فهرست
پیراهـن‌های ابــدی
پیراهـن‌های ابــدی

پیراهـن‌های ابــدی

 

آی اسپورت - مرگ او را از ما جدا نخواهد کرد. یکی از راه‌های ماندگار شدن یک فوتبالیست پس از مرگ بازنشسته کردن شماره‌ای همراه با اوست. شماره پیراهن برای گرامیداشت بازیکن فقید همراه با او از لیست تیم کنار خواهد رفت. چند روز پیش داویده آستوری مدافع ارزشمندی که سابقه بازی برای میلان و رم را داشت و بیشتر دوران بازی‌اش برای هواداران فیورنتینا و کالیاری خاطره‌انگیز بود در خواب به دلیل ایست قلبی فوت کرد. عکس‌العمل باشگاه‌های فیورنتینا و کالیاری هم قابل پیش‌بینی بود و شماره ۱۳ را برای یادبود آستوری تا همیشه در بایگانی نگه خواهند داشت. اتفاقی که برای هر بازیکنی رخ نداده بود که ۲ تیم همزمان شماره‌های ۱۳ خودشان را کنار بگذارند. پیش از آستوری هم فوتبالیست‌هایی بوده‌اند که مرگ باعث شد پیراهن تیم‌شان را هم با خودشان ببرند. به ترتیبِ شماره این بازیکن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

سِنزو مِیوا

باشگاه: اورلاندو پیرِیتس آفریقای‌جنوبی

شماره: ۱

مِیوا سنگربان اهل آفریقای‌جنوبی قربانی سرقت از منزل نامزد معروف خودش شد. ۲۶ اکتبر ۲۰۱۴ زمانی که سنزو در شهر وُسلوروس در خانه نامزدش حضور داشت در جریان یک سرقت هدف تیر سارقان قرار گرفت و پیش از رسیدن به بیمارستان درگذشت. یکی از سارقان بعدها بازداشت شد اما به دلیل کمبود شواهد نتوانستند او را محکوم کنند. باشگاه اورلانو پیریتس شماره یک را به احترام این دروازه‌بان ملی‌پوش برای همیشه بایگانی کرد.

دیل رابرتز

باشگاه: راشدن اند دیاموندز انگلیس

شماره: ۱

۱۴ دسامبر ۲۰۱۰ فقط چند ساعت قبل از این که راشدن برابر تیم ایستوود در فینال جام اتحادیه انگلیس بازی کند اعلام شد دیل رابرتز دروازه‌بان تیم راشدن درگذشته است. پلیس جسد رابرتز را در منزلش در حالی پیدا کرد که او خودش را حلق‌آویز کرده بود. بعدها نشریه تلگراف خبر داد خیانت نامزد دیل به او باعث خودکشی‌اش شده است. باشگاه راشدن تصمیم گرفت شماره یک خودش را به احترام این بازیکن کنار بگذارد.

چویرول هودا

باشگاه: پرسلا لامونگان اندونزی

شماره: ۱

سال گذشته روز پانزدهم ماه اکتبر در برخوردی بین دروازه‌بان و مدافع روی دروازه تیم پرسلا اندونزی در دیدار این تیم برابر سمن پادانگ هودا توپ را جمع کرد، اما دیگر از زمین بلند نشد. در برخورد او با رامون رودیگس بازیکن خودی درد قفس سینه‌ای که از قبل داشت برایش دردسرساز شد و دچار خفگی شد. باشگاه پرسلا شماره یک خودش را برای هودا که بیش از ۵۰۰ مرتبه در این تیم بازی کرده بود کنار گذاشت.

 

کالرو
کالرو

میگل کالرو

باشگاه: پاچوکا مکزیک

شماره: ۱

دروازه‌بان کلمبیایی که ۱۱ سال برای تیم پاچوکا بازی کرده بود ۲۶ نوامبر ۲۰۱۲ متوجه تومور مغزی‌اش شد. او را در بیمارستان برای مداوا بستری کردند، اما پس از تنها ۸ روز در چهارم دسامبر درگذشت. کالرو که ۵۰ مرتبه برای تیم ملی کلمبیا بازی کرده بود زمان مرگ مربی دروازه‌بان‌های پاچوکا بود و باشگاه هم برای یادبود او شماره یک خودش را بازنشسته کرد.

تیبور سیمون

باشگاه: فرانسواروش مجارستان

شماره: ۲

تیبور سیمون مدافع تیم ملی مجارستان در دهه ۱۹۹۰ تنها ۳ سال پس از بازنشستگی‌اش و زمانی که مربی تیم سوپرون بود در جریان یک نزاع وقتی مأموران امنیتی با شلیک گلوله قصد مقابله را شورشی‌ها را داشتند، مورد اسابت گلوله قرار گرفت و درگذشت. زمان مرگ او ۳۶ ساله بود و باشگاه فرانسواروش هم شماره ۲ را به احترام سیمون بایگانی کرد.

استفن مالکوم

باشگاه: مونتگو بِی جامائیکا

شماره: ۲

در دیداری دوستانه برابر تیم ملی بلغارستان به میدان رفت و چند ساعت بعد در یک تصادف جان خودش را از دست داد. مدافع سابق تیم ملی جامائیکا که زمان مرگ ۳۰ ساله بود در تیم سِبا یونایتد که حالا به مونتگو تغییر نام داده بازی می‌کرد و فقط پیراهن این تیم را پوشید. شماره ۲ این باشگاه هم برای مالکوم بایگانی شد.

روبرتو ریواس

باشگاه: آلیانتس ال‌سالوادور

شماره: ۲

سال ۱۹۷۲ در یک حادثه که مشکوک به خودکشی بود درگذشت. این ملی‌پوش ال‌سالوادوری برای آلیانتس در کشورش بازی می‌کرد و شماره ۲ این تیم برای او بایگانی شد.

محمد عبدالوهاب

باشگاه: الاهلی مصر

شماره: ۳

بازیکن ۲۲ ساله مصری تابستان سال ۲۰۰۶ در تمرین پیش‌فصل الاهلی روی زمین افتاد و رساندن او به بیمارستان هم جانش را نجات نداد. پس از حمله قلبی شماره عبدالوهاب که آن زمان ۳ بود بایگانی شد. این بازیکن ۱۳ مرتبه برای تیم ملی مصر بازی کرده بود.

جاسینتو فاکتی

باشگاه: اینترمیلان ایتالیا

شماره: ۳

فاکتی یکی از اسطوره‌های اینترمیلان بود که در تمامی دوران بازی‌اش پیراهن نراتزوری را بر تن کرد، اما پیراهن شماره ۳ او تا زمان مرگش بازنشسته نشد. پس از این که سال ۲۰۰۶ فاکتی به دلیل سرطان درگذشت دیگر بازیکنی در اینتر شماره ۳ را نپوشید.

نائوکی ماتسودا

باشگاه: یوکوهاما مارینوس ژاپن

شماره: ۳

دوم آگوست ۲۰۱۱ ماتسودا ملی‌پوش ژاپنی در تمرین دچار ایست قلبی شد. او پس از انتقال به بیمارستان ۲ روز بعد درگذشت. ماتسودا زمان مرگ در تیم ماتسوموتو یاماگا بازی می‌کرد، اما باشگاه یوکوهاما مارینوس که ۱۵ سال در آن توپ زده بود شماره ۳ خودش را به احترام این بازیکن بایگانی کرد. او همراه ژاپن در ۲ دوره جام ملت‌های آسیا قهرمان شده بود.

حسین دوکماک

باشگاه: نجمه لبنان

شماره: ۳

این مدافع لبنانی ژوئن ۲۰۰۷ در جریان یک حمله تروریستی در بیرون کشته شد. او در زمان مرگ ۲۵ سال سن داشت و باشگاه نجمه هم شماره ۳ را به احترامش کنار گذاشت.

دیوید دی‌توماسو

باشگاه: اوترخت هلند

شماره: ۴

دی‌توماسو مدافع فرانسوی تیم اوترخت که سابقه بازی در موناکو و سدان فرانسه را هم داشت ۲۹ نوامبر ۲۰۰۵ در خواب دچار حمله قلبی شد و فوت کرد. شماره ۴ تیم هلندی هم برای او بایگانی شد. سدان هم شماره ۲۹ را برای او بایگانی کرده.

تئو بوس

باشگاه: ویتسه آرنهم هلند

شماره: ۴

بوس از بازیکنان تک باشگاهی بود و فقط در ویتسه بازی کرد. او سال ۲۰۱۳ به دلیل سرطان لوزالمعده در ۴۷ سالگی فوت کرد. باشگاه ویتسه شماره ۴ مدافع وفادارش را پس از درگذشت او بایگانی کرد.

 

مور
مور

بابی مور

باشگاه: وستهام یونایتد انگلیس

شماره: ۶

بابی مور کاپیتان انگلیس در جام جهانی ۱۹۶۶ که با قهرمانی سه‌شیر پایان یافت مبتلا به سرطان شد و پس از این که برابر این بیماری مهلک دوام نیاورد سال ۱۹۹۳ در ۵۱ سالگی درگذشت. چکش‌ها شماره ۶ خودشان را به احترام مور که ۱۶ سال در این تیم بازی کرد، کنار گذاشتند.

چاسوه انسوفوا

باشگاه: هاپوئل بیرشوا اسرائیل

شماره: ۶

مهاجم زامبیایی تیم اسرائیلی به تازگی به این تیم پیوسته بود و در بازی اولش ۲ گل زد، در بازی دوم برابر مکابی بیرشوا دچار حمله قلبی شد و فوت کرد. شماره ۶ این باشگاه هم برای مهاجم سابق تیم ملی زامبیا کنار گذاشت شد.

جانلوکا سینورینی

باشگاه: جنوا ایتالیا

شماره: ۶

۵ سال پس از بازنشستگی با بیماری نورون‌های حرکتی مواجه شد. او سال ۲۰۰۲ بر اثر همین بیماری درگذشت و باشگاه جنوا به پاس ۷ سال حضور سینورینی در تیم شماره ۶ او را بایگانی کرد.

راسموس گرین

باشگاه: نائستوِد دانمارک

شماره: ۷

بعد از درگذشت این هافبک ۲۶ ساله در تمرین بر اثر حمله قلبی باشگاه نه چندان مطرح دانمارکی شماره ۷ خودش را هم کنار گذاشت.

فرناندو کورنخو

باشگاه: کوربلوئا شیلی

شماره: ۸

هافبک سابق تیم ملی شیلی ژانویه ۲۰۰۹ فقط ۴ روز قبل از تولد ۴۰ سالگی‌اش به دلیل سرطان درگذشت. باشگاه آخر او کوربلوئا که در ۲ مقطع ۹ سال پیراهنش را بر تن کرد شماره ۸ خودش را بازنشسته کرده. او در جام جهانی ۱۹۹۸ عضو تیم ملی شیلی بود.

آدام استانسفیلد

باشگاه: اکسترسیتی انگلیس

شماره: ۹

در روزهای ابتدایی سال ۲۰۱۰ آدام از درد شکم رنج می‌برد و بعد از بستری شدن مشخص شد سرطان دارد. او چندان در مقابله با این بیماری مهلک دوام نیاورد و آگوست ۲۰۱۰ درگذشت. اکسترسیتی برای گرامیداشت مهاجم شماره ۹ خودش شماره‌اش را بایگانی کرد.

کازمیرز دِنیا

باشگاه: لژیا ورشو لهستان

شماره: ۱۰

باشگاه مطرح و محبوب لژیا ورشو لهستان شماره ۱۰ ندارد و این شماره به افتخار دِنیا بازنشسته شده. دِنیا ۸ سال در لژیا هافبک تهاجمی بود و سال ۱۹۸۹ در سن‌دیگو زمانی که در تیم سن‌دیگو ساکرز بازی می‌کرد در یک تصادف کشته شد. او ۹۷ مرتبه پیراهن لهستان را پوشیده و چهارمین گلزن برتر فوتبال ملی این کشور با ۴۱ گل است.

هوگو کونیا

باشگاه: یونیائو لیرا پرتغال

شماره: ۱۰

این هافبک پرتغالی سال ۲۰۰۵ در ۲۸ سالگی زمانی که با دوستانش فوتبال بازی می‌کرد دچار ایست قلبی شد و فوت کرد. شماره ۱۰ یونیائو به یاد او بایگانی شد.

کریستیانو جونیور

باشگاه: دمپو هند

شماره: ۱۰

مهاجم ۲۵ ساله برزیلی تیم هندی در برخورد با سوبراتا پال دروازه‌بان تیم موهون باگان پس از این که گل زد روی زمین افتاد و دیگر بلند نشد. او در راه بیمارستان فوت کرد در حالی که تیمش با برتری ۲ بر صفر در آن بازی قهرمان جام فدارسیون شد. شماره ۱۰ دمپو برای او بایگانی شده است.

مارِک کریچی

باشگاه: واکر برگهاوزن آلمان

شماره: ۱۱

مهاجم ۲۶ ساله اهل اسلواکی در زمانی که در تیم آلمانی برگهاوزن بازی می‌کرد در نزدیکی مایتن‌بت در ایالت باواریا دچار حادثه رانندگی شد و درگذشت. شماره ۱۱ این باشگاه باواریایی برای کریچی بایگانی شد.

کاتالین هیلدان

باشگاه: دیناموبخارست رومانی

شماره: ۱۱

هافبکی که ۸ مرتبه هم برای تیم ملی رومانی بازی کرده بود در ۲۴ سالگی اکتبر سال ۲۰۰۰ در جریان یک بازی دوستانه دچار ایست قلبی شد. او همه عمر فوتبالی‌اش را در دینامو بود و شماره ۱۱ را هم برای همیشه به خودش اختصاص داد.

حسین نعیم

باشگاه: نجمه لبنان

شماره: ۱۲

این مهاجم جوان لبنانی سال ۲۰۰۷ در یک حمله تروریستی همراه با حسین دوکماک کشته شد. شماره ۱۲ باشگاه لبنانی هم برای نعیم بایگانی شده است.

ویتوریو مِرو

باشگاه: برشا ایتالیا

شماره: ۱۳

مدافع ایتالیایی تیم برشا ۲۳ ژانویه ۲۰۰۲ در یک سانحه رانندگی کشته شد. شماره او ۱۳ بود و برشا هم این شماره را برایش بایگانی کرد.

اولوبایو آدفمی

باشگاه: اسکودا ژانتی یونان

شماره: ۱۳

مدافع نیجریه‌ای که سابقه چند بازی برای تیم ملی کشورش را داشت در بزرگراهی نزدیک کاوالا یونان تصادف کرد و درگذشت. او در راه رفتن به فرودگاه برای تدارک دیدن برنامه عروسی‌اش بود. شماره ۱۳ اسکودا برای این مدافع ۲۵ ساله بازنشسته شد.

مارک فیلو

باشگاه: ویکامب واندرز انگلیس

شماره: ۱۴

مدافع ۲۱ ساله ویکامب ژانویه ۲۰۰۶ تصادف کرد و به صورت جدی سرش آسیب دید. به بیمارستان انتقال یافت اما به دلیل شدت جراحت درگذشت. شماره ۱۴ برای این بازیکن جوان در تیم ویکامب بایگانی شده.

کلمن پینو

باشگاه: کلرمونت فوت فرانسه

شماره: ۱۴

پس از یک حمله قلبی مدافع تیم کلرمونت بستری شد و ۴ روز بعد در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۹ فوت کرد. او در آخرین فصل دوران بازی‌اش شماره ۱۴ کلرمونت را پوشیده بود.

فدریکو پیسانی

باشگاه: آتالانتا ایتالیا

شماره: ۱۴

این مدافع ایتالیایی هم در ۲۲ سالگی با بی‌ام‌و خودش تصادف کرد و از سال ۱۹۹۷ به بعد آتالانتا به احترام او شماره ۱۴ را به بازیکن دیگری نداده است.

پاتریک اکنگ

باشگاه: دیناموبخارست رومانی

شماره: ۱۴

هافبک کامرونی تیم دینامو ششم مِی در جریان بازی تیمش برابر ویتورول روی زمین افتاد و انتقال او به بیمارستان هم مانع از ایست قلبی نشد. این دومین بازیکن بعد از هیلدان بود که به دلیل درگذشتش شماره‌ای در تیم دینامو بایگانی می‌شود.

ادی واسکس

باشگاه: موتاگوئا هندوراس

شماره: ۱۶

واسکس سال ۲۰۰۷ در ۲۳ سالگی سوار ماشینی بود که به بلوک برخورد کرد. راننده و دیگر سرنشین زخمی شدند و او کشته شد. پلیس تأیید کرد هر سه سرنشین مشروبات الکلی مصرف کرده بودند.

سرگی پرخون

باشگاه: زسکا مسکو روسیه

شماره: ۱۶

این دروازه‌بان اوکراینی سال ۲۰۰۱ در دیدار برابر آنژی پس از برخورد با بازیکن حریف دچار خونریزی مغزی شد و ۹ روز بعد در بیمارستان درگذشت. او به عنوان دروازه‌بان اول از شریف مولداوی به زسکا پیوسته بود و به تازگی به تیم ملی اوکراین هم دعوت شده بود.

مارک ویوین فوئه

باشگاه: لنس فرانسه

شماره: ۱۷

یکی از تلخ‌ترین صحنه‌های تاریخ فوتبال دیدن درگذشت هافبک معروف تیم ملی کامرون در دیدار شیرهای رام‌نشدنی در جام کنفدراسیون‌های ۲۰۰۳ برابر کلمبیا بود. تیم لنس که در آن مطرح شده بود برای یادبود او شماره ۱۷ خودش را بایگانی کرد.

پاناگیوتیس کاتسوریس

باشگاه: پائوک یونان

شماره: ۱۷

نهم فوریه ۱۹۹۸ سرعت بالای خودروی این هافبک یونانی باعث سرنگونی ماشین او و کشته شدنش شد. باشگاه پائوک شماره ۱۷ را برای کاتسوریس کنار گذاشت.

ادی موسی

باشگاه: آسیریسکا سوئد

شماره: ۱۸

مهاجم ۲۶ ساله سوئدی وقتی همراه برادرش روز اول جولای ۲۰۱۰ در یک کافه در شهر سودرتالی سوئد بود سه مرد وارد شدند و با شلیک گلوله او و برادرش یاکوب را کشتند.

اری ایریتانو

باشگاه: پرسبایا سوربایا اندونزی

شماره: ۱۹

حمله قلبی درون زمین در دیدار برابر یوگیکارتا جان این هافبک اندونزیایی را گرفت و پس از آن شماره ۱۹ او توسط باشگاه پرسبایا بایگانی شد.

 

مالاندا
مالاندا

جونیور مالاندا

باشگاه: ولفسبورگ آلمان

شماره: ۱۹

هافبک دفاعی ۲۰ ساله ولفسبورگ وقتی در راه رفتن به فرودگاه برای عزیمت به اردوی بین فصل گرگ‌ها در آفریقای‌جنوبی بود تصادف کرد و درگذشت. مالاندا بلژیکی دهم ژانویه ۲۰۱۵ در حالی فوت کرد که در تمامی رده‌های سنی برای کشورش بازی کرده بود و می‌توانست یکی از ستاره‌های فعلی شیاطین‌سرخ اروپا باشد. شماره ۱۹ ولفسبورگ برای یادبود او بایگانی شده است.

پابلو هرنان گومس

باشگاه: پاچوکا مکزیک

شماره: ۲۰

علاوه بر شماره یک، شماره ۲۰ پاچوکا هم برای مهاجم جوان آرژانتینی بایگانی شده که در تصادف رانندگی درگذشت. او ژانویه ۲۰۰۱ وقتی از تعطیلات خانوادگی برمی‌گشت دچار سانحه شد.

ریچارد بوچر

باشگاه: ماکلسفیلد تاون انگلیس

شماره: ۲۱

ژوئن ۲۰۱۱ جسد این بازیکن در حالی پیدا شد که به دلیل آریتمی قلب فوت کرده بود. او هنگام فوت ۲۹ سال سن داشت.

 

خارکه
خارکه

دانیل خارکه

باشگاه: اسپانیول اسپانیا

شماره: ۲۱

کاپیتان ابدی اسپانیول ۸ آگوست ۲۰۰۹ در فلورانتس ایتالیا در هتلی که تیمش در آن اسکان داشت به دلیل حمله قلبی فوت کرد. خارکه برای رده‌های پایه اسپانیا بازی کرده بود و پس از آن در جام جهانی ۲۰۱۰ آندرس اینیستا پیراهنی پوشید که روی آن نوشته شده بود «دنی خارکه همیشه با ما هست» تا یاد دوست صمیمی‌اش را زنده کند.

آمیلکار هنریکس

باشگاه: آرابه یونیدو پاناما

شماره: ۲۱

هافبک دفاعی تیم ملی پاناما که ۸۵ مرتبه هم برای این تیم بازی کرده بود آوریل ۲۰۱۷ روبه‌روی منزل خودش مورد هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. شماره ۲۱ او را باشگاه پانامایی بایگانی کرد.

لسلی مانیاتلا

باشگاه: اورلانو پیریتس آفریقای‌جنوبی

شماره: ۲۲

۹ بازی ملی و ۳ گل زده همه آفریقایی‌ها را امیدوار به داشتن یک مهاجم آینده‌دار و خوب کرده بودند، اما ماتیاتلا در زادگاهش تصادف کرد و کشته شد. آگوست ۲۰۰۳ پس از فوت مانیاتلا شماره ۲۲ او بایگانی شد. او آقای گل لیگ آفریقای‌جنوبی بود و از آن پس جایزه آقای‌گلی لیگ این کشور هم به کفش‌طلای مانیاتلا تغییر نام داد.

خوزه مارتینس گونسالس

باشگاه: گوادالاخارا مکزیک

شماره: ۲۲

فوریه ۱۹۸۱ در سانحه رانندگی هافبک تیم گوادالاخارا کشته شد و پس از آن شماره‌اش که ۲۲ بود را باشگاه بایگانی کرد.

لوسیانو فان‌د‌ن‌برگ

باشگاه: تل‌استار هلند

شماره: ۲۲

مدافع ۲۱ ساله تیم هلندی سپتامبر ۲۰۰۵ کنترل ماشینش را از دست داد و به بلوک‌های اطراف جاده برخورد کرد تا کشته شود. شماره ۲۲ این بازیکن در تیم تل‌استار بایگانی شده است.

فرانسوا استرشل

باشگاه: بروژ بلژیک

شماره: ۲۳

مهاجم تیم بروژ هشتم مِی ۲۰۰۸ با پورشه کایمن خودش به درخت برخورد کرد و کشته شد. این باشگاه مطرح بلژیکی هم از آن پس شماره ۲۳ خودش را بایگانی کرده. استرشل ۴ بازی ملی برای بلژیک انجام داده بود.

 

فو
فو

مارک ویوین فوئه

باشگاه: منچسترسیتی انگلیس

شماره: ۲۳

در لنس فرانسه شماره ۱۷ و در باشگاه مطرح منچسترسیتی شماره ۲۳ ویوین فوئه بایگانی شده. او یک فصل به صورت قرضی از لیون به سیتی پیوسته بود.

شیخ تیوته

باشگاه: بجینگ انترپرایز چین

شماره: ۲۴

هافبک ساحل‌عاجی که سابقه ۷ سال بازی در نیوکاسل را داشت در زمان حضورش در چین پنجم ژوئن ۲۰۱۷ در تمرین دچار ایست قلبی شد و انتقال او به بیمارستان هم برای احیای جانش ثمری نداشت. تیم چینی شماره ۲۴ خودش را برای او بایگانی کرده.

 

هادی نوروزی
هادی نوروزی

هادی نوروزی

باشگاه: پرسپولیس ایران

شماره: ۲۴

کاپیتان تیم پرسپولیس یکم اکتبر ۲۰۱۵ (۹ مهر ۱۳۹۴) در خواب دچار حمله قلبی شد و درگذشت. پرسپولیسی‌ها به یاد او شماره ۲۴ را بایگانی کردند و در نخستین دربی تهران پس از فوت نوروزی هم با پیراهن مشکی به میدان رفتند. باشگاه تازه تأسیس خونه‌به‌خونه بابل هم شماره ۲۴ خودش را به یاد نوروزی بازیکنی که اصالتی از کپورچال از توابع بابل دارد، بایگانی کرده است.

مایکل مایدنس

باشگاه: هارتل‌پول یونایتد انگلیس

شماره: ۲۵

در یک تصادف زنجیره‌ای اکتبر ۲۰۰۷ هافبک تیم هارتل‌پوت کشته شد و این باشگاه شماره ۲۴ او را بایگانی کرد.

پیرماریو موروسینی

باشگاه‌ها: لیورنتو ایتالیا و ویچنزا ایتالیا

شماره: ۲۵

قلب موروسینی آوریل ۲۰۱۲ در دیدار لیورنو برابر پسکارا در سری B ایتالیا ایستاد و او دیگر به زمین برنگشت. او زمانی که فوت کرد بازیکن قرضی لیورنو از اودینزه بود. لیورنو و باشگاه سابقش ویچنزا که ۲ سال هم در این تیم بازی کرده بود شماره ۲۵ خودشان را بایگانی کرده‌اند. هافبک فقید ایتالیایی در تمامی رده‌های سنی تیم ملی ایتالیا بازی کرد.

ژانگ یالین

باشگاه: دالیان چین

شماره: ۲۶

هافبک ۲۸ ساله تیم دالیان سال بر اثر ابتلا به لنفوم پس از ۲ سال تحمل بیماری سال ۲۰۱۰ فوت کرد. شماره ۲۶ دالیان هم به یاد او بازنشسته شده.

میکی روکه

باشگاه: رئال بتیس اسپانیا

شماره: ۲۶

روکه که در لیورپول هم زمانی عضویت داشت سال ۲۰۱۱ متوجه شد سرطان لگن خاصره دارد و بعد از مدتی درمان در ۲۴ ژوئن ۲۰۱۲ درگذشت. شماره ۲۶ بتیس آخرین تیم او هم به یادش بایگانی شده.

نیکولو گالی

باشگاه: بولونیا ایتالیا

شماره: ۲۷

سال ۱۹۹۹ به آکادمی آرسنال انگلیس رفت و پس از مدتی به تیم اول باشگاه رسید. آرسنالی‌ها همان فصل نخست حضورش در تیم بزرگسالان گالی را به بولونیا قرض دادند، اما این بازیکن ۱۷ ساله فوریه ۲۰۰۱ در یک حادثه رانندگی کشته شد. بولونیا شماره ۲۷ خودش را برای او کنار گذاشته است.

 

فهر
فهر

میکلوش فهر

باشگاه: بنفیکا پرتغال

شماره: ۲۹

به یک باره مهاجم مجارستانی بنفیکا در دیدار این تیم برابر ویتوریا گیمارش روی زمین افتاد و عملیات احیای قلب او هم نتیجه نداشت. باشگاه بنفیکا شماره این بازیکن ملی‌پوش مجاری که ۲۹ بود را بایگانی کرده است.

جیسون مایله

باشگاه: کیه‌وو ورونا ایتالیا

شماره: ۳۰

بال کنگویی تیم کیه‌وو هم یکی دیگر از فوتبالیست‌های قربانی حادثه رانندگی بود. این بازیکن ۲۶ ساله مارس ۲۰۰۲ تلاش می‌کرد به اتوبوس تیم برسد که عازم بازی با پارما بودند، اما تصادف کرد و درگذشت. شماره ۳۰ زردپوشان کیه‌وو هم به افتخار او بایگانی شده.

ری جونز

باشگاه: کوئینزپارک‌رنجرز انگلیس

شماره: ۳۱

ماشین مهاجم ۱۸ ساله تیم کوئینزپارک‌رنجرز آگوست ۲۰۰۷ به یک اتوبوس برخورد کرد و او در دم کشته شد. جونز فقط ۲۳ روز قبل از تصادف گواهینامه گرفته بود. شماره ۳۱ کیوپی‌آر هم برای این بازیکن جوان بایگانی شد.

دیگو مندیتا

باشگاه: پرسیس سولو اندونزی

شماره: ۳۳

دسامبر ۲۰۱۲ این بازیکن پاراگوئه‌ای که در اندونزی فوتبال بازی می‌کرد به یک ویروس کشنده مبتلا شد و جان خودش را از دست داد.

ماکسیم بیلی

باشگاه: زوریا لوهانسک اوکراین

شماره: ۳۳

تومور مغز ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۳ جان مدافع ۲۴ ساله اوکراینی را گرفت. باشگاه زوریا هم شماره ۳۳ را برای یادبود او بایگانی کرده است.

دیلان تامبیدس

باشگاه: وستهام یونایتد انگلیس

شماره: ۳۸

سال ۲۰۱۴ مدافع جوان وستهام که به سرطان مبتلا شده بود در لندن جان خودش را از دست داد. از آوریل ۲۰۱۴ به بعد شماره ۳۸ چکش‌ها بایگانی شده.

بسیان ایدریزای

باشگاه: سوانزی‌سیتی ولز

شماره: ۴۰

۲ هفته بعد از پایان لیگ چمپیون‌شیپ در سال ۲۰۱۰ مهاجم ۲۲ ساله اتریشی قوهای ولزی در خواب ایست قلبی کرد و درگذشت. شماره ۴۰ سوانزی هم به یاد او بر تن بازیکنی نمی‌رود.

آنتونیو دی‌نگریس

باشگاه: مونتری مکزیک

شماره: ۵۱

تنها ۵ روز پس از خودکشی رابرت انکه دروازه‌بان آلمانی، آنتونیو دی‌نگریس مهاجم مکزیکی تیم لاریسا یونان به دلیل حمله قلبی فوت کرد. باشگاه مونتری شماره ۵۱ خودش که زمانی دی‌نگریس بر تن می‌کرد را بایگانی کرد. او در ۱۶ بازی ملی برای مکزیک به میدان رفته بود.

استیو گوهوری

باشگاه: اسکودا ژانتی یونان

شماره: ۵۶

خانواده مدافع ساحل‌عاجی سابق مونشن‌گلادباخ، ویگان و پاری‌سن‌ژرمن به پلیس اعلام کردند او گم شده، بعد از چند روز پلیس اعلام کرد این بازیکن ۲ ژانویه ۲۰۱۶ در نزدیکی رودخانه راین در شهر کرنفلد آلمان فوت کرده است. او زمان فوت در تیم اشتاین‌باخ آلمان بازی می‌کرد. یکی از تیم‌های سابقش اسکودا شماره ۵۶ را به یاد او کنار گذاشت.

 

۴    
آی اسپورت
2018-03-12 16:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر