فهرست
سومین خط حمله لیگ مدعی آقای گلی ندارد
سومین خط حمله لیگ مدعی آقای گلی ندارد

سومین خط حمله لیگ مدعی آقای گلی ندارد

آی اسپورت - نقشی را کی‌روش استنلی برای سپاهان بازی کرده یا علی علیپور و آنتونی استوکس برای پرسپولیس و تراکتور، هیچ یک از بازیکنان استقلال از ابتدای فصل تا کنون ایفا نکرده‌اند. تمام مهاجمانی که از ابتدای فصل تا امروز در ترکیب استقلال قرار گرفته‌اند، هرگز نتوانسته‌اند به عنصری محوری و کلیدی بدل شوند تا ضعف سال‌های اخیر استقلال بیش از پیش نمود پیدا کرده و به لیگ هجدهم هم کشیده شود.

گرچه استقلال در هفته‌های اخیر وضعیت مطلوبی یافته و جایگاهش را در جدول ارتقاء بخشیده و شانس قهرمانی هم محسوب می‌شود اما درهمین تیم مدعی هیچ مهاجم محوری دیده نمی‌شود و حتی خریدهای جدید در پست مهاجم راس نیز نتوانسته‌اند خود را به عنوان مردانی همواره گلزن در ترکیب استقلال جا بیندازند. این ایده که گادوین منشا همواره در ترکیب استقلال به میدان برود، گرچه توجیهات فنی خاص به خود را دارد اما بیشتر از سر ناچاری است و گرنه شفر نیز می‌داند مهاجم نوک باید میانگین گلزنی بالاتری داشته باشد.

روزهای تلخی که تبریزی برای استقلال رقم زد، یا گاها روح‌الله باقری و دیگرمهاجمان جوان، شفر را به نقطه‌ای رساند که از منشا در ترکیب اصلی تیمش بهره بگیرد. بازیکنی که حضورش در ترکیب اصلی این طور توجیه می‌شود: «خوب می‌جنگد و در درگیری‌ها پیروز است.»

تعابیر اخیر از دلیل حضور منشا در ترکیب اصلی استقلال تا حدودی تداوم حضور این بازیکن در خط آتش آبی‌ها را توجیه‌پذیر جلوه داده است اما واقعیت این است که منشا همه آن وظایفی که انتظار می‌رود یک مهاجم انجام دهد را انجام نمی‌دهد.

منشا به لحاظ فیزیکی قابلیت پیروز کردن استقلال در جنگ‌ها تن به تن را دارد اما وظیفه اصلی یک مهاجم گلزنی است که این حاصل نمی‌شود مگر با تیزهوشی، دوندگی بالا، قدرت دریبلینگ مناسب و جای‌گیری‌های درست در قلب دفاع حریف.

عملکرد منشا که اخیرا خود را به عنوان مهاجم راس در استقلال جا انداخته اگر با استانداردهای یک مهاجم راس مطابقت داده شود نتایج دیگری را در قبال این بازیکن پیش روی‌مان قرار می‌دهد و حتما هر تحلیل‌گری را به این نتیجه خواهد رساند که منشا نیز نتوانسته به طور تمام و کمال همه خواسته‌هایی که از یک گلزن انتظار می‌رود را در میدان بازی به اجرا بگذارد. منشا به رغم اعتماد بی‌حد وحصر شفر تا امروز فقط یک گل برای استقلال به ثمر رسانده است که این برای یک مهاجم ضعف محسوب می‌شود و صرف اینکه گادوین در خط حمله با مدافعان حریف خوب می‌جنگد نباید تداوم حضورش توجیه شود.

گونکالوس نیزبه رغم دو گلی که به ثمر رسانده هنوز نتوانسته آن نقش محوری را به اجرا بگذارد اما آنچه استقلال را در هفته‌های اخیر به تیمی برجسته‌تر بدل ساخته، گلزنی‌های پاتوسی و دیگر هافبک‌ها است که تعداد گل‌های زده استقلال را به عدد 31رسانده است. 31گلی که برخی با کمک مدافعان حریف هم به دست آمده است.

استقلال بعد از سپاهان و تراکتورسازی با 31گل زده، گلزن‌ترین تیم لیگ محسوب می‌شود اما همین تیم گلزن از داشتن حتی یک بازیکن در جدول آقای گل‌های لیگ برتر محروم است و جور مهاجمان گل‌نزن استقلال را هافبک‌ها و مدافعان کشیده‌اند که این از آمارهای به جا مانده از استقلال کاملا گویا و شفاف است.

در استقلال 31گله امروز وریا غفوری با وجود بازی در پست دفاع راست و گاها گوش راست بیشترین تعداد گل را به ثمر رسانده و بازیکنانی همچون فرشید باقری و فرشید اسماعیلی نیز در گلزنی عملکرد مطلوبی داشته‌اند. حضور پاتوسی نیز تاثیرگذاری هافبک‌های استقلال در گلزنی را بیش از همه نمایان کرد و دیدم که این بازیکن بعد از حضور در ترکیب استقلال چه گل‌های مهم و ارزشمندی را به ثمر رساند.

دایره گسترده گلزن‌ها در استقلال شاید یک ویژگی منحصر به تیم باشد اما فقدان بازیکنان محوری و تک مهاجمان گلزن نیز ضعف بزرگی است که سال‌هاست بر پیکر استقلال باقی مانده و نه شفر، نه منصوریان و نه پیش‌تر مظلومی موفق نشده‌اند ازمیان بازیکنان خود بازیکنانی با عیار گلزنی بالا پدید آورند تا در جدول گلزن‌های لیگ برتر، مدعی آقای گلی هم باشند.

اینکه استقلال در سال‌های اخیر از داشتن آقای گل محروم بوده و حتی مدعی آقای گلی هم نداشته شاید در نگاه اول چندان مهم نباشد اما آماری که از لیگ باقی مانده در بیشتر موارد نشان می‌دهد که تیم‌هایی موفق به کسب قهرمانی شده‌اند که از این ویژگی؛ یعنی مدعی آقای گلی برخوردار بوده‌اند.

در سال‌های اخیر نیز پشت قهرمانی‌های پرسپولیس و دیگر تیم‌ها یک مهاجم گلزن خوابیده بود وهیچ بعید نیست که این آمار پنهان بار دیگر تاثیرگذاری خود در قهرمانی تیم‌ها را در فصل جاری نیز به ما اثبات کند. اینکه استقلال موفق شود بدون داشتن تک مهاجم گلزن، یا مدعی آقای گلی جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سرببرد، معمایی است که پاسخش در پایان فصل مشخص خواهد شد، اما باید توجه داشت که برخورداری از این مزیت نقش انکارناپذیری در قهرمانی یک تیم ایفا خواهد کرد.

شاید به همین دلیل بود که بعد ازپایان بازی‌های لیگ هفدهم بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که اگر تیام از ابتدای فصل در ترکیب استقلال قرار می‌گرفت، استقلال با فاصله بسیار قهرمان لیگ می‌شد و آن پرسپولیس آماده نیز نمی‌توانست به استقلال نزدیک شود.

۲    
آی اسپورت
2019-03-09 21:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر