فهرست
پنجره‌ باز است اما نه برای همه!
پنجره‌ باز است اما نه برای همه!

پنجره‌ باز است اما نه برای همه!

آی اسپورت - وقتی دارید این گزارش را می‌‌خوانید پرسپولیس آخرین بازی نیم فصل لیگ هجدهم را انجام داده است. فارغ از نتیجه و این که تیم برانکو در پایان نیم فصل در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد، در پایان این بازی اتفاق مهمی رخ داده است. سوت پایان بازی پرسپولیس و پارس جنوبی جم به معنی پایان دوره محرومیت این باشگاه از فعالیت در دو پنجره نقل و انتقالاتی است. محرومیتی که سرانجامِ اشتباه مدیران اسبق باشگاه در بازگرداندن عجولانه و غیر قانونی مهدی طارمی از ریزه اسپور بود. فیفا تشخیص داد که باشگاه پرسپولیس و مهدی طارمی رفتار صادقانه‌ای در این انتقال نداشتند. به همین دلیل مهدی طارمی 4 ماه از بازی و باشگاه پرسپولیس از خرید بازیکن در دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم شدند. در این مدت پرسپولیس روزهای تلخ و شیرین زیادی را پشت سر گذاشت. در حالی که هواداران این تیم از بازیکنان توقع داشتند در روزهای محرومیت در پرسپولیس بمانند و اگر تصمیم به رفتن دارند بعد از پایان دوره محرومیت این تیم بروند اما به یکباره و در پایان لیگ هفدهم خبرهای ناخوشایند یکی پس از دیگری از راه رسیدند. چند بازیکن مهم پرسپولیس در تعطیطلات بین دو لیگ هفدهم و هجدهم این تیم را ترک کردند و باعث ناراحتی شدید هواداران این تیم شدند. مهدی طارمی، صادق محرمی، فرشاد احمدزاده و وحید امیری بازیکنانی بودند که از پرسپولیس رفتند و دلخوری شدید هواداران را به جان خریدند. واکنش هواداران پرسپولیس به شکلی حیرت انگیز تند و عصبی بود. حتی وحید امیری هم که بازیکن محجوب و محبوبی بود و در رفتن کمی متفاوت عمل کرد هم از این واکنش‌های تند در امان نماند. خیلی از هواداران پرسپولیس در فضای مجازی همان روزها راه را برای بازگشت احتمالی این بازیکنان به پرسپولیس بستند و اعلام کردند به هیچ وجه منتظر آن‌ها نمی‌مانند. بعد از این اتفاقات پرسپولیس به سختی و با مشقت فراوان به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید. اما فشردگی بازی‌ها و تمرینات و البته کمبود بازیکن باعث شد پرسپولیبس در آخرین قدم متوقف شود و قهرمانی آسیا را از دست بدهد. پرسپولیسی‌ها چند هفته مانده به پایان لیگ قبل، محسن ربیع‌خواه را به دلیل پارگی رباط صلیبی از دست دادند. در طول فصل جدید هم حسین ماهینی و محمد انصاری با همین مصدومیت مواجه شدند و فصل را از دست دادند. هواداران پرسپولیس همه این اتفاقات را از چشم بازیکنانی می‌بینند که در سخت‌ترین شرایط این تیم را ترک کردند. حالا اما و در حالی که کمتر از نیم فصل از رفتن این ستاره‌ها گذشته اوضاع برای آن‌ها در تیم جدیدشان اصلا خوب نیست و جالب این که زمزمه‌های بازگشت‌شان به پرسپولیس شنیده می‌شود. اتفاقی که با استقبال هواداران این تیم مواجه نشده.

طارمی؛ برانکو مخالفت نیست

مهدی طارمی دوره محرومیتش را در پرسپولیس گذراند. او در بازی هفته هفتم لیگ هفدهم مقابل سپاهان آخرین بازی‌اش را قبل از محرومیت برای پرسپولیس انجام داد و در همان بازی آخرین گلش را هم زد. در حالی که خیلی‌ از طرفداران پرسپولیس منتظر پایان محرومیت او و بازگشتش به ترکیب تیم بودند ناگهان خبر رسید او به الغرافه قطر پیوسته است. این کار طارمی خون هواداران پرسپولیس را به جوش آورد. البته از انتقال طارمی مبلغ نسبتا خوبی هم نصیب پرسپولیس شد. او اگر در پایان فصل از پرسپولیس می‌رفت یک ریال هم به پرسپولیس نمی‌رسید اما او با این تصمیم می‌خواست کمی از بلاهایی را که سر پرسپولیس آورده جبران کند. طارمی در الغرافه شروع خوبی داشت. در کنار وسلی اسنایدر هلندی زوج خطرناکی تشکیل دادند و گل‌های مهمی را برای الغرافه زدند. فصل جدید اما اصلا مطابق انتظار پیش نرفت. او تا اینجا در ؟ بازی فقط 6 گل زده است که اصلا آمار خوبی نیست. کسی از او توقع ندارد مثل بغداد بونجاح در 15 بازی 29 گل بزند اما انتظار از او این بود که در حد یوسف العربی و اکرم عفیف باشد و حداقل 15 گل در نیم فصل بزند. در طول فصل انتقادات زیادی از طارمی شد. او بازیکن گران‌قیمت الغرافه است اما انتظارات را برآورده نکرده و

هواداران این تیم و کارشناسان فوتبال قطر خواستار خروج او از الغرافه هستند. شب قبل از بازی پرسپولیس و الدحیل در قطر عکسی منتشر شد که نشان می‌داد طارمی به اردوی پرسپولیس رفته. اولین شایعات بازگشت طارمی به پرسپولیس از همان روزها شکل گرفت. حالا اما فشار انتقادات به طارمی به بالاترین حد رسیده است. الغرافه دو هفته پیش با نتیجه تحقیرآمیز 8 بر یک مغلوب السد شد. طارمی البته در این بازی یک پنالتی را با ضربه چیپ تبدیل به گل کرد اما این گل نه برای او و نه برای تیمش فایده‌ای نداشت. او تا پایان فصل با الغرافه قرارداد دارد اما احتمال جدایی زودتر از موعدش از این تیم بسیار زیاد است. از پرسپولیس و تراکتورسازی به عنوان مقصد احتمالی او نام برده می‌شود. شایعه شده تراکتورسازی پیشنهادی 12 میلیاردی به طارمی داده است. اما او خودش تمایل دارد به پرسپولیس برگردد. توالی اتفاقات هم امکان بازگشت او به پرسپولیس را زیادتر کرده است. تیم برانکو امسال مشکل گلزنی پیدا کرده است. از طرفی پیشنهاداتی برای ترانسفر علی علیپور و گادوین منشا رسیده است. برانکو هم گفته طارمی اگر پولی بیشتر از بقیه نخواهد می‌تواند به پرسپولیس برگردد. نکته مهم اما واکنش هواداران پرسپولیس است. اغلب آن‌ها راضی به بازگشت طارمی نیستند. اما قبلا هم یک بار این اتفاق افتاده و طارمی به پرسپولیس برگشته. هرچند این بار اوضاع کمی سخت‌تر است اما وقتی برانکو مانع بزرگی بر سر راه بازگشت طارمی نمی‌گذارد یعنی احتمال دیدن دوباره طارمی در پرسپولیس زیاد است. دو سه روز پیش هم خبر رسید که سپاهان اصفهان به احمدزاده پیشنهاد داده. به نظر می‌رسد علیرغم تمایل احمدزاده به حضور در پرسپولیس، این اتفاق به این زودی‌ها نخواهد افتاد.

احمدزاده؛ پرسپولیس نیاز ندارد

آخرین شماره 10 پرسپولیس (قبل از مهدی شریفی)، روزهای متفاوتی را در پرسپولیس گذراند. او در اولین فصل حضورش در تیم برانکو (لیگ پانزدهم) با پرسپولیس نایب قهرمان شد و یکی از ارکان اساسی تحول این تیم بود. بازی خوبش در دربی معروفی که 4 بر دو به سود پرسپولیس تمام شد یکی از خاطرات خوب او برای هواداران این تیم است. او فصل بعد را هم با موفقیت طی کرد و این بار با پرسپولیس قهرمان شد. در لیگ هفدهم اما اوضاع برای او چندان خوب پیش نرفت. پرسپولیس باز هم قهرمان شد اما جایگاه احمدزاده به مرور از دست رفت. چه در تیم و چه در قلب هواداران. برانکو در چند بازی پایانی لیگ او را تنبیه کرد و روی نیمکت یا سکو فرستاد. افت نسبی او در بازی‌های آخر فصل صدای اعتراض هواداران را درآورده بود. رد پای او در بعضی از حاشیه‌های تیم هم دیده شده بود و این باعث شده بود نگاه‌ها به او عوض شود. اتفاق مهم در بازی گروهی لیگ قهرمانان آسیا در مقابل الوصل در تهران افتاد. او بعد از گلی که زد به سمت هواداران رفت و دست‌هایش را روی گوش‌هایش گذاشت. به این معنا که صدای اعتراض هواداران را نمی‌شنود. در پایان فصل ناگهان خبر رسید که احمدزاده ترانسفر شده است. مقصد او تیمی ناآشنا در لیگ لهستان بود. تیمی به نام «اشلاسک وروکلا» که همین هفته پیش عادل فردوسی پور برای تلفظش کلی به زحمت افتاد! احمدزاده هم مثل طارمی شروع خوبی در لیگ لهستان داشت اما او هم به مرور جایگاهش را در تیم جدیدش از دست داد. در بازی‌های اخیر گاهی پیش آمده که در لیست 18 نفره تیمش هم نباشد. فرشاد در 13 بازی برای تیمش یک گل زده و یک پاس گل داده و به نظر می‌رسد سرمربی اعتمادش را به فرشاد از دست داده. خود فرشاد هم متوجه این موضوع شده است. او چند روز پیش در یک مصاحبه رسمی برای بازگشت به پرسپولیس اعلام آمادگی کرد. اما واقعیت این است که نحوه جدایی او از پرسپولیس بسیار بد بود و هواداران این تیم کاملا قید او را زده‌اند. نکته مهم دیگر این است که پرسپولیس در پست او بازیکن کم ندارد. همین حالا بازیکنانی مثل امید عالیشاه، سیامک نعمتی و حتی بشار رسن و احمد نوراللهی می‌توانند در پست وینگر بازی کنند. تلاش این بازیکنان در ماه‌های اخیر باعث افزایش محبوبیت‌شان شده و این چیزی است که احمدزاده از آن بی‌بهره است. به علاوه مهدی ترابی هم به پرسپولیس آمده و هواداران این تیم منتظر دیدن او هستند و رغبتی به بازگشت احمدزاده نشان نمی‌دهند.

محرمی؛ منتظر چراغ سبز

این یکی دیگر نوبر بود!‌ جوانی که از روی نیمکت ملوان و با قراردادی دوساله به پرسپولیس آمده بود در پایان فصل، به طور غیر منتظره‌ای از این تیم رفت. آن هم بدون این که ریالی از این انتقال به پرسپولیس برسد. صادق محرمی را قبل از آمدنش به پرسپولیس خیلی‌ها نمی‌شناختند. اما چشم‌های تیزبین برانکو او را شناسایی کرد و صادق راهی پایتخت شد. او استعداد خوبی داشت به طوریکه حتی در حضور بازیکنانی مثل رامین رضاییان و حسین محرمی گاهی به عنوان مدافع راست در ترکیب اصلی پرسپولیس قرار می‌گرفت. درخشش او در دو فصل متوالی در لیگ قهرمانان آسیا باعث شد پیشنهاداتی از تیم‌هایی از اروپا برسد. از نیم فصل لیگ هفدهم خبر می‌رسید که تیم دینامو زاگرب خواستار محرمی شده اما هیچ کس فکر نمی‌کرد محرمی به این زودی از پرسپولیس برود. پرسپولیسی‌ها توقع داشتند او در ازای چیزهایی که در پرسپولیس به دست آورده، قدردان باشد و لااقل در مقطعی که پرسپولیس محروم است و کمبود بازیکن دارد از این تیم نرود. اما بعد از سوت پایان بازی پرسپولیس و الجزیره امارات در مرحله  یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا که با پیروزی و صعود پرسپولیس همراه بود محرمی روی دوش همبازی‌هایش با پرسپولیس و پرسپولیسی‌ها خداحافظی کرد. در آن لحظات خیلی‌ها مشغول شادی برای صعود تیم‌شان بودند اما نمی‌توانستند خداحافظی صادق را هضم کنند. جدایی او از پرسپولیس هم توسط هواداران این تیم با واژه «بی‌معرفتی» توصیف شد. صادق در تیم جدیدش شروع بدی نداشت اما به مرور از ترکیب تیمش خارج شد. یک بار هم یک گل به خودی زد که البته توسط همبازی‌هایش جبران شد. صادق هرگز در بازی‌های دینامو در لیگ اروپا به زمین نرفت. در لیگ کرواسی هم در 11 بازی فقط یک پاس گل داد. او هم وضعیت بدی در کرواسی دارد و ممکن است در نیم فصل از لیست این تیم خارج شود. رفتار هواداران پرسپولیس به بدی رفتاری که با احمدزاده داشتند نبود. ضمن اینکه پرسپولیس در پست مدافع راست کمبود بازیکن دارد و تنها بازیکن تخصصی‌اش در این پست مهدی شیری است که در نیم‌فصل به این تیم اضافه می‌شود. برانکو هم همیشه به خوبی از صادق یاد کرده و به نظر نمی‌رسد مخالفتی با بازگشت او داشته باشد.

وحید امیری؛ تجربه ترسناک ترکیه‌ای

متفاوت‌ترین تجربه را در این مورد وحید امیری داشت. امیری با درخشش در جام جهانی پیشنهادات زیادی از تیم‌های اروپایی و قطری دریافت کرد. او جزو محبوب‌ترین بازیکنان پرسپولیس بود که همیشه با تعصب برای این تیم بازی می‌کرد و حاشیه هم نداشت. در پایان جام جهانی زمزمه‌های خروج او هم شنیده می‌شد. پرسپولیسی‌ها البته از او توقع داشتند که معرفت را در حق تیم تمام کند و اگر می‌خواهد برود این کار را تا نیم فصل به تعویق بیاندازد. امیری اما در نهایت تصمیم گرفت به ترابزون اسپور ترکیه برود. رفتن او با کمترین واکنش‌های منفی مواجه شد. خیلی‌ها با توجه به سن و سالی که امیری داشت و به پاس زحماتی که برای پرسپولیس کشید به او برای رفتن به یک تیم خارجی حق دادند. امیری وقتی از پرسپولیس در صفحه شخصی‌اش توضیحاتی در این باره داد که برای خیلی ها متقاعد کننده بود. البته از انتقال او هم به پرسپولیس چیزی نمی‌رسید اما خودش مبلغ قابل توجهی دریافت کرد. امیری در ترابزون شروع خوبی داشت. اما خیلی زود مصدوم شد و بازگشتش به تیم مدتی طول کشید. با گذشت 15 هفته از سوپرلیگ ترکیه امیری در ده بازی و فقط 261 دقیقه برای تیمش بازی کرد. در همین مدت کوتاه او یک گل در لیگ برای ترابزون زد. او دو بار هم در جام حذفی به طور کامل بازی کرده و یگ زده. آمار او با توجه به دقایق بازی‌اش بد نیست اما انتظار می‌رفت بیشتر از این برای تیمش بازی کند. البته ترابزون تیم پرستاره‌ای است و در فاز هجومی بازیکنان خارجی زیادی دارد و رسیدن به ترکیب اصلی این تیم سخت است. اما امیری از بازیکنان گران قیمت ترابزون اسپور است و طبیعتا انتظارها در ترکیه از او بیشتر است. واقعیت این است که بازی کردن در لیگ ترکیه برای ایرانی‌ها بسیار سخت است و ما تجربه موفقی در این لیگ نداریم. به همین دلیل هم شایعه بازگشت امیری به پرسپولیس منتشر شده. اما این اتفاق موانع زیادی دارد. قرارداد امیری با ترابزون دو ساله است و پرسپولیس توان مالی برای جلب رضایت این تیم ندارد. تجربه تلخ بازگشت طارمی از ترکیه به پرسپولیس هم حسابی چشم قرمزهای پایتخت را ترسانده و آن‌ها ترجیح می‌دهند وارد مذاکره با ترکیه‌ای‌ها نشوند. مشکل بعدی این است که او هم مثل احمدزاده وینگر است و پرسپولیس در حال حاضر نیازی به وینگر جدید ندارد. این‌ها باعث شده در میان آن‌ها که شایعه بازگشت‌شان به پرسپولیس مطرح شده او کم‌ترین بخت را برای بازگشت داشته باشد. هرچند طرفداران پرسپولیس از بازگشت او استقبال خواهند کرد.

۱۹ ۴  
آی اسپورت
2018-12-16 21:43:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
ارتش سرخ آسيا سرور كل ليگيا
يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۰
#هرچي_برانكو_بگه
محمد
يكشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷، ۲۲:۱۷
بسه دیگه از هر 3 تا خبر 4تاش درمورد تیم محبوبتونه ..
تغییر بدید به iperspolis.com
۴ ۱
.
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷، ۱۱:۱۵
خب بیا پس بیا درباره دلالی وزیر برای استقلال حرف بزنیم!
یا جدایی نیومایر و گرو با 2 شاخه نبات و 3 شاخه گل!
۴
نعیم لو
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷، ۰۹:۲۸
غیر از امیری که قابل بخششه به هیچ وجه نباید بقیشون برگردن تا درس عبرت بشن برای بازیکنای سال های بعد
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر