فهرست
فصلی که نکوست از سوپرجامش پیداست
فصلی که نکوست از سوپرجامش پیداست

فصلی که نکوست از سوپرجامش پیداست

آی اسپورت - منچسترسیتی یکشنبه با زیباترین پیراهن این فصل جهان فوتبال، گام در آوردگاه ومبلی گذاشت تا برابر لیورپول دیدار سوپرجام فوتبال انگلیس را برگزار کند؛ پیراهنی ساده به رنگ آبیِ آسمانیِ دوست‌داشتنی که لوگو و نام هیچ اسپانسری روی آن لکه نیانداخته بود. اشتباه نکنید، سیتی دچار تغییر ناگهانی نشده بلکه این پیراهن را تنها برای یادبود 125 سالگی بر تن کرده، پیراهنی که یادآور روزهای «کولین بل»، «فرانسیس لی»، «مایک سامربی» و کلاهِ مشهور و خاطره‌انگیز «مالکولم آلیسون» است. این پیراهن خاطرات ایامی را زنده می‌کند که شروع فصل جدید فوتبال هم‌زمان بود با آخرین روزهای رقابت‌های کریکت، روزهایی که سوپرجام فوتبال انگلیس در پایان هفته‌ای برگزار میشد که نیمه‌نهایی رقابت‌های «Gillette Cup» کریکت در جریان بود.

اما حالا هنگام برگزاری سوپرجام حتی تورنمنت کریکت «Ashes» هم آغاز نشده و این دلیل دیگری‌ست برای اثبات فاصله گرفتن فوتبال از روزهای قدیمی خود. سوپرجام فوتبال انگلیس یک‌شنبه عصر در حالی برگزار شد که انگار همین چند لحظه پیش بود که صدای سوت قطار فصل گذشته در ایستگاه پایانی به صدا درآمد. سال پیش وقتی در روز پنجم آگوست «جاناتان موس» در سوت خود به نشانه شروع این مسابقه دمید، خیلی‌ها معتقد بودند که دیدار سوپرجام بسیار زود برگزار شده و حالا امسال این مسابقه نسبت به سال گذشته حتی یک روز هم زودتر هواداران فوتبال انگلیس را گرد هم آورد و شاید روزی فرا برسد که این دیدار یک روز قبل از فینال لیگ قهرمانان اروپا برگزار شود!

شوخی را به کناری بگذاریم؛ واقعیت امر این‌ست که شروع مجدد فوتبال در انگلیس هواداران را حسابی شوکه کرده. در نگاه اول تعداد هواداران لیورپول در ورزشگاه بزرگ «ومبلی» بسیار بیشتر از سیتیزن‌ها به چشم می‌آمد اما در حقیقت دلیل این اتفاق صندلی‌های خالی ردیف‌های بالایی بود‌. شاید هواداران پول خود را برای بازی‌های مهم خارج از خانه در آینده ذخیره کرده‌اند و یا قصد داشتند در خانه هنگامی که روی مبل‌هایشان نشسته‌اند و چیپس می‌خورند به این مسابقه نگاه کنند؛ جدالی که قطعاً باعث شد تمام چیپس‌ها دست نخورده باقی بماند و افسوسی عمیق در دل فوتبال‌دوستانِ خانه‌نشین به خاطر عدم حضور در ومبلی رخنه کند.

زمانی که سوت شروع بازی توسط «جاناتان آتکینسون» به صدا درآمد، هراسی عجیب بازیکنان دو تیم را فرا گرفت. حتی مربیان نامدار دو غول انگلیس نیز گویی آنچنان که باید و شاید از تعطیلات سیر نشده بودند. در یک سو «پپ گواردیولا» لباسی را بر تن کرده بود که بیشتر به لباس‌های ساحلی می‌خورد؛ تی‌شرتی سفید رنگ از جنس پنبه آماده برای ادامه تعطیلات و در سوی دیگر نیز «یورگن کلوپ» در گرمای هوا با گرمکن و کلاه خود همانند مردی بود که می‌خواهد گاراژش را تمیز کند!

اما فقط چند ثانیه بعد از شروع بازی، تمامی این نکات به حاشیه رفت چرا که خودِ مسابقه پر از اتفاقات جذاب بود و کمتر کسی می‌توانست از آن ناراضی باشد؛ پاسکاری‌های منظم، هوش بالا در بازی، صلابت دفاعی، تاکتیک‌های جدید، برگشت دادن توپ از روی خط با ضربه برگردانی خاطره‌انگیز و تاریخی، روحیه شکست‌ناپذیری!

دیگر مهم نیست بازی در چه تاریخی و با چه شرایطی شروع شده، رقابت لیورپول و منچسترسیتی یک عصر دلپذیر را برای فوتبال‌دوستان رقم زد، عصری از جنس زندگی؛ تلاش برای موفقیت، نترسیدن از شکست، به آستانه موفقیت رسیدن و ناکام ماندن، حرکت روی یک خط باریک و فاصله میلیمتری بین ناکامی یا کام‌روایی. در واقع از همان سوت آغاز بازی دو تیم از جایی کار خود را ادامه دادند که فصل پیش رهایش کرده بودند! در این جدال تماشایی، هر دو تیم به هم این حس را داشتند که «هر کاری که تو بتوانی انجام دهی، من بهتر انجام می‌دهم»

دریبل‌های محمد صلاح، نفوذ‌های اندی رابرتسون و هو شدن‌های رحیم استرلینگ با هر لمس توپ؛ گویی فوتبال انگلیس حتی برای همین مدت کوتاه هم برای استراحت تعطیل نشده بود! استرلینگ، بهترین بازیکن فصل گذشته نشان داد که آماده ارائه نمایشی بهتر از گذشته است و در همین راستا نیز به معنای واقعی کلمه خوش درخشید و هر لحظه یک دریبل و حقه جدید رو می‌کرد که بی‌شک این را مدیون سرمربی کمالگرای خود است. لیورپولی‌ها تماشایی بازی کردند اما باز هم در کسب جام داخلی ناکام ماندند. هواداران نیز به زندگی اصلی و مورد علاقه خود بازگشتند و هر تصمیم داور را به چشم ضربه به تیم محبوب‌شان می‌دیدند و هر مصدومیت بازیکن حریف را تمارض می‌دانستند.

اما حالا دیگر نه قهرمانی سیتی مهم است و نه شکست سرخ‌پوشان مرسی‌ساید چرا که هواداران لیورپول همانند گذشته خیلی زود این شکست را فراموش خواهند کرد و هواداران سیتی نیز در باد این قهرمانی نخواهند خوابید! فصلی داغ پیش رو همه قرار دارد؛ فصلی که از سوپرجامش، نکو بودنش پیداست.

سازندگی

۲    
آی اسپورت
2019-08-07 01:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر