فهرست
استفانی، اولین داور زن لیگ قهرمانان
استفانی، اولین داور زن لیگ قهرمانان

استفانی، اولین داور زن لیگ قهرمانان

آی اسپورت - استفانی فراپارت، داور ۳۶ ساله فرانسوی بار دیگر در فوتبال تاریخ سازی می کند. پس از قضاوت سوپرکاپ اروپا در سال ۲۰۱۹ میان تیم های لیورپول و چلسی، حالا او به نخستین داور تاریخ مسابقات لیگ قهرمانان اروپا تبدیل می شود چرا که قضاوت بازی یوونتوس و دینامو کیف به او سپرده شده است. به گزارش طرفداری و به نقل از France Tv Sport در این مطلب با خانم استفانی فراپارت، داور بین المللی فیفا بیشتر آشنا می شویم:

فراپارت پیش از داور شدن، بازیکن فوتبال بود

استفانی فراپارت فوتبال بازی کردن را شش سالگی آغاز کرد و خیلی زود در ده سالگی مجوز بازی در تیم آاس هربلی را گرفت. فراپارت که پیراهن شماره ۱۰ می پوشید چند بار توانست برای تیم اصلی آاس هربلی به میدان برود و شرکت در جام حذفی فوتبال زنان فرانسه را هم تجربه کرده است. در سیزده سالگی، او قوانین فوتبال را فرا گرفت و در نوزده سالگی به داور سطح منطقه ای فوتبال فرانسه تبدیل شد. با این حال فراپارت در جوانی به خاطر تحصیل در مقطع لیسانس رشته تربیت بدنی، نتوانست شنبه ها و یکشنبه ها، داوری کند. فراپارت در این خصوص به آژانس خبری فرانسه گفته: «در آن زمان، داور جوان فدراسیون فوتبال فرانسه بودم و حس می کردم شانس بیشتری برای پیشرفت در داوری فوتبال زنان دارم که در آن زمان، فوتبال زنان نسبت به امروز این اندازه پیشرفته نبود.»

فراپارت، اولین داور زن در مسابقات لیگ ۱ و ۲ فرانسه و سوپرکاپ اروپا

در سال ۲۰۱۴ و هفده سال پس از آموختن قوانین داوری، فراپارت بازی تیم های برست و نیور را در لیگ ۲ فرانسه سوت زد. در ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ نیز استفانی فراپارت اولین داوری اش در لیگ ۱ فرانسه را تجربه کرد و با سوت زدن بازی آمیان و استراسبورگ به اولین داور زن تاریخ مسابقات لیگ ۱ فرانسه تبدیل شد. در همان سال ۲۰۱۹ یک اتفاق تاریخی در فوتبال اروپا رخ داد. استفانی فراپارت به اولین داور زن تاریخ تبدیل شد که سوپرکاپ اروپا را سوت می زند و در ۱۴ آگوست ۲۰۱۹ دیدار تیم های لیورپول و چلسی را سوت زد.

فراپارت زندگی اش کاملا ورزشی است

بسیاری از داوران مرد، شغل و تخصص دیگری دارند اما در کنارش داوری هم می کنند اما استفانی فراپارت تنها داور زنی است که زندگی اش کاملا ورزشی است. فراپارت علاوه بر داوری فوتبال، هماهنگ کننده فعالیت های فدراسیون ژیمناستیک فرانسه هم هست. فراپارت که تنها داور زن سطح اول فوتبال فرانسه است، می تواند برخلاف داوران سطح پایین تر از داوری خود کسب درآمد قابل توجهی هم داشته باشد.

تعهد قابل توجه به جایگاه زنان در ورزش

استفانی فراپارت نشان شوالیه ملی فرانسه را در سال ۲۰۱۹ دریافت کرد، پس از ماجرای خشونت های جنسی در ورزش سکوت نکرد. در فوریه ۲۰۲۰ فراپارت در مصاحبه با RTL گفت امیدوار است قربانیان تعرض جنسی سکوت نکنند و ماجرا را مخفی نکنند. همچنین در سال ۲۰۲۰ او یکی از رهبران جنبش ورزش برای زنان بود که هدف آن تشویق رسانه ها برای پخش مسابقات ورزش های زنان به صورت زنده است.

طرفداری

  ۱  
آی اسپورت
2020-12-02 15:16:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
مسعود
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹، ۰۱:۴۶
به آی اسپورت این حماسه و دستاورد عظیم رو تبریک میگم چون دیدم خیلی پیگیر حقوق زنان هستین! اصولا هرچی موافق عقل باشه، مخالف شماست.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر