فهرست
نگاه به آینده
نگاه به آینده

نگاه به آینده

آی اسپورت - دوران برانکو ایوانکوویچ در پرسپولیس، روزی تمام خواهد شد و این پایان، قطعا دلیلی خواهد داشت. بازه این دلیل می‌تواند از بدحسابی باشگاه، پایان انگیزه و نتایج خوب باشد، تا بازنشستگی برانکو از مربیگری. اما اینکه روز پایان فرا خواهد رسید، بی‌تردید است. در این فاصله چند روز تا چند سال، اتفاقات متنوع و فراوانی رخ خواهد داد. فوتبالی و غیرفوتبالی. ولی آنچه که مهم است، رویکرد هواداران پرسپولیس به چنین موقعیت مهمی است.

قبل از هرچیز، باید بپذیریم که برانکو با سازمان متبوعش، قراردادی دوسویه دارد که هر دو طرف باید به مفاد آن احترام بگذارند. برانکو به عنوان یک حرفه‌ای باید تمام تلاشش را برای رساندن تیم به حداکثر موفقیت انجام دهد و باشگاه موظف است حق‌الزحمه او را طبق قرارداد بپردازد. تا حالا اولی، تمام و کمال وظیفه‌اش را انجام داده و دومی خیر. پس حق، کاملا با برانکو است که این احترام حرفه‌ای را از طرف مقابل طلب کند. تا اینجا هیچ بحثی نیست.

اما لابلای نقدها و نظرها و کامنت‌های این روزها، نکته خطرناکی پنهان است. اینکه برانکو را تا سرحد خداوندگار همه‌فن‌حریفی رشد بدهیم که امکان اشتباه و انتقاد از او ساقط شود. این یک اشتباه راهبردی است. ما با پدیده فوتبال مواجهیم. پدیده‌ای که در آن، هیچ تیمی، همواره در اوج نمی‌ماند. حتی تیم‌هایی مثل یوونتوس و بایرن که در لیگ کشور خود، فاصله معناداری با سایر تیم‌ها ساخته‌اند، نیز باد همیشه به بادبان‌شان نمی‌وزد. البته که قیاس آن لیگ‌ها با لیگ ایران مع‌الفارق است، به دلایل متعددی که همه می‌دانیم.

در سالیان اخیر، تیم‌های دیگری هم بودند که درکنار پرسپولیس، فوتبال جذابی را به اجرا گذاشتند. تنها تفاوت‌شان با پرسپولیس که منجر به باختن قافیه قهرمانی شد، عدم ثبات و استمرار فنی بود و بس. و البته عامل چنین ثبات و استمراری، تا حد بسیاری، شخص برانکو بود. وگرنه چه کسی نمی‌داند که اوضاع مالی و مدیریتی پرسپولیس، بدتر از بسیاری از مدعیان بود و این همه، در پشت کامیابی‌های برانکو، پنهان ماندند.

اما همین برانکو، می‌تواند نبرد، می‌تواند جا بماند، می‌تواند حذف شود. هفته‌های پایانی لیگ گذشته را به یاد می‌آوریم. قشقایی شیراز را هم همینطور. پس در عین اینکه نباید خواسته به حق اهالی فوتبال و دوستداران پرسپولیس مبنی بر ابقای برانکو و پرداخت حق‌الزحمه قانونی‌اش را فراموش کرد، همچنان، نباید طوری رفتار کرد، کانه بدون برانکو، پرسپولیس تعطیل خواهد شد. تردیدی نیست که سهل‌انگاری احتمالی گردانندگان پرسپولیس در این روزها و از دست دادن برانکو در این مقطع، خسرانی جبران‌ناپذیر است. اما بت ساختن از برانکو، به عنوان یک انسان ممکن‌الخطا، کم‌خطرتر از آن نیست.

پرسپولیس و هوادارانش، در پایان یک دهه سیاه بلاتکلیفی، از ابتدای دهه ۹۰، به یک نقطه نظر مشترک و راهبردی رسیدند. و آن این بود که جز یکدیگر، کسی را ندارند. پس، حمایت هوشمندانه و درصحنه هواداران، بی‌تردید مهمترین ستون بنایی است که این روزها از پرسپولیس می‌بینیم. و دریغ است که این اتحاد و همبستگی، در نتیجه غلبه احساس بر منطق، به واگرایی بیانجامد. خواسته بی‌تنازل پرسپولیس در این مقطع، باید مطالبه برانکو باشد. اما از خطر بزرگ‌نمایی انسان‌ها، در دنیایی که موضع آدمیانش، تا یک ساعت بعد، مشخص نیست، بی‌تردید باید اجتناب کرد.

اگر برانکو بماند، خواسته باشگاه و هواداران از او در این بخش از فعالیتش در پرسپولیس، باید ایجاد سازمان و سازوکار فنی آینده‌نگری باشد تا با یا بدون حضور او، در آینده‌ای که بی‌تردید خواهد آمد، چرخ کامیابی پرسپولیس، تا سرحد امکان، سریع و درست و کارآمد بچرخد. برانکو تا همینجا، نامش را بر سردر باشگاه برای همیشه حک کرده است. حالا می‌تواند میراثی بزرگتر از خود برجای بگذارد. با همان آرامش، انگیزه، تمرکز و دانش همیشگی.

 

۶۶ ۱۴  
آی اسپورت
2019-06-12 21:57:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۴ نظر
روباه سفتا
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۰۶
خخخخ به این نتیجه رسیدند که جز یکدیگر کس دیگری را ندارند؟؟؟؟؟؟ وزیر و روحانی و فغانی و تاج و فتاحی و دایی و مسلمان و بنگر و لک و تارتار و گل محمدی برا عمه من کار میکردن لابد. بابا بقران کمک اینا نبود شما باید با سپیدرود رقابت میکردین نه با استقلال و تراکتور و سپاهان
۶ ۲
serezo
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۴۸
پلشت خان حداقل در مورد فغانی همون کسیه که دو تا از سه دربی اخرو براتون دراورد و تنها جام این چنسالتونو مدیونش هستین( استقلال ؛ صنعت نفت نیمه نهایی).
مضافا پلشت جان نیمه نهایی و فینال اسیا چه ربطی به اینا داشت
لنگی سوز
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۰۵
البته رشوه به داوران چینی یادت رفت توآسیا داور هم شش ماه محروم شد
روباه سفتا
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۰۶
خخخخ به این نتیجه رسیدند که جز یکدیگر کس دیگری را ندارند؟؟؟؟؟؟ وزیر و روحانی و فغانی و تاج و فتاحی و دایی و مسلمان و بنگر و لک و تارتار و گل محمدی برا عمه من کار میکردن لابد. بابا بقران کمک اینا نبود شما باید با سپیدرود رقابت میکردین نه با استقلال و تراکتور و سپاهان
۴ ۳
شعور و شخصیت دو حلقه مفقوده ششتقلالیا
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۶:۰۷
ادبیات چاله میدانی دوستان آبی بیانگر میزان تفاوت فاحشی است بین دو متکب برگرفته از اخلاق و علم و ورزش با مکتب گروهبان قندلی ها و اعدام گران و نوچه های حکومتی!
آنان که در زمین قافله را باختند باید به سلاح فحش مجهز شوند
۱
قندلی
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۱۰
قران کمرتو بشکنه چلقوز برو شیافت بزار مطمعنم الان آتش گرفته شیافت جواب میده تا آخر فرو کن خخخخخ
6
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۰۳
عمه تو رو نمیدونم ولی در مورد کمیته ها ذره ای شک وجود نداره که در خدمت کیسه بودن
سازمان لیگ: عقب انداختن بی دلیل بازی کیسه پدیده درحالیکه پرسپولیس رو مجبور کردن تو فیفادی بازی کنه
کمیته اخلاق: نادیده گرفتن شتم و ضرب هوادار توسط منشا و عدم محرومیت
کمیته ضددوپینگ: عدم افشای دوپینگ ر.ب
کمیته داوران: گل سر سبدش دربی رفت بود که پنالتی اخراج رو نگرفت. نمونه های دیگه هم فراوانه مثل بازی کیسه ماشین سازی
نماینده مجلس: بلوا و اشوب خاله پروانه به خاطر کیسه
اگه همه اینا نبودن کیسه برای تک رقمی شدن رقابت میکرد
۲
serezo
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۴۷
..
منطق اس دق لالی
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۱۱
خخخخخخ،،،این روباه سفتا کیه داره خودشو جرررر میده
کیسه کش خان!!!!اگه تو کشوری غیرازایران طرفدار متوهمی مثل جنابعالی،،ک تیم حقیرش ب لطف فغانی (نگررفتن پنالتی واخراج نکردن سهرابیان)جلوی باخت مفتضحانه ش دردربیه رفت گرفته شده!!!بخواد فغانی رو کارمند مربیه تیم رقیب(تیمی ک فغانی یه پنالتیش دردربی رو نگرفته وهمچنین کارت قرمز سهرابیان ک توسط فغانی باید داده میشدونشد)معرفی کنه،،بلافاصله ازش آزمایش مقاربت مقعدی گرفته خواهدشد!!!!
چووونکه همه میدونن هرسال توسط یک باشگاه عرب حامله میشن امسال الدحیل قبلتر السد و 6تای العین
ضمن اینکه اگه شعورتون میکشید وفرچیپ وپاتوسی رو کارمند برانکو معرفی میکردین اینقدر حماقتتون بچشم نمیومد.
۱
لنگی سوز
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۱۰
به پیغمبر اگه داور ضد سپاهان نبود با هفتاد امتیاز قهرمان بود شما فقط رهبری رو نداشتین از رئیس جمهور و وزیرورییس سازمان لیگ وفدراسیون و......
۱
بهنام
چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸، ۲۳:۲۵
در رد اين گنده گويى ها همين بس كه قبل از برانكو پرسپوليس با يه دو جين مربى به فلاكت محض افتاده بود: دايى، فرگوسن مصر، دنيزلى، استيلى، گل محمدى و خيلى هاى ديگه. ٩٩ درصد ثبات پرسپوليس به خاطر برانكو هستش. بدون برانكو ما ميمونيم و يه اسم بزرگ "پرسپوليس" كه فقط اسم رو يدك ميكشه. اين برانكو بوده كه از بازيكن هاى معمولى مثل مسلمان، انصارى، كاميابى نيا، نوراللهى، بيرانوند، خليل زاده، نعمتى، عليپور و غيره ستاره ساخته. اينا كجا بودن؟! خليل زاده كه اين همه پيشرفت كرده الان چطور بود قبلا؟ نعمتى و انصارى اصلا كجا بودن؟ عليپور چطور؟ قبل از برانكو اصلا رنگ آسيا رو نميديديم كه حالا بخوايم بريم نيمه نهايى و فينال و حذف از مرحله گروهى با كلى بدشانسى و خستگى و غيره بشه شكست!
پس بيايد يكبار هم كه شده واقع بين باشيم. بدون برانكو ميشه روى تمام زندگى ام شرط ببندم كه پرسپوليس يه تيم معمولى ميشه مثل بقيه تيم هاى ليگ، خلاص!
۱ ۱
لنگی سوز
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۱۸:۱۲
پس قبول دارین بدون برانگوه هیچ گوهی نیستین تاحالا با یه مربی لنگی قهرمان شدین؟
۱
شاهین ممسنی ❤❤
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۶:۰۵
منتظر اظهارفضل نوچه کیروش بودیم
آنان که ۸ سال دفاع نامقدس و بزن زیرش را در حد تیکی تاکا بالا برده بودند و خواهان تداوم قرارداد ۸ ساله و ماندگاری ابدی کیروش جون بودند درباره موفق ترین مربی خارجی فوتبال ایران نظر دیگری دارند:)))
امیدوارم شرف و شعور و حلال لقمه بودن را در تک تک قلمها ببینیم
۱
.
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۰۴
.
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر