فهرست
Q & A آی‌اسپورت: سرنوشت منصوریان و استقلال
Q & A آی‌اسپورت: سرنوشت منصوریان و استقلال

Q & A آی‌اسپورت: سرنوشت منصوریان و استقلال

آی اسپورت- یک بازی مانده تا نیم فصل نخست لیگ شانزدهم هم به پایان برسد. لیگی که با شوق استقلالی‌ها شروع شد ولی به کام آن‌ها ادامه پیدا نکرد. منصوریان و استقلال در این فصل مقاطعی به بن‌بست رسیدند و حضور در آخرین رتبه جدول را هم تجربه کردند و البته چهار برد متوالی هم داشتند. روزگار تلخ و شیرین استقلال و علیمنصور به کجا ختم می‌شود؟ پایان این قصه شیرین است یا تلخ؟ علیرضا خطیبی و نیلوفر کنگرانی دو عضو تحریریه آی اسپورت به این سوالات پاسخ داده‌اند.

یک بازی تا پایان نیم‌فصل نخست لیگ برتر باقی مانده. استقلال این فصل چه‌قدر هیجان‌انگیز بود؟ چه خاطره‌ای از این تیم باقی می‌ماند؟

نیلوفر کنگرانی: استقلال این فصل هیجانش بیشتر از این که داخل زمین باشد هیجان را روی نیمکت و سکوها تقسیم کرده است. نیمکتی که منصوریان به شیوه‌های مختلف می‌خواهد بی‌هیجان‌بودن و بی‌حال بودن تیمش داخل زمین را جبران کرده و با حرکات و اکت‌های خودش کنار زمین طراوتی مصنوعی را به تیم اهدا کند. از آن سو هم بخشی از این هیجان روی سکوهاست. سکوهایی که فصل گذشته علیه پرویز مظلومی با نتایجی به مراتب بهتر از امسال شعار می‌‌دادند حالا عاشقانه پای تیم منصوریان ایستاده‌اند. آنها با این تیم صبر کردن را تمرین می‌کنند و بزرگ می‌شوند. استقلال اگر امسال از این بحران خارج شود و با منصوریان بماند یک خاطره ناب به‌جای می‌گذارد. خاطره منصوریان و بازیکنان و سکوهایی که در کنار هم صبر کردند، با هم ماندند و بزرگ شدند.

علیرضا خطیبی: استقلال این فصل یک هیجان بیشتر نداشت؛ دیدن منصوریان روی نیمکت. هیجانی که هنوز ادامه دارد. جز این شاید فقط نیمه اول بازی با ماشین سازی کمی هیجان انگیز بود. به‌خصوص دیدن بازی مجید حسینی در آن مسابقه. ثبت خاطره هم نیاز به گذشت زمان دارد. امیدوارم یک سال بعد یا حتی کمتر با افسوس از این روزها یاد نشود. منصوریان آمده بود که مظلومی فراموش شود ولی خیلی‌ها حسرت بردهای زمان‌ او را میخورند که جز دربی هرگز بازی برده را نباخت.


بزرگترین مشکل این فصل استقلال چیست؟

علیرضا خطیبی: به نظر من همکاری منصوریان و استقلال زود بود. بچه‌ها هم وقتی هول بخاری هستند، میسوزند و به حرف کسی هم گوش نمی‌دهند. برای منصوریان خیلی زود بود. او فقط ۷۰ بازی در لیگ برتر سرمربی بود. آن هم کجا؟ پاس همدان و نفت تهران. تیم‌هایی که هیچ سنخیتی با استقلال ندارند. و البته امیر قلعه نویی هم نبود.

نیلوفر کنگرانی: یکی از مشکلات این فصل استقلال اعتماد نداشتن منصوریان به بازیکنان جوان است. بی‌اعتمادی او به جوان‌ها، اعتماد‌به‌نفس را هم از آنها گرفته است. وقتی که زکی‌پور در ورزشگاه آزادی به بازی آمد و روی گل دوم صنعت‌نفت آبادان مقصر بود و همین اولین اشتباه شد آخرین اشتباه او تا چندین هفته. زکی‌پور به واسطه این اشتباه دیگر رنگ ترکیب اصلی را ندید. او در هفته چهاردهم بالاخره اجازه حضور در ترکیب را پیدا کرد اما آنقدر حواسش به این بود که اشتباه نکند و گافی ندهد که خبری از نفوذ و سانتر و موقعیت نبود. این بلایی است که سر جوانانی مثل برزای و مجید حسینی و بقیه هم آمده است. بازیکنان اسم و رسم‌داری مانند کاوه و بختیار و رحمتی در تیم منصوریان با هر میزان اشتباه حاشیه امنیت دارند اما بازیکنان جوان نه. منصوریان این فصل قاتل اعتماد‌به‌نفس جوانان تیمش بوده است. منصوریان نمی‌خواهد تاوان اشتباهات جوانان تیمش را پس بدهد و به همین دلیل به سراغ بازیکنان امتحان‌پس داده می‌رود. بازیکنانی که در امتحان این فصل فعلا مردود شده‌اند. به کارهای منصوریان در کنار زمین و خونسردنشان‌دادنش توجه نکنید. منصوریان در استقلال می‌ترسد و این ترس و استرس را هم به تیمش سرایت داده است. استقلال این فصل نمایی از سرمربی‌اش است. ترسو و با ادای شجاعت.

علیرضا منصوریان در استقلال موفق خواهد شد؟ سقف این استقلال کجاست؟

نیلوفر کنگرانی: شاید. چه کسی می‌‌تواند به مدیران استقلال اطمینان بدهد که این تیم درست می‌شود و چه کسی می‌گوید این تیم تمام شده است. استقلال نشانه‌هایی از بهبود نداشته. آنها در هفته چهاردهم هنوز در حال آزمون و خطای دفاع چپ هستند. قطعا تیم منصوریان در قواره‌های قهرمانی نیست اما به کسب سهمیه می‌شود امیدوار بود. حتی یک قهرمانی حذفی هم می‌تواند مرهمی باشد تا زخم لیگ برتر دیرتر سرباز کند و تیشه به ریشه نیمکت بزند. منصوریان به عنوان گزینه مربی‌گری استقلال شاید آخرین فرصتش را تجربه کند، او اگر بسوزد به این زودی‌ها حتی نامش هم در نزدیکی نیمکت شنیده نمی‌شود پس بهتر است امیدوار بود به موفقیتش و به او اطمینان کرد. او هر چه در ذهن و فکرش دارد را تخلیه کند تا یا استقلال را درست کند یا برای همیشه عطای این تیم را به لقایش ببخشید.

علیرضا خطیبی: تا این که موفقیت را چه چیزی تعریف کنیم؟ موفقیت در استقلال یعنی قهرمانی. ولی این استقلال قهرمان نمی‌شود. بهترین نتیجه برای این استقلال؛ گرفتن سهمیه از لیگ است. اما اگر قهرمان‌جام حذفی شوند یک سورپرایز رقم خورده است. یک توصیه هم به منصوریان دارم. دست از تعارف با خودش و بازیکنانش بردارد. امیر قلعه نویی در ابتدای حضورش روی نیمکت استقلال با کسی تعارف نکرد و به همین دلیل ماندگار شد. منصوریان هنوز امیدوار است که اتفاقی بیفتد که رحمانی جباری شود؛ که کاوه بشود عنایتی؛ که رحمتی مثل لیگ دوازدهم به دروازه قفل بزند؛ ولی گاهی بهتر است برای پیشرفت ناامید باشی تا راه بهتر را پیدا کنی. دوست ندارم چند سال بعد درباره منصوریان هم مثل حجازی گفته شود. بازیکن خوبی بود ولی مربی خوبی نبود. منصوریان پتانسیل قلعه نویی شدن و عبور از او را دارد، به شرطی که با خودش خلوت کند.

۳۰ ۱۰  
آی اسپورت
2016-12-18 17:53:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
تبریزلی
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۸:۲۴
و یه سوال دیگر
منصوربان چرا بالا پایین می پرد و در فضای پردازش، فرشینگ بازیکناش رو با زاویه می بیند ؟!
برزو
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۹:۲۱
نه فقط شما دسته يكي ها، كه حالا لنگي ها هم ميريزن اينجا و اين موضوع واسم جاي سواله!!
به قول يكي از دوستان طرفداران لنگپوليس يه مشت اراذل و اوباش حاشيه شهر نشين اند كه با ديدن قيافه هايي كه ميان ورزشگاه ميتونيد متوجه بشيد.
۹
جاوید
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۰۹:۰۰
موندم بعضی از دوستان چقدر احمقن ؟؟؟ آخه قیافه چه ربطی به حاشیه نشین بودن فرد داره ، حالا به فرض که طرفدارای پرسپولیس حاشیه نشینن ، اتفاقا این خیلی خوبه چون تیم اینقد محبوب هست و مردمیِ که همه قشر جامعه طرفدارشن ، یه نمونه جهانیش هم مسی و رونالدو که طرفدارانی از افغانستان و قشر های ضعیف دارن
پس بهتر اینه که بعضیا اینقد احمق و کوته فکر نباشن ...
۳
لنگی ۲ تا ستاره هامون تو حلقت
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۹:۰۱
سرنوشت منصوریان و استقلال به کوری چشم لنگیا قهرمانی آسیا هست و تمام. اون ترتری هم بهتره ساکت بشه بره بشینه ببینه بالاخره تیمش به سپاهان گل میزنه یا نه بعدش میتونه بشینه بازیهای سرورشو تو آسیا از تلویزیون تماشا کنه
۵ ۲
تبریزلی
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۲۰:۲۳
علی الحساب جزو نیمه بالای جدول بشین ، کسی انتظار قهرمانی (خخخخخخخ نمیری ، خندوندی ما رو !) آسیا رو نداره.
تراکتور یه گل هم زده بود به سپاهان ، در فضای فرشینگ بشکه یخ بقیه بازی ها رو هم زاویه بدین !!!
حالا بشین تا آخر فصل ، آی بخندیم ! عینهو اس تق لال با تراکتور تو آزادی !
۶
برزو
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۰۷:۴۹
اخه دسته يكي اصلاً تو ميدوني آسيا چطوري نوشته ميشه؟
چهارتا سرباز ميگيريد فك كرديد تيم هستيد
۳
مهرداد
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۹:۰۸
مثل حجازی مربی خوبی نبود؟ خود ناصر حجازی وقتی با استقلال نایب قهرمان آسیا شد گفت که تا 10 سال دیگه هیچ تیمی نمیتونه قهرمان آسیا بشه. الان از اون موقع خیلی بیشتر از 10 سال گذشته و تیمای ما دیگه حتی رسیدن به نیمه نهایی آسیا هم براشون افتخار محسوب میشه. کاری که حجازی با محمدان بنگلادش(!) انجام داد.کسی که علی دایی رو کشف کرد، کسی که فرهاد مجیدی رو کشف کرد. رحمان رضایی رو. کسی که اولین بار به پژمان منتظری در پست مدافع بازی داد. همین الانش افتخارات مربیگریش فقط از قلعه نوعی در ایران کمتره. در بهترین سالهای مربیگریش از استقلال بیرونش کردن. مسلما نباید انتظار داشته باشین که با ماشین سازی تبریز قهرمان ایران بشه. اونم تو لیگ دو قطبی اون زمان.
۹
مهرداد
يكشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵، ۱۹:۲۱
منم دقیقا با خانوم کنگرانی موافقم. منصوریان سال قبل وقتی به استقلال نیومد گفت که مدیران آماده جوانگرایی توی تیم نبودن. ولی الان مشخص شده که خودش هم آماده جوانگرایی تو استقلال نیست. من مطمئنم که اگه همین الانم بازیکنای به درد نخور رو از ترکیب بیرون بذاره و جوونا رو بازی بده بخش زیادی از مردم همراهش میشن. در بین بازیکنای سن بالای استقلال فقط رحمتیه که تا حدودی خوب عمل کرده. واقعا جای حسینی، نورافکن و برزای توی ترکیب خالیه. خود من یه نمایش ضعیف از برزای رو برای استقلال به خاطر نمیارم. هر موقع یاد بازی پارسال استقلال با سپاهان میوفتم که برزای و محسن کریمی به تنهایی باعث اخراج حسین فرکی شدن اشکم در میاد. برزای واقعا داره بهش ظلم میشه تو استقلال و اگه بره مطمئن باشین که مث یعقوب کریمی باید با قیمت میلیاردی تو دوران افتش استقلال بخرتش.
محسن
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۰۳:۱۷
جماعتی که هنوز منتظرن منصوریان براشون معجزه کنه ....عمو جون از این خبرها نیست ..منصوریان کاری کرد که امکان بمب تر کوندنم براتون وجود نداره ..با افت وحشتناک بختیار و کاوه و وریا ومصدومیت های پی در پی خط خوردن خسرو از تیم ملی نیمکت نشینیه امید ابراهیمی که جانشین نکونام تو تیم ملی بود ...هیچ ستاره ای تو لیگ به خودش جرات نمی ده تو سالی که منتهی به جام جهانی میشه فرصت رفتن به جام جهانی رو به وعدها یا پول های کیسه جماعت قمار بزنه ..اولین ستاره سروش رفیعی بود که دست رد به سینه کیسه کش ها زد ...مطمئنا اگر کسی عقل سلیم داشته باشه سمت کیسه نمی ره
۲
امید
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵، ۰۷:۰۱
منصوریان امسال هیچ موفقیتی نخواهد داشت نه از لیگ میتونه سهمیه بگیره نه از حذفی. امسال سال آزمون و خطاهای یک مربی جوگیر آماتور است و استقلال هیچ چاره ای جز حمایت از منصوریان نخواهد داشت حتی اگر بدترین نتایج تاریخ استقلال را بگیره. بهتره استقلالی ها برای سال بعد برنامه ریزی کنند و کلاً امسال را بیخیال شوند.
۳
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر