فهرست
آزارد، اغوای لندن و پیش‌بینی سر الکس
آزارد، اغوای لندن و پیش‌بینی سر الکس

آزارد، اغوای لندن و پیش‌بینی سر الکس

آی‌اسپورت – وقتی در تابستان 2012 ادن ازارد در حال بررسی پیشنهادهایش از لیگ برتر بود، سر الکس فرگوسن با توجه به آگاهی‌اش از علاقه منچستر سیتی و چلسی به او، گپی با پدیده آن زمان 21 ساله لیل زد، گپی که باور داشت انتقال او به منچستر یونایتد را قطعی می‌کند.

سر الکس به ازارد گفت او را بدل به ستاره فوتبال جهان خواهد کرد، درست مثل راهی که با کریستیانو رونالدو که هشت سال قبلش در 18 سالگی راهی اولدترافورد شده بود طی کرده بود. سر الکس به ازارد اطمینان داد هیچکس مثل خودش نمی‌تواند به الماس‌های نتراشیده شکل دهد. کارنامه سر الکس گواهی بر این ادعا بود. اما در نهایت ازارد چلسی را انتخاب کرد.

این انتخابی غریب از سوی پدیده بلژیکی بود. منچستر سیتی در آن سال مدافع عنوان قهرمانی بود و منچستر یونایتد همچنان بزرگ‌ترین باشگاه انگلیس. اما شاید اغوای زندگی در لندن و این حقیقت که چلسی تنها باشگاهی بود که می‌توانست به اندازه دو باشگاه منچستری به او حقوق بدهد باعث تصمیم ازارد و انتقالش به استمفورد بریج شد.

پاسخ یونایتد به از دست دادن ازارد اما خرید رابین ون پرسی از آرسنال بود، مهاجمی که با درخشش و گل‌های خودش در لیگ برتر یکی از مهمترین عوامل در قهرمانی شیاطین سرخ در آخرین فصل سر الکس روی نیمکت این تیم شد. شاید در پایان فصل 2013-2012 یونایتدی‌ها هیچ حسرتی از از دست دادن ازارد احساس نمی‌کردند، اما حالا با گذشت شش سال می‌بینیم که پیش‌بینی سر الکس در حال بدل شدن به حقیقت است و ستاره چلسی تنها یک قدم تا رسیدن به بالاترین سطح فوتبال جهان فاصله دارد.

در حال حاضر رونالدو و لیونل مسی همچنان بر تاج و تخت جهان فوتبال تکیه زده‌اند. کیلین امباپه ستاره‌ای جوان است که می‌تواند آینده این سلطنت را از آن خود کند. آنتوان گریزمن، محمد صلاح و نیمار هم در این میان هواداران خودشان را دارند. اما واقعا فرمی که ازارد در آن قرار گرفته، از شروع جام جهانی روسیه تا امروز، او را جدی‌ترین مدعی برای رسیدن به مسی و رونالدو جلوه می‌دهد.

ازارد این فصل تحت رهبری مائوریتزیو ساری فوتبال خودش را یک سطح بالاتر از قبل برده و تا همین مقطع ابتدای 8 گل در رقابت‌های مختلف برای چلسی زده. آزادی‌ای که ساری به ستاره‌اش داده باعث شده تا ازارد به بالاترین پتانسیل‌های خودش نزدیک شود و تیمش را به صدر جدول لیگ برتر، البته هم امتیاز با سیتی و لیورپول برساند. در واقع ساری شاید اولین مربی‌ای بوده که برعکس آنتونیو کونته و ژوزه مورینیو وظایف دفاعی از ازارد نخواسته و برای همین قدرت هجومی او بیش از هر وقت دیگری آزاد شده.

مسئله بزرگ برای ازارد، برای رسیدن به جایگاه رونالدو و مسی، بیشتر و متداوم‌تر گل زدن است. او فصل پیش در 34 بازیِ لیگ برتر 12 گل زد. بهترین آمار گلزنی ازارد هم به فصل 2017-2016 برمی‌گردد که در راه قهرمانی تیمش در لیگ 16 با دروازه حریفان را باز کرد. ازارد باید این فصل حداقل مرز 20 گل در لیگ را رد کند. ساری هم به همین خاطر ستاره‌اش را به چالش زدن 40 گل در کل رقابت‌های این فصل دعوت کرده.

نکته کنایه‌آمیز برای چلسی اما اینجاست که هرچقدر ازارد بیشتر پیشرفت کند و بدرخشد، احتمال پیوستنش در تابستان آینده به رئال مادرید بیشتر خواهد شد. ازارد خودش اعتراف کرده از کودکی آرزوی بازی در رئال را داشته. قرارداد او در آغاز فصل بعد هم وارد سال آخرش خواهد شد. پس اگر چلسی قصد فروش ازارد را داشته باشد چاره‌ای غیر از تابستان 2019 نخواهد داشت.

سر الکس سال 2008 مطمئن بود رونالدو را از دست خواهد داد، اما از ستاره پرتغالی‌اش خواست حداقل در این فصل آخر نهایت تلاشش را برای یونایتد بکند، کاری که رونالدو واقعا هم انجام داد. حالا ساری در چلسی هم شرایطی مشابه با این وضعیت پیدا کرده. چلسی شنبه میزبان یونایتد خواهد بود و مربی سابق ناپولی برای بردن این بازی روی ستاره بلژیکی‌اش بیشترین حساب را باز کرده، ستاره‌ای که شاید حداقل با فصلی فراموش‌نشدنی لندن را به مقصد مادرید ترک کند.

۵    
آی اسپورت
2018-10-18 12:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر