فهرست
راوانلی درباره‌ کونته: معنای یوونتوسی بودن
راوانلی درباره‌ کونته: معنای یوونتوسی بودن

راوانلی درباره‌ کونته: معنای یوونتوسی بودن

آی‌اسپورت - «اونا قطعا قهرمان لیگ میشن.» این نظر فابریتزیو راوانلی درباره‌یِ چلسی است. راوانلی در طول مصاحبه‌ای که با هم داریم آرام و صمیمی و خوش‌صحبت است، اما وقتی صحبت از چلسی و آنتونیو کونته به میان می‌آید ناگهان جدی می‌شود و نظر قطعی‌اش را واضح و بدون تعارف بیان می‌کند.

«من از این بابت مطمئنم چون چلسی تیم خیلی خوبی داره و باشگاهی فوق‌العاده است.» راوانلی مکسی دراماتیک می‌کند و ادامه می‌دهد: «اما اطمینانم بیشتر به خاطرِ آنتونیو هست. تمام تیم‌هایِ او یک ذهنیت مشترک دارن و اون جنگیدن برای تک تک دوئل‌هایِ هر بازیه.»

«من اخیرا سر تمرین چلسی رفتم و دیدم که چطور تمام آماده‌سازیشون بر اساس ذهنیتِ آنتونیو شده. اون ساعت‌ها ویدئو تماشا میکنه و عاشق بررسی تاکتیک‌های مختلفه و قدرت فوق‌العاده‌ای در انتقال ایده‌هاش به بازیکنانش داره. این اصلا کار ساده‌ای نیست، چون آنتونیو بهترین و بالاترین استفاده را از پتانسیل بازیکنهاش میکنه.»

راوانلی، ملقب به "پر سفید"، دقیقا می‌داند شخصیتِ کونته کجا و چطور شکل گرفته است. او و کونته چهار سال در یوونتوس هم‌بازی بودند و افتخارات زیادی را کنار هم تجربه کردند، اما هیچکدام در این دوران فوق ستاره‌هایِ تیمشان نبودند.

وقتی سالِ 1992 راوانلی راهیِ یوونتوس شد روبرتو باجو بهترین گلزن تیم بود و شمایلی افسانه‌ای در دله آلپی داشت. یووه در این دوران پائولو دی کانیو و پیرلوئیجی کاسیراگی را هم داشت و به تازگی جانلوکا ویالی را هم با سر و صدایِ زیاد خریده بود.

وضعیت کونته در خط میانی هم تفاوت چندانی با راوانلی نداشت. هافبک جوان یووه برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی باید با چهره‌هایِ تازه واردی مثل آندریاس مولر و دیوید پلات که همان تابستان راهی تورین شده بودند رقابت می‌کرد.

چهار سال بعد راوانلی در حالی که کونته را پشت سرش در ترکیبِ اصلی یوونتوس می‌دید، در فینال چمپیونز لیگ دروازه‌یِ آژاکس را باز کرد تا شاگردانِ مارچلو لیپی در نهایت در ضرباتِ پنالتی فاتح اروپا شوند، در حالی که دیگر خبری از باجو، مولر و پلات در جمع بیانکونری نبود.

«ما در این دوران قهرمان لیگ ایتالیا، چمپیونز لیگ و جام یوفا شدیم. باید به خاطر داشته باشین که یوونتوس تیمی فوق‌العاده بود که میخواست تمام جام‌ها را ببره. برای بازی کردن در چنین تیمی هر بازیکنی باید کاراکتری بسیار قوی داشت. وقتی تو در تیم بزرگی بازی میکنی رقابت اصلی آخر هفته نیست، بلکه در طول هفته و سر تمرینه. تو باید همیشه در بهترین فرمت باشی. آنتونیو از این جهت مثال زدنی بود و این نکته برای رسیدن به اهدافت خیلی مهمه. اون بازیکن و مردی فوق‌العاده و بسیار حرفه‌ای بود. به عنوان یک تیم این برای ما خیلی مهم بود. آنتونیو عادت نداشت توی رختکن خیلی حرف بزنه، اما وقتی حرفی برای گفتن داشت جوری بیانش میکرد که همه متوجهش میشدن و بهش گوش میدادن.»

خودِ کونته هم مستمعِ دقیقی بود و بعدها با استفاده از آموزه‌هایِ مربیانِ بزرگی مثلِ لیپی و جووانی تراپاتونی تزی نوشت به نامِ "شخصیتِ مربی". اما از نظر راوانلی بزرگ‌تر تمام این مربیان مردی بود که اولین بار به خودش و کونته در تیم ملی بازی داد.

«به اعتقاد من آریگو ساکی بهترین مربیه. ساکی ذهنیت مربی‌هایِ ایتالیایی را تغییر داد، از تله‌یِ آفساید استفاده کرد و خط دفاعیِ چهار نفره را به فوتبال ایتالیا معرفی کرد. این انقلابی بزرگ بود. تیمِ ساکی در دورانی که همه تیم‌ها با یک مهاجم بازی میکردن به شکلِ شگفت‌انگیزی بسیار تهاجمی بازی میکرد. بعد از اون مربی‌هایِ بزرگی مثل مارچلو لیپی و فابیو کاپلو بودن، اما این ساکی بود که همه چیز را تغییر داد.»

حالا کونته همه چیز را در چلسی تغییر داده و از تیمی که فصل پیش با گاس هیدینک به زحمت در نیمه‌یِ بالایِ جدولِ لیگ برتر قرار گرفت، صدرنشینی مقتدر، به لطفِ روندی عالی با 13 پیروزیِ پیاپی ساخته است.

کلیدی‌ترین قدم در این راه، تغییر سیستمی بود که کونته در تیمش اعمال کرد. راوانلی با لبخندی رویِ لب‌هایش در این باره می‌گوید: «آنتونیو استاده این کاره. اون خیلی زود امکانات و گزینه‌های تاکتیکی موجود در هر تیمی را درک میکنه. مثلا اون کارش را در یوونتوس با سیستمِ 4-2-4، سیستم محبوبش شروع کرد. اما اجرایِ این سیستم نیاز به هافبک‌هایِ راست و چپ فوق‌العاده قوی‌ای داره. پس وقتی آنتونیو دید سه مدافعِ عالی، یعنی لئوناردو بونوچی، آندره‌آ بارتزالی و جورجو کیلینی داره خیلی زود سیستمش را به 2-5-3 تغییر داد

راوانلی در دورانِ حکومت کونته در تورین مربیِ تیم جوانانِ یوونتوس بود: «من از این همکاری بسیار لذت بردم.» درسته که یوونتوس از سالِ 2011 بدین سو بدل به قهرمانی سریالی شده، اما باید به خاطر داشته باشیم وقتی کونته رهبریِ این تیم را به عهده گرفت شرایط به هیچ وجه برای بیانکونری چنین نبود.

«قبل از اینکه آنتونیو بیاد وضعیت یوونتوس اصلا خوب نبود. اونا فصل قبل را در رده‌یِ هفتم به پایان رسونده بودن، جایگاهی که اصلا قابل قبول نبود. آنتونیو به بازیکنانش معنیِ یوونتوسی بودن را فهموند و ذهنیتشون را عوض کرد و برایشون جا انداخت که باید همه‌یِ بازی‌هاشون را ببرن

این رویکردِ کونته در تمام دورانِ مربیگری‌اش دیده شده، از همان آغاز با آوردنِ باری و سینا به سری آ و بعد با روندِ 49 بازی بدونِ شکست‌اش با یوونتوس: «اینجا بود که فهمیدم آنتونیو یکی از بزرگ‌ترین مربی‌ها میشه.»

کونته حالا با چلسی به سویِ قهرمانیِ لیگ برتر می‌تازد و وقتی او و تیمش به چنین ریتمی می‌رسند، هیچ تیمی حریفشان نیست. برایِ همین است که راوانلی از پایان کورس قهرمانی اطمینان دارد: «چیزی که این روزها در چلسی می‌بینین باورِ تک تک بازیکن‌ها به مربیشونه. اونا به آنتونیو کونته باور دارند

۷    
آی اسپورت
2017-02-06 11:54:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر