فهرست
اختلاف ۳دقیقه‌ای؛ حسینی چقدر تا رکورد فاصله دارد؟
اختلاف ۳دقیقه‌ای؛ حسینی چقدر تا رکورد فاصله دارد؟

اختلاف ۳دقیقه‌ای؛ حسینی چقدر تا رکورد فاصله دارد؟

آی اسپورت – سیدحسین حسینی وقتی مقابل تراکتورسازی هم دروازه استقلال را بسته نگه داشت و به رکورد ۷۸۸ دقیقه گل نخوردن رسید، در برخی سایت‌ها فقط ۵۶ دقیقه با رکورد تأیید نشده بهرام مودت فاصله داشت. اما حالا ناگهان رکورد دروازه‌بان سابق پرسپولیس در برخی سایت‌ها از ۸۴۴ دقیقه به ۸۴۷ دقیقه رسیده است؛ یعنی حسینی باید ۶۰ دقیقه دروازه‌اش را مقابل سایپا بسته نگه دارد تا با ۸۴۸ دقیقه رکورددار جدید ایران شود.

رکورد تأیید نشده مودت

البته در مورد رکوردی که به مودت نسبت می‌دهند، حرف و حدیث زیاد است. می‌گویند مودت سال ۱۳۵۴ از دقیقه پانزدهم و به روایتی هم دقیقه نوزدهم بازی با ذوب‌آهن در هفته نهم تا دقیقه ۵۲ بازی با ملوان در هفته هجدهم همان فصل که لیگ سراسری به نام تخت جمشید برگزار می‌شد، گل نخورده است اما هیچ سند و مدرک معتبری برای اثبات این رکورد ارائه نمی‌شود.

پرسپولیس با دو دروازه‌بان گل نخورد

این در حالی است که برخی فوتبالیست‌های قدیمی ادعا می‌کنند پرسپولیس در این حد فاصل گل نخورد ولی در تمام بازی‌ها مودت درون دروازه نبود و در چند بازی حسین قره‌خانلو از دروازه این تیم دفاع می‌کرد. این دقیقاً همان فصلی است که پرسپولیس بازی‌ها را با قره‌خانلو شروع کرد، فصلی که همایون بهزادی سرمربی پرسپولیس بود و در ادامه جای خود را به بیوک وطنخواه داد و سرخپوشان با سرمربی جدید قهرمان لیگ تخت جمشید شدند.

قره‌خانلو: من یادم نیست!

روز گذشته با حسین قره‌خانلو تماس گرفتیم تا کمبود مدارک معتبر را از طریق حافظه دروازه‌بان دهه ۵۰ پرسپولیس جبران کنیم. قره‌خانلو اما گفت: «من حضور ذهن ندارم، آن موقع اصلاً بحث کلین‌شیت مطرح نبود و کسی دقایق گل نخوردن ما را شمارش نمی‌کرد. البته رسانه‌ها موضوع را داغ می‌کردند. مثلاً خودم ۴ بازی گل نخوردم و بعد از ۴ بازی، مقابل هما که بازی داشتیم، نورایی به من گل زد و یکی از مجله‌ها که قبلش تیتر زده بود دروازه پرسپولیس طلسم شده است، نوشت نورایی طلسم را شکست. ولی یادم نمی‌آید در آن فصل مودت ۱۰ بازی متوالی دروازه‌بان پرسپولیس بوده باشد. آن فصل ما قهرمان شدیم و خیلی هم کم گل خوردیم اما شک دارم تمام بازی‌ها را مودت درون دروازه بوده باشد.»

بهزادی از لج قره‌خانلو، مودت را بازی داد

این حرف را یکی دیگر از قدیمی‌های پرسپولیس می‌گوید... پیشکسوتی که دوست ندارد وارد دعوای آمار شود، وقتی به او قول می‌دهیم اسمش را در گزارش نیاوریم، می‌گوید: «قره‌خانلو دروازه‌بان اصلی ما بود، یک بازی روی او خطا کردند و گل بدی خورد و همایون بهزادی که از دست او عصبانی شده بود، مصاحبه کرد و گفت دروازه‌بانی می‌آورم که وقتی از دروازه بیرون می‌آید، لال نباشد و فریاد بزند منم و با فریادش تن و بدن حریف بلرزد. بعد هم مودت را که سرباز شده بود، برگرداند و چند هفته پشت سر هم از او استفاده کرد و در مصاحبه‌هایش هم می‌گفت فاصله مودت و قره‌خانلو زیاد است اما خود بهزادی برکنار شد و بعد که وطنخواه آمد، من یادم نمی‌آید ۱۰ بازی پشت سر هم مودت از دروازه ما دفاع کرده باشد. آن فصل ما ۸ بازی پشت سر هم گل نخوردیم ولی در هر ۸ بازی که مودت دروازه‌بان نبود. فصل بعد هم که اصلاً این دروازه‌بان رفت و وازگن صفریان آمد.»

حدادپور: رکورد مودت درست است

با این وجود، مهدی حدادپور که یکی از مرجع‌های اصلی آمار در فوتبال ایران است، می‌گوید با سند و مدرک می‌تواند ثابت کند در تمام آن بازی‌ها، مودت دروازه‌بان پرسپولیس بوده است. حدادپور می‌گوید: «می‌توانم آرشیو کیهان ورزشی و دنیای ورزش را در اختیارتان بگذارم تا خودتان ببینید در آن هفته‌ها کدام دروازه‌بان برای پرسپولیس بازی کرد. شما من را هم به شک انداختید، حتماً امروز دوباره آرشیوم را مرور می‌کنم اما تا جایی که حضور ذهن دارم، مودت ۸۴۴ دقیقه دروازه پرسپولیس را بسته نگه داشت و در تمام بازی‌های آن فصل از هفته نهم تا هجدهم که این رکورد ثبت شد، او دروازه‌بان پرسپولیس بود.»

یک مدعی جدید؛ نادر فریادشیران

در حالی که مهدی حدادپور قرار است امروز آرشیو هفته‌نامه‌های آن زمان را در اختیارمان بگذارد تا این ابهام برای همیشه برطرف شود، نادر فریادشیران هم مدعی است ۸۳۳ دقیقه رکورد گل نخوردن دارد. یعنی اگر ثابت شود مودت ۸ بازی پشت سر هم دروازه‌بان پرسپولیس نبوده و رکورددار گل‌ نخوردن نیست، ناصر حجازی با ۸۳۷ دقیقه، نادر فریادشیران با ۸۳۳ دقیقه و احمدرضا عابدزاده با ۸۰۲ دقیقه جلوتر از سیدحسین حسینی هستند.

رکورد حجازی و عابدزاده

البته در مورد ناصر حجازی هم باید آرشیو مجله‌های سال ۵۴ را مرور کرد؛ آن سال که حجازی دروازه‌بان تاج سابق و استقلال فعلی بود. در مورد عابدزاده اما همه اتفاق نظر دارند؛ سال ۷۴ همه دیدند احمدرضا ۸۰۲ دقیقه درون دروازه پرسپولیس گل نخورد.

فریادشیران: روشن به من گل زد

اما نادر فریادشیران چه می‌گوید؟ فریاد شیران که در لیگ تخت جمشید دروازه‌بان برق شیراز بود گفت: در لیگ پنجم تخت جمشید من دروازه‌بان برق شیراز بودم و ۹ هفته متوالی گل نخوردم. هفته دهم در شیراز با تاج بازی داشتیم که ۲ بر یک بازی را بردیم و دقیقه ۲۳ آن بازی، حسن روشن از روی نقطه پنالتی به من گل زد. یعنی ۸۳۳ دقیقه گل نخورده بودم. حالا بماند که هفته بعدش هم در آزادی به پرسپولیس باختیم. یعنی مغرور شده بودیم و ۲ بر صفر شکست خوردیم که محمد مایلی‌کهن و آلن ویتل به من گل زدند. البته اگر دقایق هفته پایانی لیگ چهارم تخت جمشید را هم به این دقایق اضافه کنید، دقایق گل نخوردن من از ۸۳۳ بیشتر می‌شود. اما حدادپور مدعی است نادر فریادشیران اشتباه می‌کند. او می‌گوید در همان لیگ پنجم تخت جمشید، فریادشیران هفته چهارم دو گل از تراکتورسازی تبریز خورد. سیدحسین حسینی در تقابل با سایپا می‌تواند تا دقیقه ۶۰ دروازه استقلال را بسته نگه دارد و به تمام این آمارهای مطمئن و غیرمطمئن پایان بدهد. فعلاً بحث کلین‌شیت و آمار و ارقام گل نخوردن داغ است.

خبر ورزشی

۶ ۱  
آی اسپورت
2018-01-11 12:14:00
نظر دهید

۱ نظر
ناشناس
پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶، ۱۳:۰۵
بی خیال شاید نیمه ی اول گل بخوره شاید کلین شیت کنه ولی ده بازی کلین شیت یعنی نهصد دقیقه پس اون تیکه ی اول قره خانلو گفت ده بازی نشده درست گفته
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر