فهرست
نقد «ویدئو چک»؛ بامزگی کار سختی است
نقد «ویدئو چک»؛ بامزگی کار سختی است

نقد «ویدئو چک»؛ بامزگی کار سختی است

آی اسپورت – در دسته‌بندی برنامه‌هایی که برای تلویزیون ساخته می‌شوند اعم از آموزشی، نمایشی، ورزشی و باقی، یک دسته کلی وجود دارد که در چند سال اخیر مورد اقبال زیادی از سوی برنامه‌سازان تلویزیونی قرار گرفته است. آن هم برنامه‌های ترکیبی هستند. یعنی برنامه‌هایی که هیچ حد و مرزی برای چارچوب نوع فعالیت خود در نظر نمی‌گیرند و به این ترتیب دست کارگردان و سایر عوامل برنامه باز است، تا از هر المانی که فکر می‌کنند باعث بیشتر شدن جذابیت برنامه‌شان می‌شود استفاده کنند.

«ویدئو چک» که چند وقتی است پنج‌شنبه شب‌ها ساعت ده و نیم روی آنتن شبکه ورزش می‌رود از دسته برنامه‌های ترکیبی به حساب می‌آید. تا کنون پنج قسمت سی‌دقیقه‌ای از این برنامه به کارگردانی «مجتبی آذری» و مجری‌گری «عبدالله روا» ساخته و پخش شده است. شاید الان فرصت مناسبی باشد برای اینکه نیم نگاهی به این برنامه بیاندازیم و ابعاد مختلفش را با هم بررسی کنیم.

یکی از مسائلی که در چندسال اخیر باعث شده صداوسیما در ذهن مردم جایگاهش را از دست بدهد مسأله فرمایشی بودن و بی‌خاصیت بودن صدا و سیما به حساب می‌آید. اما نکته مهم این است که مسئولین رسانه ملی جایی را پیدا کرده‌اند که می‌توانند با خیال راحت اجازه بدهند که حرف‌های صریح و خط قرمزی زده بشود و آن‌هم حوزه ورزش است. حوزه ورزش تبدیل شده به نقطه امن صدا و سیما برای جلب توجه مخاطب. بر همین اساس به نظر می‌رسد چیزی که ویدئوچک به دنبالش است، نقد صریح و بی‌پرده آن چیزی است که در هفته گذشته در ورزش رخ داده و گویا سازندگان برنامه این آزادی عمل را دارند که با زبان طنز تا هرجا که می‌خواهند پیش بروند تا بتوانند با استفاده از همین ویژگی توجه مخاطب را جلب کنند. مثلا به آیتمی که در برنامه پنجم در مورد «بهرام افشارزاده» و بحث «قانون پایستگی مدیر» یا «قانون پایستگی افشارزاده» است نگاه کنید. یا نگاه کنید به قسمتی که در برنامه چهارم به «سردار آزمون» اشاره شد و حتی موجبات شکایت و ناراحتی این بازیکن را هم فراهم کرد.

البته ما هم در چند سال اخیر نشان داده‌ایم وقتی حرف‌های بودار و خط قرمزی در تلویزیون زده می‌شود، مخصوصا با زبان طنز، خیلی جوگیر می‌شویم و ذوق می‌کنیم و فکر می‌کنیم دارد اتفاقی می‌افتد. واکنش‌های مردم نسبت به موضع‌گیری‌های «عادل فردوسی‌پور» در برنامه «نود»، «مهران مدیری» در برنامه «دورهمی» یا اظهارات مثلا جنجالی «رضا رشیدپور» در برنامه «حالا خورشید» را ببینید تا متوجه شوید از چه ذوق‌زدگی‌ای حرف می‌زنم. حالا ویدئو چک هم همین رویه را در پیش گرفته و می‌خواهد به همین شکل جای خودش را بین مخاطبان باز کند.

با توجه به اینکه اغلب این برنامه‌ها از لحاظ فرمی از یک فرمول استفاده می‌کنند (مثلا همین چهار برنامه دورهمی، نود، حالا خورشید و ویدئو چک، با چند آیتم اضافه یا کم) چیزی که این وسط باعث تمایز میان برنامه‌ها می‌شود خلاقیت سازندگانش است. خلاقیتی که دیگر فرمول‌بندی نمی‌شود و بستگی مستقیم دارد به توانایی سازندگان برنامه و تجربه‌شان. برنامه‌هایی که بیشتر بار بر روی دوش مجری است و در این بین مجری می‌تواند با خلاقیتی که از خودش نشان می‌دهد و با سرضرب گفتن بعضی نکات طنز مخاطب را گیر بیاندازد. چیزی که در برنامه ویدئوچک اصلا دیده نمی‌شود.

بیایید قبول کنیم که بانمک بودن کار خیلی سختی است. راستش را بخواهید از همان آیتمی که ساخته بودند برای معرفی برنامه و در انتهایش یک دستگاه «ویدئو» و یک «دسته چک» آوردند توی کادر و شد «ویدئوچک» احساس کردم با برنامه مثلا طنزی سر و کار خواهیم داشت که بسیار سطحی‌نگر است. می‌گویند آدم‌های طناز خیلی باهوش هستند. چون می‌توانند دورترین نسبت‌ها و تضادها را پیدا کنند و مخاطب را غافلگیر کنند، در حالی‌که طنز موجود در برنامه بسیار قابل پیش‌بینی و سطحی است. مثلا به آیتمی که در مورد «اشکان خورشیدی» و پنالتی که به اشتباه برای استقلال در دیدار با پدیده گرفت توجه کنید. خب هرکس که این صحنه را می‌بینید اولین چیزی که به ذهنش خطور می‌کند این است که یک نفر از کنار یک نفر دیگر بدون برخورد رد می‌شود و آن یک نفر مصدوم می‌شود. این سطح است. این را همه می‌دانند. مثلا حتی کانال‌های طرفداری فوتبال هم وقتی می‌خواستند این پنالتی را زیر سوال ببرند به همین مساله دست انداختند.

نکته جالب این که برنامه ویدئوچک هم با اینکه وقت داشته برای فکر کردن و پیداکردن یک چیز بامزه‌تر، دقیقا به همین سطح اکتفا می‌کند و بعد از نشان دادن صحنه پنالتی یک دستکش بوکس را  به صورت گرافیکی از کنار صورت مجری رد می‌کند و بعد کات می‌خورد و صورت مجری مجروح شده! مجری هم آه و ناله راه انداخته. این سطحی‌نگری است. این عدم خلاقیت است. و البته که نباید قصور نویسندگان برنامه را هم دست کم گرفت، اما به هر حال توانایی مجری حرف هم مهم است. اصلا اسمش روش است. شومن. مثلا مقایسه کنید این طنزی که در مورد اتفاقات هفته است را با طنزی که عادل در «نود درجه» در مورد اتفاقات هفته اخیر عنوان می‌کند. یا طنزی که «محمد حسن میثاقی» در آیتم «فان» برنامه «فوتبال۱۲۰» به مردم نشان می‌دهد.

برنامه ویدئوچک مشخصا کمکی به ورزش نمی‌کند. به این خاطر که اتفاقاتی که مرور می‌کند، در طول هفته به طور کامل در شبکه‌های اجتماعی مورد عنایت قرار گرفته‌اند. مثلا اتفاقی که برای مسابقات انتخابی کاراته نوجوانان و جوانان افتاد. اتفاقی که طنزش برای ساختن یک برنامه نود قسمتی کفایت می‌کند! چیزی که باقی می‌ماند جذابیت برای مخاطب است. آن‌هم جذابیتی که باید با استفاده از گرافیک و کلام ایجاد شود. که در هیچ‌کدام از موارد برنامه حداقل در این پنج قسمتی که پخش شده موفق عمل نکرده.

 

علی ولی اللهی؛ فرهنگستان فوتبال

۱۰ ۳  
آی اسپورت
2018-02-03 12:42:00
نظر دهید

۳ نظر
معین
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۳:۲۴
با احترام خیلی هم برنامه خوبیه
Amin
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۴:۱۵
اتفاقا من یک قسمت از ویدئو چک رو دیدم خیلی برنامهٔ خوبیه، خیلی جالب و طناز بود، کلی خندیدم
RED
شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۶، ۱۵:۵۳
چند قسمتش رو دیدم انصافا خوبه
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر