فهرست
به بهانه سانسور لوگوی رم شیر مادر و مهر پدر
به بهانه سانسور لوگوی رم شیر مادر و مهر پدر

به بهانه سانسور لوگوی رم شیر مادر و مهر پدر

«بهزیستی نوشته بود: شیر مادر، مهر مادر، جانشین ندارد
شیر مادر نخورده، مهر مادر پرداخت شد
پدر یک گاو خرید و من بزرگ شدم
اما هیچ کس حقیقت مرا نشناخت
جز معلم عزیز ریاضی‌ام که همیشه می‌گفت: گوساله، بتمرگ»

اکبر اکسیر

آی اسپورت - تصویر سانسور شده لوگوی باشگاه رم حالا دنیا را گرفته. باشگاه رم به مناسبت این شوخی پشت وانتی با لوگوی باشگاهش، شوخی جدید رو کرده و تصویر هر دو لوگوی محوشده و محو نشده‌اش را در متنی به اشتراک گذاشته و گفته: هر طور دوست داری دوستمان داشته باش. رسانه‌های ورزشی و غیر ورزشی ایتالیا هم سوژه به این داغی را برای انتشار از دست نداده‌اند. هر جا را نگاه می‌کنی تصاویر لوگوی محوشده رم را می‌بینی که طفلان معصوم را از شیر مادر دور نگه داشته! حالا تو بیا برای مردم بی‌اطلاع از تاریخ، افسانه رومولوس و گرگ شیرده رمی‌ها را بازخوانی کن که افسانه محبوب مادربزرگ‌های ایتالیایی است.

رم تاریخش را با افسانه‌ها پیش برده که سرآمد و سرآغاز همه آنها داستان ماده گرگی است که دو نوزاد یتیم را شیر می‌دهد و بزرگ می‌کند تا بعدها به شهر مادری خود حمله کنند و آن را پس بگیرند و رم را بسازند. آنکه محل شیر خوردن این دو طفل را سایه‌ای کرده تا چشمی از دیدنش گزند نیابد، احتمالا اهل کتاب نبوده. اهل داستان و افسانه نبوده و نمی‌دانسته که اگر روزی گیر چند رمی متعصب و دو آتشه بیفتد، چه بلایی به عنوان پاداش این حرکتش از آنها دریافت خواهد کرد.

حالا ماییم و استانداردهای جدید حیرت‌زدگی. و ماییم و انتظار برای شگفت‌زدگی های جدید. ماییم که فکر می‌کردیم دیگر چیزی شگفت‌زده‌مان نمی‌کند و حالا شگفت‌زده شده‌ایم. فکمان چسبیده زمین. ترسیده‌ایم حتی. عرق سرد نشسته روی پیشانی‌مان از حیرت و سرگشتگی ناشی از دریافتن این حقیقت که کجا زندگی می‌کنیم. جایی که لوگوی باشگاه رم سانسور می‌شود، وای به حال هزاران فیلم و سریال و کتاب و مجله و شعر و مقاله. بترسیم از اینکه چنین بد سلیقگی دهشتناکی از سوی نهادهای مربوطه تحویل گرفته شود و گسترش یابد. بترسیم از روزی که بازگردیم به روزهای پخش با تأخیر فوتبال برای سم‌زدایی صددرصدی مسابقات در حال پخش، برای معصوم ماندن ذهن مخاطبان عزیزی که مدتهاست معصومیت ذهنی خود را خواسته یا ناخواسته از دست داده‌اند.

تصور اینکه چنین تفکری تا نظارت بر یک برنامه ورزشی پیش برود، ما را می‌ترساند چه رم سال‌هاست در فوتبال بین‌الملل تیم بزرگی است و سال‌هاست که چنین فاجعه‌ای را تجربه نکرده بودیم. می‌ترسم از باب شدن چنین رسم کودکانه‌ای. می‌ترسم از تکرار وهم‌آلود کابوسی که در آن اتاق نظارت، بقیه گرگ‌های بی‌آزار را از شیر دادن به کودکان یتیم معذور بدارد. چه بسا این وسط آقازاده‌ای زیرک و دارای ژن برتر هم از چین شیر مصنوعی وارد کند و الفاتحه مع الصلوات!

۲۷ ۵  
آی اسپورت
2018-04-06 17:47:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
علم الهدی
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۸:۰۰
ما خواهان این هستیم که شورت پای گوسفندان شود چرا که با دیدن انها تحریک میشویم

فوتبال هم حرام است هر دو تیم مشهدی باید سقوط کنند
میثم
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۲۰:۳۱
آقا جان اینجا همون مملکتی است که آبی شرابی پوشان کاتالان رو تبدیل به آبی اناری پوشان کرده... چه انتظار داری
محسن
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۳۱
به شدت به روان صادق هدایت درود میفرستم.بیچاره در هر دو دوره سانسور شد!!! وقتی کتاب با کاروان اسلام را مطالعه میکنی،اینروزها تداعی میشود.اگر چه داستان،ربطی به مقوله سانسور ندارد اما اوضاع و احوال سانسورچی های امروز و تفکرات انها را بازگویی میکند.فصیل و منجمد و احمق.
۵
آنتی شومن
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۲۱:۴۵
عجب کاریکاتوری.فقط روسری ماده گرگه خیلی نازه
شایان ش
شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷، ۰۳:۳۵
واقعا خجلم از این همه خفت و خواری و مضحکه شدن چهل ساله ، از این همه سقوط و پستی و خوار شدن چهل ساله ، از این همه حماقت و دنائت و رذالت و شناعت چهل ساله ...
۹
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر