فهرست
گزارش؛ جنجال پرچم و پرچم‌های جنجالی
گزارش؛ جنجال پرچم و پرچم‌های جنجالی

گزارش؛ جنجال پرچم و پرچم‌های جنجالی

آی اسپورت - چند روزی از باز‌شدن پرچم‌های بزرگ ژاپن توسط هواداران تراکتورسازی در بازی با پرسپولیس می‌گذرد اما این غائله هنوز نخوابیده و حرف و حدیث‌ها در مورد آن ادامه دارد. به هر حال اتفاقی که رخ داده نه‌تنها در ایران، بلکه در ژانر بین‌المللی هم نادر است و به همین دلیل بحث‌برانگیز‌شدن آن دور از انتظار نبود. به همین بهانه معروف‌ترین جنجال‌ها و حاشیه‌های فوتبال ایران را که مربوط به پرچم‌های ملی می‌شود با هم مرور می‌کنیم.

لوگوی کاشیما یا پرچم ژاپن؟

یکی از برکات صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا این بود که یک‌بار برای همیشه، بی‌پرواتر از گذشته بحث تمایز مسابقات ملی و باشگاهی باز شد و برای مردم جا افتاد که قرار نیست هواداران همه تیم‌ها از موفقیت باشگاه هموطن‌شان در مسابقات بین‌المللی خوشحال شوند. این یکی از غلط‌های فاحش و همیشگی فوتبال ایران بود که خوشبختانه ویرایش شد. در عین حال اما باید یادمان باشد از آن طرف بوم هم سقوط نکنیم. خوشحالی از پیروزی کاشیما و حتی تشویق این تیم اشکالی ندارد، اما گشودن پرچم یک کشور بیگانه و پناه‌گرفتن زیر آن با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست. مثلا یک هوادار استقلال تهران در بازی با استقلال خوزستان پرچم کاشیما را به ورزشگاه غدیر اهواز برد و مشکلی پیش نیامد، اما بحث پرچم ملی واقعا فرق می‌کند. موضوع مثل این است که آرژانتینی‌ها بعد از پیروزی 7بر یک آلمان برابر برزیل، با پرچم آلمان جشن بگیرند. قطعا می‌دانیم که چنین اتفاقی امکان‌پذیر نیست. آن شب آرژانتینی‌ها بسیار خوشحال بودند، اما مردم هر کشور فقط یک پرچم ملی دارند و خلاص.

چند وصله ناجور

پیش از این در مواردی نادر، پرچم‌های ملی آذربایجان و ترکیه هم در ورزشگاه‌های تبریز گشوده شده بود. این اقدام البته توسط تعداد معدودی عنصر موذی و فرصت‌طلب و به قصد ایجاد تفرقه انجام شد که واکنش‌های منفی سراسری به‌دنبال داشت. خبرگزاری فارس در حاشیه بازی اخیر تراکتورسازی با پرسپولیس هم به باز و بسته‌شدن یک پرچم آذربایجان در ورزشگاه آزادی اشاره کرده بود.

غائله فرهاد مجیدی

در جشن قهرمانی الوصل امارات که سال‌ها پیش برگزار شد، مسئولان این باشگاه دور گردن همه بازیکنان تیم، پرچم ملی امارات انداختند که فرهاد مجیدی هم از این قاعده مستثنی نبود. انتشار این عکس در ایران بازتاب منفی زیادی پیدا کرد اما مجیدی سال‌ها بعد پس از قهرمانی با الغرافه در لیگ قطر، پرچم ایران را به‌دست گرفت تا تصویر تاریخی‌اش را اصلاح کرده باشد.

گیر عجیب به رادو

بعد از قهرمانی پرسپولیس در لیگ شانزدهم، بوژیدار رادوشوویچ هم به رسم معمول همه بازیکنان جهان قصد داشت با پرچم ملی کشور خودش در مراسم حاضر شود، اما مسئولان سازمان لیگ مانع از این کار شدند. ایجاد مزاحمت برای یک بازیکن خارجی در مسیر باز کردن پرچم کشورش، یکی از شاهکارهای فوتبال ایران بود که حاشیه‌های زیادی به پا کرد. موضوع زمانی عجیب‌تر شد که سعید فتاحی مدعی شد هیچ کجای دنیا بازیکنان خارجی از پرچم ملی خودشان در جشن قهرمانی استفاده نمی‌کنند؛ فکتی غلط که کاربران اینترنتی با انبوهی از تصاویر بین‌المللی آن را رد کردند! به هر حال بعد از این انتقادها استفاده از پرچم کرواسی توسط کروات‌های پرسپولیس در جشن قهرمانی لیگ هفدهم آزاد شد.

این شوخی کسی را آزار نمی‌دهد

اما با همه اینها در ایران نمونه‌ای از استفاده از پرچم کشور خارجی داریم که کسی را آزار نمی‌دهد؛ نوعی شوخی که همه با آن کنار آمده‌اند. داستان در مورد هواداران صنعت نفت آبادان است که از سال‌ها پیش پرچم برزیل را به نماد تیم‌شان تبدیل کرده‌اند و معتقدند که برزیل بخشی از خاک آبادان است! رویکرد فانتزی آبادانی‌ها در این مورد بوی طعنه و تفرقه نمی‌دهد و طبعا هیچ‌وقت هم جنجالی نشده است.

همشهری ورزشی

۱۴ ۶  
آی اسپورت
2018-11-29 23:30:00
نظر دهید

۶ نظر
حامد
پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷، ۲۳:۵۳
چندین ساله آبادانی ها پرچم برزیل را می‌آوردن اونوقت چرا حساس نبودین؟!
۳
سامان
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۰۱:۲۱
ولی اون چیزی که مهمه اینه که پرچم ژاپن فقط و فقط یک پیام داره و اون سوزش فراوانه برای کسانی که این جایگاه ما رو تو خواب هم ندیدن و از شدت حسادت و سوزش این کار رو میکنن و ما از این سوزش لذت میبریم و به خودمون افتخار میکنیم به قول رییس جمهور سابق اب رو بریزید همومجا که میسوزه نه جای دیگه
حسون
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۰۸:۰۵
کارشون شبیه تروریستای داخل ایرانه که سنگ عربستانو به سینه میزنن.
۶
حامد
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۰۸:۵۸
دقیقا نظر من هم اینه شما سوزش زیادی از دیدن پرچم ژاپن حس میکنین
وگرنه ب هیچ وجه وقتی کسی پرچم ژاپن رو میاره ب فکرشم نمیرسه ک بخواد زیر پرچم اون کشور باشه یا بوی تفرقه بده
شما لنگیا میسوزین
دارین بدجور هم میسوزین
اگر این حرف شما درست باشه ک اون تماشاگرای شما هم ک پرچم کرواسی اوردن رفتن زیر پرچم اون کشور و فتته کردن؟؟؟
نه اوردن پرچم ژاپن ی جور کری خونیه ی جور هواداریه همین
فقط شما مشکلتون اینه ک زیادی میسوزین، همین
همونطور که اوردن پرچم کرواسی ی جور هواداری کردنه
ب هر صورت در پایان میگم جمع کنید این بساط مسخره رو
خودتونم میدونین دارین چرت مینویسین
و آب و بریزین اونجا که میسوزه
و با دیدن پرچم ژاپن جیغ نزنید
مرررسییی عه
۱
علی
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۱۳:۰۸
اگه پسر وزیر و معاونان وزارت ورزش بیان برای باخت استقلال تو مسابقات آسیایی کری بخونن عیبی نداره اگه تو یه کشور بیگانه برای تمسخر استقلال و علی منصوریان بنر و پوستر ببرید استادیوم وطن فروش نیستید اگه بازیکن جوان تیمتون با لقب عبد الرحمان تشویق کنید خیانت نیست اگه برانکو تو مصاحبش به جز استقلال برای بقیه تیمهای ایرانی حاضر تو آسیا آرزوی موفقیت کنه مشکلی نداره فقط وقتی تو همه جای ایران پرچم ژاپن میبرند استادیوم فقط برای نشان دادن مخالفتوش با نماد جمهوری اسلامی برای مخالفت با تیم حکومت میشن خائن به وطن محور شرارت اگه یه مربی خارجی به هموطنش بعد از قهرمانی دست تکون بده و خوشحال باشه میشه مذدور فقط کارهایی که شما پرسپولیسها و پسر وزیر خود وزیر برانکو میکنن عین وطن پرستی
۳
ss
جمعه ۹ آذر ۱۳۹۷، ۱۵:۳۵
فکر کنم فردا هم تیمشون بخاطر این حرکت و اینکه خاطرشون افسرده شده تمرین نکنن!!!!!
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر