فهرست
چه کسی کنار اسکوچیچ می‌نشیند؟
چه کسی کنار اسکوچیچ می‌نشیند؟

چه کسی کنار اسکوچیچ می‌نشیند؟

آی اسپورت - قطعات پازل کادر فنی جدید تیم ملی در آستانه تکمیل است. دراگان اسکوچیچ مانند اغلب سرمربیان کروات، یارانی از کشور خودش و سایر سرزمین‌های هم‌فرهنگ با کرواسی را برای خود برگزیده است. تونی اوسنیک اسلوونیایی که پیش‌تر در چهار باشگاه کنار اسکوچیچ بوده، به‌همراه ملادن زگانیر 53ساله که عضویت در کادر فنی جوانان کرواسی سنگین‌ترین برگ کارنامه مربیگری‌اش را می‌سازد، باید نقش بازوان چپ و راست را برای مردی ایفا کنند که در آبادان و بابل نشان داده برای صعود به دو پای خودش بیش از دو بال تکیه می‌کند.

دراگان را نمی‌توان در آبادان صرفاً یک سرمربی دانست، بلکه به‌نوعی او بخش پررنگی از مسئولیت‌های مرتبط به حوزه‌های آنالیز و بدنسازی را نیز برعهده گرفته بود. شیوه هدایت فردگرایانه اسکوچیچ البته در آخرین باشگاهش مؤثر هم بود. علی‌رغم محدودیت‌های مالی کمرشکن صنعت‌نفت و جاه‌طلبی هواداران خونگرم آبادانی، شگفتی‌هایی با برزیل وطنی کسب کرد که همه وصف آن را شنیده‌ایم.

اما مدیریت نیمکت تیم ملی بی‌تردید پیچیده‌تر از یک تیم میانه جدولی لیگ برتر است. اسکوچیچ هرچند در تجربه‌های پیشین سرمربیگری‌اش در فوتبال ایران یک آچارفرانسه همه‌کاره بود، نمی‌تواند به‌تنهایی پیچ‌های سفت سر راه تیمی را باز کند که سنگینی میلیون‌ها نگاه نیمکتش را مانند توفان می‌لرزاند.

اوسنیک و زگانیر هر دو جزئی از کادر فنی موفق اسکوچیچ در آبادان بوده‌اند، ولی هیچ‌کدام تا به حال نه نشانی از یک «ژیری ساناک» داشته‌اند که مغز متفکر تیمی مانند استقلال وینفرد شفر باشند و نه کسی را یاد «سرتن چوک» می‌اندازند که در چینش تمرین‌ها و برنامه زبانزد بازیکنان باشد. البته شاید «خارج از دید بودن» هم مسأله‌ای باشد بر اینکه ویژگی‌های بارز دستیاران اسکوچیچ را هنوز نشناسیم. ولی رزومه اوسنیک و زگانیر فعلاً بیان می‌کند این دو حتی در زادگاه‌های‌شان در زمینه فنی مشخصی مطرح و شناس نیستند.

تیم ملی نباید صرفاً برای یک یا دو فیفادی پیش‌رو بسته‌شود، بلکه یک چشم کادر فنی باید به دور نهایی مقدماتی جام‌جهانی باشد؛ جایی که بابرنامه‌ترین و آماده‌ترین کشورهای قاره کهن رقبای‌مان خواهند بود. اسکوچیچ بی‌شک از فوتبال ایران، تیم ملی و نقشه‌هایی که در سمت جدیدش در سر دارد باخبر است اما شاید لازم باشد حداقل روی توانایی‌های یک دستیار ایرانی جوان و بادانش نیز حساب کند. او از هاشمیان‌، پاشازاده‌، آقاجانیان، باقری‌ و امثال آنها شناخت خوبی دارد. همین دید خوب برای انتخاب دستیار داخلی، مزیت دراگان است نسبت به کی‌روش و ویلموتس. امیدواری زیادی وجود دارد تا این انتخاب اسکو و به‌زودی اردوی نوروزی ملی‌پوشان، یک تیم فنی هماهنگ و کامل را به تصویر بکشد که فوتبال خسته کشورمان برای خیزش دوباره بتواند به آن تکیه کند.

 

     
آی اسپورت
2020-02-27 16:48:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر