فهرست
آنالیز: نقش حیاتی هررا در یونایتد
آنالیز: نقش حیاتی هررا در یونایتد

آنالیز: نقش حیاتی هررا در یونایتد

آی‌اسپورت – پیروزیِ 2-3 مقابل ساوتهمپتون و فتحِ جام اتحادیه با نمایشِ درخشانِ دیگری از زلاتان ابراهیموویچ همراه بود. ابراهیموویچ مثلِ بازیِ کامیونیتی شیلد مقابل لستر، این بار هم با یک ضربه‌یِ سر گلِ برتری منچستر یونایتد را در ومبلی زد تا دومین عنوانِ ژوزه مورینیو با شیاطینِ سرخ را هم به دست بیاورد. اما جدا از این نمایش و دو گلی که ابراهیممویچ در فینال زد، درست بعد از گلِ سوم لحظه‌ای پدید آمد که علاقه‌یِ یونایتدی‌ها به آندر هررا را حتی بیش از پیش کرد.

هررا به جای اینکه کنار هم‌تیمی‌هایش به خوشحالی بپردازد، خیلی زود خودش را کنارِ خط رساند تا به دستوراتِ تاکتیکیِ مورینیو گوش بدهد. هررا از ابتدایِ پیوستنش به اولدترافورد همیشه بازیکنی محبوب بینِ هواداران بوده، اما جدا از این محبوبیت با نگاهی دقیق‌تر می‌توان درک کرد چرا خیلی‌ها از او به عنوانِ قهرمانِ خاموشِ تیمش هم نام می‌برند؛ قهرمانی از جنسِ انگولو کانته و ادریسا گی.

در دورانِ لویی ون گال معمولا زمانِ بازیِ زیادی به هررا نمی‌رسید و هافبکِ اسپانیاییِ یونایتد با تمام تلاشی که می‌کرد موفق به رسیدن به تدام و تعادل نمی‌شد. با آمدنِ مورینیو اما شرایط تغییر کرده است. بینِ تمامِ بازیکنانِ این فصلِ یونایتد تنها پل پوگبا (7.75) و ابراهیموویچ (7.52) میانگینِ نمره‌یِ بیشتر از هررا (7.44) داشته‌اند. در ضمن این بهترین میانگینِ نمره‌یِ هواسکوردِ هررا از زمانِ ورودش به لیگ برتر بوده است.

خودِ هررا در موردِ شرایطِ جدیدش می‌گوید: «من از اینکه مسئولیت‌هایِ دفاعی بیشتری بهم محول شده خیلی راضیم چون در این پست میتونم انرژیم را بیشتر در اختیار تیم قرار بدم. اومدنِ مورینیو برایِ من خیلی خوب بوده، نه فقط برایِ من، بلکه برایِ کل تیم.»

هررا که به عنوانِ هافبکی باکس-تو-باکس از اتلتیک بیلبائو خریده شده بود، تحت رهبریِ مورینیو بیشتر به هافبکی دفاعی تبدیل شده و از قدرتِ تکل‌زنی، بازی‌خوانی و حفظِ توپش تحتِ فشار در این پست برایِ ایجاد تعادل در تیم به خوبی استفاده کرده است. هررا این فصل به صورتِ میانگین بیشتر از هر یونایتدیِ دیگری تکل زده (3 تکل در هر 90 دقیقه) و پاس‌هایِ حریف را قطع کرده است (3 قطع توپ در هر 90 دقیقه). در ضمن او با مجموعِ 17 تکل و قطعِ توپ در تساویِ بدونِ گل مقابلِ لیورپول در آنفیلد، از این منظر هم رکورددارِ لیگ برتر در فصلِ جاری است. این بازی برایِ هررا نمره‌یِ 9.70 را به همراه داشت، دومین نمره‌یِ برترش در تمامِ طول دورانش در یونایتد، و یک بار دیگر نقشِ حیاتیِ او برایِ تیمِ مورینیو را به اثبات رساند.

تحولِ پستِ هررا به خوان ماتا در مرکز زمین، و آنتونی مارسیال، مارکوس رشفورد، جسی لینگارد و هنریک مخیتاریان به عنوانِ بال‌هایِ سرعتیِ یونایتد آزادیِ عمل بیشتری در بعدِ هجومی می‌دهد. البته شکی نیست که بیش از هر بازیکنی این پوگبا است که تغییر وظایف هررا بهره برده است. بعد از تغییرِ سیستم مورینیو به 3-3-4، پوگبا با توجه به عقب‌تر نشستنِ هررا و مایکل کریک آزادی بیشتری برایِ استفاده از توانایی‌هایِ بسیارش در نقاطِ مختلفِ زمین پیدا کرد و بار دفاعیِ رویِ دوشش کمتر شد.

البته هررا همچنان از هوش و تواناییِ خودش در بازی کردن به عنوانِ یک هافبکِ باکس-تو-باکس هم استفاده می‌کند. بارزترین نمونه‌یِ این توانایی‌ها ارسال و پاسِ گل عالیِ او برایِ گلِ سوم ابراهیممویچ در فینالِ جام اتحادیه بود. در واقعِ میانگینِ 1.4 پاس کلیدی و 1.1 دریبل در هر بازی برایِ پستِ هررا آماری کاملا قابل قبول به حساب می‌آید. به علاوه که او به طور متوسط بیش از هر یونایتدیِ دیگری در هر بازی پاس می‌دهد (74.6) و 88.1 درصد از پاس‌هایش هم به مقصد می‌رسند.

یونایتد امروز فرصتِ این را دارد تا با پیروزی مقابلِ بورنموس بحران‌زده حداقل برایِ ساعاتی، قبل از جدال حساسِ لیورپول و آرسنال در آنفیلد، به رده‌یِ چهارمِ لیگ برتر برسد. اگر قرار باشد یونایتد تا پایانِ فصل هم بینِ چهار تیم اول قرار بگیرد و سهمیه‌یِ چمپیونز لیگ را برایِ فصلِ آینده کسب کند، نیاز به هررایی با همین فرمِ آماده دارد.

۳    
آی اسپورت
2017-03-04 14:23:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر