فهرست
بندهای یک قرارداد؛ پرسپولیس و طارمی یک به دو
بندهای یک قرارداد؛ پرسپولیس و طارمی یک به دو

بندهای یک قرارداد؛ پرسپولیس و طارمی یک به دو

آی اسپورت - جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس در این مقطع از فصل با واکنش‌های متفاوتی از سوی هواداران این تیم و همچنین رسانه‌ها همراه شده است. برخی اعتقاد دارند طارمی می‌توانست در پرسپولیس بماند و مجدداً برای کسب عنوان آقای گلی رقابت کرده و با کسب آمادگی، در لیگ قهرمانان آسیا هم برای تیمش گلزنی کند. در نقطه مقابل یکسری معتقدند وقتی طارمی تمایلی برای تمدید قرارداد نداشت، بهتر بود به فروش می‌رسید تا حداقل باشگاه پرسپولیس از این انتقال سود ببرد. از نظر فنی هم با بودن منشا و علیپور و درخشش آنها، شاید دیگر نیاز مبرمی به این بازیکن نبود. در این گزارش به جزئیات قرارداد طارمی با باشگاه الغرافه قطر پرداختیم تا با برطرف شدن ابهامات، بهتر بشود این انتقال را قضاوت کرد.

 شرایط گرشاسبی برای طارمی

وقتی باشگاه الغرافه پیشنهاد 535 هزار دلاری برای رضایتنامه مهدی طارمی داد، مدیران باشگاه پرسپولیس از آنها خواستند رقم پیشنهادی خود را بالاتر ببرند که این موضوع با مخالفت آنها مواجه شد. با توجه به این قضیه، گرشاسبی از مهدی طارمی خواست جدای از مبلغی که باشگاه الغرافه برای رضایتنامه او می‌دهد، خودش هم 100 هزار دلار جداگانه به باشگاه پرداخت کند. موردی که در ابتدا با مخالفت شدید این بازیکن مواجه شد اما بعد از برگزاری جلسات مختلف، در نهایت توافق و به تصویب رسید. با توجه به این قضیه، طارمی با این شرط که 100 هزار دلار از قراردادش را به پرسپولیس بدهد، از این تیم جدا شد.

مخالفت باشگاه الغرافه با قرارداد 4 ماهه

طارمی در مذاکرات اولیه‌اش با باشگاه الغرافه خواهان عقد قراداد 4 ماهه با این باشگاه شد که این موضوع موافقت مسئولان باشگاه قطری را به همراه نداشت و آنها مخالفت کردند. باشگاه قطری پیشنهاد قرارداد یک سال و نیمه را به طارمی در ازای مبلغ 2 میلیون و 400 هزار دلار داد. پیشنهادی که حدود 10 میلیارد تومان می‌شود! این پیشنهاد آنقدر وسوسه انگیز بود که طارمی قانع شود پیراهن الغرافه را بر تن کند. البته طارمی در قراردادش آورده که هر وقت پیشنهاد اروپایی داشت، بتواند به آن پاسخ مثبت دهد. هر چند مسئولان باشگاه الغرافه هم به شرطی این بند را در قرارداد این بازیکن آورده‌اند که اگر زودتر از پایان قراردادش از باشگاه جدا شود، کل پول‌های دریافتی را باید به باشگاه برگرداند.

مبلغ رضایتنامه از قرارداد طارمی کم می‌شود

قرارداد طارمی برای نیم فصل باقی مانده از لیگ ستارگان قطر در واقع 900 هزار دلار است که مبلغ 535 هزار دلار آن بابت رضایتنامه از سوی باشگاه قطری به باشگاه پرسپولیس پرداخت خواهد شد. در کنار این قضیه طارمی باید 100 هزار دلار هم از این پول را به پرسپولیس بدهد. ضمن اینکه او باید مطالبات باقی مانده از قرارداد این فصلش با پرسپولیس را هم به باشگاه ببخشد.

پاداش 221  هزار دلاری، تنها برای پرسپولیس

فیفا به هر باشگاه ایرانی که در لیست نهایی تیم ملی در جام جهانی نماینده داشته باشد، مبلغ 221 هزار دلار پاداش پرداخت می‌کند. البته بازیکن اگر در 2 سال قبل از جام جهانی در بیش از یک باشگاه بازی کرده باشد، مبلغ اشاره شده بین همه این باشگاه‌ها تقسیم می‌شود. مسئولان باشگاه پرسپولیس با توجه به همین موضوع در مذاکرات‌شان با باشگاه قطری، برای آنها شرط کردند نباید سهمی از پاداش مورد نظر فیفا ببرند. موضوعی که با موافقت باشگاه الغرافه همراه شد. با توجه به این قضیه، پاداش 221 هزار دلاری پرسپولیس در قضیه ملی‌پوش ماندن طارمی محفوظ است. مگر اینکه این بازیکن به هر دلیل جام جهانی را از دست بدهد.

821 هزار دلار سودی که به پرسپولیس می‌رسد

اگرچه مهدی طارمی با قرارداد حدود 10 میلیارد تومانی به الغرافه پیوست اما سهم باشگاه پرسپولیس هم از این مبلغ به اضافه پاداش فیفا محفوظ است. پرسپولیس 600 هزار دلار بابت صدور رضایتنامه که با یک حساب سر انگشتی حدود 2 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌شود، دریافت خواهد کرد. بعد از جام جهانی هم حدود 900 میلیون تومان، فیفا در قبال ملی‌پوش ماندن طارمی به باشگاه پرسپولیس پرداخت خواهد کرد که رقم کمی نیست. ضمن اینکه طارمی حداقل 80 درصد قرارداد این فصلش را که مبلغی نزدیک به 2 میلیارد است را قاعدتاً نخواهد گرفت. با تمام این اوصاف و در مجموع، باشگاه پرسپولیس از فروش طارمی حدود 5/5 میلیارد سود می‌برد.

 روزنامه ایران

۷ ۳  
آی اسپورت
2018-01-10 11:42:00
نظر دهید

۳ نظر
hoj
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۱:۵۸
نوش جون پرسپولیس... این مردک جز ضرر هیچ چیز برای ما نداشت... حداقل رفتنش فایده داشته باشه... آخرش اینقدر نامردی کرد که رباط صلیبی پاره میکنه
امید از تفت
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۵۹
از طارمی دلخور هستیم ولی هرگز براش آرزوی مصدومیت نمی کنیم. انشاأالله سالم باشه و هرجا میره موفق باشه. هرچی باشه از پرسپولیسه و مورد حمایت پرسپولیسی ها. مطمئناً طارمی فکر کرده با پول رضایتنامه بیشتر میتونه به پرسپولیس کمک کنه
۵
ناصر
چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶، ۱۲:۱۷
والا رفتنش سود بیشتری به پرسپولیس میرسونه با این همه حاشیه ای که هر سال درست میکنه برای پرسپولیسیا
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر