فهرست
عظیمی‌نژاد اشتباه کرد، شما درست باش!
عظیمی‌نژاد اشتباه کرد، شما درست باش!

عظیمی‌نژاد اشتباه کرد، شما درست باش!

آی اسپورت - هر روز در خبرها جمعیتی معترض می‌شوند که به آنها اهانت شده است. ناله می‌کنند که در یک فیلم سینمایی، برنامه تلویزیونی یا گفت‌وگوی خبری به تاریخ پرشکوه، چهره مبارک، تمثال جاودانه و شخصیت برجسته‌شان توهین شده و باید طرف مقابل  بعد از عذرخواهی به اشد مجازات متهم شود. در اینکه توهین ناپسند است و تحت هیچ شرایطی مقبول نیست کسی تردیدی ندارد اما به واسطه گسترش شبکه‌های اجتماعی، حساسیت مردم و پاره‌ای نارضایتی‌ها، اقوام و گروه‌ها به شدت و سرعت واکنش نشان می‌دهند. یک واژه، یک لباس، یک شوخی، یک ضرب‌المثل و حتی یک کنایه می‌تواند زمینه اعتراض، شورش و نارضایتی همراه بیاورد.

در آخرین نمونه از این اتفاقات برنامه تلویزیونی عصرجدید و آریا عظیمی‌نژاد یکی از داوران این برنامه مورد حمله هواداران تیم استقلال قرار گرفته است. در حین صحبت‌های احسان علیخانی که دانش فوتبالی عظیمی‌نژاد را با گفتن جمله «آریا فکر میکنه بیرانوند دروازه‌بان تراکتور سازی تبریزه» زیر سوال برده بود به میان کلمات علیخانی آمد و با گفتن جمله «یه موجود ماقبل تاریخ کی بود؛ استرا... استراماچونی». همین عبارت خشم آبی‌ها را برانگیخت. او گرچه تلاش کرد در اینستاگرامش توضیح دهد که اطلاعات فوتبالی نداشته و قصدش توهین نبوده و ... اما دیر شده بود. بعضی از بازیکنان استقلال پاسخ‌اش را دادند. از جمله محمد دانشگر که از واژگان بدبو استفاده کرد و البته باشگاه استقلال در اولتیماتومی رسماً به این داور برنامه عصر جدید 48 ساعت فرصت داده تا از هواداران این تیم عذرخواهی کند. در غیر اینصورت «از طریق مجاری قضایی از وی شکایت» می‌کند.

در اینکه جملات عظیمی‌نژاد حتی اگر از منظر طنز بود، خنده‌دار و جذاب از کار در نیامد و در رسانه‌ای مثل تلویزیون باید با احتیاط نزدیک با ریاکاری حرف زد که به کسی برنخورد تردیدی نیست اما این همه حساسیت هم شگفت‌انگیز است. استراماچونی نه یک شخصیت مقدس است و نه حتی کارش را با استقلال به سرانجام رساند. هیچکدام از این دلایل البته به کسی این حقانیت را نمی‌دهد که به او بی‌احترامی کند اما آیا این واژگان توهین‌آمیز است؟ آیا فضای ورزشی ما آنقدر پاک و مطهر است که «ماقبل تاریخ» در آن فحش و توهین به حساب می‌آید؟ در ورزشگاه‌ها و فضای مجازی، بازیکنان و مربیان و داوران مدام با خون جگر ناسزاهای جنسی به مادر و همسر را تحمل می‌کنند آن وقت «ماقبل تاریخ» چنان برای باشگاه سنگین آمده که تهدید به شکایت به مراجع قضایی کرده است؟

آخرین باری که یک باشگاه ایرانی (پرسپولیس، استقلال، تراکتور، سپاهان و ...) علیه هواداران خود بیانیه‌ای صادر کرد و از آنها خواست از الفاظ جنسی – باقی ناسزاها پیشکش!- خودداری کنند را کسی به خاطر دارد؟ همین هواداران قرمز و آبی که کوچکترین واژه‌ای علیه تیم و بازیکنان خود را برنمی‌تابند، اگر واقعاً به زشتی این گفتارها و نوشتارها اعتقاد دارند چرا هزاران برابر بدتر از آن را در خصوص دیگران به کار می‌برند؟ پیش از این هم هواداران پرسپولیس  بعد از پست اینستاگرامی پرویز پرستویی در خصوص درگیری علیرضا بیرانوند با مامور نیروی انتظامی به شدت به این بازیگر سینما حمله کردند، هواداران استقلال از خجالت دومجری (حسین کلهر و علی ضیا) درآمدند، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در حمایت از تیم تراکتور به یک برنامه رادیویی حمله کرد و ... و در این میان برخی در اعتراض به نقدها، از ناسزا، فحاشی و توهین فروگذار نبودند. یعنی با دستمال کثیف سعی می‌کردند شیشه تمیز کنند!

گفتار آریا عظیمی‌نژاد بد بود، حرفش نامناسب بود، شوخی‌اش غیرضروری و نچسب بود، قبول! او اگر رسماً عذرخواهی کند، کسانی که در شبکه‌های اجتماعی به او ناسزاهای جنسی گفتند هم دست از این کار می کشند یا چون «اون اول شروع کرد پس حقشه» به این بازی ادامه می‌دهیم و منتظر نفر بعد می‌مانیم که چیزی به تیم، شهر یا زبان محبوب ما بگوید و شرحه‌شرحه‌اش کنیم؟! می‌توانید این نقد را تاب نیاورید و ناسزا بگویید اما این چرخه باطل تا ابد ادامه خواهد داشت و تک تک ما قربانی آن می‌شویم اگر از خودمان شروع نکنیم. دست از توهین برداریم و البته اندکی هم به تحمل و مدارا بیفزاییم. با این شیوه تا چند وقت دیگر در مورد هیچ‌کس و هیچ‌چیز و هیچ‌شهری نمی‌توان جز با تحسین حرفی زد. چون همه به مقدسات تبدیل شده‌اند.

۳۴ ۶  
آی اسپورت
2020-03-30 02:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
پرسپولیس
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۰۷:۳۰
هواداران استقلال عزت نفس خودشون رو با از دست دادن منصور پورحیدری عزیز از دست دادن و برای کسی که طمعکار بود د دروغ گفت و خلف وعده کرد اینگونه بر سر و سینه می کوبند که خلق حیران و سرگردان دنبال چرایی این همه حقارت می گردد.
استوری های سراسر توهین و فحاشی دانشگر که بویی از ادب و فرهنگ و تربیت نبرده هم با شور و هیجان وصف ناپذیر دوستان آبی همراه می شود تا بیش از پیش پی ببریم از کجا و چگونه سقوط کرده ایم...
علی پرسپولیسی
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۱۱:۱۲
آقای احسان محمدی، شما قبل گیر دادن به مردم و باشگاه ها که البته صحبتتون هم به جا بود و درست، باید به همین سایت و اونیکی همکارتون سعید زاهدیان (اگه درست نوشته باشم) گیر بدید که چطور دیروز مثل یه لومپن چاله میدونی از این حرکات بعضی طرفدارای استقلال دفاع کرد و خیلی هم عادی جلوه دادش و دستور آتش به اختیاریِ مجدد داد!
آی اسپورت تو اگه واقعا شرم کردی از نشرِ اون مقاله ، باید از سایت حذفش کنی و دیگه اجازه نوشتن به اون جانوارِ روانی رو ندی. نه اینکه یه مقاله هم اینجوری کاری کنی که مثلا اونیکی رو بشوره ببره!
خدامراد
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۱۷:۴۴
اشتباه کرده ؟خیلیم خوب میدونست چی میگه حالا هم بجای عذرخواهی باز زبون درازی میکنه. اگه واقعا نمیدونست خیلی راحت میتونست عذرخواهی کنه و خلاص . . اخه چرا کاری بکنی که فحش بخوری؟
۲
...........
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۲۲:۱۸
خودت به درک امید دارم جامعه از شیوع این تعصب کورکورانه و ابلهانه رهایی پیدا کنه ... طرف وسط فصل به هر دلیلی رفته کشور خودش الانم داره مربی گریشو میکنه و پولشو میگیره و حاضر نییست منافعه حتی خورد و کوچکش را با به خاطره کل مجموعه استقلال از دست بده اونوقت امثاله تو افتادن به جونه این و اون که چرا گفتی ماچونی و....
۷
...........
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۲۲:۱۸
خودت به درک امید دارم جامعه از شیوع این تعصب کورکورانه و ابلهانه رهایی پیدا کنه ... طرف وسط فصل به هر دلیلی رفته کشور خودش الانم داره مربی گریشو میکنه و پولشو میگیره و حاضر نییست منافعه حتی خورد و کوچکش را با به خاطره کل مجموعه استقلال از دست بده اونوقت امثاله تو افتادن به جونه این و اون که چرا گفتی ماچونی و....
۶
man
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹، ۲۲:۱۳
کسانی که یه سری از ادمها رو تبدیل به بت میکنند و هیچ چیز و هیچ نظری رو درباره انها تاب نمی اورند و در واقع مرید و چاکر و طرفداره بی چون و چرای انها هستند به طور قطع و در اکثر اوقات و تقریبا همیشه افرادی با سطح درک و شعور وضریب هوشی پایینی هستند که هیچ گاه نه به خود زحمته استدلال و تفکر نمیدهند درباره اینکه چرا من باید برای فلان کس یقه جر بدم به یکی دیگه فحاشی کنم و حمله کنم به جای اینکه اون فرد رو یکی مثله خود دانسته و عملکرد و بازده و نفع و ضرری که می تونه داشته باشه رو درک و قبول کنم .... اصولا این پدیده یعنی تعصب کورکورانه در افراده جوامع جهان سومی ابزاریست برای یه سری اشخاص که بتازونن و حق را ناحق کنند و هزینه های بسیاری به جامعه وارد کنند افرادی که از انها حمایت و طرفداریه کورکورانه و متعصبانه می شود و مقدس پنداشته می شوند رفته رفته کارایی و نکات مثبت خود رو هم از دست می دهند و از همین ها که مقدسشان کرده اند نهایته سواستفاده رو می کنند و بازنده اصلی اول از همه همون نادان ها و کند ذهنان و متعصبانه کوته فکر و بعد عموم مردم هستند.. این متعصبانه مقدس پرور با این تقدس سازی ها در جایگاه های مختلف کشور از سیاست و مراکز تصمیم گیری تا ورزش و غیره آفت هایی هستند بسیار مخرب تر و ویران گر تر از کرونا و امثالش چرا که وجود این افراد باعث عدم پاسخگویی افراد عدم کارایی و مسولیت پذیری و عدالت و .... می شود و خود این افراد زیر فسادها و عدم شفاف بودن ها و سالم بودنه ناشی از این مقدس سازی ها از " له " می شودند

۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر