیکنانش بی‌کیفیت بودند و بد بازی کردند و تو هم امروز اصلا خوب نبودی. من از استقلالی ریالی پول نگرفتم و 500 میلیون تومان هم از جیبم خرج کرده‌ام و می‌توانی این را از مدیران باشگاه بپرسی، ولی تو چه کار کرده‌ای؟ شمایی که فقط 500 میلیون تومان سال گذشته زیرمیزی گرفتی! یه BMW سری ٧ گرفتی که 5 میلیارد قیمتش بود! من که می‌دانم چه کسی به تو خط می‌دهد که علیه من مصاحبه کنی. آقای غفوری! اگر جرأت داشتی باید جواب خبرنگاری که به تو اعتراض کرده را، می‌دادی، اما این جرأت را نداشتی. به گواه کارشناسان در چهار بازی اول استقلال، جزو ضعیف‌ترین بازیکنان استقلال بودی. خدا نبخشد آنهایی که تیم را به دست تو و آن دلال معروف دادند تا به این روز بیفتد.
۱
ایران
پنجشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۴۱
راستی میگم چرا دولت و یک حزب دختر آبی را به نفع خود مصادره کرد.تیتر امروز ایران و ابتکار \r\nمگه شماها همون هایی نبودید که هفت تپه را به خاک ذلت کشاندید.شماها نبودید هپکو نابود کردید.شماها نبودید با تخصیص ارز دولتی به عده ای خاص بازار را نابود کردید عجیبه شماها نبودید که زمین های بکر بین مدیر کل ها تقسیم کردید و باغ ها و مراتع نابود کردید تا ویلا ساخته شود بزنید و برقصید. عجیبه شماها نبودید که به مسکن مسخره میکردید تا الان مردم کم دست روی به کانکس بیاورند.عجیبه شماها نبودید کالاهای اساسی مردم در گمرک دپو میکردید تا جنس کم درنتیجه گرانی شود.شماها نبودید با ایران خودرو و سایپا مردم را تحقیر میکردید با صف شیر خشک و پوشک باعث تحقیر مردم شدید.عجیبه مگه شماها نبودید با احتکار در انبارهای بزرگ باعث کمبود شدید.شماها نبودید به بی عرضگی در سیل لرستان و خوزستان و همچنین ماجرا سد گلستان مردم را به خاک ذلت کشاندید\r\nمیگم عجیبه مگه شماها نبودید با حقوق نجومی و تقسیم شرکت ها و کارخانجات بین خود و اعضاء خانواده مردم اذیت و نان آنها را آجر کردید\r\nمگه شماها نبودید پول مردم را خرج عشق و حال خانواده خود در خارج کشور کردید\r\nخیلی روزگار عجیبیه
۳
yusef
جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸، ۱۴:۳۹
من به عنوان یه پرسپولیسی حرکات جوانمردانه کریمب رو هیچ وقت فراموش نمی کنم. اما یادمم نمی ره که علی کریمی هیچ وقت لب به انتقاد کسایی مثل هدایتی نگشود. اناقاداتش بیشتر بر اساس قلب و احساساتش بوده و در مواقعی کاملا نمود داشت. در موضع کیروش هم بیشتر حالت لجاجت کودکانه در بعضی مواقع گرفته بود. امروز ما نیاز به افراد خوش فکری داریم که اهل کتاب و مطالعه و کلی تر تفکر باشند. جدا از مواضع رنگی تصمیم بگبرند و حداقل ساعاتی رو به مطالعه اختصاص بدهند. رفتارهای امثال علی کریمی به زعم بنده بیشتر پوپولیستی و نمایشی است و در جامعه ای که رنگ نماش سراپای اون رو گرفته طرفداران زیادی پیدا می کنه. رفتا وریا غفوری و امثال آن در جهت شکستن قوانین و نابرابری هایی است که قانونمند اما در جامعه ما ریشه دوانیده. در حوزه خصوصی بسیاری از ما داری تفکرات دگم و مردسالارانه ای هستیم که نیاز له تفکر و مبارزه برای رهایی دارد
۱ ۱
حرف حساب
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸، ۲۳:۵۷
شما جزو پرسپولیسی های مایه خال هستین وگرنه سال ۸۸ که شواهد دنبال سوراخ موش بودی علی کریمی وظیفه خودش را انجام داد

موسسه خیریه داره
و دو سه هزار بی سرپرست را پوشش میده

به بیماران سرطانی کمک کرد مث بابک معصومی و چند نفر دیگه

زیر بار حرف زور نرفت و نمیره

جلوی تاج و ساکت و زورگوهای فدراسیون فوتبال ایستاد

وریا غفوری رو خطیر لو داد
برو ببین پارسال چقدر پول گرفته
۵ میلیارد و یک دستگاه بی ام و

ووریا اگر شجاعت داشت پست های خودش را پاک نمی کرد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر