فهرست
آگوئرو Vs کین: کورسی برای کفش طلا
آگوئرو Vs کین: کورسی برای کفش طلا

آگوئرو Vs کین: کورسی برای کفش طلا

آی‌اسپورت – لیگ برتر امسال یکی از نزدیک‌ترین کورس‌هایِ چند سال اخیرش را تجربه می‌کند، کورسی که هفت مدعی اصلی دارد. البته مقصود کورس قهرمانیِ لیگ نیست، چون چلسی در حال حاضر با اختلاف شانس اول این رقابت به حساب می‌آید. حرف از کورس کسبِ کفش طلایِ جزیره است، رقابتی که می‌تواند تا پایان فصل جذابیت‌هایِ بسیار زیادی بیافریند.

بازیِ امشب منچستر سیتی و تاتنهام هاستپرز در استادیوم اتحاد از این منظر جذابیت ویژه‌ای دارد و شاهد رویاروییِ سرخیو آگوئرو، آقایِ گل فصلِ 2015-2014 (با 26 گل) با هری کین، آقای گل فصل پیش (با 25 گل) خواهد بود.

به شکلی اندکی عجیب این دو مهاجم تنها برندگانِ سال‌هایِ اخیر کفش طلا هستند که هنوز در لیگ برتر بازی می‌کنند. لوئیس سوارز، کارلوس توز، رابین ون پرسی و دیدیه دروگبا رفته‌اند، اما رقابت برای آقای گلی این فصل به شدت فشرده است.

در حال حاضر سه بازیکن در صدر جدول با 14 گل ایستاده‌اند: دیگو کاستا، زلاتان ابراهیموویچ و الکسیس سانچز. در این جدول کین با 13 گل بالاتر از جرمین دفو و روملو لوکاکویِ 12 گله قرار دارد و آگوئرو با اینکه بالاترین میانگین گل به دقیقه‌یِ بازی را میان این مدعیان دارد، به خاطر دو محرومیتِ طولانی مدتی که متحملش شد (در مجموع هفت بازی) فعلا تنها 11 گله است. با این حال مثل فرارهایش پشت مدافعین حرف، مهاجم آرژانتینی سیتی حرکتش را با سرعتی کم شروع می‌کند و به یک باره اوج می‌گیرد و بنابراین همیشه خطری جدی محسوب می‌شود.

از بینِ هفت تیم اول لیگ، شش تیم در این رقابت نماینده دارد. حضور نداشتنِ نماینده‌ای از لیورپول در این جمع به دلیل سیستم بدونِ مهاجم مرکزی و کلاسیک‌شان منطقی به نظر می‌رسد (سادیو مانه بهترین گلزنِ آنهاست با 9 گل). اما جذاب‌ترین و قابل تامل‌ترین نکته درباره‌یِ این کورس هفت نفره، تفاوت و گوناگونیِ نوع و ذات بازی مدعیانش است.

در این جمع سه مهاجم را می‌توانیم شماره‌یِ 9‌هایی کلاسیک و انگلیسی بدانیم که فوتبالشان بر مبنایِ قدرت و فیزیکالیته است: کاستا، ابراهیموویچ و لوکاکو. اما مشخصا کیفیتِ این سه مهاجم بسیار فراتر از تنها استفاده از توپ‌هایِ هوایی است، حتی شاید بتوانیم این جنبه را نقطه‌یِ ضعف بازی لوکاکو بدانیم. با این حال باید توجه کنیم که ابراهیممویچ و لوکاکو این فصل نفری 4 گل بار ضربه‌یِ سر زده‌اند، در حالیکه پنج رقیبشان، هیچکدام بیشتر از 2 گل با ضربه‌یِ سر نداشته‌اند.

بعد از این سه نفر می‌رسیم به کین و دفو که با تعریفی باز مهاجمِ باکس و تمام‌کننده هستند، با اینکه نقش‌هایی بسیار متفاوت برای تیم‌هایشان بازی می‌کنند. کین در تاتنهام در سیستمی پرفشار و با پرس بالا بازی می‌کند، یعنی معمولا در شرایطی توپ بهش می‌رسد که فضای زیادی برای حرکت ندارد و بنابراین مجبور است با ضرباتی دقیق و هوشمندانه دروازه‌یِ حریفان را باز کند، دقیقا کاری که هفته‌یِ پیش سه بار مقابل وست بروم انجام داد. اما دفو در ساندرلند باید دقایق زیادی را بدون توپ سپری کند و از آنجایی که تیمش تقریبا همیشه با دفاعی پر عمق بازی می‌کند، فرصت‌هایی که نصیبش می‌شود معمولا پاس‌هایِ پشت مدافعین و در موقعیت‌هایی تک به تک است. گلی که دفو هفته‌یِ پیش به استوک سیتی زد نمونه‌ای بارز از این فرصت‌ها بود. از منظر آمار هم شباهت وجهی از بازی کین و دفو روشن می‌شود: بینِ هفت مدعی کسب کفش طلا این دو تنها بازیکنانی هستند که هنوز یک گل هم از خارج از باکس نزده‌اند.

و در نهایت آگوئرو و سانچز را داریم، فوتبالیست‌هایی کوتاه قد و تو پر و تکنیکی و سرعتی از آمریکای جنوبی که به صورت سنتی نقشی دورتر از مهاجم شماره‌یِ 9 کلاسیک بازی می‌کنند، اما حالا خودشان را به عنوان پیکان خط حمله‌یِ تیم‌هایشان می‌بینند.

در این مقایسه سانچز فوتبالیستی کامل‌تر است و قدرت بیشتری در بازی در نقش‌های دیگر، به خصوص به عنوان وینگر دارد. این خصوصیت ستاره‌یِ شیلی و آرسنال می‌تواند در رقابت آقای گلی ضربه‌یِ بزرگی بهش بزند و با توجه به فرمِ عالیِ اولیویه ژیرو باعث شود او ادامه‌یِ فصل را دورتر از دروازه‌یِ حریفان بازی کند.

به هر سو در این جمع آگوئرو و سانچز بیش از بقیه به تعریف مهاجمِ مدرن نزدیکند، مهاجمینی که ذات بازی‌شان بر اساس سرعت و دینامیسم است و البته هر دو، به خصوص سانچز، قادر به زدن گل با ضربه‌ِیِ سر هم هستند.

آمار مهم و قابل توجه دیگر در بررسی و مقایسه‌یِ این هفت مهاجم تعداد ضرباتی است که به دروازه‌یِ حریفان زده‌اند. برای مثال ابراهیموویچ و کاستا هر دو 14 گله هستند، اما گل‌هایِ مهاجم یونایتد از رویِ 31 ضربه بیشتر از کاستا به دست آمده که تفاوت چشمگیری است. این تفاوت ارتباطی مستقیم با آمار گل‌هایِ خارج از باکسِ ابراهیممویچ دارند. او تا این مقطع از فصل سه بار توپ‌هایش را از فاصله‌ای بیش از 18 یارد به تور دروازه‌یِ حریفان چسبانده، بیش از هر شش رقیبش. در واقع نباید فراموش کنیم ابراهیموویچ علاوه بر اینکه می‌تواند مهاجمِ کلاسیک شماره‌یِ 9 باشد، همیشه توانایی زدن گل‌هایی فوق‌العاده و باورنکردنی را هم دارد.

نگاهی به تاریخ برندگان کفش طلای لیگ برتر نشان می‌دهد نوع مهاجمینِ این لیگ چطور با گذشت زمان تغییر کرده‌اند: در ابتدایِ راه شماره 9‌هایی کلاسیک مثلِ آلن شیرر و اندی کول را داشتیم، بعد نوبت به مهاجمین سرعتی و ریزنقشی مثلِ مایکل اوون و کوین فیلیپس رسید و بعد فوتبالیست‌هایِ قدرتمندی از جنسِ تیری آنری، دیدیه دروگبا و کریستیانو رونالدو از راه رسیدند. در سال‌هایِ اخیر اما این افتخار اغلب از آن مهاجمینی شده که بیشتر به عنوان شماره‌یِ 10، و نه یک مهاجم کلاسیک شناخته می‌شدند: توز، ون پرسی، سوارز.

نقش مهاجم مرکزی در این روزهای لیگ برتر ترکیبی است از سبک‌هایِ مختلف که وظایفی گوناگون با خودش به همراه می‌آورد، ترکیبی از فوتبالِ مالکانه، پرس، ضد پرس... در واقع تعدد سبک‌هایِ مختلف در لیگ مهاجمینی متفاوت را هم می‌طلبد، مهاجمینی که هر کدام باید به نوع بازیِ تیمشان بخورند.

در این میان به نظر می‌رسد ابراهیممویچ شانس بیشتری برای کسب کفش طلا داشته باشد. با اینکه مهاجم یونایتد در چند بازیِ پیاپی فرصت‌هایِ صد در صد پشت سر همی را از دست داد، اما همان موقع هم مشخص بود که این روندی صرفا مقطعی است. حالا این مهاجمِ سوئدی و 35 ساله‌ به فرم خوبش بازگشته و از تمام زوایا و فواصل شانس خودش برای باز کردن دروازه‌یِ حریفان را امتحان می‌کند.

با اینکه بعید است ابراهیموویچ این فصل به روند چشمگیرش در فتحِ لیگ‌های مختلف اروپایی ادامه بدهد، اما برنده‌یِ دو بار کفش طلایِ سری آ و سه بار لیگ یکِ فرانسه، می‌تواند کفش طلایِ لیگ برتر را هم به کلکسیونِ افتخاراتش اضافه کند.

مطلب مرتبط
سیتی Vs تاتنهام: پوچ، پپ و بیشینه‌ها

سیتی Vs تاتنهام: پوچ، پپ و بیشینه‌ها

همه چیز از بازی رفت در وایت هارت لین شروع شد. سیتیِ پپ بدون شکست و در اوج پا به این جدال گذاشت، اما اسپرزِ پوچ با نمایشی به یاد ماندنی سیتیزن‌ها را شکست داد تا روند دو تیم در ادامه‌یِ فصل از این رو به آن رو شود. آیا سیتی و پپ می‌توانند این بار از این نقطه‌یِ عطف به سود خودشان استفاده کنند؟ میگل دیلینی به استقبال بازی بزرگ امشب در اتحاد می‌رود
آی اسپورت
2017-01-21 09:56:00

۴ ۲  
آی اسپورت
2017-01-21 11:40:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
تيمور
شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۵۸
كورس كفش طلا بين كاستا و زلاتانه نه بين هري كين و اگوئرو
۱ ۱
بهراد
شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵، ۱۶:۳۶
این قطعیت از کجا میاد؟ فقط چون بیشتر دوسشون داری؟ اگه دلیل هم داری خوشحال میشم بدونم. اتفقا کاستا فعلا اصلا معلوم نیست چلسی بمونه یا نه..
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر