فهرست
کنفرانس گرشاسبی؛ کلی خبر خوب برای پرسپولیس
کنفرانس گرشاسبی؛ کلی خبر خوب برای پرسپولیس

کنفرانس گرشاسبی؛ کلی خبر خوب برای پرسپولیس

آی اسپورت – نشست خبری که حمیدرضا گرشاسبی سرپرست باشگاه پرسپولیس وعده آن را داده بود انجام شد. سوژه اصلی این کنفرانس ماجرای شکایت باشگاه ریزه اسپور از پرسپولیس بود. ماجرایی که گویا ختم به خیر شده. اما خبرنگاران سوالات دیگری هم پرسیدند.

اولین مجوز حرفه‌ای را ما گرفتیم

ما در اولین گام سعی کردیم برای باشگاه مجوز حرفه‌ای بگیریم و خوشحالیم که این اتفاق رخ داد. جا دارد تشکری داشته باشیم از افرادی که در این زمینه به ما کمک زیادی کردند، از وزارت ورزش و شخص وزیر گرفته تا فدراسیون فوتبال و مهدی تاج که تعامل خیلی خوبی بین ما ایجاد شد تا اولین تیمی باشیم که مجوز حرفه‌ای می‌گیریم. البته بدهی‌های زیادی داریم که ما متعهد به پرداخت آن شدیم و من در ادامه رقم‌های آن را تشریح می‌کنم.

90 درصد بدهی‌ها پرداخت شده

ما یکسری مطالبات و بدهی‌ها داشتیم که در خصوص موارد مختلف بود و مبلغ آن حدود یک میلیارد و 700 میلیون تومان است. تقریباً 90 درصد از این بدهی را پرداخت کرده‌ایم. یکسری بدهی هم مربوط به کمیته استیناف است که مبلغ آن 3.5 میلیارد تومان است، دیگر بدهی ما مربوط به پرونده‌های تجدیدنظر است که مبلغ آن به چهار میلیارد و 600 میلیون تومان می‌رسد. تمام این بدهی‌ها مربوط به کسانی هست که در باشگاه پرسپولیس یک سال، دو سال، پنج سال و 10 سال و 20 سال زحمت کشیده‌اند و به‌عنوان بازیکن و مربی پرسپولیس از باشگاه طلب دارند. یکسری مربوط به مربیانی است که اوایل انقلاب در پرسپولیس حضور داشتند که باید بدهی تمام آنها پرداخت شود. یکسری بدهی ما هم مربوط به پرونده‌های خارجی است که مبلغ آن به هفت میلیارد می‌رسد که این بدهی‌ را هم باید به نوعی با زمان‌بندی پرداخت کنیم.

کار طارمی غیر قانونی نبود!

خوشبختانه ما برای دریافت مجوز حرفه‌ای از این مرحله عبور کردیم و مشکل خاصی وجود ندارد، بحث اصلی باشگاه بحث مهدی طارمی و باشگاه ریزه اسپور ترکیه بود که هم ما و هم طرف ترکیه‌ای در این خصوص شکایت کرده بودیم، طبق مستنداتی که داشتیم حق صددرصد با ما بود، چون مهدی طارمی 26 فروردین با باشگاه پرسپولیس تفاهم‌نامه‌ای امضا کرده بود، او سپس به ترکیه رفت و دو جلسه تمرینی با ریزه اسپور داشت و دوباره به ایران برگشت و قرارداد اصلی‌اش را هم با ما امضا کرد. کارت ITC او برای پرسپولیس صادر شد، در لیگ برای ما بازی کرد و حتی کارت او در لیگ قهرمانان آسیا نیز تأیید شد و برای ما به میدان رفت. با وجود تمام این مدارک و مستندات ما محکوم شدیم، اما طرف ترکیه‌ای می‌گوید که مستندات ما مصاحبه‌هایی که بود در رسانه‌های داخلی خودتان منتشر شد و آنها ما را با این مدارک محکوم کردند. این مسئله هم گذشت و ما دوباره شکایتی کردیم که در حال پیگیری بودیم، اما برنده باشگاه ریزه اسپور اعلام شده بود و با توجه به اینکه نتیجه نهایی به این شکل اعلام شد ما دیدیم بهترین روش برای کم‌کردن تبعات این رأی تعامل و رفاقت با ریزه اسپوری‌هاست که از این در وارد شدیم.

سلطانی‌فر با اردوغان تماس گرفت

در سفری که آقای اردوغان نخست وزیر ترکیه به ایران داشت، آقای سلطانی‌فر که باید تشکر ویژه‌ای از او داشته باشم در زمان ناهار این موضوع را با آقای اردوغان مطرح کرده بود و او همان‌جا تلفن خود را برداشته بود و تماسی در این خصوص حاصل کرده و دستور داده بود که نهایت همکاری با پرسپولیس انجام شود. همین مسئله باعث شد که ما به جلسه با مسئولان باشگاه ریزه اسپور برویم که مسئول حقوقی و بین‌المللی باشگاه همراه من بود. ما به استانبول ترکیه رفتیم. روزی که رسیدیم جلسه‌ای پنج ساعته با آنها برگزار کردیم و در شروع مباحث آنها از ما خواستند 795 هزار و 500 یورو جریمه را به حساب‌شان واریز کنیم تا شکایت خود را پس بگیرند، صحبت‌ها ادامه داشت و در همان تاریخ آقای روحانی به ترکیه آمد که بنده با آقایان واعظی و حسینی مسئول تشریفات نهاد ریاست جمهوری و همچنین آقای ظریف که در آنجا حضور داشت و برای نشست سران کشورهای اسلامی به ترکیه آمده بود، صحبت کردم. ما مسائل و مشکلات را مطرح کردیم و قرار شد آقای ظریف لابه‌لای جلساتی که برگزار می‌شود این موضوع را بار دیگر مطرح کند و به همین دلیل ما دو روز پرواز‌مان را به تأخیر انداختیم.

علیپور و طارمی را می‌خواستند

ما دوباره با مسئولان باشگاه ریزه اسپور وارد جلسه شدیم و آنها به ما پیشنهاد دادند به جای پرداخت جریمه، مهدی طارمی یا علی علیپور را به آنها بدهیم. ما با این موضوع مخالفت کردیم و گفتیم شما کاری کرده‌اید که از نقل‌وانتقالات محروم هستیم و اگر این بازیکنان خودمان را هم بدهیم دیگر حسابی به مشکل می‌خوریم. خوشبختانه در نهایت با خیر و خوشی توافق انجام شد و دیگر قرار نیست جریمه‌ای هم بدهیم و تفاهم‌نامه‌ای با یکدیگر امضا کردیم که امضای مسئولان حقوقی دو باشگاه در این تفاهم‌نامه وجود دارد.

موضوع شکایت کاملا منتفی شد

در بندهای این تفاهم‌نامه طرفین بندی را اضافه کردند که شکایت‌ها را از یکدیگر پس بگیرند و متعاقباً نه ما و نه ریزه اسپور دیگر شکایتی از یکدیگر نداریم. تنها پیگیری ما موضوع بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالات است. علاوه بر اینها ما رضایتی هم در خصوص مهدی طارمی گرفتیم و مسئولان باشگاه ریزه اسپور گفتند ما دیگر در خصوص موضوع طارمی شکایت و پیگیری نداریم.

هنوز با فیفا کار داریم

موضوع ریزه اسپور اولین خاکریز بود که جلو رفتیم، اما خاکریز اصلی ما فیفاست. برای پیگیری شکایت‌مان در فیفا هم یک وکیل سوئیسی گرفته‌ایم و امیدواریم که پنجره‌های نقل‌وانتقالات باز شود تا بتوانیم مشکلات‌مان در این زمینه را هم برطرف کنیم. روزی که ما تفاهم‌نامه را با باشگاه ریزه اسپور امضا کردیم، فردای آن روز آخرین مهلت بود که باشگاه ریزه‌اسپور دفاعیه خود را به فیفا ارسال کند، از این رو قرار شد آنها این کار را انجام ندهند تا محکومیتی برای ما اتفاق نیفتد. در واقع وقتی آنها جوابی به نامه فیفا ندهند یعنی اینکه هیچ اعتراضی ندارند. قرار شد آنها به فیفا نامه بزنند که ما با باشگاه پرسپولیس توافق کرده‌ایم و مشکلی بین‌مان وجود ندارد. در این قرارداد امضا شده بین طرفین قید شده که باشگاه ریزه اسپور اعلام می‌کند علاوه اینکه شکایت خود را از باشگاه پرسپولیس پس گرفته کمک می‌کند تا محرومیت این باشگاه لغو شود و تأکید می‌کند رضایت کامل از این توافقی که با باشگاه ما انجام داده را دارد، ضمن اینکه در این قرارداد ذکر شده این توافق براساس توافق طرفین بوده است از این رو پرسپولیس می‌تواند توافق‌نامه را به دادگاه CAS و فیفا بفرستد، ما نیز (باشگاه ریزه اسپور) هیچ ادعایی نداریم و در سایر موارد با باشگاه پرسپولیس توافق کرده‌ایم.

امیدواریم فیفا کاسه داغ‌تر از آش نشود

در توافق‌نامه‌ای که به امضا طرفین رسیده است، وکیل اصلی باشگاه ریزه اسپور و علی زکی، قائم مقام این باشگاه آن را امضا کرده‌اند، من و مسئول حقوقی باشگاه نیز از طرف پرسپولیس نامه را امضا کردیم. ما از طرف فیفا پیگیر ماجرا هستیم و به آنها اعلام کرده‌ایم که همه چیز بین ما و باشگاه ترکیه‌ای حل شده است و امیدواریم که فیفا کاسه داغ‌تر از آش نشود و با لغو محرومیت‌مان بتوانیم برای حضور قدرتمند در لیگ قهرمانان آسیا تیم خود را تقویت کنیم. ضمن اینکه ما در قبال جریمه‌ای که شده‌ایم با این توافق‌نامه هیچ پولی پرداخت نخواهیم کرد.

بازیکنان باید دنبال حق‌شان باشند

ما امروز فردا تکلیف اسپانسر باشگاه را روشن خواهیم کرد، جلسات زیادی در این مورد برگزار شده و امروز در نشست هیئت مدیره مصوب شد که طی امروز و یا فردا تکلیف نهایی اسپانسر باشگاه را مشخص کنیم. امیدواریم که این اتفاق هرچه زودتر رخ دهد تا مشکلی برای پرداختی به بازیکنان و اعضای کادرفنی نداشته باشیم. اگر این اتفاق بیفتد دیگر اعتراضی از کسی نخواهیم شنید. این حق باشگاه است که شرایط مالی‌اش مناسب باشد و بتواند به تعهداتش در قبال بازیکنان و مربیان عمل کند. بازیکنان هم حق دارند که دنبال حق و حقوق خود باشند، به‌هرحال آنها موفقیت‌های خوبی را برای تیم رقم زده‌اند و وظیفه ماست تا شرایط خوبی را برای آنها فراهم کنیم.

فردا با برانکو تمدید می‌کنیم

سرپرست باشگاه پرسپولیس درباره تمدید قرارداد برانکو نیز اضافه کرد: توافقات لازم با برانکو انجام شده است و فقط یکسری بدهی‌های گذشته او و دستیاران خارجی‌اش مانده است که آنها را به زودی پرداخت می‌کنیم. انشاالله پس فردا قرارداد برانکو را نهایی خواهیم کرد.

برانکو لیست خرید داده است

در مورد لیست خرید برانکو صحبت شده و لیست برانکو آماده است، اما باید اول منتظر نهایی شدن پرونده محرومیت‌مان باشیم. من قرار است سفری دو روزه به ترکیه داشته باشم، اما شش روز درگیر این پرونده بودم. دوست نداشتم دست خالی برگردم و واقعاً خیلی تلاش کردیم که این توافق انجام شود. خوب نیست که من این حرف را بگویم، اما واقعاً کار بسیار سختی بود. تأکید می‌کنم که نقش ورزش در سیاست بین کشورها خیلی مهم است. بعضی وقت‌ها یک بازی رفت و برگشت ورزشی می‌تواند جنگ بین دو کشور را تمام کند. ما در اینجا جا دارد از هیئت دولت، وزیر ورزش، دکتر ظریف و دکتر واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور که ما را در این مسیر کمک کردند، تشکر کنم. آنها نشان دادند که ورزش چقدر برای دولت اهمیت ویژه‌ای دارد، برای آنها خوشحال کردن 40 میلیون هواداران خیلی اهمیت داشت.

طارمی مطیع باشگاه است

بحث ماندن طارمی در پرسپولیس بعد از این همه دردسر مطرح شده است. خوشبختانه خود طارمی با ما در این مسیر همراه است. او ناراحتی شدیدی بابت محرومیتی که برای باشگاه پیش آمده دارد. طارمی اعلام کرده است که هرچه که باشگاه صلاح بداند، مطیع آن خواهد بود.

نمی‌توانیم با فیفا بجنگیم

به‌هرحال ما در فیفا شاکی داشتیم که آنها چنین حکمی صادر کردند. حالا ما با تلاش خیلی زیاد رضایت شاکی‌مان را جلب کرده‌ایم و آنها شکایت خود را پس گرفته‌اند. در اینکه ما در مجامع بین‌المللی بدحساب هستیم شکی نیست، همزمان با پرونده ریزه اسپور ما 11-12 پرونده دیگر در فیفا داشتیم! ان‌شاءالله آنها هم ختم به خیر می‌شوند. قبول کنید قبل از اینکه بتوانیم رضایت باشگاه ریزه اسپور را بگیریم خیلی تلاش کردیم. به‌هرحال ما تلاش‌مان را کردیم و بقیه‌اش با فیفاست. ما که نمی‌توانیم با فیفا بجنگیم. خطایی سر زده و شکایت صورت گرفته و ما حالا رضایت شاکی را گرفته‌ایم. برای اینکه به هدف‌مان برسیم با وکیل سوئیسی که زبان فیفا را خیلی خوب می‌فهمد، همکاری می‌کنیم و هرچه در این مسیر در توان‌مان بود، به کار گرفته‌ایم. شما در نظر بگیرید فقط چهار میلیارد جریمه مالی ما به خاطر شکایت ریزه اسپور بود که این جریمه را برداشتیم. ان‌شاءالله که محرومیت ما نیز لغو شود.

با ریزه اسپور بازی می‌کنیم

ما به آنها قول دادیم که قرارداد خواهرخواندگی امضا کنیم و در خیلی از زمینه‌ها با یکدیگر همکاری داشته باشیم، حتی دو دیدار رفت و برگشت برگزار کنیم. ما حتی اعلام آمادگی کردیم که با باشگاه ریزه اسپور بازیکن ترانسفر کنیم. آنها در زمینه ترانسفر بازیکن به اروپا خیلی موفق هستند و به احتمال قوی فردا نایب رئیس و مدیرفنی باشگاه ریزه اسپور به ایران خواهند آمد و از امکانات ما بازدید خواهند کرد. آنها به تمرینات ما هم خواهند آمد تا اگر بازیکنی را پسند کردند او را جذب کنند، البته بازیکنی که کادرفنی روی آن خیلی حساب نکرده باشد. آنها می‌خواهند در نیم‌فصل تیم‌شان را تقویت کنند و ما هم نمی‌خواهیم تضعیف شویم، از این رو این آمادگی را داریم که دو سه بازیکن تیم‌مان را که در جاهای دیگر مشغول بازی هستند، به آنها بدهیم. در نهایت همه ‌جوره با این باشگاه همکاری خواهیم کرد.

طارمی می‌تواند برود

طارمی قرار است در این زمینه با باشگاه صحبت کند. ما حتی به او اعلام کرده‌ایم اگر تیمی را برای آینده فوتبال خود در اروپا پیدا کرده این آمادگی را داریم که جلو رفته و مذاکره کنیم. ما مدل‌مان این است که جلوی پیشرفت بازیکنان را نگیریم. هر بازیکنی که بخواهد پرواز کند ما جلوی پروازش را نمی‌گیریم. هر بازیکنی  که پیشنهاد خارجی داشته باشد می‌تواند آن را مطرح کند. ما جلوی پیشرفت بازیکنی را نمی‌گیریم و با اجازه کادرفنی پیشنهاد خارجی او را بررسی خواهیم کرد.

درآمد نداریم؛ نباید مالیات بدهیم

به عقیده من باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس نباید مالیاتی بدهند، چون درآمدی ندارند! مالیات به درآمد تعلق می‌گیرد، اما ما دو باشگاه که هشتم‌مان گرو نه‌مان است! من گرشاسبی در یک مقطعی وقتی حسابرس اداره مالیات به باشگاه‌مان آمد وقتی خواست حسابرسی کند، پرونده حسابرسی باشگاه ناقص بود. از این رو اداره مالیات از قانونی دیگر استفاده کرد. من گرشاسبی از این اتفاق استقبال کرده و به نوعی شنگول شدم، اما سال‌ها بعد اداره مالیات  یکصد و خرد‌ه‌ای میلیارد تومان برای دو باشگاه پرسپولیس و استقلال مالیات بریده است. وقتی ما برای گرفتن مجوز حرفه‌ای اقدام کردیم با همکاری وزارت ورزش در نامه‌ای که وزیر اقتصاد صادر کرد، در این نامه قید شد که حسابرسی مالیات باشگاه‌های سرخابی در حال بررسی است. قطعاً مالیات دو باشگاه بخشیده نمی‌شود، چون خلاف قانون است اما رقم آن کاهش زیادی خواهد یافت.

از خیلی از درآمدهای‌مان خبر نداریم

ما دو سال و چهار ماه با آقای طاهری کنار هم کار کردیم. کار بزرگی که در این مدت صورت گرفت و استارت آن را آقای طاهری زد درآمدهای پنهان باشگاه بود که آشکار شد. به طور مثال، باشگاه در برخی محل‌ها از طریق اسپانسر می‌توانست درآمد داشته باشد، اما معلوم نبود این درآمدها کجاست. همین حالا هم خیلی از این درآمدها مشخص نیست، اما باز هم خیلی از این درآمدها را مشخص کردیم و کم‌کم به اتفاقات بهتر هم نزدیک می‌شویم. اینکه گفته می‌شود ایرانسل تا پایان قرارداد پولی را به باشگاه پرداخت کرده کذب است، بلکه بخشی از این مبلغ به باشگاه‌های پرسپولیس، استقلال و تراکتورسازی پرداخت شده است که به‌عنوان پیش‌پرداخت بود اما رقم اصلی قرارداد خیلی بیشتر از اینهاست که این پرداختی همچنان ادامه خواهد داشت.

۸ ۴  
آی اسپورت
2017-12-18 13:32:00
نظر دهید

۴ نظر
اس اس
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۵۱
به ارکان نظام تبریک میگم . مبارک باشد .. پیروزی در خطر باشد اسلام در خطر است
رضا
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۴۵
یعنی این حجم از سوختگی رو پلاسکو هم تجربه نکرده بود
اقای تاج هستم تو فدراسیون
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۱
همون جایی ک میسوزه منتظر کسر 6 امتیاز شما هستییم ب وسیله صمد مرفاوی اسطورتون حکمی ک 6 سال تو کشو پدر زن منصوریان خاک خورد و اجرا نشد
اس اس
دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶، ۱۵:۵۹
آره راست میگی .. سلام من رو به سرداراتون برسون
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر