فهرست
قدیس بدون مرز، بی‌لهجه و زبان
قدیس بدون مرز، بی‌لهجه و زبان

قدیس بدون مرز، بی‌لهجه و زبان

آی اسپورت - بازی مضحک «خلق اعداد» در فوتبال ایران تمام نمی‌شود. بارها گفتیم و باز هم می‌نویسیم که مقصر اصلی این ماجراها بخشی از خود مردم هستند که دوست دارند فریب بخورند و شاهد ایجاد ارزش‌های جعلی و بیهوده باشند. برای مدیران هم مثل آب خوردن است که روی همین موج سوار شوند و با حرف‌های خوشایند عامه، کلی به‌به و چه‌چه برای خودشان بخرند. آخرین این حضرات هم محمدرضا زنوزی است؛ کسی که امروز در تلویزیون ظاهر شد و ناگهان از تعداد هواداران تراکتورسازی پرده برداشت؛ سی میلیون نفر، الله‌اکبر!

البته سال‌هاست که این رقابت خنده‌دار بین سرخابی‌ها وجود دارد؛ طوری که مدیران دو تیم، هرازگاهی ده میلیون نفر روی تعداد هواداران‌شان می‌گذارند. گویا نرخ رشد حامیان سرخابی، حتی از آهنگ افزایش جمعیت کشور هم بیشتر است! زنوزی هم لابد نخواسته عقب بماند؛ بنابراین از گرد راه نرسیده، یک ادعای سی میلیونی مطرح کرده. حالا شما اگر مخالفی، برو بشمار و خلافش را ثابت کن. گفتیم که قصه تا اینجا خیلی هم عجیب و تازه نیست، اما استدلالی که مالک تراکتورسازی برای ادعایش تراشیده کفر آدم را بالا می‌آورد؛ اینکه ایران چهل میلیون آذری‌زبان دارد و بنابراین طبیعی است که حداقل سی میلیون نفر آنها هوادار تراکتور باشند. اینکه استاد همان عدد چهل میلیون آذری را از کجا آورده خودش یک بحث جداگانه است، اما اینکه تصور می‌کند فوتبال بازی قومیت‌ها و زبان‌هاست و هر کسی آذری بود لزوما باید حامی تراکتور باشد، از آن وهم و خیال‌های خطرناکی است که راه به ناکجاآباد می‌برد.

کاش یک نفر به این آقای مالک بگوید فوتبال «جغرافی» نیست که مرزها برایش تعیین تکلیف کنند. اینجا یک هوادار نابینای پرسپولیس سالی چند بار از سیستان و بلوچستان به تهران می‌آید تا فقط تمرینات این تیم را از نزدیک «حس» کند. در سراسر جهان هزاران نفر تا پای جان پای بازی‌های بارسا و رئال و یوونتوس حرص می‌خورند، در حالی که نه یک کلمه اسپانیایی بلدند و نه یک کلمه ایتالیایی. قلب آدم‌ها، قواعد خشک اقلیمی را بر نمی‌تابد. پس بیهوده بازی آذری و غیرآذری و قوم من و قوم تو راه نیندازید که این داستان به اندازه کافی چندش‌آور شده است.

یکی از بزرگترین اسطوره‌های تاریخ پرسپولیس، کریم باقری تبریزی است که همین حالا خیمه این تیم روی ستون او سر پا مانده؛ اول برادری همین یک آذری‌زبان را با تراکتور اثبات کنید تا بعد به سی‌ونه میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۹ نفر دیگر برسیم. کاش می‎‌فهمیدید حرف‌های‌تان چقدر خطرناک است جناب مالک!

۹۳ ۲۲  
آی اسپورت
2019-09-07 01:39:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲۲ نظر
پارس کلب
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۱:۲۸
باز این مادر قهبه در مورد تراکتور گوه خوری کرد برو پارستو بکن گاو زن کوسده
میلاد
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۸:۵۰
دمت گرم. یعنی سگتر از این جماعت پارس کن و نفهم تر و احمق تر و بی اصالت تر از این جماعت باز خودشونن
عاشق لنگ
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۰۹
تربیت خانوادگی نداری
۱
بهروش قرمساق
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۱:۳۲
آخه یابو تو چرا میسوزی؟ توه مادر قهبه هر موقع یاد گرفتی بگی تراکتور آذربایجان و تورک اون موقع بیا کیر تورکارو بخور با ج و آباد نداشتت. مادر جنده اگه تورک ها تراکتوری نیستن چرا تو رسانه میلیتون انتظار دارین همه استقلالی یا پیروزی جی باشن. خواهر کوسده چرا اون موقع که هواداران گاوداري تون میگفتن چهل ملیون هوادار دارین این مطالب رو نمیذاشتی. کیر تو زن جندت
عاشق لنگ
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۱۰
تو برای حرف زدن فقط فحش بلدی؟
۳
رضا
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۰۱
مادر کریم تراختوریه...اگر کریم شیر آن مادر را خورده تراختوریه..وگرنه شیرناپاک خورده و پرسپولیسیه
کنت دراکولا
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۰۴
خدایی خر تر ,احمق تر,اصلا ترک خر تر از این طرفدارهای ترتر ادم نمیشه پیدا کرد,یعنی با دیدن طرفداران تراکتور و مسعولینش پی به درستی نظریه ی داروین که میگه انسانها از نسل میمون بودن میبریم هیچ پی به این هم میشه برد که ممکنه که انسان از نسل خر هم باشه.واقعا این تراکتوریها رو که ادم میبینه یقین حاصل میشه که انسان از نسل خر هستش نمونه ی کاملش این زنوزی که با دیدنش اطمینان حاصل میکنیم که نه از نسل خر بلکه از نسل الاغ هم هستن.
محمد
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۲۰
یعنی دمت گرم,از نسل خر هستن این جماعت.اصلا نامیدن این ترکهای ترتری رو به اسم خر,جفا به خر هستش.من بعد نباید بگیم ترتری ترک خر چون اینجوری به خر ظلم میکنیم از این پس اگه خر رو ارزششو بیاریم پایین بگیم خر ترک نه ترک خر,چون خر یه پله بالاتر از ترک قرار داره چون خر رو خدا میخاست بیافرینه اول ترک رو افرید بعد یه مرحله پیشرفت کرد شد خر.
avatar
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۲۴
همه ی این تراکتوریهای خر دارای ضریب هوشی زیر هفتاد هستن همشون منگل و احمق هستن خیلی خیلی افراد کم هوش و احمقی هستن ,اینکه میگم دارای ضریب هوشیه پایینی هستن بر اساس اماری که گرفته شده میگم.اصلا معروف هست که یه ترتری ترک خر یه پازل رو تو شش ماه حل میکنه بهش میگن اووووووه شش ماه طول کشید؟؟!!میگه چی فکر کردین روش نوشته بود سه تا هفت سال,من تو شش ماه حلش کردم.
علی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۳۵
الاغ جد آبادته نفهم، ترک نبود که همش زیر این و اون بودین. باز ترک جماعت بهتون شخصیت و ابهت داده که اینجور داری عر عر میکنی،با این نوشتت مفعول بودنتو داری ثابت میکنی که همه بریزن سرت ولی بدون با این حرفا مشتری پیدا نمیکنی
مهدی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۹:۲۱
وقتی آی اسپورت اجازه انتشار مستقیم کامنتی را نمی دهد و آنها را بعد از تایید توسط مسئولان سایت منتشر می کند، یعنی مسئولیت حرفهایی که در کامنتها زده می شود را هم به عهده می گیرد، خب حالا شما این کامنت کنت دراکولا را که حاوی توهینهای نژادی به هموطنانتان است را "تایید" می کنید؟ و همه مسئولیتهای حقوقی و قانونی تایید این کامنت را بر عهده می گیرید مسئولان عزیز سایت وزین آی اسپورت؟
عاشق لنگ
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۱۰
واقعا فرهنگ نداری
۱
Ali
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۲:۱۱
آقای بهروش انگار از حرفای آتا زنوزی بدجور سوزش پیدا کردی.معلومه چی میزنی؟!نکنه از باخت تیم محبوبت بوجور سوختی
مهدی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۰۹:۲۱
اااا
محمد
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۳۱
خر جد آبادت و اون مادر هرزت هست که یاد نداده بهت که همه مثل خودت خر زاده بی پدر و مادر نیستن و همه رو با شجره و سابقه ای خودت یکی ندونی
۶
تراختور
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۲:۰۲
ای نویسنده بی سواد فوتبال بازی جغرافیا هاست چون اگه نیست پس چرا تو بازی ایران واسپانیا با چه منطقی همه طرفدار ایران بودیم جز به دلیل جغرافیا و ایرانی بودن
۹
مهدی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۳:۱۷
باشه اقای نویسنده خودتو جر نده سکته می کنی کم به خودت فشار نیار . گناه داری . من نمی دونم اینکه ترکتور چقدر هوادار داره به شما چه ربطی داره . اصلا مسایل باشگاه ترکتور به شماها هیچ ربطی نداره . باشگاه ترکتور روز به روز داره پشرفت می کنه خدا شکر . با این عکس عمل که در سایت های مختلف داشتید معلوم هستش که دشمنی با ترکتور اذربایجان کاملا صحت داشته . و اینکه برای باشگاه ترکتور سالها نقشه کشیده شده توسط بدخواهان کاملا صحت داشته چون این عکس عمل ها کاملا این ادعا رو اثبات می کنه .
۶
xox
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۷:۵۸
واقعا این سایت معلوم نیس هدفش چیه .چرا کامنتهایی با الفاظ رکیک و توهین های نژادی اجازه انتشار دارن .یکی از دلایل التهابات اخیر بین هواداران فوتبال ایران همین سایت و رسانه های زرد هستند.واقعا برای نویسنده چنین کامنتهایی متاسفم و از اون بیشتر کسی که کامنت ها رو تایید کرده
۳
اصفهانی
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸، ۱۸:۲۶
تعجب میکنم مدل هواداری بی منطق استقلال و پرسپولیس را با سبک کاملا منطقی بارسلونا و رئال مادرید در یک کفه قرار دادی

در اینجا هوادار از بدو تولد از تلویزیون می آموزد که فوتبال در دورنگ آبی و قرمز خلاصه می شود
تمرکزگرایی که از دهه ۶۰ در ایران شدت گرفت دومین و شاید اصلی ترین دلیل این هواداری بی منطق است

اینها نه فوتبال زیبا میخواهند و نه دلیل منطقی برای رقابت با هم دارند

از واژه ی عشق بدون مرز در برابر این سوالات بی جواب استفاده میکنند و توجیه شان شده عشق در حالیکه هیچ کدام از مجنونین بارسلونا و ریال مادرید در اروپا بدون علت طرفدار آنها نشدند .

سوای فوتبال سطح بالا و ستاره های پرشمار و بازی چشم نواز تیم های ترازاول اروپا ، سود و زیان هواداران دوآتیشه و متعصب در گرو موفقیت باشگاه های مطبوعشان است در ایران چه؟

این عشق در ایران چیزی جز دیکته نیست ، شماها ناخودآگاه و غیرارادی و از طریق ساختار نادرست حکومت و تلوزیون و رسانه ها و جمعیت و پول و قدرت متمرکز شده در پایتخت شیفته تهران و تیمهای تهران شدید وگرنه سرخابی ها چه گلی به سر سیستان و خوزستان و کردستان میزنن که تلویزیون چهل سال است فقط تمرکز کرده روی این دو؟

چرا پایتخت باید این همه رسانه و مطبوعات ورزشی داشته باشد ولی سیستان با اون همه جمعیت حتی یک رسانه ورزشی معتبر ندارد؟

تهران شد همان سرمنزل مقصود برای سیمرغ معروف و شماها حاضر نیسنید از آن دل بکنید چون در ناخودآگاه شما این هواداری را شکل داده اند

محمد
يكشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸، ۱۱:۴۸
چقدر سوختی الله اکبر.
۵
رضا
يكشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸، ۲۰:۵۶
تعجب از سایت که اجازه درج چنین توهین هائی را می دهد. اگر تراکتور سی میلیون هوادار ندارد چرا این قدر از تراکتور می ترسید ؟
۳
احمد
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸، ۱۰:۱۵
چقدر خوشحالیم که ذهنهای مریض رو به چالش کشیدیم.بخواهید یا نخواهید مجبور هستید با کابوس تراختور بی خوابی هایتان را تحمل کنید.یاشاسین تراختور
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر