فهرست
فوتبال، رسانه، فضای مجازی، دانشگاه!
فوتبال، رسانه، فضای مجازی، دانشگاه!

فوتبال، رسانه، فضای مجازی، دانشگاه!

آی‌اسپورت-   تکل های خشن یمنی ها، بوی دلارهای سعودی می داد، درباره کشوری داری حرف میزنی که خیلی خیلی مدیونش هستی، توئیت و توئیت بازی وزرای خارجه ایران و بحرین... بازار هرچیزی کساد باشد، بازار اظهارنظر داغ است. آن هم از نوع خجالت آورش! 

داغ سانحه دلخراش اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات هنوز پابرجاست که افکار عمومی با دیدن ویدئوی کتک خوردن دختر نوجوان آزرده و خشممگین و نگران شده است. در چنین مواقعی بازهم از فوتبال توقع می رود که همه پلشتی های روزگار را بپوشاند. اما حتی پس از برد پرگُل تیم ملی فوتبال ایران برابر یمن و مقتدرانه ترین شروع ممکن در جام ملت های آسیا، هیچ چیز به سرجایش برنگشته است! نه بخاطر 6 نشان دادن طارمی در شادی بعد از گل که طوفانی در فضای مجازی به پا کرد و نه بخاطر صحبت های کی روش که در امارات هم حواسش به رفتار برانکو هست تا با نشان دادن کوچکترین اشتباهات سرمربی کروات بخصوص در اظهاراتش، به گونه ای خیالش راحت باشد که میراث پرتغالی به هرکسی پس از کی روش سپرده شود، به سرمربی سابق تیم ملی نمی رسد. فارغ از اینکه الان تیم ملی به آرامش و حمایت همه جانبه احتیاج دارد.

آرامش؟ حمایت؟ رسانه های اعزامی به جام ملت های آسیا ۲۰۱۹، از بایکوت خبری اماراتی ها درباره ایران می گویند. علت؟ در داخل به بازی خشن و تاخیری یمنی ها معترضند. ما هیچ وقت اینگونه فوتبال نکرده ایم؟ علی انصاریان در قامت مجری انتقادهای گزارشگر شبکه افغانستانی به نحوه پخش مسابقات فوتبال را به سخره می گیرد. عربستانی ها هم که پس از افتضاح تعرض به سفارتشان، هنوز برای انجام بازی هایشان حاضر به حضور در ایران نیستند. پاسخ توئیت ظریف به مقامات آمریکایی را وزیر امور خارجه بحرین می دهد. با این اوصاف شاید هم توقع بی جای ماست که تصور می کنیم همه چیز با یک برد باید سرجایش قرار گیرد. اصلا شاید ما در حال برداشت چیزی هستیم که خودمان کاشته ایم.

بدون تعصب، اجرای گزارشگر افغان را با علی انصاریان مقایسه کنید. کدام یک فارسی را پاس تر می دارد؟ کدام یک مهارت بیشتری در کارش دارد؟ حرف های کدام یک درست و قابل دفاع هستند. مثلاً همان جا که مجری یک شبکه خصوصی افغانی می گوید تلویزیون ایران تصاویر را با تاخیر نشان می دهد (اشاره اش به جو ورزشگاه و احتمالا بانوان حاضر در آن است) انصاریان در جواب می گوید: شما خیلی خیلی مدیون ایران هستید! دقیقاً چرا؟ او چقدر روی این کشور، مردمانش و تاثیر ایران بر روی آن و زندگی مردمش شناخت دارد؟ بخاطر سیاست های منطقه ای ایران چنین پاسخی می دهد یا به امید کار در تلویزیون ایران؟ یعنی عراقی ها، سوری ها، بحرینی ها، لبنانی ها، فلسطینی ها، یمنی ها، عربستانی ها اصلا همه این کشورها و از آن بالاتر، همه مردم این کشورها همگی باید خود را مدیون ایران بدانند چون به اعتقاد ما این ایران است که از حق مردم آنها دفاع می کند و خیلی جاها به دادشان رسیده است؟

انگار پاسخ خالد بن احمد، وزیر خارجه بحرین در جواب آقای ظریف بسیار مودبانه تر و زیرکانه تر و با ادبیات بهتری است تا جواب انصاریان. شاید چون در کشوری به کوچکی و نوپایی بحرین که توسط خاندانی خاص اداره می شود خیلی ها با هر سطح سوادی، لااقل سرجای خودشان هستند.

جالب است که برنامه و مصاحبه جواد خیابانی و حسین کلانی که به تازگی به خاطر نوع پوشش پیشکسوت متشخص پرسپولیس بسیار بازخورد داشت در دسترس است. پیرمردی که در گفته هایش از انصاف خارج نمی شود و تمام قد از تیمسار خسروانی (مدیر تیم رقیب) دفاع می کند و جلوی دوربین های تلویزیون هم از خود بی خود نمی شود و دست به خود شیرینی های آبکی نمی زند.

تحمل همه این ها آسان باشد، تکل های خشن یمنی ها، بوی دلارهای سعودی می داد را کجای دلمان بگذاریم؟ اسم این الان چه می تواند باشد جز گل به خودی؟ یعنی فوتبالیست های یمنی که در مقابل ایران سفت و محکم فوتبال بازی کردند شیفته عربستانی ها هستند و از ما نفرت دارند؟ هرچه را بشود پذیرفت، این تیتر دیگر جای خودش نیست. جای تاسف است که برخی ها حتی فرق میدان جنگ و زمین فوتبال را هم نمی دانند. البته همان هایی که رتبه اول سفارت نوردی دارند، جای پایشان محکم است، به محض آنکه شک و شبهه ای در کلامشان بوجود آید روی آنتن زنده می روند و همه چیز را برمی گردانند سرجایش.

البته در کشوری که پس از درگذشت تنی چند از جوانان دانشجویش آب از آب تکان نمی خورد، خیلی چیزهای دیگر هم سرجایش نیست. مثل مدیر لایق، مجری کاربلد، اهل نگارش با سواد و ... شاید هم اینجا همه چیز سرجایش است، اما جای نادرست، همان جایی که نباید باشد!

آن کس که بدم گفت، بدی سیرت اوست/ وان کس که مرا گفت نکو خود نیکوست... حال متکلم از کلامش

ویدیوی صحبت‌های انصاریان در برنامه ورزشگاه
۰۰:۰۰

۴۳ ۸  
آی اسپورت
2019-01-09 13:35:00
نظر دهید

۸ نظر
ناشناس
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۴:۰۷
ما ملت ایران متوهم ترین ملت دنیا هستیم ..هنوز توی ۲۵۰۰ سال پیش موندیم..هنوز افتخارمون منشور کوروشه...
یکی نیست بپرسه الان کجای تاریخ بشریت هستیم؟؟الان چه دستاوردی در علم و هنر و پیشرفت بشریت داریم؟؟ کل افتخارمون اینه یه اسم اصیل و غیر عربی روی بچه هامون بذاریم.. یکی نیست بگه قوم پر فرهنگ حصرتعباسی چقدر تا الان توی زندگی مون به منشور کوروش عمل کردیم..

فرهنگمون شده چاپلوسی و زیر آب زنی و کلاه گذاشتن سر خودمون...

خدا بخیر کنه...
Saeed
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۴۸
حرفای این گزارشگر چه ربطی به منشور کوروش داره؟ الان گوز رو به شقیقه ربط دادی فکر کردی خیلی روشنفکر هستی؟ تمام کشورها به تاریخ و فرهنگشون افتخار میکنند. همون یونانی که ادعای تمدن و دموکراسی و... داره، برو ببین تو اروپا یونانیا چه پزی به تاریخشون میدن!
مصر هم مثل ایران صاحب تمدن ولی یه کشور عقب افتاده و جهان سومیه! عقب افتادگی کشورها علل سیاسی و اقتصادی و... داره و ربطی به افتخار کردن یا نکردن به تاریخ نداره! این چرندیات برای لایک گرفتن خوبه و هیچ ارزش آکادمیک و علمی نداره!
فرشاد4تای95
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۳۳
وقتی گزارشگرمثلاحرفه ای صداوسیمابعدگل سوم ایران میگه نسخه یمنوپیچیدیم ازاین ادم چندروچه انتظاری دارین
محسن
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۵۹
خدا خیرت بده حرف دلمون رو نوشتی . تو همین بازی مرتضی احمدی داشت میگفت میبیند که مردم چقدر شادن! ولی ما داشتیم مدام تصویر آهسته میدیدم.
سامان
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۵:۵۹
از یه کیسه کش که دوست داره دلقک باشه چیزی بیش از این انتظار نمیره
۷
حميد استراليا
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۶:۰۴
على انصاريان يه آدم لوده و جوگير است كه تو هر چيزى گندش رو در مياره حتى تو فوتبال هم به پرسپوليسى ها خيانت كرد و رفت به استقلال، ديگه همه ميدونند تو صفحه اينستگرام جواد كاظميان هم زير همه پست هاش نظرات مسخره و بى مزه ميذاره، الانم كه توهين بى مورد به گزارشگر أفغانستانى كرده ولى فهميده كه اشتباه كرده ويديو داده عذرخواهى كرده.
در كل آدمى هستش كه براى شهرت دست به هر كارى ميزنه.
آرش6
چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷، ۱۹:۰۹
عالی بود به امید برگشت شعور به تلویزیون
۶
حسین اهوازی
پنجشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۷، ۰۱:۴۱
یادمان نرود افغانستان و تاجیکستان کشورهایی با زبان شیرین فارسی و برادران ما هستند و نباید به. آنها توهین کرد و آنها به تیم ما افتخار میکنند و گزارشگر آنها غیر از واقعیت چیزی نگفت و انصاریان فقط سطح شعور خود را نمایان کرد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر