فهرست
چه طور کلوپ مچ پپ را خواباند؟ فوتبال ابرتهاجمی
چه طور کلوپ مچ پپ را خواباند؟ فوتبال ابرتهاجمی

چه طور کلوپ مچ پپ را خواباند؟ فوتبال ابرتهاجمی

آی‌اسپورت- یورگن کلوپ با خلق یکی از تهاجمی‌ترین و استثنایی‌ترین ۲۰ دقیقه‌های تاریخ فوتبال مدرن در لیگ قهرمانان اروپا بار دیگر زیبایی‌های فلسفه فوتبال خودش را عیان کرد. بیست دقیقه‌ای که او همچون پروانه، پپ گواردیولا را در مشت خود داشت.

مارک اوگدن، تاکتیک نویس مشهور ESPN، در یادداشتی تحلیلی بر دیدار لیورپول و سیتی، این دیدار را جنگ سرمربیانی بدون پلن B توصیف کرد که به سختی می‌توانند در صورت عدم موفقیت فلسفه مشخص‌شان، در طول بازی، سرنوشت خود را تغییر دهند.

شب گذشته در آنفیلدِ اروپایی، در عمل همین اتفاق رخ داد. چربش فلسفه یورگن کلوپ بر پپ گواردیولا در تمامی ۹۰ دقیقه واضح بود و طبیعتا در مربیانی که پلن B کم‌ترین جایگاه ممکن را دارد، انتظار تغییر روند در طول ۹۰ دقیقه انتظار غریبی است. آنچه از لحاظ تاکتیکی شب گذشته رخ داد مسئله‌ای بود که پیش از بازی نیز تمامی تاکتیک‌نویسان رخ دادن آن از سوی هر دو تیم را با جزئیاتی دقیق پیش‌بینی کرده بودند.

یورگن کلوپ با رویکرد همیشگی اش در ارائه بازی «Ultra-aggressive» و ارائه سبک «Gegenpressing» مخصوص به خود در برابر پپ گواردیولا با انبوهی از هافبک‌های استثنایی در میانه میدان بود در تلاش برای گرفتن نبض بازی در دست به همراه ارائه‌ای مخصوص از «Gegenpressing» مخصوص به خود.

لیورپول با همان ۳-۳-۴ همیشگی کار را آغاز کرد. در شرایطی که امره‌جان غایب بود، جوردن هندرسون در نقش «Holding midfielder» و کاپیتان تیم رهبری خط میانی را به عهده داشت تا جیمز میلنر با هوش فوق‌العاده بالا و دست کم گرفته شده‌اش به همراه چمبرلین (هافبک سابق آرسن ونگر زاییده شده برای اینکه در تیم‌های کلوپ بازی کند) در کنار او انجام وظیفه کنند. خط جلو خستگی‌ناپذیر لیورپول نیز هم‌چون همیشه متشکل از مانه، صلاح و فیرمینو بود.

سورپرایزهای برانکو مانند اما از آنِ پپ گواردیولا بود. جایی که او ارائه‌ای از ۱-۳-۲-۴ را به میدان فرستاده بود - البته کاملا احمقانه است که برای گواردیولا صحبت از عدد و سیستمی مشخص شود -  اما به هر حال لاین‌آپی که دست به دست در شبکه‌های تلویزیونی و سایت‌های مختلف می‌چرخید، به همین شکل بود. سورپرایزهای مهم انتخاب لاپورته به جای دلف در سمت چپ خط دفاعی بود و صد البته قرار دادن ایلکای گوندوعان در نقش « Interiore» سمت راست.

در حالی که بسیاری پیش‌بینی می‌کردند گواردیولا از رحیم استرلینگ به عنوان یک بازیکن کناری با ویژگی‌های روتین در سمت راست استفاده کند، او احتمالا از ضعف همیشگی استرلینگ در بازی مقابل هواداران لیورپول ترسید و ترجیح داد با رویکردی محافظه‌کارانه‌تر روی به گوندوعان در نقش یاد شده، بیاورد. مسئله‌ای که تاکتیک‌نویسان به شدت آن را مورد انتقاد قرار دادند چرا که مشخصا برناردو سیلوا که بازیکن تخصصی برای بازی در این نقش است روی نیمکت قرار داشت.

مطابق انتظار با آغاز بازی و پس از آن که سیتی کمی در یک سوم تهاجمی خود توپ را به چرخش درآورد، آتش‌بازی لیورپول آغاز شد. نگاه کردن به هر ۳ گل لیورپول به خوبی به ما نشان می‌دهد که کلوپ چگونه با استفاده از ۶ بازیکن « Ultra-aggressive » خود توانست با ارائه شیوه همیشگی مجموعه خط میانی و تدافعی سیتی را ناک اوت کند. گل اول  روی اصرار باور نکردنی روبرتو فیرمینو در بازپس‌گیری توپ و اشتباه کایل واکر رخ داد. گل دوم روی تاکید جیمز میلنر برای پیروز شدن نبرد یک در مقابل یک مقابل ایلکای گوندوعان و گل سوم نیز ایضا روی بازپس گیری مجدد توپ توسط لیورپولی‌ها در مرکز میدان این بار پس از ناکام گذاشتن نیکلاس اوتامندی. یک نسخه سر راست، واضح و مشخص. به همین خاطر بود که ژوزه مورینیو طی ۲ سال اخیر مقابل یورگن کلوپ همواره سعی داشت تا توپ را در اختیار او قرار دهد. تصویر زیر وضعیت منچسترسیتی را در بازی شب گذشته در پارامتر از دست دادن مالکیت توپ نشان می‌دهد. فشار باور نکردنی لیورپولی‌ها در مناطق گوناگون زمین باعث شد تا در عین ناباوری یاران پپ گواردیولا ۳۷ بار به طرق مختلف مالکیت توپ را از دست بدهند (دایره‌های آبی) و طبیعی است این عدد در برابر تیمی با خصوصیات فعلی لیورپول خسارت فوق‌العاده زیادی در پی دارد.

نکته  اصلی برای لیورپول در فاز تدافعی در بازی شب گذشته، عمل‌کرد باور نکردنی الکساندر آرنولد بود. در حالی که مدافع راست لیورپول طی بازی‌های گذشته ۴۵ دقیقه توسط مارکوس رشفورد و ۴۵ دقیقه نیز توسط ویلفرد زاها به شکل‌های مختلف مورد آزار قرار گرفته بود، ۹۰ دقیقه در برابر یکی از بهترین و با استعدادترین بازیکنانی کناری فوتبال اروپا نمایش خارق‌العاده‌ای از خود نشان داد. در شرایطی که سمت راست سیتی در اکثر اوقات به لطف تصمیم گواردیولا در بازی دادن به گوندوعان و فشار مانه روی کایل واکر، خنثی بود و پرس باور نکردنی لیورپول روی هافبک‌های میانی، دی‌بروین و سیلوا را از نقاط حساس زمین دور نگه داشته بود، به نظر می‌رسید تنها این لروی سانه باشد که بتواند طلسم بازی را برای گواردیولا بشکند. با این حال او در برابر بهترین الکساندر آرنولد تمام دوران قرار گرفته بود. تصویر زیر وضعیت این مدافع کناری را در پارامترهای تدافعی نشان می‌دهد. هفت بار قطع توپ (بیشتر از مجموع ۳ مدافع دیگر لیورپول)، ۱۰ دفع توپ موثر و ۲ تکل موفق، به خوبی نشان می‌دهد که این بازیکن تا چه اندازه توانسته تاثیرگذار باشد. این تاثیرگذاری زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم بازیکنی هم‌چون لروی سانه در طول ۹۰ دقیقه نتوانست حتی ۱ ایجاد موقعیت گل، سانتر موفق و یا حتی ضربه به چارچوب داشته باشد.

نیمه دوم با مصدومیت محمد صلاح و افت بدنی فیرمینو و مانه، طبیعی بود که یورگن کلوپ ترجیح دهد دفاع موسوم به «Defending deep» را اجرا کند. مسئله‌ای که البته تخصص اصلی او نیز محسوب نمی‌شد و با وجود مدافعان پر اشتباهی هم‌چون لوورن، موفقیتش در مقابل سیتیِ گواردیولا نیز بسیار بعید به نظر می‌رسید. با این حال در عین ناباوری مجموعه لیورپول از این حیث نیز خارق‌العاده بود. بستن فضاها، تمرکز و حضور در زمان و مکان مناسب باعث شد تا پپ گواردیولا در ۴۵ دقیقه دوم حتی از ایجاد یک موقعیت جدی گل نیز عاجز باشد. تصویر زیر وضعیت لیورپول را در نیمه دوم در پارامتر دفع توپ موثر نشان می‌دهد. ۲۶ دفع توپ موثر از مجموع بازیکنان تیم (دایره نارنجی) در نقاط حساس زمین به خوبی تمرکز و احاطه قرمزها را در نیمه دوم اثبات می‌کند (احاطه داشتن بر بازی تنها داشتن مالکیت توپ بالا نیست).

به رغم شکست تحقیرآمیز در بازی رفت، اما برگزاری بازی برگشت در اتحاد و سبک بازی دو تیم و وجود فردی همچون پپ گواردیولا روی نیمکت، به ما می‌گوید که هنوز هم نمی‌توان کار این جدال جذاب را تمام شده قلم‌داد کرد. با این حال نمایش درخشان کلوپ و لیورپول و فرم استثنایی آنها، کار را از همیشه برای گواردیولا در لیگ قهرمانان اروپا دشوارتر کرده است. سرمربی اسپانیایی که با افتخار همواره از اصرار روی فلسفه فوتبالی خود و عدم علاقه برای تغییر آن حتی به مدت ۱۰ دقیقه در طول ۹۰ دقیقه سخن گفته، درآستانه پنجمین حذف پیاپی از لیگ قهرمانان اروپا قرار گرفته است، آن هم با تیم‌هایی که از همان ابتدای فصل از لحاظ مهره، مدعی درجه یک قهرمانی در این تورنمنت بوده‌اند.

 

شهاب شهابی؛ طرفداری

۱۳ ۵  
آی اسپورت
2018-04-05 21:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۵ نظر
پدرام
پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷، ۲۲:۴۹
اشتباه داور هم به کمکش اومد گل اول لیورپول آفساید بود
۷ ۱
یوسف
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۱:۵۲
پپ بهتره از اشتباه داوری حرف نزنه که هردو موفقیتش تو اروپا رو مدیون داوراس!
۲
معین
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۴۵
کلن دوره دوره المانیاست از کلوپ تا شفر...
۶
موراتا
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۰۷
مشکل پپ همون نداشتن پلن B هست اگر تیمش در اجرای تاکتیک دچار بن بست شد دیگه باید بازی رو از دست رفته دونست
۲
داود
جمعه ۱۷ فروردین ۱۳۹۷، ۱۲:۵۹
کلوپ و شفر هم وطن هستن&&&فقط آریایی
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر