فهرست
گزارش روز؛ ۱۰ رشته ورزشی جدید در جاکارتا
گزارش روز؛ ۱۰ رشته ورزشی جدید در جاکارتا

گزارش روز؛ ۱۰ رشته ورزشی جدید در جاکارتا

آی‌اسپورت - هجدهمین دوره بازی‌های آسیایی از روز جمعه به صورت رسمی در شهر جاکارتا پایتخت کشور اندونزی آغاز شد، رقابت‌هایی که تا ۱۱شهریور ادامه خواهد داشت و ورزشکاران از ۴۵کشور جهان در ۵۸رشته با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. اما نکته جالب در مورد این دوره از بازی‌های آسیایی، وجود ۱۰رشته جدید است که برای اولین بار طی تاریخ ۶۷ساله این رقابت‌ها به رشته‌های رقابتی افزوده شده‌اند.

بسکتبال سه نفر:

بسکتبال ۳نفره یا (۳*۳) که بنام «FIBA 33» نیز شناخته می‌شود، گونه‌ای از ورزش بسکتبال است که در ابتدا در زمین‌های آسفالت برخی مناطق شهری ایالات متحده آمریکا انجام میشد. با محبوبیت بسکتبال ۳ نفره در جهان، این رشته به یک نیرو برای رشد ورزش بسکتبال و بسکتبالیست‌ها تبدیل شد در نهایت فیبا در سال ۲۰۰۷، بسکتبال ۳نفره را تحت حمایت و پوشش خود قرار داد. مسابقات این رشته برای اولین بار به صورت آزمایشی در بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۷ در ماکائو برگزار شد و پس از آن نیز در بازی‌های آسیایی نوجوانان ۲۰۰۹ و بازی‌های المپیک تابستانی نوجوانان۲۰۱۰ سنگاپور مورد آزمایش قرار گرفت و حالا به صورت رسمی پای به بازی‌های آسیایی گذاشته است. هر تیم متشكل از ۴بازيكن خواهد بود؛ ۳نفر در داخل زمین و يک نفر به عنوان یار ذخیره. بازی در یک نیمه از زمین بازی بسکتبال و تنها با یک حلقه انجام می‌شود و طبیعتاً از قوانین بسکتبال پیروی می‌کند با این تفاوت که هر تیمی که ۲۱امتياز کسب کند، برنده بازی خواهد بود حتی اگر زمان تمام نشده باشد.

کانترکت بریج:

با توجه به ماهیت بریج و استفاده از کارت (پاسور) در آن، شاید در نگاه نخست یک رشته ورزشی به نظر نرسد اما در واقع بریج نیز همانند شطرنج یک بازی فکری محسوب می‌شود و حالا پس از ۱۱سال بعد از تشکیل رسمی فدراسیون این رشته در سال ۲۰۰۷، بریج به صورت رسمی به عنوان یک رشته ورزشی در بازی‌های آسیایی جاکارتا محل رقابت ۲۱۷ ورزشکار از ۱۴ کشور خواهد بود. هر مسابقه شامل 4 بازیکن است و تیم‌ها به صورت ۲ به ۲ با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. بازی با ۵۲برگ پاسور برگزار می‌شود و هر بازیکن ۱۳ برگ دریافت می‌کند. بد نیست بدانید که این رشته ورزشی در بسیاری از کشورها، صاحب تیم ملی رسمی است. این رشته ورزشی مورد تایید کمیته بین‎المللی المپیک هم قرار گرفته و بعید نیست که در دوره بعدی بازی‌های المپیک نیز ورود کند. در بازی‎های آسیایی ۲۰۱۸ جاکاراتا، این ورزش در ۶دسته و در دو بخش آقایان و زنان برگزار می‎شود و برای هر دسته هم ۶مدال طلا، نقره و ۲برنز مشترک در نظر گرفته شده. نکته جالب توجه در این رشته ورزشی این‌ست که تعداد مدال‎های طلای این رشته از رشته‎های کانو، دوچرخه‎سواری جاده و تنیس روی میز بیشتر است و به این ترتیب شش مدال طلای این رشته قطعاً در جدول رده‎بندی برای کشورهایی که در این رشته موفق ظاهر شوند، تاثیرگذار خواهد بود.

جت اسکی:

جت اسکی نام یک برند مربوط به وسایل آبی انفرادی بود که توسط صنایع سنگین کاوازاکی عرضه شد و خیلی زود معنایی فراتر از یک برند پیدا کرد و امروزه نام این برند به عنوان یک رشته ورزشی مطرح می‌شود. همانطور که می‌دانید جت اسکی‌ها قایق‌های یک تا ۳نفره کوچک هستند که سرعت بسیار بالایی دارند. حفظ تعادل و عکس‌العمل سریع برای موفق بودن در راندن جت اسکی بسیار موثر است و همین امر موجب شده که رقابت در این رشته، بسیار هیجان‌انگیز و تماشایی باشد، رقابتی که در جاکارتا ۲۰۱۸، بین ۴۰شرکت‌کننده برگزار خواهد شد.

پاراگلایدینگ:

اولین بار در سال ۱۹۸۶ میلادی بود که کوهنوردان سوئیسی برای پایین آمدن از کوه از وسیله‌ای که امروز آن را با نام «پاراگلایدر» می‌شناسیم کمک گرفتند اما آغاز کشف و شکل‌گیری ورزش «پاراگلایدینگ» را می‌توان مربوط به سال ۱۹۶۰ میلادی و ناسا دانست؛ در آن سال‌ها برای کاهش و جلوگیری از صدماتی که سفینه‌های فضایی در هنگام فرود، از چتر استفاده کردند که همان چترها تغییر شکل داده و به گلایدرهای جذاب امروزی تبدیل شده‌اند. «پاراگلایدینگ» یا همان «پرش به وسیله گلایدر» یا «چتر بال»، اکنون به یک رشته ورزشی بسیار جذاب تبدیل شده و در ۳ماده آکروباسی، کراس‌کانتری (مسافت) و بیوواک انجام می‌شود که البته در جاکارتا، ماده سوم برگزار نمی‌شود.

پنچاک سیلات:

پنچاک سیلات یکی از ابداعات مهم در زمینه ورزش‌های رزمی در قرن ۱۹میلادی بود که به سرعت عمومیت یافت و در قرن بیستم گسترش چشمگیری پیدا کرد.  بد نیست بدانید که واژه پنچاک سیلات یک واژه گسترده برای نام‌گذاری فرم‌های گوناگون مبارزاتی در مجمع الجزایر اندونزی است که در منطقه آسیای شرقی در کشورهای اندونزی، مالزی و برونئی در بین مردم محبوبیت دارد. این رشته یک سیستم پیچیده از حرکات دفاعی و حمله‌ای‌ست که تنوعی از ضربات و حرکات دست، پا، پرتاب، قفل مفصل و همچنین مبارزه با سلاح را در بر می‌گیرد و تکنیک‌های آن بر روانی و پیوستگی حرکات استوار است. پنچاک سیلات امروزه به عنوان یک رشته ورزشی المپیکی در سراسر جهان شناخته شده و حالا برای اولین بار در بازی‌های آسیایی نیز حضور خواهد داشت.

جوجیتسو:

در حدود 3 هزار سال قبل، کشاورزان و روستائیان ژاپنی برای مقابله با سارقان یا سامورایی‌های تحت امر امپراتوری که به قصد چپاول و دزدی به سمت‌شان هجوم می‌بردند، اقدام به آموزش تخصصی فنون و حرکاتی کردند که امروزه ما آن را به نام «جوجیتسو» می‌شناسیم. مسابقات و مبارزات جوجیتسو در بخشه‌های مختلفی در سراسر جهان برگزار می‌شود که این مسابقات شامل دو بخش اصلی کاتا و اجرای فرم و مبارزه تن‌به‌تن است. در بخش کاتا، حرکات و تکنیک‌های دفاع شخصی در چهار قسمت با فاکتورهای سرعت، مهارت، کنترل و روح واقعی امتیازدهی می‌شوند اما بخش مبارزه شامل یک راند 3 دقیقه‌ای‌ست که مبارزان اجازه ضربه زدن به یکدیگر را ندارد و با تکنیک‌های خاص خود رو زمین، رقیب را از کار خواهند انداخت و داور تنها زمانی در روند مبارزه دخالت می‌کند که رقیب اعلام انصراف کند.

سامبو:

سامبو یک ورزش رزمی روسی است که در دهه ۱۹۲۰ در ارتش سرخ شوروی به منظور تقویت توانایی مبارزه تن‌به‌تن سربازان، پایه‌گذاری شد. این رشته بر فنون گلاویزی و پرتابی تاکید دارد و تلفیقی از موثرترین تکنیک‌های چندین رشته دیگر از جمله جودو، جوجیتسو، بوکس، کشتی آزاد و فرنگی و سبک‌های محلی کشتی آسیای میانه و قفقاز است.

کوراش:

کوراش شاخه‌ای از رشته کشتی است که نظم و قانون خاصی برای آن تعریف شده. هدف این ورزش گرفتن کمر حریف با کمربند و انداختن رقیب با پشت بر روی زمین است. در این ورزش سه روش برای امتیازدهی وجود دارد: «حلال» که شامل انداختن حریف به پشت با سرعت تمام و نگهداشتن او می‌شود و بازیکنی که این فن را مستقیما اجرا کند، برنده مسابقه خواهد بود. «یامبوش» حالتی نزدیک به «حلال» است و هر دو بار اجرای فن یامبوش، یک حلال محسوب می‌شود. سومین روش نیز «چالا» نام دارد که فنی نزدیک به یامبوش است و امتیاز خاص به خود را دارد.

صخره‌نوردی:

سنگ‌نوردی یا صخره‌نوردی ورزشی تقریباً پر مخاطب است که فرد با استفاده از طناب و ابزار مخصوص، به بالا رفتن از صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد. در بازی‌های آسیایی جاکارتا، کشور میزبان امید اصلی کسب مدال طلا در این رشته محسوب می‌شود.

اسکیت:

مرلین ژوزف بلژیکی بود که در سال ۱۷۶۳ اسکیت را اختراع کرد، او با کفش‌های جدید خود به یک مهمانی رفت اما بخت با او یار نبود و یک آینه بسیار بزرگ و قیمتی را شکست و جریمه سنگینی بابت آن پرداخت. اما در سال ۱۹۸۵ بود که اسکیت به شکوفایی رسید و نوعی از اسکیت وارد بازار شد که فرد می‌توانست با آن حرکات پاتیناژ را به راحتی  انجام دهد. این همان چیزی‌ست که در بازی‌ها آسیایی نیز شاهد آن خواهیم بود و ورزشکاران مختلف با استفاده از اسکیت به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت. آمار نشان داده که ورزش اسکیت از سال ۱۹۹۱ تا سال ۲۰۱۸ حدود ۶۱۲ درصد رشد داشته و در طی این سال‌ها توانسته به عنوان یکی از ورزش‌های بیست‌گانه اول جهان شناخته شود.

سازندگی

۱    
آی اسپورت
2018-08-21 18:06:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر