فهرست
قراردادهای مشکوک برزیلی فیک پرسپولیس
قراردادهای مشکوک برزیلی فیک پرسپولیس

قراردادهای مشکوک برزیلی فیک پرسپولیس

آی اسپورت - جونیور براندائو نه تنها هواداران بلکه صدای اعتراض گابریل کالدرون را هم به آسمان بلند کرده و اوضاع به گونه‌ای پیش می‌رود که سرمربی آرژانتینی‎ای که خودش به جذب جونیور چراغ سبز نشان داده بود حالا در صف اول منتقدان خرید جونیور ایستاده است.

جذب جونیور با رقم عجیب

جونیور براندائو طبق ادعای کالدرون با ۵۵۰ هزار دلار به پرسپولیس پیوست. رقمی که حتی بازیکنان ملی‌پوش و باکیفیت کشورمان هم نمی‌توانند از کشور‌های اروپایی و باشگاه‌های قطری دریافت کنند.

ارزان‌ترین بازیکن کالدرون، گران‌ترین یار پرسپولیس

با این حال گابریل کالدرون مدام می‌گوید باشگاه در خرید بازیکن خارجی صرفه‌جویی کرده و وقتی فقط ۵۵۰ هزار دلار پول بدهید، بازیکنی بهتر از جونیور پیدا نمی‌کنید! احتمالاً کالدرون از وضعیت اقتصادی ایران بی‌خبر است وگرنه رقم قرارداد جونیور که از نگاه کالدرون، ارزان‌ترین رقم برای جذب بازیکن خارجی است، این مهاجم برزیلی را تبدیل به گران‌ترین بازیکن پرسپولیس کرده است!

چرا به او بازی می‌دهی؟

سؤال عجیب‌تر اینجاست؛ اصلاً قبول کنیم که جونیور یک بازیکن ارزانقیمت و بی‌کیفیت خارجی است که طبق ادعای کالدرون، نهمین بازیکن ارائه داده شده در لیست یاران خارجی مد نظر او بود؛ چرا به جونیور در ترکیب اصلی بازی می‌دهد؟ اگر کالدرون می‌داند جونیور توانایی گلزنی، گلسازی، افزایش توان خط حمله و بالا بردن کیفیت تیم را ندارد، چطور او را به عنوان مهاجم فیکس به زمین می‌فرستد؟ این موضوع، شک و شبهه‌های زیادی را ایجاد می‌کند. کالدرون، خودش به باشگاه لیست داده و باشگاه دقیقاً از همان لیست، یک بازیکن را جذب کرده، اما کالدرون، از جذب این بازیکن ایراد می‌گیرد! عجیب و شبهه‌برانگیز نیست؟

براندائو: تمرکز ندارم

یکی از نزدیکان باشگاه، ماجرای جالبی را تعریف می‌کرد. او می‌گفت: «آنقدر از جونیور انتقاد کردیم که حوصله‌مان سر رفت. به خودش گفتیم این چه وضع بازی است؟ مگر تو قبلاً فوتبال بازی نکردی؟ واقعاً کیفیت تو همین است؟ او جواب داد: تازه بچه‌ام به دنیا آمده؛ دقیقاً یکی، دو روز قبل از اینکه به پرسپولیس بیایم. همه اش در فکر آینده فرزندم هستم و نمی‌توانم تمرکز کنم.» اگر به همین خاطره کوتاه بسنده کنیم، شاید دلتنگی او برای خانواده و فرزندش باعث شود جونیور خیلی زود پرسپولیس را رها کرده و به کشورش برگردد!

مدیر برنامه‌های ایرانی برای بازیکن برزیلی

فاز عجیب دیگر در قرارداد جونیور، بحث همکاری با یک مدیر برنامه ایرانی است. لطفاً این معادله را حل کنید: «بازیکن برزیلی با باشگاهی در بلغارستان قرارداد بسته و یک مربی آرژانتینی او را به باشگاه پرسپولیس معرفی کرده است، چطور در این میان ممکن است یک مدیر برنامه ایرانی، با باشگاه پرسپولیس قرارداد بازیکن را ببندد؟» هر قدر این معادله را می‌خوانیم، بیشتر به پیچیدگی نقل و انتقالات در فوتبال ایران پی می‌بریم.

شایعه پولشویی علیه جونیور

اما یکسری شایعات جدید در مورد قرارداد این بازیکن با باشگاه پرسپولیس شنیده می‌شود که در نوع خود عجیب است. جونیور براندائو در واقع از باشگاهی به نام لودوگورتس بلغارستان با کارنامه‌ای نامعلوم و مجهول به پرسپولیس پیوست. در این میان شایعه شده باشگاه لودوگورتس برای تأمین هزینه‌های خود، بازیکنانی از فوتبال آمریکای جنوبی را با رقم‌های سرسام‌آور جذب می‌کند و با قرارداد‌های قرضی به تیم‌های مختلف می‌فرستد. هر جا که درخشید، در پایان همان فصل، بازیکن مد نظر را با قرارداد قطعی و چند برابر قیمت به لیگ‌های دیگر می‌فرستد. در ایران، تجربه چنین اتفاق تلخی را داشتیم؛ تیام به عنوان یک بازیکن که به تازگی دوران محرومیتش را پشت‌سر گذاشته به استقلال آمد، درخشید و سپس با قراردادی بالاتر به لیگ امارات و باشگاه عجمان پیوست. گویا باشگاه بلغارستانی نیز، همین رویه را در پیش گرفته است.

قرارداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی!

باورتان می‌شود بازیکنی با کیفیت بسیار نازل و پایین مثل جونیور، با باشگاه لودوگورتس قرارداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی داشته باشد؟ این بازیکن به طور کلی، کارنامه عجیبی دارد زیرا هر سال حداقل پیراهن دو تیم را به تن کرده است؛ سال ۲۰۱۵ به باشگاه یوونتوس SC رفت، اما در نیم‌فصل دوم با باشگاه یاپیرانگا قرارداد بست. فصل ۲۰۱۶ به بوااسپورته برزیل رفت و در نیم‌فصل دوم پیراهن فروویاریا برزیل را پوشید. سال ۲۰۱۷ با نووا هامبورگو کارش را استارت زد، اما در نیم‌فصل دوم به پریماویرا رفت. در سال ۲۰۱۸ با ۴ باشگاه مختلف قرارداد بست! آپورا، اتلتیکو گوانینزه، لودوگورتس B و لودوگورتس. در این سال ۳۸ بار به میدان رفت و مجموعاً ۱۷ گل به ثمر رساند آن هم در دسته دوم لیگ بلغارستان و دسته سوم لیگ برزیل! در فصل نقل و انتقالات زمستانی ۲۰۱۹ به صورت قرضی از لودوگورتس به گویاس رفت و در ۲۰ بازی تنها ۲ گل زد و در نقل و انتقالات تابستانی نیز راهی پرسپولیس شد که عملکردش را می‌دانید. قیمت این بازیکن در ترانسفرمارکت ۹۰۰ هزار یورو تعیین شده است!

چرا پول رضایتنامه نگرفتند؟

موضوع وقتی عجیب می‌شود که بدانید باشگاه پرسپولیس حتی یک یورو هم بابت پول رضایتنامه جونیور به باشگاه لودوگورتس بلغارستان پرداخت نکرده است. یعنی همه این ۵۵۰ هزار یورو به جیب جونیور و سایر کسانی که در انتقال او دست داشتند، سرازیر می‌شود. عجیب‌تر اینکه اگر جونیور در ایران بدرخشد، در پایان مدت قرارداد می‌تواند به باشگاه و کشور دیگری برود. پس از آن، باشگاه پرسپولیس هم سهمی از انتقال جونیور دریافت خواهد کرد! این بخش از توافق با توجه به مدت یکساله قرارداد قرضی مهاجم برزیلی، واقعاً شگفت‌انگیز است! به هر حال قرارداد با جونیور، به عنوان یکی از معما‌های بزرگ فوتبال ایران مطرح شده و امیدواریم مدیران پیشین باشگاه که این قرارداد را به امضا رسانده‌اند، در موردش پاسخگو باشند.

خبر ورزشی

۶    
آی اسپورت
2019-10-25 01:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر