فهرست
داورها از دادن کارت به تیم‌های بزرگ می‌ترسند؟
داورها از دادن کارت به تیم‌های بزرگ می‌ترسند؟

داورها از دادن کارت به تیم‌های بزرگ می‌ترسند؟

آی‌اسپورت- حرفه‌ای‌گری بازیکن‌ها یا لطف داورها؟ چرا بازیکنان تیم‌های بزرگِ لیگ برتر اجازه دارند بیشتر خطا کنند؟ داورهای لیگ برتری برای کارت دادن به تیم‌های بزرگ‌تر هراس دارند؟ چرا تیم‌های بزرگ‌تر بابت خطاهای‌شان نصفِ بقیه تیم‌ها با کارت جریمه می‌شوند؟ به عنوان نمونه در این فصل هیچ بازیکنی از تراکتورسازی کارت قرمز نگرفت. یا در حالی که فقط یک تیم در این فصل بیشتر از شاگردان برانکو خطا کرد، ولی پرسپولیس جزو تیم‌هایی است که کمترین جریمه را از سوی داورها شد.  به طور متوسط در این فصل از هر ۶.۵ خطای استقلالی‌ها، داور یک کارت به آن‌ها نشان می‌داد. در صورتی که بازیکنان نفت مسجدسلیمان، نساجی، استقلال‌خوزستان، نفت آبادان، ذوب‌آهن و فولاد قبل از اینکه معدل خطای‌شان به عدد شش برسد، حتما یک مرتبه با کارت داور جریمه می‌شدند. بازیکنان تراکتورسازی دو برابر بازیکنان نفت مسجدسلیمان و استقلال‌خوزستان اجازه داشتند خطا کنند، بدون اینکه داور برای آن‌ها جریمه‌ای در نظر بگیرد. 

در جدولی که متریکا تنظیم کرده، مشخص می‌کند بازیکنان هر تیم به طور متوسط بعد از ثبت چند خطا، با کارت داور جریمه می‌شوند. به عنوان نمونه بازیکنان سپاهان در این فصل با ثبت ۵۰۴ خطا، بیشتر از هر تیمی خطا کردند، ولی از حیث دریافت کارت، هشتمین تیم لیگ هستند. داورها ۶۷ مرتبه با کارت زرد بازیکنان این تیم را جریمه کردند و ۲ بازیکن این تیم هم در طول فصل اخراج شدند. با احتساب ضریب منفی دوی کارت قرمز نسبت به کارت زرد، مجموعا ۷۱ کارت به بازیکنان سپاهان نشان داده شد. در نتیجه به طور متوسط شاگردان قلعه‌نویی با هر ۷.۱ خطا، یک کارت از داور دریافت می‌کردند. داورها با بازیکنان تراکتورسازی و پرسپولیس مهربان‌تر هم بودند و برای جریمه آن‌ها، صبر بیشتری داشتند. تراکتوری‌ها بدون اینکه کارت قرمزی دریافت کنند، بابت ۴۵۶ خطایی که این فصل مرتکب شدند، فقط ۴۵ مرتبه با کارت زرد داور جریمه شدند. آماری که نشان می‌دهد داورهای لیگ هجدهم به نسبت خطایی که تراکتوری‌ها مرتکب شدند، کمترین کارت را به بازیکنان این تیم نشان دادند.

در نگاه اول حضور نداشتن هیچ کدام از تیم‌های بزرگ در نیمه بالایی این جدول، خیلی منطقی به نظر نمی‌رسد. هرچند  رسیدن به این نتیجه که داورها با تیم‌های بزرگ‌تر بیشتر راه می‌آیند نیازمند بررسي داده هاي بیشتری است. 

سختگيري داوران لزوما نمي تواند تنها دليل آرايش اين جدول باشد. عواملی نظير كيفيت و تجربه بازيكنان تيم هاي بزرگ هم مي تواند در مصون ماندن آنها از جريمه هاي داوران موثر باشد.  محتمل است بازیکنان تیم‌های بزرگ‌تر با تجربه‌ای که دارند، منطقه خطا کردن در زمین مسابقه و نوع ضربه زدن به بازیکن صاحب توپ را بهتر از بازیکنان تیم‌های تازه لیگ برتری شده‌ای مانند سپیدرود، نفت مسجدسلیمان و نساجی بلد باشند و سطح حرفه‌ای‌گری شان متفاوت از بازيكنان سایر تیم‌هاست. حتی از بعد روانی نیز بازیکنان تیم‌های بزرگ‌تر توانايي بالاتري براي تاثیرگذاری روی تصمیمات داورها دارند.

۶ ۲  
آی اسپورت
2019-05-27 12:40:00
نظر دهید

۲ نظر
عباس
دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۳۶
اینا آبو جای صحیح نمیریزن همینه که مارو هر روز با این مطالب میخندونن و جاز و ولز خودشونم خوب نمیشه
۲
امیرعباس
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۵۷
اونم وقتی وحشی های مثل شجاع خلیل زاده و سیدجلال توی تیمشون هست واقعا اینطوری مهندسی قهرمانی یک تیمو ندیده بودیم که اینم دیدیم خداروشکر!
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر