فهرست
کاپیتان آندورا؛ بابابزرگ تمام نشدنی
کاپیتان آندورا؛ بابابزرگ تمام نشدنی

کاپیتان آندورا؛ بابابزرگ تمام نشدنی

آی اسپورت - ایلدفونس لیما اولین بازی ملی‌اش برای آندورا را در سال ۱۹۷۷ انجام داد. در آن هنگام کسی تصور نمی‌کرد که او ۲۳ سال برای تیم ملی کشورش به میدان برود و ۱۲۸بازی ملی داشته باشد اما او همچنان با قدرت ادامه می‌دهد و رکورد طولانی‌ترین دوران حضور در تیم ملی مردان را از آن خود کرده است. او برای یکی از تیم‌های ضعیف اروپا بازی می‌کند و از این نظر شاید بازی برای او جذابیت بالایی نداشته باشد؛ آندورا در رده ۱۳۵ فیفا قرار دارد و پایین‌تر از ترکمنستان، گواتمالا و کومور است.

زمانی که لیما به میدان می‌رود، بسیاری از بازیکنانی که مقابلش قرار می‌گیرند در زمان اولین بازی ملی او حتی متولد هم نشده بودند. به این ترتیب او حس عجیبی در هنگام بازی کردن دارد: «من ۲۳سال است که بازی می‌کنم و هنوز همان حسی را دارم که پیش از بازی اولم داشتم. بازیکنان دیگر به من گفته‌اند که لحظه‌ای می‌رسد که دیگر هیچ چیزی را حس نخواهم کرد اما در حال حاضر، همه چیز را حس می‌کنم. من مراقب خودم هستم. من خوب تمرین می‌کنم، خوب می‌خوابم و خوب غذا می‌خورم. باید همه این کارها را انجام داد. خوشبختانه مصدومیت شدیدی نداشته‌ام. فکر می‌کنم این موضوع مهمی است که به شما کمک می‌کند. وقتی زمان به پیش می‌رود، همه چیز سخت‌تر می‌شود اما اگر مراقب خودتان باشید، می‌توانید به چنین دستاوردی برسید. من از بازی برای تیم ملی لذت می‌برم. این انگیزه بزرگی برای من است.»

آندورا در سال ۱۹۹۶ عضو یوفا شد و لیما که حالا ۴۰ سال دارد، یک سال بعد اولین بازی ملی‌اش را انجام داد. او گل زد اما تیمش برابر استونی با نتیجه چهار بر یک شکست خورد. او در آن هنگام ۱۷ سال داشت و از آن زمان تاکنون عضو ثابت تیمش بوده است. لیما ده سال پیش کاپیتان آندورا شد.

او یک مدافع میانی بلندقامت و تنومند است و افتخار می‌کند که بازی‌های ملی زیادی انجام داده است؛ هرچند که بیش از ۱۰۰ بازی ملی او با شکست همراه بوده است.

او با آندورا تنها پنج بار پیروز شده است و با در نظر گرفتن اینکه آندورا تنها ۷۷ هزار نفر جمعیت دارد، این پیروزی‌ها برایش شیرین‌تر هم شده است. لیما پیروزی یک بر صفر مقابل مجارستان در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ را به عنوان بهترین بازی عمرش می‌داند. آن پیروزی شاید بهترین نتیجه تاریخ تیم ملی آندورا هم باشد. در این میان، لیما تجربه‌هایی فراموش‌نشدنی هم داشته است. او می‌گوید: «یکی از خاطرات مهم من در سال ۱۹۹۸ رقم خورد. ما یک دیدار دوستانه برابر برزیل برگزار کردیم؛ یک هفته پیش از آغاز جام جهانی فرانسه. ما مقابل برزیل رونالدو، ریوالدو، روبرتو کارلوس و دونگا به میدان رفتیم. من ۱۸ سال داشتم و مقابل استونی و لتونی به میدان رفته بودم که تیم‌های کوچکی هستند اما به خودم گفتم: اگر برابر برزیل بازی کنم، مقابل هر تیم دیگری هم می‌توانم به میدان بروم. حالا برای ما عادی شده که مقابل تیم‌های بزرگ بازی کنیم اما آن لحظه خاصی برای ما بود چون می‌دانستیم که آغازی برای بازی‌های بزرگ تیم آندورا است. زندگی من به قبل و بعد آن بازی تقسیم می‌شود.»

از آن بازی سال‌های زیادی گذشته و او مقابل ستارگان دیگری نیز قرار گرفته است. لیما با این حال می‌گوید که رونالدو بهترین بازیکنی بود که رودررویش بازی کرد: «من در پلی‌استیشن با رونالدو بازی کرده بودم و حالا، چند هفته بعد، در یک زمین چمن کنار او بودم. فوق‌العاده بود. او بازیکنی قدرتمند و سریع بود. او هر چیزی که یک مهاجم نیاز دارد را داشت. شما نمی‌توانید چنین بازیکنی را متوقف کنید. این قبیل بازیکنان خاص هستند.»

رویارویی با فوق ستاره‌ها در خاطره‌ها می‌ماند اما لیما از سایر دیدارهای رودررو هم یادگاری‌های زیادی نگه داشته است. لیما که شیفته فوتبال است، کلکسیونی از بیش از ۹۰۰ پیراهن از رقیبان دارد، از جمله پیراهن آندری شوچنکو، جان تری، یوری جورکائف و کریستیانو رونالدو. او می‌گوید: «من این کار را انجام می‌دهم تا سابقه‌ام یادم بماند. فوق‌العاده است که تیم ملی ما چنین تاریخچه‌ای دارد. اگر شما 24 سال پیش پیراهن رقیب را گرفته باشید، یعنی زمانی که تیم ملی ما شروع به کار کرد و حالا یک پیراهن از رقیب بگیرید، تفاوت در فوتبال را متوجه می‌شوید و در می‌یابید که فوتبال چطور رشد کرده است. من عاشق جمع کردن پیراهن‌ها هستم چون به این ترتیب در تاریخ فوتبال سفر می‌کنم.»

لیما از نزدیک دیده که پیراهن تیم‌های فوتبال چقدر در طول سال‌ها بهتر شده‌اند و روش آماده‌سازی بازیکنان پیش از بازی چقدر فرق کرده است. همه چیز با جزئیات و تمرکز بسیار بیشتری انجام می‌شود، حتی برای کشوری مانند آندورا که زیرساخت‌ها و منابع ورزشی بزرگان اروپا را ندارد. لیما می‌گوید: «وقتی شروع به بازی مقابل تیم‌های ملی دیگر کردیم، گاهی هیچ چیز درباره‌شان نمی‌دانستیم. هیچ فیلمی از آنها نبود. هیچ اطلاعاتی وجود نداشت. حالا مقابل یک تیم دیگر که بازی می‌کنید، همه چیز را درباره‌شان می‌دانید. شما بازیکنانشان را می‌شناسید و از تاکتیک‌هایشان خبر دارید. همه چیز. این یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌هایی است که از زمانی که فوتبال را آغاز کرده‌ام دیده‌ام.

ما حرفه‌ای‌تر شده‌ایم. تمرینات فیزیکی بیشتری داریم و روی غذاهایمان هم کار می‌کنیم. هرچند کشور کوچکی هستیم اما تلاش می‌کنیم که بهتر از قبل عمل کنیم. به همین دلیل است که گاهی تفاوت بین ما و تیم‌های بزرگ در میدان اندک است.»

آندورا در داخل میدان به‌ندرت موقعیت می‌سازد و با این حال لیما توانسته بهترین گلزن تاریخ تیم ملی کشورش با ۱۱ گل باشد. او برابر ولز، جمهوری ایرلند و بلژیک گل زده است.

لیما از تونی، برادرش که ۹ سال از او بزرگ‌تر است، الهام گرفته است. آنها در تیم ملی هم‌بازی بودند و تا سال ۲۰۰۹ که تونی بازنشسته شد، اغلب در خط دفاعی کنار هم قرار می‌گرفتند. آخرین بازی آنها در کنار هم شکست شش بر صفر مقابل انگلیس با هدایت فابیو کاپلو در ویمبلی بود.

لیما می‌گوید: «زمانی که او بازی‌هایش برای آندورا را آغاز کرد، من با تیم سفر می‌کردم. من مانند طرفداری کوچک بودم. اگر در خانه ببینید که برادرتان فوتبال بازی می‌کند، تلاش می‌کنید که همین کار را شما هم انجام بدهید. ما با هم ۵۰، ۶۰بازی انجام دادیم. می‌توانید تصور کنید که بازی در ورزشگاه‌های بزرگ، برابر ستارگان بزرگ، در کنار برادرتان چه تجربه فوق‌العاده‌ای است.»

آنها در سطح باشگاهی هم مدت کوتاهی هم‌بازی بودند و برای تیم یونانی یونیکاس به میدان رفتند. لیما برخلاف بسیاری از بازیکنان آندورا، مدت زیادی را به صورت حرفه‌ای به فوتبال پرداخت و در باشگاه‌هایی در اسپانیا، ایتالیا، مکزیک و سوییس بازی کرد. او در سال ۲۰۱۲ به خانه برگشت و حالا برای تیم اینتر کلوب دسکالدس در دسته برتر آندورا به میدان می‌رود. لیما امیدوار است که همچنان به بازی ادامه بدهد و دیدارهای ملی بیشتری داشته باشد و به این ترتیب رکورد طولانی‌تری از خود بجا بگذارد. او می‌گوید که می‌خواهد در آینده مربی شود: «من مدرک یوفا B مربیگری را دارم می‌گیرم و به نظرم با تجربه‌ای که دارم، می‌توانم به بازیکنان جوان کمک کنم. بازیکنان آندورا گاهی چیزهای مهمی را نمی‌دانند و من تلاش می‌کنم که اوضاع را بهتر سازم. ما کارهای زیادی برای انجام در آندورا داریم و من می‌خواهم که تیم فوتبال ما قوی‌تر شود. من حس می‌کنم که با تجربه‌ای که داخل و خارج میدان دارم، می‌توانم به آندورا کمک کنم که به این هدف برسد.»

ایران ورزشی

     
آی اسپورت
2020-06-05 02:03:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر