فهرست
مدیریتِ کوتاه‌مدت و بیگانگی با قانون
مدیریتِ کوتاه‌مدت و بیگانگی با قانون

مدیریتِ کوتاه‌مدت و بیگانگی با قانون

آی اسپورت – شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که به اندازه ایران در فیفا پرونده‌های حقوقی داشته باشد. نکته منفی ماجرا این است که تقریبا رای تمام این پرونده‌ها در نهایت علیه باشگاه‌ها و نهادهای ورزشی ایران بوده و آنها چه از نظر مالی و چه غیرمالی متحمل ضررهای زیادی شده‌‌اند.

 آخرین نمونه به پرونده مهدی طارمی مهاجم پرسپولیس برمی‌گردد که فیفا به خاطر تخطی این بازیکن در فسخ قرارداد با باشگاه ریزه اسپور ترکیه، او و باشگاه پرسپولیس را به پرداخت ۷۹۰ هزار یورو متهم کرده و محرومیت چهارماهه‌ای را نیز برای این بازیکن در نظر گرفته است. این در حالی است که همین چند هفته قبل حکم نهایی درباره پرونده مانوئل ژوزه مربی پرتغالی این تیم در سال‌های گذشته نیز صادر و باشگاه پرسپولیس محکوم به پرداخت جریمه سنگینی شد.

 باشگاه پرسپولیس از این نظر در ایران رکورددار است اما این معضل فقط محدود به این باشگاه نیست و سایر باشگاه‌ها و نهادهای ورزشی ایران نیز آسیب‌های زیادی از این بابت خورده‌اند. مهم‌ترین دلیلش هم این است که ما در کشورمان به ویژه در حوزه ورزش به بی‌‌قانونی عادت کرده‌ایم و به جای طی کردن مسیر درست و استفاده از متخصصین و مشاوران آگاه و بادانش، همیشه سعی داریم از راه‌های غیراصولی و با روابط پشت پرده کارها‌ی‌مان را جلو ببریم.

 واقعا عجیب است که در دومین دهه از قرن بیست و یکم، مسئولین ورزش ایران تا این حد نسبت به قوانین و مناسبات حاکم بر ورزش بی‌تفاوت‌اند. کمترین انتظار از مدیران ورزش ایران این است که حداقل در مواجهه با باشگاه‌ها، ورزشکاران یا مربیان خارجی حساسیت بیشتری به خرج دهند و با استفاده از حقوقدانان برجسته و آگاه به امور ورزش، قراردادهایی تنظیم کنند که چنین مشکلاتی را در پی نداشته باشد.

 شاید اگر مربی یا بازیکنی اشتباه کند خیلی عجیب نباشد چون آنها زیاد به مسائل حقوقی و قانونی واقف نیستند و از مشاوران خوبی هم استفاده نمی‌کنند اما از باشگاه‌ها انتظار می‌رود که حرفه‌ای رفتار کنند. در اتفاق اخیر، مهدی طارمی با بهانه کردن کودتا در ترکیه، ناگهان تصمیم گرفت به ایران برگردد بدون اینکه تکلیف قراردادش را روشن کند. باشگاه پرسپولیس هم به جای اینکه همه چیز را کامل بررسی کند و عواقب این فسخ را در نظر بگیرد به خاطر اینکه در خط حمله با کمبود مواجه نشود، طارمی را پذیرفت و زمینه به وجود آمدن این مشکل را فراهم کرد.

 باشگاه‌ها و نهادهای ورزشی معتبر، هزینه‌های زیادی را صرف استخدام وکلای قوی و آگاه به امور ورزش می‌کنند تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنند. با انجام این کار، آنها جلوی ضررهای چند برابر را می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند که باشگاه هم پولش را از دست بدهد، هم از داشتن بازیکنش محروم شود و هم شخصیت ملی و بین‌المللی‌اش تخریب شود. به عنوان مثال اگر باشگاهی مثل پرسپولیس که در یک دهه اخیر جرایم سنگینی را بابت شکایات بازیکنان و مربیان خارجی پرداخت کرده، درصدی از این جرایم را صرف استفاده از وکلای قوی می‌کرد نه تنها چند میلیون دلار ضرر نمی‌کرد بلکه با محرومیت‌های متعدد از جمله منع فعالیت در بازار نقل و انتقالات یا کسر امتیاز مواجه نمی‌شد.

 مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن این شرایط هم این است که مدیران ناتوان، ناآگاه و بیگانه با اصول مدیریت، اداره این باشگاه‌ها یا نهادهای ورزشی را به عهده می‌گیرند و چون عمرشان کوتاه است و نیاز به پاسخگویی و پذیرفتن مسئولیت اشتباهات‌شان ندارند، نسبت به همه چیز بی‌تفاوت هستند. مثلا مدیری که نمی‌داند سال بعد سر جایش است یا نه، قطعا به آینده فکر نخواهد کرد و تلاش می‌کند امروزش را هر طور شده سپری کند. از آنجایی که این مدیران مدام تغییر می‌کنند، زمان کافی برای مسلط شدن بر امور هم ندارند و چون از مشاوران و وکلای آگاه هم استفاده نمی‌کنند چنین مشکلاتی را به وجود می‌آورند.

 در ایران این گونه مشکلات معمولا با لابی‌های پشت پرده و استفاده از نفوذ مدیران دولتی حل می‌شود و این مجموعه‌ها از چنگال قانون فرار می‌کنند اما در عرصه بین‌المللی قادر به انجام چنین کارهایی نیستند و به دام می‌افتند. دامی که هم پول و سرمایه‌شان را می‌گیرد و هم با محرومیت‌های دیگری مواجه‌شان می‌کند. متاسفانه این داستان همچنان تکرار می‌شود و کسی هم عبرت نمی‌گیرد.

بازار ورزش

۷ ۵  
آی اسپورت
2017-09-25 08:17:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
علی
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۲۴
اینکه پرسپولیس چرا 10 سال موفق به کسب جام نمی شد از خلال همین حوادث قابل رمزگشایی هست!!
در حالی که خبر محرومیت پرسپولیس از نقل و انتقالات تنها بعد از چند دقیقه ابلاغ حکم فیفا در سراسر ایران رسانه ای شد ولی...
در مورد تو تیم استقلال و تراکتور همین محرومیت تا چند ماه از ملت ایران مخفی نگه داشته میشد. خود این مسئله نشان می دهد که مافیای پرقدرت رسانه ای و مالی چگونگه در ده سال گذشته مانع از قهرمانی پرسپولیس میشد.
حالا همان مافیا سراغ طاهری آمده تا متهم ردیف اول قهرمانی پرسپولیس را از سر راه بردارد...
۵ ۴
آرش
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۵:۳۹
علی آقا باهاتون موافق نیستم ، مشکل فراتر از رنگهاست . شما به مدیران فوتبال دقت کنید. همشون مدیران دولتی هستن یعنی با پول دولت هزینه می کنن. بلد نیستن از منابع مالی و غیرمالی استفاده بهینه ببرن . چون براشون مهم نیست.همشون سردار و رزمنده هایی بودن که در جبهه سالها جنگیدن و دمشون هم گرم ولی واقعیت اینه که مدیریت بلد نیستن. اگه هم مدرک و تحصیلات در رشته ی مدیریت دارن مطمئن باشید همون مدلی که مدیریت میکنن مدرک گرفتن. اگه در ده سال گذشته پرسپولیس قهرمان میشد نتیجه می گرفتید که مدیریتش خوب بوده؟ مگه سپاهان و استقلال چندین بار قهرمان نشدند؟ ببین حال و روزشون رو؟ دوست من خانه از پای بست ویران است. چه قرمز چه آبی و چه هر رنگ دیگه ای که دوست داری مشکلمون کلان تر از رنگهاست.
۳
پرسپولیس واقعی
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۶:۴۰
بعد از افشین قطبی ، هشت تیم قهرمان شدند و ودر نهمین فصل مرسپولیس به قهرمانی رسید یعنی هشت سال
این دهسال از کجا میارین؟
۱
محسن
دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶، ۱۸:۱۲
گلابی،کدام یک از این تیمها از عدم اعلان محرومیت به موقع یا بی موقع سود بردند؟؟؟تراکتور؟استقلال یا تیم شما که اصلا از اول آگاهانه اینکار را کرده؟سه چهار بازیکن که برای تراکتور بازی نکردند و استقلال هم که جباروف را از دست داد.تازه شما جوانمردی کردید و سروش رفیعی را هم از تراکتور نگرفتید!!!! خواهشا حرفهای خاله زنکی نزنید،وقتی فیفا محروم کند سگ و خر نمیشناسه،سعی کن بفهمی،آخه کودن،مثلا اگر فدراسیون محرومیت را اعلام نمیکرد طارمی در آسیا میتونست بازی کند؟!! محض یاداوری،سپاهان یک جام آسیایی را به خاطر چنین خربازی از دست داده،با بازی رحمان احمدی.اگر پرسپولیس در اسیا حاضر نبود مطمئن باش سر و صداش را بلند نمیکردند،چنانچه فدارسیون این خلاف را از ابتدا اگاه بود(به دفعات به مدیران پرسپولیس تذکر داده بود که گندش درمیاد و با ریزه توافق کنید)اما سکوت کرد تا عقده شما بیش از یک دهه نشود و البته انتخابات هم....
در جواب علی و محسن
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶، ۰۰:۰۰
تیمتان در خطر سقوط است و چنین فشار جانفزایی طبیعی است:))))
ادبیات محسن...... هم نشان دهنده شخصیت خانوادگی و میزان شعور و درک شماست
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر