فهرست
آیا روی کین به فوتبال پدر ارلینگ هالند پایان داد؟
آیا روی کین به فوتبال پدر ارلینگ هالند پایان داد؟

آیا روی کین به فوتبال پدر ارلینگ هالند پایان داد؟

آی اسپورت - آلفی هالند هرگز از ویژگی‌هایی که پسرش در حال حاضر دارد، برخوردار نبوده است. گرام سونس نیز اخیرا در مصاحبه‌ای گفته بود: «مادر ارلینگ (هالند) حتما بازیکن خوبی بوده است زیرا پدرش بازیکنی بسیار کند بود!» البته اگر بخواهیم انصاف را راجع به هالند بزرگتر رعایت کنیم، این بازیکن نروژی به قدری خوب بود که اکثر سال‌های حضورش در فوتبال را در انگلستان و در تیم‌هایی همچون ناتینگهام فارست، لیدز یونایتد و منچسترسیتی بگذراند. با این حال هافبک نروژی در بین طرفداران لیگ برتر انگلیس بیشتر به دلیل دریافت یکی از بدترین و خشن‌ترین تکل‌های تاریخ شناخته می شود. در واقع بسیاری بر این باورند که روی کین به کار هالند در فوتبال پایان داد.

حادثه موردنظر در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۰۱ افتاد، هنگامی که منچستریونایتد میزبان منچسترسیتی در ورزشگاه اولدترافورد بود. با این حال ریشه‌های این نبرد انتقام آمیز به مصدومیتی که روی کین در ۴ سال قبل از این بازی متحمل شد، مربوط می شود. در ۲۷ سپتامبر ۱۹۹۷ منچستریونایتد باید برای بازی با یکی از رقیبان سنتی و نفرت‌انگیز خود، لیدز یونایتد، به الاند رود می رفت. همانطور که روی کین درباره این بازی اعتراف کرده است، او شرایط حضور در این مسابقه را نداشته است. روی کین دقیقا دو روز قبل از این بازی، در یک هتل مست کرده بوده است. در کمال تعجب، او از ابتدا کار خود را در آن بازی شروع کرد و به مبارزه با اثرات باقی مانده از مستی و همچنین به مبارزه با آلفی هالند پرداخت.

«او به دست و پای من می پیچید»، روی کین این جمله را درباره هالند در بازی با لیدز در کتاب زندیگنامه خود در سال ۲۰۰۲ نوشته است: «۵دقیقه بعد، من خودم را درست در مقابل هالند انداختم، سعی می کردم به جای اینکه به او ضربه بزنم، به او پشت پا بدهم تا جلوی حرکت او را بگیرم و او را متوقف کنم و می دانستم که انجام این کار باعث جریمه شدن من می شود اما اون لعنتی مرا کلافه کرده بود!»

با این حال، ضربه زدن به هالند در واقع باعث مصدوم شدن خود روی کین شد و رباط صلیبی پای چپ او پاره شد. در آن لحظه هیچ یک از بازیکنان لیدز از موضوع اطلاعی نداشتند اما هالند به همراه یکی دیگر از هم‌تیمی‌های خود، ودرال، به بالای سر روی کین آمدند و درحالی که کین روی زمین افتاده بود، او را به مصدومیتی دروغین و فریب دهنده متهم کردند.

با توجه به اینکه منچستریونایتد از تمامی تعویض های خود استفاده کرده بود، روی کین با تلاشی بیهوده سعی در ادامه بازی داشت و همین عامل موجب شد تا مصدومیت او بدتر شود و فصل را از دست بدهد. بعد از این اتفاق، روی کین و آلفی هالند چندین بار در ۴ سال آینده باهم رو به رو شدند و هیچ درگیری میان این دو بازیکن رخ نداد، تا اینکه هالند به منچسترسیتی پیوست. در بازی‌های پایانی فصل ۲۰۰۰ روی کین به طور ناگهانی و طی حرکتی شرورانه، تصمیم به انتقام گرفت. کین در کتاب زندگینامه خود راجع به تقابل با هالند، ۴سال پس از مصدومیتش، می گوید: «به اندازه کافی صبر کرده بودم.»

پس از اینکه تنها ۴ دقیقه از دربی شهر منچستر گذشته بود، کاپیتان منچستریونایتد در یک خطای وحشتناک و بسیار خشن بر روی زانوی راست هالند، هر دو پای او را از زمین بازی خارج کرد. روی کین در این باره می گوید: «ضربه خیلی سختی به او زدم. توپ در آنجا بود (به گمانم) و من بعد از خطا بر روی او گفتم: بگیرش حروم‌زاده!» دیوید ایلری، داور مسابقه، بی درنگ کارت قرمز را به روی کین نشان داد درحالی که روی کین قبل از دریافت کارت از سوی داور، زمین مسابقه را ترک کرده بود و منتظر داور نمانده بود! با این حال قبل از خارج شدن از زمین، خم شد و به هالندی که بر روی زمین افتاده بود و از درد به خود می پیچید گفت: «دیگر جلوی من نایست و بابت مصدومیت‌های الکی به من نخند. به رفیقت ودرال هم بگو برای او هم دارم.»

در واقع این روی کین بود که پرده از این قضیه برداشت و با سخنان خود همه چیز را فاش کرد. هالند راجع به آن اتفاقی که در دربی افتاده بود، خیلی کم حرف زده بود و راجع به ان قضیه رازداری کرده بود. هالند در آن زمان به خبرنگاران گفته بود: «خنده‌دار است. از سال۱۹۹۷  ، او حتی به من نگاه هم نکرده است. همیشه در چنین بازی‌هایی شاهد این خطا‌ها هستیم، اما این خطا کمی بیش از حالت عادی بود. من به شما نخواهم گفت که روی کین به من چه گفت. فقط بیایید این را بگوییم که حرف های خیلی خوبی نزد. خوشحالی من از این است که هر دو پای من از میدان بازی خارج شده بود، در غیر این صورت او صدمات و ضربه‌های بیشتری را به من وارد می کرد! در دفعه بعدی که با منچستریونایتد بازی داشته باشیم، باید بیمه درمانی خود را ارتقا دهم.»

کین به پرداخت ۵۰۰۰ پوند جریمه شد و از حضور در ۳ مسابقه محروم شد. با این حال، پس از اعتراف در زندگینامه خود مبنی بر اینکه خطای او تلافی‌جویانه و به قصد انتقام بوده است، توسط اتحادیه فوتبال انگلستان به پرداخت ۱۵۰ هزار پوند جریمه و از حضور در ۵ مسابقه محروم شد. آن‌ها کین را به دلیل دو اتهام، مقصر دانستند. اولین اتهام مربوط به خطای او این بود که خطای او با انگیزه‌ای نادرست و تلافی‌جویانه همراه بوده است. دومین اتهام مربوط به روی کین این بود که حرف‌هایی که روی کین راجع به خطایش بر روی هالند در کتاب زندگینامه‌اش گفته است به این دلیل است که او با گزارش آن رویداد به دنبال فروش بیشتر کتاب زندگی‌نامه‌اش و به دنبال سود بیشتری بوده است.

با این حال، روی کین پس از این اتفاق نیز هرگز ابراز پشیمانی نکرد. روی کین در کتاب دیگر خود با نام "نیمه دوم" که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد در این رابطه گفته بود: «هالند در بازی مقابل من، مدام در حال تحریک من بود. آب زیرکاه بودن او موجب ناراحتی من می شد. من قصد داشتم به او ضربه‌ای بزنم و به او بفهمانم که چه اتفاقی افتاده است. من قصد داشتم به او ضربه بزنم و پس از انجام این کار، رو به روی او ایستادم و گفتم: «بگیرش حروم‌زاده! و از انجام این کار پشیمان نیستم. اما من به هیچ وجه نمی‌خواستم باعث مصدومیت او شوم.»

اسطوره شیاطین سرخ بر این موضوع اصرار دارد که هرگز خواستار مصدوم شدن هالند نبوده اما کین نه تنها هالند را مصدوم کرد، بلکه به فوتبال او نیز پایان داد. با این حال، هالند بازی را با وجود مشکلاتی که داشت ادامه داد و ۴ روز بعد نیز در یک بازی دوستانه برای تیم ملی نروژ به میدان رفت در بازی مقابل لیدز یونایتد، ۶۸ دقیقه در زمین حضور داشت. هالند در تابستان همان سال تحت عمل جراحی قرار گرفت اما به جای پای راست او، زانوی چپ او تحت عمل قرار گرفت. در نهایت و در سال ۲۰۰۳، هالند به دلیل مصدومیت تصمیم به بازنشستگی گرفت و کمی بعد از آن حادثه، راجع به آخرین تاثیرات حرکت کین بر روی زانوی او سوال شد و او به روزنامه دیلی میل گفت: «این زانو هنوز هم مرا اذیت می کند و انگار درد آن نمی خواهد از بین برود. من باید این را قبول کنم. آیا آن تکل به دوران من در فوتبال پایان داد؟ من بعد از آن تکل، هرگز در یک مسابقه کامل حضور نداشتم، اینطور نبود؟ به نظر می رسد تطابق زیادی بین این دو حادثه وجود دارد، شما اینطور فکر نمی کنید؟»

علی‌رغم تشکیل پرونده نسبت به این موضوع در دادگاه، هالند هرگز علیه روی کین اقدام قانونی نکرد و در سال ۲۰۱۴ در مصاحبه با بی بی سی گفت: «من روی کین را به دلیل ضربه‌ای که در آن مسابقه به من زد مقصر نمی دانم. آنچه که باعث نگرانی من می شود این است که او در کتاب اول خود گفته بود که قصد انتقام داشته است و من فکر نمی کنم انتقام جویی، بخشی از بازی فوتبال بوده باشد. من او را مقصر نمی دانم. من هیچوقت نگفتم که روی کین باعث پایان کار من در فوتبال شد. بازی با منچستریونایتد، آخرین بازی‌ای بود که من به طور کامل در زمین حضور داشتم بنابراین شاید بازنشستگی من ارتباطی به حرکت روی کین داشته باشد.»

در هر صورت، واقعیت این است که اگرچه این امکان وجود دارد که روی کین در بسیاری از موارد مقصر باشد، اما پایان دادن به دوران بازی آلفی هالند، یکی از آن موارد نیست.

طرفداری

۴    
آی اسپورت
2020-04-09 23:49:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر